راهنمای جامع تحصیل در سوئیس 2021

تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس رویای بسیاری از دانشجویان در سرتاسر جهان است. کشور سوئیس با داشتن بهترین دانشگاه های جهان مقصد تحصیلی نخبگان از سرتاسر جهان است.

سوئیس کشوری ثروتمند و بسیار زیبا است. جمعیت آن حدود 8.5 میلیون نفر است و مردم آن به چهار زبان رسمی دنیا از جمله آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی و رومانش سخن می گویند. پایتخت سوئیس، شهر برن است. این کشور، شهرهای مهمی مانند ژنو، بازل، زوریخ و لوزان را در خود جای داده است.

تحصیل در سوئیس از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا این کشور، دارای سیستم آموزشی عالی بسیار پیشرفته ای است. وجود دانشگاه های درجه یک، سطح رفاه اجتماعی بالا، اقتصاد پویا و وجود امنیت محض در این کشور باعث شده است که دانشجوهای زیادی راهی این کشور شوند.

چرا برای ورود به دانشگاه های کشور آمریکا به مدرک GRE نیاز داریم؟

تحصیل در سوئیس و اخذ اقامت سوئیس از طریق تحصیل دارای شرایط خاصی است. به منظور اخذ ویزای تحصیلی سوئیس ابتدا می بایست اجازه ورود خود را از اداره مهاجرت سوئیس دریافت کنید. نظام آموزشی این کشور بر اساس اعلامیه بولونیا (نظام آموزشی مشترک اروپا) است و شامل مقاطع مختلف تحصیلی از پیش دبستانی تا دکترا می باشد که با نام های Kindergarten  (پیش دبستانی)، Volksschule (دبستان)، Berufslehre (کارآموزی یا هنرستان)، Gymnasium (دبیرستان)، (Universität) دانشگاه و Fachhochschuled   (دانشگاه علمی کاربردی) شناخته می شوند.

دوره کار همراه با تحصیل در سوئیس

یکی از بهترین دوره های تحصیلی در کشور سوئیس، کار به همراه تحصیل یا به اختصار کار – تحصیل است. به این علت این دوره ها را کار تحصیل نامیدیم که شما هم تحصیل می کنید و هم به کار می پردازید و حقوق دریافت می کنید. این دوره ها با گارانتی کار همراه است. به این معنا که شما 6 ماه تحصیل می کنید و 6 ماه به کار می پردازید. با حقوقی که در دوره کارورزی دریافت می کنید، تقریبا شهریه ای که پرداخته اید به شما باز می گردد.

حقوق کارورزی در این دوره ها در حدود 2 هزار فرانک سوئیس است. این دوره ها برای رشته هایی از قبیل مدیریت، مدیریت گردشگری و مهمانداری و MBA پذیرش دارند.

تحصیل در سوئیس در مقطع کارشناسی

تحصیل در سوئیس در مقطع کارشناسی نیازمند داشتن مدرک دیپلم معتبر است. دوره لیسانس در سوئیس 3 ساله است و در انتهای دوره به دانشجو مدرک لیسانس مورد تایید وزارت علوم سوئیس اعطا می گردد. امکان کار دانشجویی به مدت 10 ساعت در هفته برای دانشجو وجود خواهد داشت.

تدریس در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی و فرانسه صورت می گیرد. مدرک کارشناسی اولین مدرک دانشگاهی است که در یک دانشگاه یا دیگر موسسات آموزش عالی می توان به دست آورد.

اگر متقاضی مدرک زبان B1 را داشته باشد می تواند مستقیم وارد دانشگاه شود. در غیر اینصورت باید یک سال را به گذراندن دوره زبان سپری کند. بسته به دانشگاه و رشته انتخابی, هزینه تحصیل در این مقطع بین 1000 تا 3000 فرانک است.

دانشجویان کارشناسی اجازه 10 ساعت کار در هفته را دارند و به ازای هر ساعت بین 12 تا 15 فرانک دستمزد می گیرند.

تحصیل در سوئیس در مقطع کارشناسی ارشد

از آنجایی که دانشگاه های سوئیس سطح علمی بسیار بالایی دارند؛ لذا داشتن مدرک لیسانس معتبر و با معدل بالا الزامی در بسیاری از رشته ها الزانی است. رشته تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد باید مرتبط با رشته کارشناسی باشد.

تدریس در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور به سه زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی انجام می شود. تحصیل در سوئیس در این دوره، یک تا دو ساله است. جالب است بدانید دانشجویانی که مقطع کارشناسی ارشد خود را در این کشور بگذرانند، شانس بیشتری برای اخذ بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا دارند. همچنین دانشجویان می توانند در حین تحصیل، به مدت 20 ساعت در هفته به کار مشغول باشند.

اگر متقاضی قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشد باید آیلتس 6.5 ارائه دهد و اگر قصد ادامه تحصیل به زبان آلمانی و یا فرانسوی را داشته باشد باید B2 ارائه دهد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بسته به دانشگاه و رشته مورد نظر متقاضی، بین 1000 تا 5000 فرانک متغیر است.

تحصیل در سوئیس در مقطع دکترا

تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور سوئیس به 2 صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه دانشگاه را شخصا پرداخت می کند، صورت می پذیرد. با توجه به این نکته که کشور سوئیس برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند، حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا 2 هزار دلار را مدنظر قرار می دهند، دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه تحصیل در سوئیس در مقطع دکترا در پیش دارند. در این راستا در دست داشتن نمره زبان مطلوب، کارشناسی و کارشناسی ارشد مورد تایید و تالیف کتاب و مقاله، بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

تحصیل در سوئیس

معرفی دانشگاه های سوئیس

دانشگاه های کشور سوئیس به دو گروه دانشگاه (University) ارائه شده توسط کانتین ها (استان های فدرال)  و دانشگاه فنی و حرفه ای (University of Applied Sciences) تقسیم بندی می شوند. ورود به دانشگاه های فنی و حرفه ای از طریق دوره Berufslehre (کار آموزی یا هنرستان) امکان پذیر است. این دانشگاه ها از نظام آموزشی کار حین تحصیل و یا حرفه محور پیروی می کنند و دانشجو تنها 1 تا 2 روز از هفته را به حضور در دانشگاه اختصاص می دهد و باقی سه روز آموزشی را به کار می پردازد. این دوره ها 6 ساله بوده و عموماً توسط دانشگاه های دولتی فدرال ارائه می شوند.

هزینه های تحصیل در سوئیس

هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف کشور سوئیس متفاوت است و اگر فرد متقاضی تحصیل در سوئیس بورسیه تحصیلی این کشور را دریافت کند ، هزینه تحصیل در سوئیس رایگان می شود. اما جهت تحصیل در این کشور بدون بورسیه تحصیلی با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظر، در هر ترم هزینه ای بین 700 فرانک در دانشگاه های دولتی تا 4000 فرانک در دانشگاه های خصوصی لازم است.

هزینه تحصیل در سوئیس در هر مقطع حدود 600 تا 700 فرانک سوئیس است. دانشجویانی که می خواهند در خوابگاه زندگی کنند باید ماهیانه مبلغی حدود 1000 فرانک سوئیس را پرداخت کنند و کسانی که می خواهند منازل شخصی اجاره کنند باید مبلغی حدود 1200 فرانک سوئیس باید هزینه کنند. هزینه بیمه تحصیلی و درمانی دانشجویان در سوئیس ماهیانه مبلغی حدود 80 تا 100 فرانک است.

انواع بورسیه های تحصیلی سوئیس

نام بورسیه موارد پوشش مقطع تحصیلی
بورسیه EPFL اقامت رایگان خوابگاه و تا 16000 فرانک هزینه تحصیل کارشناسی ارشد
بورسیه حمایت زنان تبعه کشور های در حال توسعه دانشگاه برن کل هزینه تحصیل در این دانشگاه یا بخشی از آن کارشناسی ارشد و دکترا
بورسیه های تحصیلی ژنو 10000 تا 20000 فرانک همه مقاطع
بورسیه کارشناسی ارشد رشته علوم دانشگاه ژنو 15000 فرانک کارشناسی ارشد
بورسیه دکترا دانشگاه زوریخ 42500 فرانک دکترا

 

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سوئیس

تحصیل در سوئیس نیازمند اخذ ویزای تحصیلی نوع D است.

 • پاسپورت با اعتبار حداقل ۳ ماه
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • انگیزه نامه
 • پروپوزال تحقیقاتی
 • عکس با مشخصات پاسپورت
 • ترجمه کلیه مدارک تحصیلی
 • ۲ توصیه نامه از اساتید
 • تاییدیه داشتن سوپروایز
 • گواهی سلامت پزشکی
 • رسید حق ثبت نام
 • رسید تمکن مالی
 • رسید هزینه درخواست
 • اسناد مربوط به پرداخت هزینه ویزای تحصیلی سوئیس (60 یورو)

یک دیدگاه ارسال کنید

You have to agree to the comment policy.

 ۱۰ تا ۱۰۰ درصد تخفیف همه دوره های آموزشی در بازی گردونه شانس
شانست رو امتحان کن!
close-image