در کدام آزمون شرکت کنم؟ آیلتس آکادمیک یا جنرال ®

آیلتس آکادمیک یا جنرال

آیلتس ® به عنوان یکی از معتبرترین آزمون‌های بین المللی سنجش مهارت زبان انگلیسی در کنار تافل ® شناخته می‌شود که اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور یا مهاجرت را دارید، می توانید در آن شرکت کنید. آیلتس ® (IELTS) مخفف سیستم بین المللی ارزیابی زبان انگلیسی (International English Language Testing System)   است که توسط شورای فرهنگی بریتانیا و دانشگاه کمبریج اداره می‌شود. محبوبیت آیلتس ® در سطح جهان بسیار گسترده است و سالانه نزدیک به دو و نیم میلیون نفر در 140 کشور مختلف در این آزمون شرکت می‌کنند. آزمون آیلتس ® به ۲ فرمت General و Academic تقسیم می شود. اما مهم ترین تفاوت های این دو فرمت آزمون در چیست؟ در ادامه به اینکه آیلتس آکادمیک یا جنرال را باید انتخاب کنیم خواهیم پرداخت.

اول از همه، برای چه نیتی در آزمون آیلتس شرکت می کنید؟

آیلتس آکادمیک ®

آیلتس آکادمیک ® برای دانشجویان دانشگاهی متقاضی پذیرش در دانشگاه ها و برنامه هایی است که انگلیسی زبان آموزش آنها است. اما این همه ماجرا نیست – بسیاری از متخصصان و متقاضیان کار نیز ممکن است نیاز داشته باشند که نمرات این نسخه از آزمون را ارائه دهند.

آیلتس جنرال ®

اگر می خواهید برای اشتغال یا مهاجرت عمومی وارد کانادا، ایالات متحده آمریکا، ایرلند، انگلستان، نیوزیلند، استرالیا و غیره شوید، باید در نسخه ی جنرال شرکت کنید.

چه تفاوتی بین سوالات این آزمون ها وجود دارد؟

دانشجویان و متخصصان دانشگاه باید به مهارت خواندن انگلیسی مسلط باشند که بتوانند متن مجلات حرفه ای و دانشگاهی، کتاب های درسی و مجلات مقالات مربوطه را بخوانند. به همین ترتیب، سوالات آیلتس ® آکادمیک از متونی از این نوع منابع استخراج می شود. همینطور در قسمت رایتینگ از نمونه هایی استفاده می شود که با محیط های آکادمیک و حرفه ای مرتبط هستند. چرا که اطمینان حاصل شود که به اندازه کافی برای نوشتن مقالات در سطح دانشگاه قوی هستند.

از طرف دیگر، کسانی که در آزمون آیلتس ® جنرال شرکت می کنند، با سوالات عمومی و متداول روبرو می شوند. برای مثال رایتینگ آیلتس جنرال ® انگلیسی در مورد متن های عمومی مانند نامه نویسی یا نوشتن یک مقاله سطح پایه است.

آیلتس آکادمیک یا جنرال

نمره دهی این آزمون ها به چه شکل است؟

شاید بزرگترین تفاوت بین این دو نسخه از آزمون در نحوه نمره دهی آنها باشد. نمره دهی لیسنینگ، اسپیکینگ و رایتینگ در هر دو آزمون یکسان است. اما در قسمت ریدینگ، که 25٪ کل نمره شما را شامل می شود، به صورت متفاوت ارزیابی می شود.

برای مثال، شما به 30 سوال از 40 سوال پاسخ می دهید. در آزمون جنرال نمره ی ریدینگ شما 5 خواهد بود اما در آزمون آکادمیک با این تعداد پاسخ صحیح نمره ی 6 را در ریدینگ دریافت می کنید.

برای آگاهی بیشتر، جدول زیر را ببینید:

آیلتس آکادمیک و جنرال

کدام آزمون آسان تر است؟ آیلتس آکادمیک یا جنرال؟

این مساله بسته به مهارت افراد می تواند متفاوت باشد. به نظر می رسد آزمون آیلتس ® آکادمیک به دلیل سوالات تخصصی تر سخت تر باشد. 23 سوال از 40 سوال در ریدینگ آزمون آکادمیک برابر است با 30 سوال از 40 سوال در ریدینگ آزمون جنرال. پس می توان گفت آزمون آیلتس ® آکادمیک دشوارتر است.

در نهایت می توان گفت اگر شما در آزمون آکادمیک شرکت کنید، انگار که مدرک شما هم آکادمیک و هم جنرال است. اما اگر در آزمون جنرال شرکت کنید، مدرک شما مشمول شرایط آزمون اکادمیک نخواهد بود.

 

شما برای کسب آمادگی بیشتر می توانید در دوره های هیبریدی آنلاین آیلتس ® یا آزمون آنلاین اساتیدآنلاین شرکت کنید. برای اطلاعات بیشتر به وب سایت https://asatideonline.com رفته یا با شماره 31319577-031 تماس حاصل فرمایید.

یک دیدگاه ارسال کنید

You have to agree to the comment policy.

 ۱۰ تا ۱۰۰ درصد تخفیف همه دوره های آموزشی در بازی گردونه شانس
شانست رو امتحان کن!
close-image