راهنمای تحصیل در سریلانکا ۲۰۲۲

تحصیل در سریلانکا

تحصیل در سریلانکا به دلیل هزینه های پایین زندگی، طبیعت بکر و آب و هوای استوایی برای بخشی از دانشجویان بسیار جذاب است.

سری‌لانکا جزیره‌ای است واقع در جنوب آسیا، اقیانوس هند و جنوب کشور هند. نام قدیمی آن سیلان (به فارسی قدیم سَراَندیب یا سراندیب) بود. پایتخت سیاسی آن سری جایاواردنپورا کوته و پایتخت تجاری آن شهر کلمبو است. پیش از سال ۱۹۷۲ به این کشور سیلان می‌گفتند. سری‌لانکا از مستعمرات بریتانیا بود. استعمار انگلیس از قرن ۱۹ و بعد از احاطه این کشور به هند شروع شده و تا زمان استقلال (روز ۴ فوریه ۱۹۴۸) ادامه داشت.

جمعیت این کشور کمی بیش از 21 میلیون نفر است. زبان‌های رسمی آن سینهالی و تامیل و واحد رایج پول آن روپیه سری‌لانکا است. از فراورده‌های مهم سریلانکا می‌توان به چای، کینین، قهوه، کائوچو و نارگیل اشاره کرد.

کهن‌ترین یافته‌های انسانی در جزیره سری‌لانکا مربوط به ۳۴ هزار سال پیش و از بقایای انسانی است معروف به انسان بالانگودا.

در جزیره سری‌لانکا مواد طبیعی ایلمنیت، فلدسپات، گرافیت، سیلیکا، کائولین، میکا و توریم به وفور وجود دارد. وجود نفت و گاز هم در خلیج منار تأیید شده و برنامه‌هایی برای استخراج آن وجود دارد.

تحصیل در سریلانکا

بخش آموزش عالی سریلانکا در حال رشد است و این کشور در حال حاضر دارای بالاترین نرخ سواد آموزی در آسیای جنوبی است.

رای تحصیل در سریلانکا باید سطح زبان انگلیسی‌تان در سطح C  یا بالاتر باشد و یا مدرک IELTS  یا مدرک مورد نیاز برای دانشگاه مورد پذیرش تان را داشته باشید. برای پذیرش در دوره‌های لیسانس شما یا اَز طریق پذیرش در دانشگاهها یا کالج‌ها در خواست دهید. برای ورود به برنامه‌های تحصیلات تکمیلی نیز می‌توانید اَز طریقِ آنلاین درخواست خود را برای پذیرش دانشگاه ارسال کنید.

مهاجرت تحصیلی به سریلانکا

مهاجرت تحصیلی به سریلانکا در مقطع کارشناسی

مهاجرت تحصیلی به سریلانکا در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی و خصوصی امکان پذیر است. با اینکه زبان رسمی سری لانکا انگلیسی نیست، دانشگاه ها در مقطع کارشناسی بسیاری از رشته های خود را به زبان انگلیسی ارایه می دهند. طول دوره های کارشناسی در دانشگاه های کشور سری لانکا بین ۳ تا ۴ سال است. از آن جا که تحصیل در دانشگاه ها به زبان انگلیسی است داشتن مدرک آیلتس 6 به بالا جهت اخذ پذیرش اجباری است.

مهاجرت تحصیلی به سریلانکا در مقطع کارشناسی ارشد

متقاضیان در اکثریت رشته های علوم انسانی و رشته های فنی و رشته های مدیریتی می توانند از دانشگاه های این کشور پذیرش تحصیلی دریافت کنند. اما دانشجویان متقاضی باید بتوانند مدرک زبان آیلتس 6.5 را ارائه دهند.

همچنین متقاضیان ملزم به ارائه مدارکی مانند ریز نمرات و مدرک تحصیلی معتبر در مقطع لیسانس است. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور همانند اکثر کشورها، حدود 2 سال است. لازم به ذکر است که دانشگاه های کشور سری لانکا برای مقطع فوق لیسانس به افرادی که یک نامه اشتغال به تحصیل در مقطع در مقطع کارشناسی را نیز ارائه دهند اجازه تحصیل می دهند. دانشجویان برابر قوانین تعیین شده باید مدرک زبان IELTS 6.5 را ارائه دهند.

مهاجرت تحصیلی به سریلانکا در مقطع دکترا

جهت پذیرش از دانشگاه های سری لانکا در مقطع دکتری، نیاز به یک نامه تایید از طرف استاد راهنما دارید. برای اینکه بتوانید سوپروایزر و یا استاد راهنما در رشته مورد نظر خود پیدا کنید، باید با اساتید مختلف دانشگاه مورد نظر که در رابطه با زمینه تحقیقاتی رشته تحصیلی شما برای مقطع دکتری فعالیت دارند، ارتباط گرفته و با ارایه رزومه و مدارک خود استاد راهنمای مورد نظر را قانع نمایید که می توانید در آن پروژه تحقیقاتی فعالیت کنید.

طول این دوره در دانشگاه های کشور سری لانکا معمولا بین ۳ تا ۵ سال است که می تواند در موارد خاص با دریافت بورسیه باشد.

از جمله شرایط مهم دیگر داشتن مدرک زبان آیلتس بالای 7 و داشتن مقالات داخلی و بین المللی است.

بورس تحصیلی

در دانشگاه های سریلانکا معمولا بورس های تحصیلی به دانشجویان مقاطع فوق لیسانس و بالاتر تعلق می گیرد. مهم ترین این بورس های تحصیلی در سری لانکا شامل کمک هزینه های دولتی و یا نهاد های اجتماعی می شود که به شکل خیلی محدود هر ساله به تعداد کمی از دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری ارایه می گردد.

نوع دیگری از بورس تحصیلی، کمک هزینه های استاد است، که از طرف استاد راهنما در ازای انجام پروژه های مشترک به افرادی که در مقطع دکتری اشتغال به تحصیل دارند اعطا می شود. این بورس های تحصیلی می تواند در اکثر مواقع هزینه های تحصیل فرد را رایگان کرده و حتی هزینه های اقامتی وی را پوشش دهد.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

  • ارائه فرم تکمیل شده ویزا
  • پاسپورت متقاضی که باید حداقل یک سال اعتبار داشته باشد.
  • پذیرش دانشگاه
  • منابع مالی کافی که به صورت پرینت بانکی ارائه می شود.
  • نامه عدم سوء پیشینه که برای متقاضیان بالای ۲۱ سال الزامی است.
  • مدارک تحصیلی تمامی مقاطع قبلی متقاضی
  • مدرک زبان

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question