شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

امروزه اکثر مردمی که در ایران زندگی می‌کنند برای دستیابی به موقعیت‌های تحصیلی بهتر و بیشتر به فکر مهاجرت تحصیلی به سراسر جهان می باشند. یکی از کشورهای پرطرفدار برای مهاجرت تحصیلی، کانادا می باشد.یکی از روش های مهاجرت تحصیلی به کانادا دریافت بورسیه تحصیلی می باشد. برای اطلاع از شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا در این مقاله همراه ما باشید.

شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا

آمارها نشان می‌دهد که بیشترین درخواست برای مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع کارشناسی می باشد. اما مهاجرت به کانادا در مقطع کارشناسی شرایط خاصی دارد. در بخش های بعدی درباره مهاجرت در مقاطع مختلف تحصیلی توضیح خواهیم داد.

شرایط عمومی تحصیل در کانادا

هرساله دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا برای تحصیل در کانادا اقدام به مهاجرت می نمایند. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در کانادا نیاز به دریافت ویزای تحصیل خواهند داشت. این مجوز به عنوان یک سند از سوی اداره مهاجرت کانادا به دانشجویان بین المللی اعطا می گردد. دانشجویانی که قصد دارند برای بیش از یک سال در کانادا تحصیل نمایند می توانند در پایان هر سال مجوز تحصیلی خود را در کانادا تمدید کنند. همینطور دانشجویان برای دریافت مجوز تحصیلی خود باید در ابتدای امر از موسسه یا دانشگاه که مورد تائید اداره مهاجرت کانادا است، پذیرش دریافت نمایند. پس از آن نامه خود را مبنی بر قبولی در دانشگاه های کانادا به سفارت ارسال نمایند تا بر حسب آن بتوانند ویزای تحصیل خود را دریافت کنند.

بورسیه تحصیلی کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع کارشناسی

کانادا دارای شبکه ای گسترده از کالج ها و دانشگاه های معتبر است که برخی از آنها بهترین نوع آموزش را در سراسر جهان ارائه می دهند. به همین خاطر تقاضا جهت تحصیل در دانشگاه های کانادا بسیار بالا می باشند. دانشجویان در کانادا می توانند رشته های مختلفی را با موضوعات متنوع جهت تحصیل انتخاب نمایند. دانشگاه های متفاوتی در شهرهای اصلی (در تمام استان ها) وجود دارند که مدارک دانشگاهی آن از طیف گسترده ای در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تشکیل می شود. برخی از برترین رشته های مقطع کارشناسی در سال 2019 – 2020 شامل موارد زیر است:

 • اقتصاد
 • حسابداری و مالی
 • داروسازی
 • پزشکی
 • مهندسی
 • هنرهای نمایشی
 • جهانگردی
 • مدیریت
 • بازرایابی

تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا 4 ساله است که دانشجویان می توانند پس از اخذ مدرک دیپلم 12 ساله و با داشتن مدرک زبان انگلیسی اقدام به مهاجرت تحصیلی به کانادا نمایند و از دانشگاه مورد تائید اداره مهاجرت کانادا، پذیرش مستقیم دریافت نمایند. اما برای بهبود شرایط متقاضیان این امکان برای دانشجویان وجود دارد که آنان بتوانند بدون مدرک زبان پذیرش دریافت نمایند و پس از ورود به خاک کانادا با به دست آوردن مدرک زبان انگلیسی اقدام لازم را جهت تحصیل در دانشگاه های کانادا انجام دهند.

تحصیل در کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

مدرک کارشناسی ارشد به افرادی اهدا خواهد شد که توانسته باشند با موفقیت به سطح بالاتری از تخصص در رشته تحصیلی خود دست پیدا کنند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کانادا در دو نوع تدریس و تحقیق ارائه می گردد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به طور معمول یک الی دو سال به طول می انجامد و فارغ التحصیلان می توانند آمادگی بیشتری را برای تخصص در رشته های تحصیلی خود به دست آورند.

تنوع برنامه های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد بسیار زیاد است و از این رو محبوبیت تحصیل در این مقطع برای دانشجویان بسیار بالاست. یکی دیگر از عوامل محبوبیت تحصیل در این مقطع برای دانشجویان بین المللی امر هزینه های تحصیل در این کشور است. بسیاری از دانشجویانی که با هدف بازار کار اقدام به مهاجرت تحصیلی به کانادا می نمایند می توانند به راحتی پس از یک دوره تحصیلی دو ساله و دریافت تخصص اقدام به کاریابی نموده و از شرایط اقامت پس از تحصیل در کانادا بهره مند گردند. معمولاً دانشجویان برای پذیرش در این مقطع نیاز به مدرک زبان انگلیسی ( آیلتس® 6-6.5)‌ خواهند داشت.

مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری معمولاً پس از انجام تحقیقات گسترده در یک رشته تحصیلی تعیین شده، اعطا می گردد. به گونه ای که این تحقیقات و پژوهش ها باید به میزان قابل توجهی در دانش بنیان فعلی نقش داشته باشد. تحصیل در این مقطع با ارائه پایان نامه تکمیل می شود که غالباً با دفاع در مقابل متخصصان و در صورت موفقیت آمیز بودن آن، اعطای مدارک صورت می گیرد. مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع دکتری همواره 4 سال تحصیل است. البته این مدت زمان بسته به شرایط دانشجو، دانشگاه مورد نظر و رشته مربوطه گاهی به طول می انجامد.

دانشگاه ها و برنامه های تحصیلی بسیار موفق در کانادا وجود دارد که بسیاری از دانشجویان می توانند در سطح بین المللی در این کشور تحصیل نمایند. همینطور طیف وسیعی از رشته های تحصیلی برتر و برنامه های تحصیلی شامل دکترای حرفه ای در رشته بهداشت، روانشناسی، مهندسی، علوم زیستی و علوم پزشکی در کانادا وجود دارد. اما باید در نظر داشته باشید که پذیرش در این مقطع کاملاً متفاوت تر از اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد است. ارائه دانش نامه با نمرات و توانایی های بالا، ارائه مدرک زبان و تسلط به زبان انگلیسی، ارائه تحقیقات و پروژه های علمی و عملی و در نهایت داشتن یک استاد راهنما مورد نیاز است. چرا که تحقیقات و پروژه های انجام شده و یا پیشنهاد شده توسط دانشجویان دکتری باید بر اساس دستور العمل های دانشگاه مورد نظر پیگیری گردد.

مقالاتی که ممکن است به شما کمک کند:

تفاوت آیلتس جنرال و آکادمیک چیست ®

آزمون جی.آر.ای برای چه کسانی کاربرد دارد؟ ®

بورسیه تحصیلی کانادا

دریافت بورسیه تحصیلی روشی برای تحصیل ارزان یا تحصیل رایگان در کانادا است. در صورتی که در مقطع دکترا تحصیل کنید، معمولاً استاد راهنما از پروژه هایی که در زمان تحصیل انجام می دهید، برای شما بورسیه یا فاند تحصیلی در نظر می گیرد، برخی از بورس ها نیز توسط دانشگاه اعطا می شود. در ادامه برخی از بورس های تحصیلی در دانشگاه های کانادا معرفی شده اند:

 • بورسیه های تحصیلی در دانشگاه تورنتو

یکی از بورسیه های تحصیلی در دانشگاه تورنتو که برای اکثر دانشجویان بین المللی در دسترس است، Lester B.Pearson است. این بورس تحصیلی به دانشجویانی که پیشرفت تحصیلی بسیار بالایی دارند، در رشته خود ابتکار و خلاقیت دارند و به عنوان دانشجویان برتر در دانشگاه خود شناخته شده اند، تعلق می گیرد. این بورس در بر گیرنده شهریه دانشگاه و پشتیبانی هزینه های اقامت دانشجویان در مدت تحصیلان آنان در این دانشگاه است.

 • بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه  York

دانشجویان بین المللی که سابقه علمی و رده علمی بالایی دارند و توانسته اند از دانشگاه York پذیرش دریافت کنند، مجاز برای دریافت بورس تحصیلی به ارزش 60 الی 100 هزار دلار به مدت 4 سال تحصیلی می باشند.

 • بورس تحصیلی از دانشگاه کارلتون برای دانشجویان بین المللی

این دانشگاه به دانشجویان بین المللی بورس های تحصیلی جزئی به عنوان کمک هزینه اهدا می کند و افرادی که واجد شرایط دریافت پذیرش از دانشگاه باشند می توانند به ارزش 4،000 دلار الی 16،000 دلار بورس تحصیلی دریافت نمایند.

 • بورسیه های تحصیلی برای مقاطع کارشناسی ارشد / دکتری از دانشگاه  Manitoba

بورسیه های تحصیلی از این دانشگاه به عنوان جوایز مبتنی بر شایستگی های دانشجویان بین المللی با هر ملیتی که سعی بر تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری را دارند تعلق می گیرد و استفاده از این بورس برای تمامی افراد امکان پذیر است. کمک هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 14،000 دلار در یک سال و برای مقطع دکتری 18،000 دلار در 12 ماه تحصیلی است.

مهاجرت تحصیلی به کانادا و تعیین هزینه های تحصیل در این کشور به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله اینکه دانش آموزان و یا دانشجویان در چه رشته ای در حال تحصیل هستند و اینکه آیا دانش آموزان و یا دانشجویان به عنوان یک فرد کانادایی و یا یک فرد خارجی در حال تحصیل هستند؟

هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا

به طور کل می توان گفت شهروندان کانادایی که در این کشور در حال تحصیل هستند به طور متوسط ۶،۸۳۸ دلار در سال در مقطع کارشناسی و به طور میانگین ۷،۰۸۶ دلار در مقطع کارشناسی ارشد شهریه دانشگاه می پردازند. بر اساس یک آمار کلی در کانادا متوسط شهریه دانشجویان بین المللی در سال ۲۰۱۸ – ۲۰۱۹ برابر با ۲۷ هزار دلار کانادا در نظر گرفته شده است. این در حالی است که هزینه ها و شهریه های تحصیل در رشته های علوم انسانی کمتر از این مبلغ و رشته های مرتبط به موضوعات پزشکی و مهندسی بیشتر از این خواهد بود‌.

تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد به مراتب هزینه کمتری را در بر خواهد داشت. این در حالی است که در سال ۲۰۱۸ – ۲۰۱۹ هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به طور متوسط ۱۷،۰۰۰ دلار کانادا در نظر گرفته شده است اما رشته های مدیریتی و رشته های مدیریت اجرایی به مراتب جزء گران ترین رشته های حال حاضر در دنیا محسوب می شود که هزینه های تحصیل در این رشته ها سالانه بین ۳۷ هزار و ۷۰۰ دلار الی ۴۹۷۹۸ دلار است.

هزینه های زندگی در کانادا بسته به موقعیت مکانی و عادات هزینه کردن دانشجویان متفاوت است. مواردی هم به مسکن، غذا، کتاب، لوازم تحریر و هزینه های جانبی دیگر بستگی دارد. شهر های تورنتو و ونکوور به عنوان گرانترین شهر کانادا برای زندگی دانشجویان انتخاب شده است به گونه ای که هزینه های زندگی در سال برای دانشجویان بین المللی ۱۵ هزار و ۵۰۰ دلار برآورد گردیده است. اما باید در نظر گرفت که اقامت دانشجویی به دو نوع اصلی اقامت در محل اقامت در دانشگاه و اقامت خصوصی دسته بندی شده است که هزینه های متفاوتی دارند.

مهاجرت تحصیلی

کار دانشجویی

تحصیل در کانادا فقط حق حضور در دانشگاه، کالج و یا مدارس را به شما نمی دهد بلکه شما دانشجویان بین المللی با تحصیل در کانادا این امکان را خواهید داشت که حداکثر ۲۰ ساعت در هفته یا به طور تمام وقت در زمان تعطیلات دانشگاهی به کار مشغول شوید. این فرصت به طور کلی در اختیار تمام دانشجویان بین المللی قرار می گیرد و این امکان را برای آنان فراهم می کند تا بتوانند سرمایه های خود را برای تامین بودجه های تحصیل و یا هزینه های زندگی اختصاص دهند. در عین حال کار ضمن تحصیل فراهم آوردن ارتباطی نزدیک بین دانشجویان و کارفرمایان می شود. خود این موضوع زمینه ساز ایجاد اشتغال بسیار عالی برای تمام افرادی است که قصد دارند پس از فارغ التحصیلی در کانادا مشغول به کار تمام وقت شوند.

بررسی ویزای همراه

دولت کانادا برای فراهم آوردن تمام شرایط مطلوب برای دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارند، اجازه همراهی اعضای خانواده و فرزندان وابسته را به آنان خواهد داد. قابل ذکر است که در راستای قوانین بین الملل اعضای خانواده، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال تلقی می گردد. همچنین باید اشاره به این مطلب داشت که شریک زندگی یک دانشجوی بین المللی در کانادا می تواند اجازه کار به شکل آزاد را درخواست نماید و با به دست آوردن این مجوز کار در کانادا برای یک کارفرما به طور تمام وقت نیز کار کند. همینطور فرزندان وابسته یک دانشجوی بین المللی می‌توانند در مدارس دولتی همانند یک فرد کانادایی با همان هزینه مشغول به تحصیل شوند.

علاوه بر آن، والدین دانشجویان بین المللی، خواهران و یا برادران آنان می توانند با درخواست Visiting Canada به ملاقات آنان در کانادا بیایند. با استفاده از داده های روزنامه تایمز، بهترین دانشگاه های کانادا در سال 2019 به ترتیب زیر است.

دانشگاه

رتبه در کانادارتبه جهانی
University of Toronto129
McGill University235
University of British Columbia351
University of Alberta4113
University de Montreal5137
McMaster University6140
University of Waterloo7173
Western University8211
University of Calgary9233
Queens University10239

 

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل برای دانشجویان بین المللی با گذراندن مراحل قانونی همراه است. در ابتدای امر دانشجویان می بایست از ۶ الی ۳ ماه قبل از شروع ترم در مدارس، کالج و یا دانشگاه ها اقدامات و الزامات اولیه را جهت اخذ پذیرش انجام دهند. پس از دریافت پذیرش تحصیلی می بایست درخواست خود را مبنی بر اخذ ویزای تحصیلی در کنسولگری کانادا اعلام نمایند. به همین منظور دانشجویان می بایست مدارکی را برای دریافت ویزای دانشجویی ارائه دهند از جمله:

 • ارائه نامه پذیرش
 • ارائه نامه تمکن مالی مبنی بر تامین هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی در کانادا
 • ارائه مدارک زبان انگلیسی
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه نامه ای جهت بررسی اهداف خود از تحصیل در کانادا

موقعیت کار پس از تحصیل

به دست آوردن یک موقعیت شغلی برای دانشجویانی بین المللی که قصد دارند پس از تحصیل در این کشور اقامت گزینند، امکان پذیر است. یکی از مزایای تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی امکان دریافت کار در این کشور است. بسیاری از علاقه مندان کار در کانادا طبق قوانین مهاجرتی این کشور می توانند با توجه به طول دوره تحصیلی خود به مدت 8 ماه تا 3 سال در کانادا حضور داشته باشند و در مدت حضورشان مجوز کار خواهند داشت تا بتوانند به راحتی در این مدت زمان مشخص در کانادا کار نمایند و برخی از هزینه هایی که جهت تحصیل صرف کرده اند را از طریق کار به دست آورند. در نهایت دانشجویان از طریق برنامه های اکسپرس اینتری کانادا، امکان تبدیل اقامت تحصیلی را به اقامت کاری و اقامت دائم خواهند داشت. از شرایط کسب موقعیت کاری پس از تحصیل در کانادا می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • متقاضیان می بایست در زمان فارغ التحصیلی بالای 18 سال باشند.
 • دانشجویان باید در مدت زمان حضور خود در کانادا تجربه به دست آوردن یک تخصص و یا یک حرفه را داشته باشند.
 • الزامی است که دانشجویان برای بهره مندی از موقعیت کار پس از تحصیل در دوره های بالای 8 ماه اقدام به پذیرش تحصیلی نمایند.
 • دانشجویان باید در موسسه، کالج و یا یک دانشگاه مورد تایید اداره مهاجرت کانادا تحصیل کرده باشند، در غیر این صورت نمی توانند اقامت کاری پس از تحصیل (PGWP) دریافت نمایند.

بورسیه کانادا

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

دانشجویان با مهاجرت تحصیلی به کانادا می توانند در جهت پیشبرد اهداف خود از طریق تحصیل در این کشور اقامت و تابعیت کانادا را به دست آورند. این موضوع می تواند با یک برنامه ریزی صحیح و تلاش مستمر صورت گیرد. دانشجویان بین المللی می توانند در زمان اقامت پس از تحصیل خود با توجه به آموخته ها و دانش های علمی و با به دست آوردن اطلاعات ارزشمند و ارائه این اطلاعات و در میان گذاشتن تجربه خود با کارفرمایان کانادایی امکان اخذ اقامت پس از تحصیل را خواهند داشت. مسئله پر اهمیت برای کسب اقامت و تابعیت در کانادا برای دانشحویان انتخاب رشته مناسب است چرا که این امر در مقوله یافتن شغل مورد نظر می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

در این راستا دولت کانادا برای بهبود بخشیدن به شرایط دانشجویان اقامت پس از تحصیل را برای آنان فراهم آورده تا از طریق کار بتوانند اقامت و تابعیت خود را به دست آورند. در این مقوله دانشجویان می توانند پس از فارغ التحصیلی با به دست آوردن مجوز کار در کانادا مشغول به فعالیت شوند و اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل نمایند و در صورت فعالیت و کار مستمر در این کشور و پس از سه سال کار متوالی آنان می توانند در خواست خود را مبنی بر کسب اقامت دائم در کانادا اعلام نمایند. بنابراین افرادی که از طریق مهاجرت تحصیلی به کانادا توانسته اند در این کشور مشغول به فعالیت شوند و در مدت حضورشان در کانادا از نظر کار مدوام و حضور فیزیکی حداقل 1095 روز از 5 سال گذشته باشد، واجد شرایط دریافت تابعیت کانادا خواهند شد.

 

سید مسیح موسوی

اساتید آنلاین

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
mistake in english learning

۱۰ اشتباه رایج در آزمون های مهارت زبان انگلیسی که باید از آنها اجتناب کرد

آزمون های مهارت زبان انگلیسی مانند آیلتس، تافل و PTE برای بسیاری از افراد که قصد مهاجرت، تحصیل یا کار…

بیشتر بخوانید
learn english from AI

چگونه از هوش مصنوعی و فناوری برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنیم؟

در چند سال اخیر پیشرفت های چشمگیر در هوش مصنوعی (AI) و فناوری، روش های نوآورانه و جذاب تری را…

بیشتر بخوانید
موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی

استراتژی های نوآورانه برای موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی

امروزه، با پیشرفت های چشمگیر در زمینه آموزش و فناوری، روش های نوینی برای موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید
question