نحوه نمره دهی آزمون زبان دکتری | راهنمای موفقیت آزمون زبان دکتری

نمره دهی آزمون زبان دکتری

زبان آزمون دکتری یکی از بخش های بسیار مهم آزمون دکتری است. داشتن مهارت زبان علاوه بر تاثیری که در آزمون دکتری دارد، برای مصاحبه های دکتری و طول دوره تحصیل در مقطع دکتری نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. علاوه بر تأثیر درس زبان در نمره ‌تراز و رتبه داوطلبان آزمون دکتری، زبان انگلیسی از جمله مباحثی است که در مصاحبه شفاهی دکتری نیز جایگاه خود را داشته و ممکن است سؤالاتی از آن مطرح شود. ضمن این که در برخی دانشگاه‌ ها کسب درصد مناسبی از بخش زبان عمومی در آزمون کتبی نیز از دیدگاه مصاحبه‌کنندگان حائز اهمیت است. آزمون زبان دکتری تا سال ۹۱ سوالات زیادی داشت یعنی ۱۰۰ سوال. اما سال ۹۲ تعداد سوالات به ۷۰ رسید و سال ۹۳ تنها ۳۰ سوال . سوالات زبان دکتری سال به سال آسان تر شده است. در ادامه با نحوه نمره دهی آزمون زبان دکتری بیشتر آشنا می شویم.

آزمون زبان دکتری

در حال حاضر نمره دهی آزمون زبان دکتری از سه بخش مجزا تشکیل شده است:

گرامر، واژگان و درک مطلب

 

در این آزمون در مجموع با 30 سوال از این سه بخش روبرو خواهید شد.

در بخش گرامر زبان دکتری شما با 8 سوال روبرو می شوید. یعنی 8  سؤال از مجموع 30 تست زبان عمومی مربوط به بخش گرامر است و این یعنی 40 درصد نمره زبان را شامل شده است که نشان دهنده اهمیت آن است؛ به‌ویژه که شروع سؤالات آزمون هم با این بخش است.

بخش واژگان دومین بخش آزمون زبان است که از مجموع 30 سؤال، 12 تست را به خود اختصاص داده است.

 بخش سوم آزمون بخش درک مطلب است که یک سوم از آزمون را به خود اختصاص داده و به عنوان آخرین بخش آزمون مطرح می‌شود (یعنی 10 سوال). این بخش وقت‌گیرترین بخش آزمون است، اما با کمی تمرین و یادگیری مهارت ‌ها می‌توان نمره خوبی از آن کسب کرد. در بخش درک مطلب در سال های اخیر دو متن آمده و از هر یک 5 سؤال مطرح شده است. موضوعات متن ‌های مطرح‎ شده برای رشته ‌های مختلف عموماً در حوزه علوم انسانی بوده‌اند.

به یاد داشته باشید که این آزمون نمره ی منفی دارد و هر سه پاسخ غلط یک جواب صحیح را از بین می برد.

 

اگر شما داوطلب شرکت در آزمون زبان دکتری هستید، می توانید با شرکت در دوره ی هیبریدی آنلاین دکتری  اساتیدآنلاین موفقیت خود در این آزمون را تضمین کنید. برای اطلاعات بیشتر به وب سایت https://asatideonline.com رفته یا با شماره 31319577-031 تماس حاصل فرمایید.

 

یک دیدگاه ارسال کنید

You have to agree to the comment policy.

 ۱۰ تا ۱۰۰ درصد تخفیف همه دوره های آموزشی در بازی گردونه شانس
شانست رو امتحان کن!
close-image