تاثیر سامانه LMS بر کیفیت یادگیری

تاثیر سامانه LMS

آموزش آنلاین در یک دهه اخیر دستخوش تغییرات زیادی شده است. به عنوان مثال تاثیر سامانه LMS بر کیفیت یادگیری را نمی توان نادیده گرفت. استفاده از این سیستم در فرآیند آموزش آنلاین باعث شده نیاز به کلاس های حضوری به شدت کاهش پیدا کند. در واقع سیاری از کارشناسان عقیده دارند با پایان پاندمی کرونا در سال های آینده همچنان آموزش از راه درو به عنوان روشی محبوب و کارآمد به حیات خود ادامه خواهد داد. اما سوال اینجاست که چرا سامانه هایی مانند LMS تا این حد کیفیت یادگیری را بهبود بخشیده اند؟

سیستم مدیریت آموزش (LMS)

سامانه مدیریت یادگیری چیست؟

سامانه مدیریت یادگیری LMS) Learning management system) سیستمی است که مجموعه ای گسترده از فعالیت های آموزشی و یادگیری را بر بستر اینترنت فراهم می کند. ساده ترین راه برای تصور این سیستم وب سایت هایی است که با ورود به آن می توانید به مجموعه ای از امکانات دسترسی داشته باشید.

یک مثال ساده دیگر استفاده از GMAIL  شرکت گوگل است. شما با استفاده از GMAIL می توانید به راحتی ایمیل های خود را مدیریت کنید و از امکانات فراوانی برای دریافت و ارسال پیام بهره ببرید.  LMS نیز مانند GMAIL امکانات مختلفی را در اختیار آموزش دهندگان و آموزش گیرندگان یا به عبارت بهتر دانش آموزان، دانشجویان و همه افرادی که نیاز به آموزش دارند قرار می دهد.

تاثیر سامانه LMS

تاثیر سامانه LMS بر کیفیت یادگیری

تاثیر سامانه LMS بر کیفیت یادگیری

در آموزش سنتی آموزش دهندگان و آموزش گیرندگان نیاز به تعامل و گفت و گوی مستقیم داشتند. حتی در آموزش های آنلاین حضوری نیز ضرورت این تعامل همچنان وجود دارد. اما در سامانه مدیریت یادگیری، فرآیند یادگیری بسیار انعطاف پذیر است. در واقع LMS با فراهم آوردن فضایی برای ذخیره سازی، سازماندهی و ارزیابی آموزش مدیریت فرآیندهای آموزشی را بهبود بخشیده است.

همچنین در این سامانه معلمان یا آموزش دهندگان می توانند از طریق وبلاگ ها ، انجمن ها و غیره با دانش آموزان تعامل داشته باشند. با توجه به انعطاف پذیر بودن سامانه مدیریت یادگیری برای آموزش می توان از وسایل گوناگونی مانند تلفن همراه، لپ تاپ، کامپیوتر خانگی و تبلت استفاده کرد. همچنین در این سامانه می توان بدون محدودیت به هزاران نفر آموزش داد.

مطلب مفید: LMS چیست

در این سامانه امکان مشاهده چندین باره کلاس ها برای دانش پذیران وجود دارد. این ویژگی منحصر به فرد به شدت بر افزایش یادگیری تاثیر دارد. در کنار همه اینها در این سامانه خبری از تعطیلی غیر منتظره کلاس ها نیست و مسائلی چون آلودگی هوا، بارش برف و باران و البته کرونا نمی تواند منجر به تعطیلی کلاس های آموزشی شود.

مزایای استفاده از LMS برای موسسات

1- کاهش هزینه

در مقایسه با آموزش حضوری آموزش آنلاین در بلند مدت ارزان تر است. ساخت مدارس و دانشگاه ها، خرید یا اجاره مراکز آموزشی، فراهم کردم امکانات زیربنایی و هزاران مخارج دیگر روش سنتی را به روشی هزینه بر تبدیل کرده است.

در مقابل استفاده از سامانه هایی مانند مدیریت یادگیری  Learning management system هر چند در ابتدا نیاز به هزینه دارد اما این هزینه در بلند مدت در مقایسه با آموزش سنتی بسیار کمتر است. همچنین در این روش هزینه حمل و نقل، پوشاک و خوراک و حتی اسکان و هزینه هایی از این دست به دانش پذیران تحمیل نمی شود.

مطلب مفید: آینده آموزش و تاثیر تدریس آنلاین بر آن

2- افزایش بهره وری

در آموزش سنتی هر موسسه به تعداد زیادی کارمند برای اداره امور احتیاج داشت در حالی که در آموزش از راه دور می توان همان کارها را با تعداد کمتری از کارمندان انجام داد. به عنوان مثال سازمان عریض و طویل آموزش و پرورش در ایران همواره از کمبود بودجه رنج می برد. تقریبا تمامی بودجه این سازمان صرف پرداخت حقوق می شود. بخش بزرگی از این حقوق به کارمندان ادارات پر شمار این سازمان پرداخت می شود.

استفاده از سامانه مدیریت یادگیری می تواند بهره وری بسیار بهتری در مقایسه با این کارمندان پرشمار داشته باشد.

مطلب مفید: تاثیر تکنولوژی بر تدریس | تکنولوژی چگونه توانست تدریس را متحول کند؟

3- افزایش سود و درآمد

با داشتن سامانه LMS می توان در بازار رقابتی آموزش از سهم بازار بیشتری برخوردار بود. استفاده از این سیستم یعنی داشتن تعداد نامحدودی مخاطب از نقاط دور و نزدیک. همچنین با توجه به انعطاف پذیر بودن این سیستم افراد شاغل، پر مشغله و کسانی که به دلیل محدودیت های جسمی و غیره نمی توانند از آموزش سنتی بهره ببرند نیز به مخاطبان بلقوه اینگونه موسسات افزوده می شوند. همه اینها به معنای تعداد بیشتر آموزش پذیر و در نتیجه سود و درآمد بیشتر منجر خواهد شد.

اگر به سیستم مدیریت آموزش (LMS) علاقمند شده اید می توانید از امکانات ویژه اساتید آنلاین در این زمینه بهره ببرید.

ما در اساتیدآنلاین، برای یادگیری بهتر و در راستای ارتقای علمی جامعه، بستر های آموزش آنلاین را در اختیار شما قرار می دهیم. برای اطلاعات بیشتر با شماره 71057276-021 تماس حاصل فرمایید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

یادگیری یک زبان جدید سرگرم کننده است، البته به جز بخش یادگیری واژگان. همیشه کلماتی هستند که با وجود تلاش…

بیشتر بخوانید
کلاس آنلاین زبان انگلیسی

چگونه کلاس آنلاین زبان انگلیسی برگزار کنیم؟

در دنیایی که حتی عطاری ها هم آنلاین شده اند برگزاری کلاس آنلاین زبان انگلیسی چیزی بیش از یک ضرورت…

بیشتر بخوانید
سیستم آموزش آنلاین

نگاهی به سیستم آموزش آنلاین در ایران و جهان

سیستم آموزش آنلاین در مقایسه با آموزش سنتی سیستمی تقریبا نوپا در آموزش جهانی به شمار می آید. این سیستم…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question