آزمون تولیمو چیست؟

آزمون تولیمو چیست؟

اگر به سایت سازمان سنجش و آموزش کشور مراجعه کنید، با آزمون تولیمو مواجه می شوید. این آزمون به عنوان یک آزمون معتبر برای سنجش سطح زبان انگلیسی طراحی شده است. معمولامتقاضیان این آزمون، دانشجویان دکترا هستند. در ادامه این مطلب به بررسی کامل آزمون تولیمو، منابع آزمون و تاریخ های برگزاری آن می پردازیم؛ با ما همراه باشید.

معرفی آزمون تولیمو

TOLIMO مخفف The Test of Language by the Iranian Measurement Organization است که توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحی و اجرا شده است که در واقع آزمونی استاندارد برای تعیین میزان مهارت زبان انگلیسی می باشد. تمامی افرادی که مدرک تحصیلی آن ها حداقل دیپلم باشد، می توانند در این آزمون شرکت کنند اما اخذ نمره بالا در آزمون تولیمو باعث افزایش شانس قبولی داوطلبان آزمون دکترا برای ادامه تحصیل در این مقطع تحصیلی می شود.

کاربردهای آزمون تولیمو

آزمون TOLIMO مانند سایر آزمون های بین المللی تافل و آیلتس برای سنجش مهارت زبان انگلیسی به کار می رود با این تفاوت که مورد تایید سازمان ها، اداره های خصوصی و دولتی، دانشگاه های سراسری و آزاد در داخل کشور می باشد. سایر کاربردهای آزمون تولیمو به شرح زیر است:

 • برای استخدام در مراکز خصوصی و دولتی به عنوان امتیاز مثبت در نظر گرفته می شود.
 • برای پذیرش در مقطع دکترای رشته های وزارت علوم و وزارت بهداشت دارای اعتبار کافی می باشد.
 • نمره بالا در آزمون تولیمو، برای اخذ بورسیه تحصیلی در برخی از دانشگاه های خارج از کشور نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

بخش های مختلف آزمون تولیمو

آزمون تولیمو دارای دو بخش مجزا است؛ بخش اول  حاوی دفترچه  سوال رایتینگ (مقاله نویسی) و بخش دوم شامل دفترچه سوالات تستی است.. بخش مقاله نویسی آزمون تولیمو به شرح زیر است.

دفترچه آزمون مقاله نویسی تولیمو شامل یک سوال است، که برای پاسخ دادن به این سوال داوطلب 30 دقیقه زمان دارد. سوال بخش مقاله نویسی آزمون تولیمو مشابه بخش نوشتاری آزمون آیلتس است.  همچنین امکان نوشتن جواب در پاسخنامه مجزا وجود ندارد و باید متن پاسخ به صورت کامل و جامع در داخل دفترچه نوشته شود. برای موفقیت در این بخش از آزمون و دستیابی به نمره مطلوب در بخش نوشتاری آزمون تولیمو لازم است مهارت نوشتاری زبان انگلیسی خود را تقویت کنید تا بتوانید یک متن حدود 300 کلمه ای را به صورت جذاب، خوانا و با رعایت قواعد نگارشی زبان انگلیسی بنویسید. برای تقویت مهارت نوشتاری منابع بسیار زیادی در بازار موجود است، اما لازم است پیش از انتخاب منبع با اساتید و افراد مطلع در این زمینه مشورت کنید.

آزمون آزمایشی تولیمو

سوالات آزمون تولیمو

سوالات تستی آزمون TOLIMO شامل 40 سوال در دفترچه شماره 2 این آزمون می باشد. به طورکلی سوالات تستی آزمون تولیمو از سه بخش زیر تشکیل شده اند:

 • درک مطلب ( Reading Comprehension)

این بخش شامل 50 سوال تستی است و مدت پاسخگویی به سوالات این بخش 55 دقیقه می باشد.

 • ساختار و نوشتار (Structure and Written Expression)

در این قسمت از آزمون، متقاضی باید به 40 سوال تستی در مدت زمان 30 دقیقه پاسخ بدهد.

 • درک مطلب شفاهی یا شنیداری (Listening Comprehension)

این بخش از آزمون TOLIMO حاوی 50 سوال تستی و 35 دقیقه زمان پاسخگویی است. سوالات این بخش از آزمون از طریق بلندگوی موجود در سالن حوزه امتحانی پخش می شود. فایل صوتی حدود 30-40 دقیقه می باشد و شما باید در حین پخش فایل صوتی به بخشی سوالات پاسخ دهید.

توجه داشته باشید که جواب سوالات تستی را باید در پاسخنامه مجزا وارد کنید؛ بنابراین هنگام انتقال پاسخ سوالات به برگه پاسخنامه به شما سوال و گزینه مربوط به آن بسیار دقت کنید.

منابع آزمون TOLIMO

برای تسلط به زبان انگلیسی و شرکت در آزمون های سنجش سطح زبان، منابع متعددی وجود دارد. در ادامه هر یک از منابع تقویت درک مطلب محتوایی، درک مطلب شنیداری، خواندن و گرامر را بررسی می کنیم.

کتاب های تقویت مهارت درک مطلب و واژگان انگلیسی

کتاب هایی که برای تقویت مهارت درک مطلب استفاده می شوند معمولا کتاب هایی با لغات، اصطلاحات و متون تخصصی هستند که باعث گسترش دامنه لغات انگلیسی داوطلبان می شوند. از جمله بهترین کتاب های تقویت مهارت درک مطلب انگلیسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کتاب 504 (Word 504)

کتاب 504 یکی از جامع ترین منابع آموزش لغت انگلیسی است. این کتاب از انتشارات جنگل، حاوی کاربردی ترین لغات برای زبان آموزان و متقاضیان آزمون های آیلتس، تافل و تولیمو می باشد. این کتاب دارای 42 درس می باشد که در 206 صفحه نوشته شده است. هر یک از درس های این کتاب نیز شامل 12 لغت جدید به همراه مثال و جملات مرتبط هستند. در انتهای هر درس یک متن برای تقویت مهارت درک مطلب نیز قرار گرفته است. علاوه بر این، در انتهای هر درس تعدادی تمرین برای مرور لغات درس وجود دارد که باعث تقویت مهارت تست زنی و حل تمرین زبان انگلیسی می شود. بسیاری از دانشجویان متقاضی کنکور ارشد و دکترا به عنوان منبع اصلی آموزش لغت، از کتاب 504 استفاده می کنند.

آزمون تولیمو چیست؟
 • کتاب لغات ضروری برای تافل (Essential Words For TOEFL)

این کتاب به عنوان منبع اصلی لغات آزمون تافل، برای داوطلبان آزمون TOLIMO نیز بسیار کاربردی است. در این کتاب 500 کلمه همراه با مترادف، مثال و توضیحات تکمیلی ارائه شده است. در واقع با مطالعه این کتاب علاوه بر فراگیری مفهوم اصلی لغات ضروری، سایر اصطلاحات و جملات هم معنی و مرتبط با این لغات را در زبان انگلیسی نیز متوجه می شوید. برای داوطلبان آزمون تولیمو به عنوان یک منبع تکمیلی، مطالعه این کتاب را پیشنهاد می کنیم.

آزمون تولیمو چیست؟

سایر منابع آزمون تولیمو

برای تقویت مهارت درک مطلب شنیداری و تسلط به مباحث نوشتاری و گرامر زبان انگلیسی، مطالعه منابع زیر را پیشنهاد می کنیم:

 • کتاب ACTUAL TESTS

یکی از جامع ترین منابع آزمون تولیمو، کتاب های سه سطحی Actual Tests هستند. این کتاب ها، آزمون های سنجش سطح زبان مانند آیلتس و TOLIMO را شبیه سازی می کنند و از این نظر بسیار کاربردی هستند. هر یک از مهارت های مورد ارزیابی در آزمون TOLIMO را می توانید با این کتاب ها محک بزنید.

آزمون تولیمو چیست؟
 • کتاب READING FLASH

این کتاب یکی از بهترین منابع تقویت مهارت Reading زبان انگلیسی است. برای استفاده از این کتاب به ویدئو آموزشی یا کلاس نیاز زبان ندارید، بلکه به صورت خودخوان می توانید به تسلط کافی دست پیدا کنید. کتاب Reading Flash شامل دو فصل است که فصل اول آن دارای 5 زیر مجموعه و تمرین برای تسلط به درک مطلب زبان انگلیسی می باشد؛ سوالات حل تمرین این بحش نیز از آسان به سخت طبقه بندی شده اند. بخش دوم کتاب شامل مجموعه ای متون مشابه آزمون تافل است، این متن ها در سطح بالاتری از آزمون های زبان طراحی شده اند و داوطلب با مطالعه این بخش به تسلط زیادی در مبحث درک مطلب زبان انگلیسی می رسد.

آزمون تولیمو چیست؟
 • کتاب GRAMMAR FLASH

این کتاب با هدف تقویت دانش گرامری داوطلبان آزمون های تافل، آیلتس و تولیمو عرضه می شود. این کتاب دارای دو بخش مجزا است که 16 درس ابتدایی آن مربوط به مهارت پاسخگویی به سوالات گرامری است. مباحث قسمت اول این کتاب از آسان به سخت چیده شده اند و بخش ابتدایی هر درس با یک متن آغاز می شود. بخش دوم کتاب شامل 5 تست گرامر است که تمامی نکات گرامری بخش اول را پوشش می دهد. بنابراین افراد مبتدی نیز می توانند با مطالعه این کتاب به اصول گرامر زبان انگلیسی تسلط کافی پیدا کنند. با توجه به این که کتاب GRAMMAR FLASH تمامی مباحث گرامر آزمون های زبان انگلیسی را پوشش می دهد، همواره به عنوان یکی از منابع اصلی برای آزمون های زبان مختلف از جمله آزمون TOLIMO، آزمون زبان دانشگاه آزاد (EPT)، آزمون زبان وزارت بهداشت (MHLE) و آزمون زبان وزارت علوم (MSRT) مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمون تولیمو چیست؟

تاریخ آزمون تولیمو

آزمون TOLIMO به طور معمول 7 مرتبه در طول سال برگزار می شود که فرآیند ثبت نام آزمون و اطلاع از زمان برگزاری آن از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور اطلاع رسانی می شود. مطابق آخرین تاریخ های اعلام شده در سایت سنجش، تاریخ برگزاری و مهلت ثبت نام در آزمون تولیمو سال 1401 به شرح زیر است.

تاریخ آزمون

مهلت ثبت نام آزمون TOLIMO

12 /07/1401

12/06/1401

07/07/1401

26/07/1401

12/06/1401

21/07/1401

10/08/1401

09/07/1401

05/08/1401

24/08/1401

09/07/1401

19/08/1401

حوزه های برگزاری آزمون تولیمو ۱۴۰۱

تاریخ های برگزاری آزمون Tolimo در سال 1401 را بررسی کردیم. محل برگزاری آزمون 1401 در استان های مختلف کشور به شرح زیر است.

 • مرکز کانون زبان ایران – تهران
 • مرکز آموزش عالی آزاد اندیشه معین – تهران
 • مرکز سازمان سنجش آموزش کشور – تهران
 • مرکز دانشگاه شهید بهشتی تهران – پردیس شهید عباسپور
 • مرکز دانشگاه شهید بهشتی تهران – پردیس 2 اکباتان
 • مرکز دانشگاه الزهرا (س) – تهران
 • مرکز دانشگاه غیر انتفاعی دانش البرز – آبیک
 • مرکز دانشگاه صنعتی اصفهان – اصفهان
 • مرکز دانشگاه شهید اشرفی اصفهان – اصفهان
 • مرکز دانشگاه صنعتی کرمان – کرمان
 • مرکز دانشگاه باهنر کرمان – کرمان
 • مرکز آموزش عالی غیر انتفاعی کیمیا – کرمان
 • مرکز آموزش عالی آزاد اندیشه معین – مشهد
 • مرکز آموزش عالی امام جواد (ع) – یزد
 • مرکز دانشگاه حکیم سبزواری – سبزوار
 • مرکز دانشگاه غیر انتفاعی خیام مشهد – خراسان رضوی
 • مرکز فرهنگی هنری اندیشه روشن گویا – اهواز
 • مرکز آموزشی علمی کاربردی فذا – آمل
 • مرکز دانشگاه سیستان و بلوچستان
 • مرکز منطقه آزاد قشم
 • مرکز دانشگاه بین المللی چابهار
 • مرکز دانشگاه شیراز
 • مرکز دانشگاه تبریز
 • مرکز دانشگاه ارومیه
 • مرکز دانشگاه بجنورد
 • مرکز دانشگاه تربت حیدریه
 • مرکز دانشگاه بیرجند

برای دریافت اطلاعات تکمیلی درمورد زمان ثبت نام و شرایط ثبت نام در آزمون TOLIMO باید به وب سایت سازمان سنجش و آموزش کشور مراجعه کنید.

هر آنچه برای موفقیت در آزمون تولیمو لازم است بدانید.

هزینه آزمون تولیمو ۱۴۰۱

برای ثبت نام آزمون تولیمو در سال 1401،  باید در مراحل اولیه ثبت نام، مبلغ 2,187,000 ریال از طریق درگاه پرداخت اینترنتی سایت سنجش و آموزش کشور بپردازید؛ سپس سایر مراحل ثبت نام را انجام دهید.

مراحل ثبت نام آزمون تولیمو ۱۴۰۱

بای ثبت نام آزمون تولیمو باید ابتدا به سایت سازمان سنجش و آموزش کشور به نشانی (Tolimo.sanjesh.org) مراجعه کنید. سایر مراحل ثبت نام آزمون تولیمو را نیز در ادامه بررسی می کنیم.

در مرحله اول با ورود به سایت باید از قسمت فایل کاربری با کلیک روی گزینه ثبت نام جدید یا ورود به فایل کاربری وارد شوید. اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید نیازی به ثبت نام مجدد نیست و از روش ورود فایل کاربری استفاده کنید.

آزمون تولیمو چیست؟

در مرحله دوم، مطابق تصویر زیر از طریق منوی کاربری روی گزینه ((ثبت نام درآزمون)) کلیک کنید. پس از این مرحله، فهرستی از آزمون ها با زمان و محل برگزاری نمایش داده می شود. شما می توانید با انتخاب تاریخ آزمون و شهر مورد نظر، بقیه فرآیند ثبت نام در آزمون تولیمو را به اتمام برسانید.

آزمون تولیمو چیست؟

در مرحله سوم، با انتخاب آزمون مورد نظر باید از طریق درگاه پرداخت اینترنتی، هزینه آزمون تولیمو را پرداخت کنید. با تایید نهایی مراحل ثبت نام می توانید از قسمت ((آزمون های من)) زمان و محل برگزاری آزمون خود را مشاهده کنید.

آزمون تولیمو چیست؟

توجه داشته باشید که برای دریافت کارت ورود به جلسه  48 ساعت قبل از آزمون باید از طریق سایت اصلی سازمان سنجش و آموزش کشور، اقدام کنید. پرینت کارت ورود به جلسه و همراه داشتن مدارک شنایی از جمله کارت ملی، برای ورود به حوزه امتحانی الزامی است.

زمان اعلام نتیجه آزمون تولیمو

برای دریافت نتیجه آزمون تولیمو نیز باید به سایت سازمان سنجش مراجعه کنید. نتیجه این آزمون به طور معمول بین 12 روز تا دو هفته پس از تاریخ آزمون اعلام خواهد شد. مطابق تصویر، برای دریافت نتیجه آزمون در سایت سنجش، باید روی گزینه اعلام نتایج کلیک کنید و با وارد کردن کد داوطلبی و کد ملی، کارنامه آزمون تولیمو خود را مشاهده نمایید.

نحوه محاسبه نمره آزمون تولیمو

نمره کلی آزمون تولیمو بین 310 تا 677 است که رنج نمره 600 به بالا بسیار عالی است و محدوده 500 تا 600 نیز به عنوان سطح خوب  و 400 تا 500 نیز به عنوان سطح متوسط زبان در نظر گرفته می شود. اگر نمره داوطلب کمتر از 400 باشد معمولا اعتبار ندارد و متقاضی می تواند با ارتقاء سطح زبان و تقویت مهارت های زبان انگلیسی، برای شرکت مجدد در آزمون تولیمو اقدام کند.  نمره بخش تشریحی آزمون به صورت جداگانه محاسبه می شود و بین 1 تا 6 نمره متغیر است، این نمره در کارنامه آزمون تولیمو در ستون مجزا درج می شود.

تجربه آزمون تولیمو

آزمون تولیمو هر سال به صورت نوبت های مختلف در ماه های متفاوت، برگزار می شود. حوزه های اصلی این آزمون معمولا دانشگاه ها و موسسات آموزشی عالی در مراکز استان هستند. این آزمون به طور همزمان مهارت اصلی زبان انگلیسی داوطلبان از جمله درک مطلب شنیداری (Listening)، نوشتار (Writing)، درک مطلب  و گرامر را مورد ارزیابی قرار می دهد. از آنجایی که آزمون Tolimo مورد تایید مراکز آموزشی داخل کشور و شرکت ها و موسسات مختلف می باشد، اخذ نمره بالا در این آزمون بسیار کارآمد خواهد بود. 

اعتبار آزمون تولیمو

مدرک زبان آزمون تولیمو به مدت 2 سال پس از برگزاری آزمون دارای اعتبار می باشد. افرادی که نمره مطلوبی در این آزمون بدست آورند، می توانند طی دو سال به عنوان یک مدرک زبان معتبر از آن در دانشگاه، شرکت های دولتی و خصوصی و… استفاده کنند. برخلاف برخی افراد که تصور می کنند آزمون تولیمو جو رقابتی دارد، باید بگوییم که این آزمون صرفا نمره ای براساس میزان مهارت شخص در زبان انگلیسی ارائه می دهد. به طورکلی می توان گفت، هدف اصلی آزمون سنجش مهارت های زبان انگلیسی است و آزمون فاقد نمره منفی می باشد. توصیه می کنیم به تمامی سوالات آزمون پاسخ دهید و هیچ سوالی را بدون جواب باقی نگذارید؛ زیرا با توجه به نداشتن نمره منفی در آزمون تولیمو،  احتمال صحیح بودن پاسخ وجود دارد و نمره سوال در نمره کل داوطلب در این آزمون تاثیر گذار خواهد بود.

دریافت مشاوره رایگان در خصوص دوره جامع تولیمو اساتید آنلاین

جمع بندی

در این مقاله به طور کامل به بررسی آزمون TOLIMO پرداختیم. همانطور که گفتیم، آزمون Tolimo یک آزمون معتبر داخلی برای سنجش مهارت زبان است. بیشترین گروه متقاضی این آزمون، داوطلبان دکترا هستند، زیرا در سال های اخیر داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر از جمله تافل، آیلتس یا تولیمو جز شرایط اصلی قبولی داوطلبان در مقطع دکتری می باشد. برای ثبت نام در آزمون تولیمو نیز باید به سایت سازمان سنجش و آموزش کشور مراجعه کنید.

سوالات متداول درباره آزمون تولیمو

 1. آیا تعداد دفعات شرکت در آزمون تولیمو محدودیت دارد؟

تعداد دفعات شرکت در آزمون TOLIMO محدودیتی ندارد. شما می توانید برای دفعات متعددی در این آزمون شرکت کنید. البته توجه داشته باشید که امکان انصراف از آزمون و عودت هزینه آزمون وجود ندارد. در صورت شرکت نکردن در جلسه آزمون، هزینه شما بازگردانده نخواهد شد اما می توانید مجدد در آزمون TOLIMO شرکت کنید.

 1. هزینه شرکت در آزمون تولیمو چقدر است؟

برای خرید کارت اعتباری آزمون TOLIMO باید مبلغ 2,187,000 ریال از طریق درگاه اینترنتی سایت سازمان سنجش و آموزش کشور بپردازید.

 1. آیا آزمون تولیمو معتبر است؟

بله، این آزمون برای سنجش مهارت زبان انگلیسی افراد به صورت کاملا استاندارد طراحی شده و در مراکز مختلف دولتی و خصوصی مورد پذیرش است.

 1. اعتبار آزمون TOLIMO چقدر است؟

آزمون تولیمو به مدت 2 سال پس از زمان برگزاری آزمون دارای اعتبار می باشد.

 1. آیا آزمون تولیمو محدودیت سنی دارد؟

خیر، برای آزمون TOLIMO تا کنون محدودیت سنی لحاظ نشده است اما داشتن حداقل مدرک دیپلم برای شرکت در این آزمون الزامی است.

 1. آیا آزمون تولیمو به صورت اینترنتی برگزار می شود؟

در سال گذشته، آزمون TOLIMO با رویکرد جدیدی نسبت به سال های قبل برگزار شد؛ بدین صورت که داوطلبان برای شرکت در آزمون بایستی در مراکز برگزاری حضور پیدا کنند و از طریق کامپیوتر در آزمون اینترنتی تولیمو شرکت کنند.

 1. آیا می توان تاریخ آزمون یا حوزه محل آزمون تولیمو را تغییر داد؟

بله، برای تغییر زمان آزمون یا مکان آزون باید حداقل 15 روز قبل از برگزاری آزمون به صفحه (( آزمون های من)) در وب سایت سازمان سنجش و آموزش کشور مراجعه کنید. سپس تاریخ مورد نظر یا مکان آزمون خود را تغییر دهید.

 1. چه وسایلی برای شرکت در جلسه آزمون TOLIMO لازم است؟

متقاضیان این آزمون باید پرینت کارت ورود به جلسه، کارت ملی و مدارک شناسایی، مداد و پاک کن مناسب همراه داشته باشند.

شما با هر سطح دانش زبانی می توانید با دوره آمادگی آزمون تولیمو اساتید آنلاین در مدت زمان کمتر از 2 ماه به طور کامل مهارتهای آزمون TOLIMO را فرا گرفته و تکنیک های تست زنی این آزمون را بیاموزید و فقط با یکبار شرکت در آزمون TOLIMO نمره مورد نظر خود را کسب نمایید. همینطور می توانید قبل از شرکت در آزمون اصلی تولیمو با “آزمون آزمایشی تولیمو اساتید آنلاین”  سطح آمادگی خود را برای آزمون تولیمو بسنجید و از نقاط ضعف و قوت خود کاملا آگاه شوید.

دوره مقدماتی سطح A2
profile avatar

دوره زبان انگلیسی مقدماتی سطح A2

دوره مقدماتی سطح A2 اساتیدآنلاین: اگر مدت‌زمان زیادی از زبان خواندن شما می‌گذرد و احساس می‌کنید به یک مرور کلی برای به یادآوری آن احتیاج دارید.

یا که وقت و زمان کافی برای شرکت در دوره‌های حضوری و عمومی را ندارید و از طرفی هزینه کلاس خصوصی چندان راحت برایتان قابل پرداخت نیست، ما راه‌حل سومی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

ادامه مطلب »

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
ساختار آزمون تافل

ساختار آزمون تافل | بررسی جامع آزمون های PBT و iBT

در دنیای امروز، تسلط بر زبان انگلیسی به عنوان زبانی بین‌المللی، کلیدی برای گشودن درهای موفقیت در زمینه‌ های تحصیلی…

بیشتر بخوانید
بهترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی

بهترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی

بهترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی در مرحله اول آموزش صحیح و اصولی است و بعد تمرین زیاد. گرامر انگلیسی…

بیشتر بخوانید
تعیین سطح زبان انگلیسی

معرفی بهترین سایت های تعیین سطح زبان انگلیسی

اگر به دنبال بهترین سایت ها برای تعیین سطح زبان انگلیسی خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم….

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question