اهمیت فن بیان در تدریس و کیفیت کلاس آنلاین

کیفیت کلاس آنلاین

صدایی که معلم در یک کلاس استفاده می کند و شیوۀ صحبت او با دانشجویان یا دانش آموزانش در کیفیت کلاس آنلاین بسیار موثر است. همچنین نحوۀ تدریس آنلاین شما در کلاس و طرز برخورد شما با دانشجویان هم در کیفیت کلاس تاثیر بسیاری دارد. شما باید به عنوان یک استاد بدانید که چگونه با دانشجویان خود برخورد کنید تا آنها به درس شما علاقه مند شوند و درس را به درستی بیاموزند.

حال باید ببینم که نحوۀ صحبت شما با دانشجویانتان چگونه باید باشد؟ این راز موفقیت شما خواهد بود. یک دلیل مهم در پشت این سوال وجود دارد، آن این است که شما در کلاس آنلاین های پیشین خود تجربه هایی از این دست داشته اید و فهمیده اید که دانشجویان به چه فن بیانی علاقه مند هستند؟ اگر شما با صدای ضعیف و بدون اعتماد به نفس به دانشجویان خود درس بدهید، آنها از شما ناامید می شوند و فکر می کنند که شما اعتماد به نفس ندارید. از همین رو کیفیت کلاس آنلاین شما کاهش خواهد یافت.

اگر شما با تن صدای یکنواخت برای دانشجویان تدریس کنید، آنها فکر می کنند که شما تدریس کردن را بلد نیستید، اگر این سخنرانی دربارۀ یک پروژۀ مهم باشد که دیگر بسیار بدتر است و دانشجویان فکر می کنند که شما بلد نیستید سخنرانی کنید. نکتۀ دیگری که شما باید رعایت کنید این است که نباید با دانشجویان با صدای خیلی بلند صحبت کنید یا سر آنها جیغ بکشید، چون با این کار شما به دانشجو بی احترامی کرده اید و شخصیت او را زیر سوال برده اید.

همچنین شما نباید Daydream (خیال بافی) کنید و چیزهایی که در درس شما وجود ندارد برای دانشجویان بیان کنید، چون دانشجو، کودک یا دانش آموز فکر می کند که شما درس واقعی را ارائه می کنید و آن را به عنوان درس قبول می کند، پس شما نباید خیال بافی کنید و چیزهایی که به درس مربوط نیست را برای دانشجویان بیان کنید.

فن بیان

با این وجود اگر کودکی در کلاس وجود داشت شما باید به طور مودبانه صحبت کنید و از خیال بافی پرهیز کنید، چون کودکان خیلی زود مطالب را یاد می گیرند و فکر می کنند چیزی که شما به آنها یاد داده اید درس است. همچنین شما نباید در کلاس خمیازه بکشید یا کارهای تمسخرآمیز انجام دهید، چون کودکان کارهای شما را الگوی خود قرار می دهند و در خانه آن را انجام می دهند.

اگر شما از موضوع درس خود اطلاع دارید که باید اطلاع داشته باشید، قبل از کلاس درس آن را به شکل PowerPoint یا فایل هایی که دانشجویان بتوانند در اختیار داشته باشند تهیه کنید و برای آنها تدریس کنید. اگر جامعۀ دانش آموزان کودک هستند شما باید برای آنها کارهای تفریحی و سرگرم کننده در کلاس فراهم کنید، به آنها اجازه بدهید بازی کنند و مطالب درسی را بیاموزند. شما به عنوان معلم یا استادی که سال هاست تدریس کرده اید، باید بدانید با دانشجویان یا دانش آموزان خود چگونه صحبت کنید.

پژوهش های علمی نشان داده است که نحوۀ صحبت کردن استاد یا معلم با دانشجو یا دانش آموز می تواند در یادگیری او تاثیر به سزایی بگذارد. دانش کمی من (نویسنده) این را ثابت کرده است من باید با دانشجویان خود به درستی صحبت کنم تا آنها به درس خواندن علاقه مند شوند. البته معلمانی که در ابتدای راه هستند هم باید این موارد را بیاموزند و اگر این کار را انجام ندهند نشان می دهد که آنها نسبت به دانشجویان خود کوتاهی کرده اند و در واقع این از جهل آنها است که این کار را انجام نمی دهند.

در حال حاضر کلاس های زیادی برای فن بیان برای معلمان و استادان برگزار می شود که آنها باید در آن شرکت کنند. Ana Luiza Vilar Rodrigues رئیس مرکز فن بیان دانشگاه میناس گریاس می گوید ارتباطات موثر بین دانشجویان و اساتید رمز اصلی موفقیت در کلاس های درس است. در واقع آنچه باید بیان شود این است که شما باید به عنوان استاد یا معلم با دانشجویان یا دانش آموزان خود به درستی صحبت کنید تا آنها درس ها را به درستی بیاموزند. همچنین body language  (یعنی رفتار بدن) هم در تدریس مهم است و برای دانشجویان اهمیت زیادی دارد.

اگر رفتارهای شما با دانشجویانتان حتی به صورت بدنی درست نباشد، دانشجوی شما از شما ناامید می شود و فکر می کند که این استاد هیچ چیزی بلد نیست. اگر درس شما درس مهمی است شما نباید با آن به صورت بی اهمیت برخورد کنید و آن را نادیده بگیرید. اگر این کار را انجام دهید دانشجویان شما فکر می کنند که شما یک فرد بی سواد هستید و برای آنها ارزشی قائل نیستید.

 

ما در اساتیدآنلاین، برای یادگیری بهتر و در راستای ارتقای علمی جامعه، بستر های آموزش آنلاین را در اختیار شما قرار می دهیم. برای اطلاعات بیشتر با شماره 71057276-021 تماس حاصل فرمایید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

یادگیری یک زبان جدید سرگرم کننده است، البته به جز بخش یادگیری واژگان. همیشه کلماتی هستند که با وجود تلاش…

بیشتر بخوانید
کلاس آنلاین زبان انگلیسی

چگونه کلاس آنلاین زبان انگلیسی برگزار کنیم؟

در دنیایی که حتی عطاری ها هم آنلاین شده اند برگزاری کلاس آنلاین زبان انگلیسی چیزی بیش از یک ضرورت…

بیشتر بخوانید
سیستم آموزش آنلاین

نگاهی به سیستم آموزش آنلاین در ایران و جهان

سیستم آموزش آنلاین در مقایسه با آموزش سنتی سیستمی تقریبا نوپا در آموزش جهانی به شمار می آید. این سیستم…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question