ویروس کرونا: چگونه با آنلاین شدن مدارس عفونت ها کاهش می یابد؟

آنلاین شدن مدارس

آیا مدارس باید در این دوران کرونایی باز بماند؟! این یکی از بحث هایی است که اخیراً در کشور انگلستان بسیار مورد توجه بوده است. این بحث منجر به این شد که دولت کشور بریتانیا تصمیم بگیرد در تاریخ 4 January (ابتدای دی ماه) مدارس را تعطیل کند. این تعطیلی تا ماه February (آخر اسفند ماه) سال آینده یعنی سال 2020 ادامه داشت. حال مساله اینجاست که راه حل چیست و آیا با آنلاین شدن مدارس عفونت ها کاهش می یابد؟

پژوهش های زیادی وجود دارد که نشان می دهد کودکان با تعطیل شدن مدارس دچار آشفتگی ذهنی می شوند و ممکن است درس ها را فراموش کنند. اما این تعطیلی به خاطر سلامتی جان کودکان است و دولت نمی خواهد کودکان بیمار شوند. در دانشگاه Brunel University ما بیماری ای شبیه به بیماری کرونا را ایجاد کردیم و به دانشجویان نشان دادیم؛ همچنین این ویروس را به مناطق محلی توسعه دادیم و نتیجه گرفتیم که بیماری کرونا با باز بودن مدارس بیشتر توسعه پیدا می کند و باعث مرگ و میر کودکان و معلمان می شود.

این شبیه سازی به ما ثابت کرد که بازدید از هر مکان عمومی مانند کتابخانه، سوپرمارکت، فروشگاه لباس و … می تواند باعث بیمار شدن همه شود، اما اگر افراد نیاز داشتند مجبور هستند با رعایت نکات بهداشتی به این مکان ها بروند. پس این تصمیم توسط دولت گرفته شد که افرادی که علائم بیماری کرونا را دارند باید قرنطینه شوند و از اعضای خانواده دور شوند.

مدرسه آنلاین

ویروس کرونا: چگونه با آنلاین شدن مدارس عفونت ها کاهش می یابد؟

البته این شبیه سازی همیشه هم درست نیست و ممکن است افراد با بیماری های دیگر درگیر شوند. اما موج دوم بیماری کرونا باعث شد که مردم و دولت این بیماری را جدی بگیرند و به این ترتیب بیشتر مراکز عمومی بسته شد. همچنین دولت بریتانیا به مردمش خدمات بیمۀ درمانی را ارائه کرد (البته به صورت رایگان). این بیمۀ درمانی تا پایان ماه December (ماه آذر) سال 2022 ادامه دارد و برای همۀ مردم چه فقیر و چه ثروتمند رایگان است.

تغییر وضعیت

متاسفانه جهش جدید در ویروس کرونا باعث شد که دولت این کشور اعلام کند که مدارس برای مدت طولانی تعطیل باشند. حال اگر دانش آموزان آزمون زبان انگلیسی داشته باشند، باید به آموزشگاه آنلاین بروند و تدریس آنلاین را دریافت کنند. از این رو دولت به دانش آموزانی که تبلت و لپ تاپ نداشتند، تبلت و لپ تاپ رایگان داد و چگونگی استفاده از آن را هم در یک وبینار آموزشی به آنها در یک آموزش آنلاین ارائه کرد.

برای اینکه این شبیه سازی ثابت شود ما شبیه سازی دیگری را انجام دادیم، ما در شهر London (پایتخت انگلستان) در شهر Hillingdon دوباره این شبیه سازی را انجام دادیم. این شهر دارای 305 هزار نفر جمعیت است. ما در این منطقه دو مدرسه ایجاد کردیم، یکی را باز گذاشتیم و دیگری را بسته. بیشتر دانش آموزان به مدرسۀ بسته رفتند و از مدرسه ای که باز بود استقبال نکردند. بنابراین این نشان داد که دانش آموزان سلامتی خود را از درس خواندن بیشتر دوست دارند. همچنین تعداد واکسیناسیون هم بیشتر شد.

شبیه سازی ما نشان داد که بسیاری از موارد مهم ممکن است رخ دهد که در این مقاله جای صحبت دربارۀ آن نیست. FACS (فلو سایتومتری) یا همان علم تشخیص یاخته ها به ما ثابت کرد که این بیماری حتماً از معلمان به کودکان و دانش آموزان یا برعکس سرایت نمی کند، بلکه این بیماری باید با نکات بهداشتی کنترل شود.

با توجه به پیش بینی های  شبیه سازی ما مستند شد که این بیماری قابل کنترل است، و نتایج شبیه سازی به دولت بریتانیا تا ابتدای ماه January اعلام شد و دولت از این شبیه سازی راضی بود. پس از آن میزان عفونت این بیماری در کودکان بسیار کمتر شد و دولت از نظر مالی به شبیه سازی ما کمک کرد و ما توانستیم این شبیه سازی را در شهر های دیگر هم انجام دهیم و موفق باشیم. به این ترتیب سرعت واکسیناسیون برای بیماری کرونا شدت گرفت و این واکسیناسیون تا March 31 (بهار) ادامه پیدا کرد و مردم به سلامت رسیدند. اما مدارس تا پایان March 31 تعطیل بوده است.

نقش آنلاین شدن مدارس

دربارۀ تعطیلی مدارس شبیه سازی ما جواب مثبت داد و خوشبختانه 80% از کودکان مبتلا به این بیماری نشدند. این شبیه سازی باعث شد که حدود 200 تا 250 مورد عفونی شناسایی شود و از بین برود. خوشبختانه این عفونت ها همه بدخیم بودند و با شبیه سازی ما کلاً از بین رفتند. اگر این عفونت ها می مانند مطمئناً روی کودکان تاثیر بسیار بدی می گذاشتند و حتی منجر به بیماری های بدخیمی می شدند. با این حال این آمار در مقایسه با آمار بیماری هایی که  در منطقۀ   Hillingdon رخ داد بسیار پایین تر بود و این جای خوشحالی دارد.

در هفتۀ پایانی ماه December تعداد بیماران مبتلا به کرونا در منطقۀ شبیه سازی ما تنها 940 نفر بود اما در منطقۀ Hillingdon میزان ابتلا به این بیماری 60% بود. که این آمار در برابر آمار ما بسیار وحشتناک بود. البته تعطیلی مدارس در کاهش عفونت ها بسیار تاثیر داشت و این در رسانه های کشور بریتانیا مطرح شد و از آن استقبال بی نظیری شد. این به دلیل شبیه سازی ای بود که ما انجام دادیم.

در نیمۀ تابستان تعداد مبتلایان به بیماری کرونا به طرز شگفت آوری کاهش پیدا کرد. این به این دلیل بود که مدارس مرکز شیوع این بیماری هستند و کودکان که چیزی از این بیماری نمی شناسند، با هم بازی می کنند به وسایل هم دست می زنند و مبتلا می شوند.

ما همچنین در مجموعه ای مدارس پژوهش انجام دادیم و فهمیدیم که دانش آموزانی که به مدرسه نمی روند از خطر ابتلای این بیماری در امان هستند و به این بیماری مبتلا نمی شوند. البته دانش آموزانی که بیماری زمینه ای دارند، مانند انواع سرطان، یا بیماری های ارثی بیشتر در خطر هستند، پس دولت ابتدا آنها را واکسینه کرد.

ما بر این باور هستیم که بسته شدن و آنلاین شدن مدارس زندگی دانش آموزان و معلمان را نجات می دهد و این روش برای همه مناسب است. در همه کشورهای دنیا این رسم وجود دارد و همه باید از آن پیروی کنند، تا جان کودکان و معلمان به خطر نیفتد و کسی آسیب نبیند.

ما در اساتیدآنلاین، برای یادگیری بهتر و در راستای ارتقای علمی جامعه، بستر های آموزش آنلاین را در اختیار شما قرار می دهیم. برای اطلاعات بیشتر با شماره 31319577-031 تماس حاصل فرمایید.

یک دیدگاه ارسال کنید

You have to agree to the comment policy.

 ۱۰ تا ۱۰۰ درصد تخفیف همه دوره های آموزشی در بازی گردونه شانس
شانست رو امتحان کن!
close-image