راهنمای تحصیل در تاجیکستان ۲۰۲۱

تحصیل در تاجیکستان

تحصیل در تاجیکستان به دلیل فارسی زبان بودن این کشور و همچنین اشتراکات فرهنگی فراوان با ایران فرصتی مناسب برای دانشجویان ایرانی است.

کشور تاجیکستان دارای مساحتی حدود 143،100 کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 8 میلیون نفر است. تاجیکستان کوچک‌ترین کشور آسیای میانه است و با افغانستان از جنوب، ازبکستان از غرب و شمال، قرقیزستان از شمال، و جمهوری خلق چین از شرق، هم‌مرز است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور، دوشنبه است.

زبان رسمی این کشور، زبان فارسی تاجیکی براساس الفبای سیریلیک است. بسیاری از تاجیکستانی‌ها به زبان روسی نیز بعنوان زبان دوم مسلط هستند.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی، تاجیکستان مستقل شد. دولت تاجیکستان حدود ۹۰ درصد از نیازهای انرژی خود را با واردات تأمین می‌کند. بیشتر ذخایر نفت و گاز این کشور در جنوب غرب تاجیکستان در امتداد حوزه آمودریا قرار دارد.

تاریخ و فرهنگ تاجیکستان با ایران اشتراکات بسیاری دارد. در پاره‌هایی از دوران پیش از اسلام، تاجیکستان جزئی از شاهنشاهی ایران بود. پس از اسلام، سرزمین خراسان و فرارود (از جمله تاجیکستان) زنده‌کننده فرهنگ ایرانی و به وجود آورنده زبان پارسی دری بود که جانشین زبان پهلوی گشت.

نخستین شاعران پارسی‌زبان از این ناحیه به پا خاستند، مانند رودکی، که پدر شعر پارسی شناخته می‌شود. در نخستین سده‌های هجری، خراسان و فرارود مهد تمدن و علوم ایرانی بوده و بزرگانی مانند ابن سینا و فارابی در آنجا پرورش یافته‌اند. حکومت سامانی نیز از تاجیکستان برخاسته‌است.

سامانی واحد پول رسمی این کشور است که در سال 2000 جانشین روبل تاجیکستان شد.

تحصیل در تاجیکستان

طبق گزارش بانک جهانی، کم و بیش همه تاجیک‌های بالای پانزده سال باسوادند.

در تاجیکستان بیست و چهار دانشگاه وجود دارد که ازاین میان برترین دانشگاه ملی تاجیک و کهن‌ترین دانشگاه دبیری تاجیک است. چهار دانشگاه تاجیک در سال ۲۰۲۰ مورد تأیید وزارت علوم ایران بوده‌اند که عبارتند از:

 • Tajik Technical University
 • Polytechnical Institute of Tajik Technical University
 • Tajik State University of Commerce
 • Institute of Economy and Trade, Tajik State University of Commerce in Khujand City

هر چهار دانشگاه بالا در گروه ج (متوسط) قرار گرفته‌اند. البته هیچ‌کدام از دانشگاه‌های تاجیکستان مورد تأیید وزارت بهداشت نیستند.

سه نوع موسسه آموزش عالی در تاجیکستان وجود دارد که شامل دانشگاه ، آکادمیک ها و موسسات می شود. موسسات آموزش عالی این کشور به دو بخش دولتی و غیر دولتی تقسیم می شوند.

اولین مرحله تحصیل درتاجیکستان دوره کاردانی دو ساله ، دوره کارشناسی چهار ساله و دوره تخصصی پنج ساله است که این دوره ها بسته به رشته انتخابی فرد متقاضی تحصیل در این کشور متغیر است. بعد از اتمام دوره کارشناسی افراد می توانند در دوره دو ساله کارشناسی ارشد شرکت نمایند. البته برای علاقمندان تحصیل در دانشگاه های تاجیکستان این امکان وجود دارد که بعد از پایان دوره کارشناسی ارشد، در دوره سه ساله دکتری تخصصی شرکت نمایند.

مهاجرت تحصیلی به تاجیکستان

مهاجرت تحصیلی به تاجیکستان در مقطع کارشناسی

مهاجرت تحصیلی به تاجیکستان در مقطع کارشناسی 4 سال به طول می انجامد. زبان تحصیل در این مقطع فارسی تاجیکی و روسی است. افرادی که می خواهند در این مقطع پذیرش تحصیلی اخذ نمایند باید مدرک دیپلم 12 ساله خود را ارائه نمایند. حدود 24 دانشگاه و موسسه عالی در کشور تاجیکستان در مقطع لیسانس در 130 رشته متفاوت دانشجو می پذیرند.

دانشجویان بومی تاجیکستان هزینه ای برای تحصیل پرداخت نمی کنند اما دانشجویان خارجی باید شهریه بپردازند ، شهریه های تحصیل در دانشگاه های تاجیکستان مبلغی در حدود 600 تا 1000 دلار آمریکا است.

مهاجرت تحصیلی به تاجیکستان در مقطع کارشناسی ارشد

مقطع فوق لیسانس در تاجیکستان در 6 دانشگاه و 8 موسسه تحقیقاتی ارائه می شود که ارائه دهنده 114 رشته تخصصی هستند. مقطع کارشناسی ارشد 2 سال به طول می انجامد.

در اغلب دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تاجیکستان مقطع فوق لیسانس به صورت آنلاین نیز ارائه می شود. دروس در دانشگاه های تاجیکستان و موسسات آموزش عالی تاجیکستان در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی ارائه می شوند از این رو متقاضیان تحصیل در تاجیکستان در مقطع فوق لیسانس میبایست مدرک زبان آیلتس حداقل 6.5 را داشته باشند.

 البته برای آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان انگلیسی ندارند جای نگرانی نیست زیرا دانشگاه های تاجیکستان برای دانشجویانی که مدرک زبان انگلیسی ندارند دوره های آموزشی زبان انگلیسی نیز برگزار می کنند. هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حدود 3،000 دلار در سال است.

مهاجرت تحصیلی به تاجیکستان در مقطع دکترا

مقطع دکترا بیشتر حالت تحقیقاتی و پژوهشی دارد و حدود 4 سال به طول می انجامد. دانشجویان در زمان تحصیل خود علاوه بر شرکت در کلاس باید در موضوعات علمی و پژوهشی تحقیق کنند تا بتوانند یک پایان نامه سطح بالا ارائه نمایند.

زبان تحصیل در این مقطع همانند سایر کشورها انگلیسی است و متقاضیان باید بتوانند مدرک زبان آیلتس بالای 6.5 را ارائه نمایند. از نکات مهم برای اخذ پذیرش در این مقطع این است که افراد باید از طرف یک استاد راهنما (سوپروایزر) مورد تایید قرار بگیرند. این مورد تایید قرار گرفتن به صورت مکاتبه از طریق ایمیل در یک بازه زمانی طولانی انجام می پذیرد.

 از شروط دیگر برای اخذ پذیرش داشتن مقالات ISI و تالیفاتی مانند کتاب است.

هزینه تحصیل در این مقطع حدود 3500 تا 4000 دلار در سال است.

بورس تحصیلی

بورسیه تحصیلی بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می شود. بورسیه های تحصیلی در این کشور به صورت کامل نیست و تنها بخشی از هزینه های دانشجویان را پوشش می دهد.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

 • اصل پاسپورت متقاضی که بیش از شش ماه دارای اعتبار باشد
 • 2 قطعه عکس رنگی 6*4 دارای زمینه سفید
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
 • ترجمه ریز نمرات تحصیلی سال های قبل
 • پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر
 • پرینت حساب بانکی و گردش مالی مناسب جهت هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت
 • رزومه / CV (کارشناسی ارشد ، دکترا)

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار کاربر کاربر مهمان Amaj ۱۶ شهریور ۱۴۰۱

سلام برای تحصیل در دانشگاه تاجیکستان خواستم مذاکره کنم

profile avatar عباس قربانی ۱۷ شهریور ۱۴۰۱

با سلام و درود. درخواست خود را با پشتیبانان مطرح نمایید تا راهنمایی های لازم به شما صورت پذیرد.
لینک صفحه پشتیبانی:
https://asatideonline.com/support

question