آنچه باید درباره تاسیس آموزشگاه آنلاین یا مجازی بدانید

تاسیس آموزشگاه آنلاین

آموزش از راه دور شیوه نوینی در آموزش نیست. این روش دهه هاست که مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال آموزش آنلاین در طی چند سال اخیر به شدت متحول شده است. اینترنت پر سرعت، سیستم مدیریت آموزش (LMS) ، و نرم افزارهایی مانند Adobe Connect شیوه آموزش آنلاین را به کلی متحول کرده اند. اغراق نیست اگر بگوییم شیوه آموزش از راه دور هم اکنون از بسیاری از شیوه های آموزش سنتی به خصوص در کشورهایی که امکانات آموزشی اندکی دارند، بهتر است. در بسیاری از کشورها برای اجرای آموزش از راه دور یکی از اولین قدم ها تاسیس آموزشگاه آنلاین است. در این مطلب ما آنچه باید درباره تاسیس آموزشگاه آنلاین (مجازی) بدانید را به شما خواهیم گفت.

مطلب مفید: LMS چیست

مجوز قانونی

تاسیس هر آموزشگاهی در ایران نیاز به مجوز دارد. آموزشگاه آنلاین (مجازی) نیز از این قانون مستثنی نیست. برای دریافت مجوز هر نوع آموزشی نیاز به مدارک خاص وجود دارد. از این رو باید بر اساس فعالیت مورد نظر مجوزهای لازم را دریافت کرد. به عنوان مثال شرایط دریافت مجوز آموزشگاه موسیقی با آموزشگاه زبان بسیار متفاوت است.

فراهم کردن امکانات

بعد از دریافت مجوز های لازم شما باید امکانات مورد نظر برای آموزش مجازی را فراهم کنید. هر آموزشگاه آنلاین باید زیرساخت های مورد نیاز آموزش از راه دور را فراهم کند. به عنوان مثال فضای آموزشی مورد نیاز جهت استقرار تجهیزات و پشتیبانی آموزش مجازی حداقل 20 متر مربع است. همچنین در ایران مجوز آموزش مجازی در یک حرفه تنها به آموزشگاه‌های فعال دارای سابقه آموزش حضوری در همان حرفه اعطا می شود. به جز این آموزشگاهی که قصد دارد مراحل دریافت جواز و تأسیس آموزشگاه آنلاین را طی کند، باید در یک‌ سال گذشته در رشته‌های مورد نظر در تدریس الکترونیکی، حداقل ۶۰ درصد قبولی داشته باشد. در کنار آن آموزشگاه نباید بیش از ۵۰ امتیاز منفی براساس شیوه ‌نامه مشوق‌ ها و نحوه رسیدگی به تخلفات، از سوی سازمان مربوطه داشته باشد.

مطلب مفید: چالش های آموزش مجازی در دانشگاه ها و ضرورت استفاده از LMS

معرفی مدرسان

یکی از نکات مهم در آموزشگاه آنلاین تایید صلاحیت مدرسان است. این فرآیند باید زیر نظر نهادهای مربوطه انجام شود. گرفتن مجوز آموزش مجازی حرفه‌ای آموزشی، مجوزی برای اجرای سایر حرفه‌های آموزشی در همان رشته نیست و آموزشگاه برای دریافت مجوز در دیگر حرفه‌ها باید به ارایه محتوای الکترونیکی و معرفی مربی واجد شرایط اقدام کند.

سنجش توانایی های مدیر آموزشگاه آنلاین

مدیر آموزشگاه آنلاین باید دارای شرایط ویژه برای دریافت این مجوز باشد. مهمترین توانایی های لازم برای اخذ این مجوز عبارتند از:

  • داشتن توانایی کار و استفاده از سیستم LMS
  • داشتن توانایی کار با کلیه ابزارهای LMS
  • توانایی در نظارت و ارزیابی کردن محتوای الکترونیکی
  • داشتن توانایی لازم برای مدیریت فرآیند‌های تولید محتوا
  • داشتن توانایی ارزیابی کیفیت سامانه
  • توانایی مدیریت مربی دوره‌ آموزش آنلاین

پس از طی کردن همه این مراحل مجوز آموزشگاه آنلاین صادر می شود. با این حال این پایان راه نیست. آموزش از راه دور نیازمند امکانات بسیار گران قیمتی است. سیستم LMS ، Adobe Connect و بسیاری دیگر از زیرساخت های مورد نیاز آموزشگاه های آنلاین بسیار گران قیمت هستند و اکثر آموزشگاه ها توانایی فراهم کردن چنین امکانات پرهزینه ای را ندارند. اما این مشکل توسط اساتید آنلاین به راحتی حل شده است.

مطلب مفید: مدیریت آموزش آنلاین در دوران تعطیلی مدارس و امتحانات آنلاین

آموزشگاه آنلاین

 

سیستم مدیریت آموزش (LMS) اساتید آنلاین

اساتید آنلاین با ارائه منحصر به فردترین سیستم مدیریت آموزش (LMS) محیط اختصاصی برای هر یک از دوره های آموزشی بدون محدودیت تعداد دوره ها را ایجاد کرده است. سیستم های مدیریت آموزش (LMS) اساتید آنلاین تنها مخصوص استفاده موسسات بزرگ و دانشگاه ها نیست. این سیستم می تواند مدارس و موسسات بسیار کوچک را نیز پشتیبانی کند. در واقع بسترهای کلاس آنلاین به هر شکلی در این موسسه فراهم شده است. سامانه آزمون آزمایشی اساتید آنلاین قابلیت پیاده سازی پیچیده ترین نوع سوالات آزمون های ملی و بین المللی را برای مدرسان و موسسه ها فراهم کرده است. همچنین در این سیستم امکان ارتباط بین اعضا با سیستم پیام رسانی تالارهای گفتگو و …، امکان ثبت نمرات و ایجاد دفتر نمره برای مخاطبان، مشاهده آمارها و گزارش های مختلف به همراه ثبت کلیه وقایع و کلیک ها نیز فراهم شده است. به جز اینها فایل ضبط شده کلاس ها در هر درس بلافاصله بعد از کلاس در LMS قابل مشاده است. این قابلیت کمک می کند تا مدیران نظارت کاملی بر روند آموزشی داشته باشند و مخاطبان نیز به راحتی امکان مشاهده چندباره دروس خود را داشته باشند. سیستم مدیریت آموزش (LMS) اساتید آنلاین به دو زبان فارسی و انگلیسی آماده ارائه خدمات به موسسات، مدارس، دانشگاه ها و آموزشگاه های بزرگ و کوچک است.

فراموش نکنید تمام آنچه که شما برای تاسیس آموزشگاه مجازی خود نیاز دارید یافتن ایده‌ای جدید و جذاب برای یک دوره آموزشی و سپس کار بر روی آن ایده برای ایجاد محتوای جذاب است. محتوای آموزشی شما و نحوه ارائه خدماتتان به مخاطبان حرف اول و آخر را در آموزش آنلاین خواهد زد. بنابراین سعی کنید بهترین و کاربردی ترین آموزش ها را با بهترین کیفیت و خدمات در فضای مجازی ارائه کنید. با این کار شک نکنید که سیل مخاطبان به سمت شما روانه خواهد شد.

 

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
تعیین سطح زبان انگلیسی

معرفی بهترین سایت های تعیین سطح زبان انگلیسی

اگر به دنبال بهترین سایت ها برای تعیین سطح زبان انگلیسی خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم….

بیشتر بخوانید
چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

یادگیری یک زبان جدید سرگرم کننده است، البته به جز بخش یادگیری واژگان. همیشه کلماتی هستند که با وجود تلاش…

بیشتر بخوانید
کلاس آنلاین زبان انگلیسی

چگونه کلاس آنلاین زبان انگلیسی برگزار کنیم؟

در دنیایی که حتی عطاری ها هم آنلاین شده اند برگزاری کلاس آنلاین زبان انگلیسی چیزی بیش از یک ضرورت…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question