تفاوت کلیدی آزمون MSRT با آزمون TOLIMO

تفاوت کلیدی بین آزمون MSRT و TOLIMO

داوطلبان آزمون های TOLIMO و MSRT را اغلب دانشجویان و داوطلبان دکترا و افرادی که نیاز به ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی به مراکز دولتی داخلی دارند تشکیل می دهند.  این دو آزمون تنها در ایران مورد پذیرش است و به آزمون های ملی زبان معروفند. این آزمون ها شباهت ها و تفاوت هایی با هم دارند. در ادامه به معرفی تفاوت کلیدی آزمون MSRT با آزمون TOLIMO می پردازیم.

نکات کلیدی آزمون آیلتس ® (بخش اول)

یکی از مهم ترین وجه های مشترک این دو آزمون این است که برای تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه های دولتی و در رشته های غیرپزشکی مورد نیاز هستند. شباهت دیگر این دو آزمون در منابع تقریباً مشابه آنهاست. اما تفاوت کلیدی این دو آزمون در ساختار و نوع برگزاری آزمون است. همچنین سازمان برگزار کننده‌ این دو آزمون باهم متفاوت است. برگزار کننده‌ آزمون TOLIMO سازمان سنجش و برگزار کننده‌ی آزمون MSRT وزارت علوم است.

 تفاوت ساختاری

همانگونه که عنوان شد تفاوت کلیدی آزمون MSRT با آزمون TOLIMO، تفاوت ساختاری آن هاست:

آزمون  MSRT از سه قسمت تشکیل شده است:

  • بخش مهارت شنیداری (Listening Comprehension) شامل ۳۰ سوال شنیداری در ۱۵ دقیقه
  • گرامر و ساختار (Structure and Written Expression) شامل ۳۰ تست در ۲۰ دقیقه
  • مهارت درک مطلب (reading comprehension) شامل ۴۰ تست در ۴۰ دقیقه

این آزمون بر خلاف TOLIMO فاقد بخش Writing است.

نکات کلیدی آزمون آیلتس ® (بخش دوم)

تفاوت کلیدی آزمون MSRT
تفاوت کلیدی آزمون MSRT با آزمون TOLIMO

آزمون TOLIMO

در این آزمون به هر یک از داوطلبان دو دفترچه سوال داده می شود که یک دفترچه تشریحی (دفترچه شماره ۱) و دفترچه دیگر تستی (دفترچه شماره ۲) خواهد بود. داوطلبان باید پاسخ سوال تشریحی را در همان دفترچه و پاسخ سوالات تستی را در پاسخنامه ارائه بدهند.

  • دفترچه شماره ۱: شامل یک سوال تشریحی نوشتاری (Writing) است که داوطلب ۳۰ دقیقه فرصت دارد تا مقاله ای حدودا 300 کلمه ای را در همان دفترچه بنویسد.
  • دفترچه شماره ۲: حاوی ۱۴۰ سوال تستی شامل ساختار و نوشتار زبانی (Structure and written expression)، خواندن و درک مطلب (Reading comprehension)  و درک مطلب شفاهی یا شنیداری (Listening comprehension) است که داوطلبان باید طبق زمان بندی زیر به این سوالات پاسخ بدهند:
  1. ساختار و نوشتار زبانی (۴۰ سوال و مدت پاسخگویی ۳۰ دقیقه)
  2. خواندن و درک مطلب (۵۰ سوال و مدت پاسخگویی ۵۵ دقیقه)
  3. درک مطلب شفاهی (۵۰ سوال و مدت پاسخگویی ۳۵ دقیقه)

اعلام نتایج

یکی دیگر از تفاوت های این دو آزمون نحوه اعلام نتایج آن هاست. نتایج آزمون TOLIMO معمولاً بین 25 تا 30 روز پس از آزمون آماده می شود و از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org  منتشر می شود. ضمنا همزمان با اعلام نتیجه از طریق سایت، نسخه ای از کارنامه به اداره پست تحویل می شود تا به نشانی اعلام شده در پروفایل داوطلبان ارسال شود.

5 نکته کلیدی برای موفقیت و اجتناب از اشتباهات در آزمون آیلتس ®

آزمون زبان MSRT تقریباً هر ماه توسط وزارت علوم برگزار می گردد و نتایج آن معمولاً ۳ تا ۴ روز بعد از طریق وب سایت این آزمون اعلام می گردد. داوطلبین می توانند کارنامه خود را از طریق وب سایت دریافت کنند یا با مراجعه به سازمان دانشجویان خارج از کشور آن را دریافت کنند.

یک دیدگاه ارسال کنید

You have to agree to the comment policy.

 ۱۰ تا ۱۰۰ درصد تخفیف همه دوره های آموزشی در بازی گردونه شانس
شانست رو امتحان کن!
close-image