آزمون TCF چیست؟

آزمون TCF

آزمون TCF بین المللی از سال 1988 توسط مرکز زبان فرانسه در شهر پاریس به منظور ارزیابی سطح آگاهی زبان فرانسه ایجاد شد. این آزمون در چهارچوب اتحادیه اروپا دارای 6 سطح  A1, A2, B1, B2, C1, C2 است. اعتبار مدرک TCF دو سال و واجدین شرایط این آزمون افراد بالای 16 سال هستند.

آزمون  TCF  مخفف Test de connaissance du français ، آزمونی است جهت سنجش سطح زبان فرانسه در کشور فرانسه و ایالت کبک کانادا و یا کسانی که قصد مهاجرت به این کشورها را دارند.

آزمون TEF چیست ؟

مانند آزمون TEF، برای ایالت کبک کانادا آزمون جداگانه TCF در نظر گرفته شده است و شرکت در این آزمون برای کسانی که تمایل مهاجرت به این ایالت را دارند، الزامی است. دولت استانی کبک برای اطمینان از تسلط اشخاص به زبان فرانسه، نیاز به گواهی رسمی مهارت زبان فرانسه فرد دارد. این آزمون همچنین در دو نسخه کاغذی و آنلاین در دسترس است.

چهارنوع امتحان TCF  وجود دارد که هر کدام، کاربرد متفاوتی دارد:

  • برای علوم ارتباطات بین المللی (TCF IR )
  • برای علوم کامپیوتر ( TCF SO )
  • برای گرفتن شهروندی ایالت کبک ( TCFQ )
  • برای گرفتن شهروندی فرانسه (TCF-ANF)

ساختار آزمون

آزمون TCF از ۳ بخش اجباری و ۲ بخش اختیاری تشکیل می ‌شود. نوع کاغذی این آزمون در کل ۷۶ سوال دارد، اما تعداد سوالات نوع کامپیوتری آن ۱۵ عدد بیشتر است.

آزمون TCF

  • بخش اجباری آزمون TCF

بخش‌های اجباری آزمون TCF شامل سه بخش مختلف است که عبارتند از

بخش شنیداری

به طور کلی بخش شنیداری TCF شامل ۲۹ سؤال است که ۲۵ دقیقه زمان دارند. در این بخش فایل ‌های صوتی به زبان فرانسوی پخش می‌شود و شما باید به سوالاتی درباره این فایل‌ های صوتی پاسخ دهید. سؤالات این بخش درجه سختی متفاوتی دارند. در این بخش تشخیص و درک مکالمه ‌های روزمره مهارتی است که در این بخش سنجیده می‌شود.

آزمون DELF – DILF – DALF برای چه کشورهایی هستند و چه تفاوت هایی دارند؟

بخش ساختار زبانی

در این بخش ۱۵ دقیقه زمان دارید که به ۱۸ سوال پاسخ دهید. سوالات در رابطه با قدرت تصحیح ساختار جمله، انتخاب کلمات صحیح و دستور زبان هستند.

بخش درک مطلب

بخش درک مطلب آزمون TCF هم ۲۹ سوال دارد. برای پاسخگویی به این سوالات ۴۵ دقیقه زمان خواهید داشت. سوالات درک مطلب بر اساس متن ‌هایی است که در اختیارتان قرار می‌گیرد. این متن‌ها درجه سختی متفاوتی دارند و از موضوعات ساده روزمره تا مباحث علمی یا ادبی پیچیده را شامل می‌شوند.

آزمون TCF

  • بخش اختیاری آزمون TCF

بخش اختیاری آزمون TCF را باید بر اساس انتظارات دانشگاه مد نظرتان تکمیل کنید. ممکن است دانشگاه از شما بخواهد نمره یک یا هر دوی این بخش ‌ها را هم در کنار بخش اصلی ارسال کنید. همچنین ممکن است هیچ یک از بخش‌ های اختیاری برای دانشگاه مهم نباشد. در این صورت تکمیل این بخش ‌ها به اختیار خودتان خواهد بود و اجباری در کار نیست. بخش اختیاری آزمون تی سی اف شامل دو زیربخش است:

منابع آزمون TEF

بخش مکالمه

در بخش مکالمه آزمون TCF به مدت ۱۲ دقیقه با آزمون‌گیرنده مصاحبه و گفتگوی رو در رو خواهید داشت. مکالمه شما ضبط شده و توسط موسسه برگزاری مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در این بخش ۳ تمرین خواهید داشت. در تمرین اول ۲ دقیقه برای معرفی و شروع گفتگو فرصت دارید. در تمرین دوم نیز باید مکالمه را به مدت ۵ دقیقه و ۳۰ ثانیه ادامه دهید. در تمرین سوم هم باید دیدگاه خود نسبت موضوعی خاص را در زمان ۴ دقیقه و ۳۰ ثانیه بیان کنید.

بخش نگارش

بخش نگارش آزمون TCF از ۳ تمرین تشکیل می ‌شود که به ترتیب سخت ‌تر می‌شوند. این بخش در مجموع ۶۰ دقیقه از زمان آزمون را به خود اختصاص می‌دهد.

تمرین اول: نوشتن یک پیام به یک یا چند نفر که نقش آن‌ ها مشخص شده است. این متن باید بین ۶۰ تا ۱۲۰ کلمه باشد.

تمرین دوم: بازگویی یک تجربه یا تعریف کردن یک داستان. تعداد ۱۲۰ تا ۱۵۰ کلمه برای این تمرین کافی است.

تمرین سوم: نوشتن متنی درباره مقایسه دو دیدگاه مختلف. اندازه این تمرین باید ۱۲۰ تا ۱۸۰ کلمه باشد.

بهترین فیلم های فرانسه برای یادگیری زبان فرانسوی

امتیازات هر بخش در آزمون  TCF

شما می توانید در مجموع ۶۹۹ امتیاز ممکن در بخش‌های مختلف آزمون کسب کنید. برای ارزیابی وضعیت خود در آزمون، باید نمرات آزمون را بر اساس رتبه بندی CLB تبدیل کنید. تبدیل CLB در نمرات آزمون TCF به شرح زیر است:

آزمون TCF

هزینه ثبت نام در آزمون  TCF

برای ثبت نام در آزمون TCF باید مبلغ ۱۳۹ یورو به برگزارکننده پرداخت کنید. اگر بخواهید در بخش ‌های اختیاری هم مهارت خودتان را محک بزنید، ۷۹ یورو به ازای هر بخش به هزینه ثبت نام شما اضافه خواهد شد.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
toefl

ساختار آزمون تافل | بررسی جامع آزمون های PBT و iBT

در دنیای امروز، تسلط بر زبان انگلیسی به عنوان زبانی بین‌المللی، کلیدی برای گشودن درهای موفقیت در زمینه‌ های تحصیلی…

بیشتر بخوانید
بهترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی

بهترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی

بهترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی در مرحله اول آموزش صحیح و اصولی است و بعد تمرین زیاد. گرامر انگلیسی…

بیشتر بخوانید
تعیین سطح زبان انگلیسی

معرفی بهترین سایت های تعیین سطح زبان انگلیسی

اگر به دنبال بهترین سایت ها برای تعیین سطح زبان انگلیسی خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم….

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question