نحوه نمره دهی آزمون تولیمو

نمره دهی آزمون تولیمو

آزمون تولیمو یکی از آزمون های ملی زبان انگلیسی است. این آزمون ایرانی برای ورود به دانشگاه های دولتی و تحصیل در مقطع دکتری در رشته های غیرپزشکی کاربرد دارد. همچنین برای دانشجویانی که می خواهند از دانشگاه های ایران برای فرصت مطالعاتی بورسیه تحصیلی بگیرند، لازم است. در ادامه به نحوه و شکل نمره دهی آزمون تولیمو خواهیم پرداخت.

دوره هیبریدی آنلاین TOLIMO

کاربرد اصلی مدرک تولیمو در مصاحبه دکتری و اخذ پذیرش است که می تواند شما را برای رقابت با دیگر کاندیداها در اولویت قرار دهد. این مدرک نشان می دهد شما به مهارت های لازم زبان انگلیسی برای پیش برد تحقیقات خود و نوشتن مقالات انگلیسی تسلط دارید.

بهترین منابع آزمون تولیمو

اما نمره قبولی در این آزمون چند است و چگونه این آزمون نمره دهی می شود؟

آزمون TOLIMO تقریباً مورد تایید تمامی دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشکده های کشور است و تنها تفاوت بین دانشگاه ها در این زمینه نمره حدنصاب ورودی است. حد نصاب های مورد تایید بسته به دانشگاه و یا ارگان درخواست کننده از 450 تا 600 متغیر است. برای اطلاع از حد نصاب مورد تایید این آزمون برای شما به تحصیلات تکمیلی دانشکده مورد نظر خود مراجعه کنید.

موفقیت در آزمون تولیمو

محدوده نمره کل سه بخش Grammar ،Reading Comprehension  و Listening Comprehension  بین 310 و 677 محاسبه می شود:

ردیف نمره وضعیت
1 600 و بیشتر Excellent
2 560 تا 599 Very Good
3 520 تا 559 Good
4 480 تا 519 Average
5 440 تا 479 Rather Weak

 

6 400 تا 439 Weak
7 زیر 400 Very Weak
  • ابتدا امتیاز هر بخش به صورت جداگانه محاسبه می‌شود که نتیجه در هر سه بخش بین 31 و 68 خواهد بود.
  • در مرحله بعد میانگین امتیازها محاسبه شده و پس از ضرب شدن در ۱۰، نمره نهایی برای سه بخش را مشخص می کند.
نحوه نمره دهی آزمون تولیمو
نحوه نمره دهی آزمون تولیمو

دلیل قرار گرفتن نمره بین 31 و 68  تفاوت ارزش امتیازی سوالات است. به عنوان مثال ممکن است یک سوال در بخش درک مطلب سه امتیاز و سوال دیگر یک امتیاز داشته باشد. بنابراین اگر به هر 50 سوال بخش Reading پاسخ صحیح داده باشید، نمره شما 68 و اگر همه را اشتباه پاسخ داده باشید نمره شما 31 می شود. به طور کلی اگر همه سوال های سه بخش ریدینگ، لیسنینگ و گرامر را درست بزنید نمره امتیازی شما به ترتیب ۶۸، ۶۸ و ۶۷ خواهد بود. میانگین این نمرات تقریبا معادل 7/67 است و پس از ضرب در عدد 10، حداکثر نمره معادل ۶۷۷ و حداقل نمره معادل 310 به دست می آید.

نحوه شرکت در آزمون تولیمو

به بیان دیگر، برای محاسبه آزمون تولیمو، با توجه به تعداد جواب صحیح هر سه بخش درک مطلب، شنیداری و گرامر، امتیاز معادل با هر بخش را استخراج کنید. سپس امتیازات را با هم جمع و نتیجه را بر سه تقسیم کنید، عدد بدست آمده را در 10 ضرب کنید تا نمره نهایی حاصل گردد.

به عنوان مثال تعداد جواب صحیح درک مطلب، گرامر و شنیداری برای یک داوطلب به ترتیب 42، 30 و 33 باشد در این صورت با استفاده از جدول امتیاز های هر بخش به ترتیب 57، 54 و 52 خواهد بود. لذا:

57+54+52=163
163/3=54.33
54.33*10=543.33

نمره حاصل 543.33 است که گرد شده و نمره 543 اعلام می گردد.

لازم به ذکر است این آزمون نمره منفی ندارد.

در پایان، برای موفقیت در این آزمون، شما می بایست بررسی کنید که به چه نمره ای نیاز دارید و سپس برای کسب نمره مطلوب خود برنامه ریزی کنید. با برنامه ریزی دقیق، درس بخوانید و تمرین کنید تا بتوانید از سد این آزمون عبور کنید.

دوره هیبریدی آنلاین TOLIMO

یک دیدگاه ارسال کنید

You have to agree to the comment policy.

 ۱۰ تا ۱۰۰ درصد تخفیف همه دوره های آموزشی در بازی گردونه شانس
شانست رو امتحان کن!
close-image