تاریخچه آموزش آنلاین | نگاهی به درآمیختن تکنولوژی و آموزش

تاریخچه ی آموزش آنلاین

آموزش آنلاین تاریخچه ای دیرینه دارد، و این تاریخچه از کشورهای پیشرفته مانند ایالات متحدۀ آمریکا، کانادا، و کشورهای اروپایی آغاز شده است. در واقع آموزش آنلاین، یک نوع آموزش است، که شما باید، با شرکت های دیگر همکاری کنید، و شرکت برگزار کنندۀ آموزش مجازی، در واقع در ردیف دوم شرکت ها قرار دارد. تاریخچه آموزش آنلاین از سال 1800 میلادی شروع می شود. 

در ابتدای سال 1900 میلادی این آموزش پیشرفت کرد و به سطوح بالاتری رسید. در سال 1919 پروفسور دانشگاه ویسکانسین آمریکا، یک ایستگاه رادیویی غیرحرفه ای ایجاد کرد، و در آن شروع به آموزش دانشجویان کرد. پس از آن که فناوری و تکنولوژی پیشرفت کرد، برای این آموزش، نرم افزار ها و خدماتی ابداع شد. در سال 1930 میلادی همان پروفسور، دستگاهی را اختراع کرد که از طریق تلویزیون، بتواند به دانشجویان آموزش بدهد، به این ترتیب آموزش آنلاین، در ایالات متحدۀ آمریکا رشد کرد. از آنجایی که در کشور آمریکا، باید برای تلویزیون پول بدهند، این روش برای مردم، هزینه های زیادی داشت و مسوولان سعی کردند، هزینه های این روش را کاهش دهند. بنابراین برای آموزش آنلاین، دولت سعی کرد تا راه های جدیدی پیدا کند، تا هزینه های آموزش برای افراد قشر متوسط جامعه، ارزان تر شود.

 در سال 1982 میلادی روش آموزش آنلاین، تغییر کرد، این تغییر در دانشگاه کالیفرنیا، در دانشکدۀ مدیریت و استراتژی سیاسی شکل گرفت. این دانشکده برای ارائۀ آموزش آنلاین، از روش کنفرانس آنلاین، برای اساتید خود استفاده کرد. در سال 1989 میلادی در دانشگاه فوینکس (ققنوس) با استفاده از اینترنت،این روش آغاز شد (منبع وب سایت انگلیسی). بعد در همان دانشگاه، در سال 1993 میلادی این روش ارتقا یافت و با اختراع موتورهای جست و جو، مانند گوگل، یاهو، و بینگ این روش ارتقا یافت.


اولین نرم افزار برای آموزش آنلاین، در دانشگاه نیویورک طراحی شد.  در این راستا این دانشگاه در سال 1992 میلادی، آموزش آنلاین، را برای یادگیری زبان انگلیسی، در دوره کارشناسی ارشد راه اندازی کرد و دانشجویان موفقی هم داشت، این دانشگاه برای دانشجویان خود منابع کافی و کتابخانه های الکترونیکی فراهم کرد، و در سال 1994 میلادی با موفقیت چشم گیری رو به رو شد، برای دریافت تکالیف آنها، دانشگاه از نرم افزار (دراپ باکس) استفاده کرد. در سال 2000 میلادی 8 درصد از دانشجویان، در آزمون های  آنلاین ثبت نام کردند و در سال 2008 این درصد به 20 ارتقا یافت. بر اساس تحقیقات علمی، ثبت نام در کلاس های آنلاین یا آزمون های آنلاین در سال 2013 میلادی به 30 درصد رسید و در سال 2020 این درصد به 60 ارتقا یافت.

تکنولوژی و آموزش

دلیل افزایش ثبت نام برای آموزش های آنلاین می تواند، مشغلۀ زیاد، شاغل بودن افراد و دور بودن از محل کلاس آنلاین باشد. از این رو آزمون های آنلاین در حجم بالایی برگزار می شود، مانند آزمون های زبان انگلیسی در موضوعات تافل، آیلتس، دولینگو و … البته این آزمون های آنلاین درآمدهای بسیار بالایی نیز دارند.

بیشتر آزمون های آنلاین بر اساس نرم افزار، ال ام اس ، برگزار می شود که این نرم افزار این قابلیت ها را دارد:

این نرم افزار دارای سرور قدرتمندی است که به صورت مرکزی عمل می کند، و دسترسی به آن برای کاربران و دانشجویان زبان انگلیسی به وسیلۀ جی میل یا فیس بوک مقدور است.

بر اساس تحقیقات علمی، این نرم افزار، تاکنون توانسته است، 78 درصد از دانشجویان زبان انگلیسی، را راضی نگه دارد. در واقع تئوری آزمون های آنلاین، از آنجا آغاز شد که دانشجویان خواستند برای تحصیل در هر رشته ای مانند زبان انگلیسی، مهاجرت کنند، فرض کنید شما یک دانشجو در کشور ایران هستید و باید به ایالات متحدۀ آمریکا، برای تحصیل مهاجرت کنید، شما نمی توانید برای یک آزمون تافل یا آیلتس به کشور دیگری بروید، حال به دلایل گوناگون مانند، دلایل اقتصادی، کاری و خانوادگی، بنابراین سازمان (ای تی اس) در ایران شعبه ایجاد کرده است، تا کار شما راحت باشد. در کشور ما تاریخچه آزمون های آنلاین به جز یک مورد، که پیش از انقلاب در دانشگاه آزاد انجام شد، سابقۀ چندانی ندارد.

 در پایان دهۀ 70 که دانشگاه تهران به استفاده از نرم افزار (سیستم مدیریت آموزش) روی آورد و برای 8 درس دانشجویان از جمله زبان انگلیسی، این دوره ها طراحی شد. آزمون های آنلاین، به مرور زمان پیشرفت کردند و برای آنها نرم افزارهای زیادی تهیه شده است.  حال ما باید پیشرفت های این آزمون ها را بیان کنیم.

بسته به اینکه آزمون آنلاین ما دربارۀ چه امتحانی باشد، مانند زبان انگلیسی، ما باید نرم افزار مناسب آن را تهیه کنیم، تا دانشجویان ما در هنگام آزمون دچار استرس و سردرگمی نشوند، چون امکان دارد نرم افزار در هنگام آزمون دچار مشکل شود. نکتۀ بعدی این است که، محیط آزمون آنلاین باید برای کاربران ما راحت باشد، مثلاً در آزمون تافل، باید هدفون و سایر وسایل دانشجو به کلی چک شود، تا هنگام آزمون شهرت و معروفیت شرکت شما به خاطر خرابی یک قطعه یا وسیله زیر سوال نرود.


برای پیشرفت سامانۀ آزمون آنلاین خود باید موارد زیر را رعایت کنید:

۱. کلاس آنلاین شما باید به نرم افزار های حرفه ای مجهز باشد.

۲. آزمون آنلاین شما باید به صورت خودکار، فعالیت کند و در هنگام آزمون نباید نقصی در آن باشد.

۳. در راستای پیشرفت آزمون آنلاین خود، باید منابع شما در جدیدترین شکل ممکن باشند، و آزمون شما باید کاملاً روزآمد باشد.

۴. آزمون آنلاین شما باید به کاربران در هر حوزه ای از جمله زبان انگلیسی، زمان آزمون را مرتب یادآوری کند، حال از هر روشی مانند فرستادن ایمیل یا …

۵. اگر آزمون آنلاین شما در سطح بین المللی است، مانند آزمون تافل ®، شما باید برای پیشرفت آزمون خود، آن را چند زبانه کنید، تا کاربری که سطح سواد انگلیسی او، ممکن است پایین باشد، بتواند آن را بخواند.

۶. برای اینکه شهرت و اعتبار شرکت شما زیر سوال نرود، شما باید برای همۀ کاربران در هر سطحی امکانات آزمون آنلاین را فراهم کنید، به عنوان نمونه، برای کاربران با سطح سواد اطلاعاتی کمتر، نرم افزارهای آسان تری را تهیه کنید، و به آنها توضیح دهید که چگونه از آن استفاده کنند.

 

 

ما در اساتیدآنلاین، برای یادگیری بهتر و در راستای ارتقای علمی جامعه، بستر های آموزش آنلاین را در اختیار شما قرار می دهیم. برای اطلاعات بیشتر با شماره 71057276-021 تماس حاصل فرمایید.

 

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
تعیین سطح زبان انگلیسی

معرفی بهترین سایت های تعیین سطح زبان انگلیسی

اگر به دنبال بهترین سایت ها برای تعیین سطح زبان انگلیسی خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم….

بیشتر بخوانید
چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

یادگیری یک زبان جدید سرگرم کننده است، البته به جز بخش یادگیری واژگان. همیشه کلماتی هستند که با وجود تلاش…

بیشتر بخوانید
کلاس آنلاین زبان انگلیسی

چگونه کلاس آنلاین زبان انگلیسی برگزار کنیم؟

در دنیایی که حتی عطاری ها هم آنلاین شده اند برگزاری کلاس آنلاین زبان انگلیسی چیزی بیش از یک ضرورت…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question