راهنمای جامع تحصیل در هلند 2021

تحصیل در هلند

هلند یکی از مقاصد مهم اروپایی برای مهاجرت و تحصیل است. تحصیل در هلند یعنی دسترسی آسان و ارزان به بیش از 160 مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی. می توان گفت مدراک دانشگاه های هلند بدون استثناء در تمامی‌ جهان معتبرند. تحصیل در هلند برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به 3 زبان هلندی، آلمانی و انگلیسی ممکن است. البته تعداد رشته هایی که به زبان انگلیسی امکان تحصیل دارند در مقطع کارشانسی و کارشناسی ارشد بسیار محدود است.

آزمون آزمایشی آیلتس

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی

دانشجویان متقاضی تحصیل کارشناسی در دانشگاه های هلند بایستی حداقل دیپلم با معدل بالای 12 داشته باشند. تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی 3 تا 4 سال به طول می انجامد. شهریه دانشگاه های برتر هلند در مقطع کارشناسی سالانه حدود 7000 تا 11000 یورو است. دانشجویان در مقطع کارشناسی اجازه کار 10 ساعت در هفته را دارند.

مدارک لازم جهت ثبت نام کارشناسی در هلند به شرح زیر است:

  • مدرک زبان انگلیسی یا مدرک زبان هلندی
  • اثبات پرداخت هزینه درخواست ثبت نام
  • رزومه
  • فتوکپی مدارک
  • عکس پاسپورتی ، 1 قطعه
  • ترجمه دیپلم متوسطه
  • انگیزه نامه متقاضی

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان متقاضی تحصیل کارشناسی ارشد در هلند بایستی حداقل مدرک کارشناسی مرتبط و مدرک زبان هلندی یا آیلتس حداقل 6.5 و در مواردی داشتن معدل بالای 13 را داشته باشند تا بتوانند در این مقطع در دانشگاه ها تحصیل کنند.

مدت زمان آزمون آیلتس چقدر است؟ راهنمای زمانبدی IELTS 

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد 1 تا 2 سال به طول می انجامد. متقاضیان باید برای اخذ پذیرش در کارشناسی ارشد و تحصیل به زبان آلمانی، مدرک B2  زبان آلمانی را داشته باشند. شهریه دانشگاه های برتر هلند در مقطع کارشناسی ارشد سالانه حدود 11000 تا 15000 یورو است. دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد اجازه کار 20 ساعت در هفته را دارند.

تحصیل در هلند در مقطع دکترا

معمولا مهاجرت تحصیلی به هلند برای مقطع دکترا در دانشگاه های فنی و تحقیقاتی رقم می خورد. معمولا اکثر ظرفیت های تحصیل دکترا در هلند از سوی دانشگاه های تحقیقاتی این کشور ارائه می شود. گام اول برای تحصیل در هلند در مقطع دکترا یافتن استاد راهنما (سوپروایزر) است. طول تحصیلات افراد در مقطع دکترا با توجه به نوع رشته می تواند تا 4 سال طول بکشد. در طی این مدت فعالیت های آموزشی و تحقیقاتی دانشجویان زیر نظر استاد راهنما به انجام می رسد.

سوالات متداول مهاجرت به کانادا

معمولا تدریس دروس و انجام تحقیقات در مقطع دکترا به زبان انگلیسی است و ارائه مدرک زبان با نمره آیلتس 7 مورد نیاز است. همچنین قابل ذکر است داشتن مقالات ISI نکته ای بسیار مهم و قابل توجه است که افراد بایستی آن را ارائه بدهند.

تحصیل در هلند

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی هلند

به طور کلی پروسه مهاجرت تحصیلی به هلند شامل دو مرحله اخذ پذیرش تحصیلی هلند و اخذ ویزای تحصیلی است. دانشجویان متقاضی در مرحله دوم نیاز است که مدارک لازم برای ویزای دانشجویی هلند را به سفارت کشور هلند ارائه بدهند. بنابراین بایستی در جهت اقدام در این پروسه، به صورت آنلاین فرم های لازمه را پر نموده و وقت سفارت خود را اخذ نمایند و جهت مصاحبه در تاریخ معین شده به صورت حضوری در سفارت کشور هلند در کشور خود حضور یابند.

مدارک لازم جهت ارائه به سفارت این کشور به شرح جدول زیر است:

عنوان توضیحات
ارائه مدارک هویتی ارائه پاسپورت (حداقل دارای یک سال اعتبار) + شناسنامه
نامه پذیرش دانشگاه شخص ابتدا باید پذیرش دانشگاه خود را که از سوی دانشگاه صادر شده است، آماده داشته باشد.
نامه تمکن مالی مقدار تمکن 12,000 الی 13,000 یورو در حساب بانکی 3 تا 4 ماهه.
ارائه مدرک زبان با توجه به نوع مقطع نمره مدرک زبان متفاوت است
بیمه نامه پزشکی از مدارک مهم سلامتی روحی و جسمی افراد است
گواهی عدم سو پیشینه فرد فاقد از سوابق کیفری باشد.
انگیزه نامه هدف شما از تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر در هلند چیست

­

هزینه زندگی در هلند

هلند کشوری اروپایی است که سطح رفاه و رضایت اجتماعی مردم در آن بسیار بالاست. به طور کلی در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی مانند انگلستان و ایتالیا هزینه زندگی در هلند تا حدی ارزان تر است. اما با یک دید کلی می توان گفت هزینه زندگی در هلند 0.8 برابر از کشور ایران است. در بحث اجاره ها نیز این عدد 1.5 برابر بیشتر از کشور ایران است. در لیست، تمامی موارد روزانه از جمله خوراک، پوشاک، ارتباطات، سرگرمی، حمل و نقل و اجاره ها که شامل هزینه زندگی در هلند می شوند، به طور جزیی آورده شده است.

عنوان

هزینه عنوان

هزینه

آپارتمان یک خوابه مرکز شهر

1,050 یک وعده غذا در رستوران

15

آپارتمان سه خوابه مرکز شهر

1,700 سه وعده غذا دونفره در رستوران

60

آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر

830 یک دقیقه مکالمه با تلفن همراه

0.14

آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر

1,270 اینترنت پرسرعت ماهانه

37

یک کیلو گرم برنج

1.8 یک ماه باشگاه ورزشی

28

یک کیلو گرم پرتقال

1.53 یک سانس سینما

20

یک کیلو گرم سیب

2.2 یک جفت شلوار جین

84

یک کیلو گرم پیاز

1.3 تیشرت تابستانی

34

یک کیلو گرم سیب زمینی

1.37 یک جفت کفش ورزشی

88

12 عدد تخم مرغ

2.3 یک جفت کفش مجلسی

118

بطری 1.5 لیتری آب معدنی

0.75 یک لیتر گازوئیل

1.6

بلیط یک طرفه مترو

3 بلیط ماهانه مترو

82

 

کار و اقامت پس از تحصیل در هلند

چنانچه افراد با ویزای تحصیلی وارد هلند شوند می توانند از شرایط کار و اقامت پس از تحصیل در این کشور بهره مند شوند. به طور کلی دانشجویان فارغ التحصیل اجازه دارند، یک سال پس از اتمام تحصیلات خود، در داخل کشور هلند بمانند و از شرایط کاری و بازار کار فعال این کشور بهره ببرند و در صورت اخذ پیشنهاد شغلی اقامت خود را به اقامت کاری هلند تبدیل نمایند.

ویزای مورد نیاز برای تحصیل در هلند

برای تحصیلات کوتاه مدت (تا سه ماه) یا تحصیلات بلند مدت (بیش از سه ماه) دانشجویان، مجوز اقامت موقت (MVV) یا ویزای ورودی (یا اقامت موقت) نیاز است.

اگر قصد دارید به مدت بیش از سه ماه در هلند اقامت داشته باشید، علاوه بر ویزای ورود، باید برای مجوز اقامت (VVR) درخواست دهید.

زمان و مکان درخواست برای ویزا

شما می توانید با مراجعه به سفارت یا کنسولگری هلند در کشور خود برای ویزای تحصیلی درخواست دهید.

دانشگاه نیز می تواند از طرف شما برای MVV و VVR در اداره امور مهاجرت هلند (IND) درخواست دهد.

شما می توانید مدارک لازم برای MVV را در مدت سه ماه جمع آوری کنید. مدت زمان لازم برای پردازش درخواست ویزا معمولاً یک ماه است.

یک دیدگاه ارسال کنید

You have to agree to the comment policy.

 ۱۰ تا ۱۰۰ درصد تخفیف همه دوره های آموزشی در بازی گردونه شانس
شانست رو امتحان کن!
close-image