چرا دانش آموزان نیاز دارند کلمات دانشگاهی یاد بگیرند؟

کلمات دانشگاهی

یادگیری کلمات دانشگاهی برای دانش آموزان بسیار مناسب است. زیرا دانش آموزان باید این لغات را بفهمند. می توان از این کلمه ها برای پژوهش های علمی و … استفاده کرد.

هر چه بیشتر دانش آموزان کلمات آکادمیک بدانند برای خودشان بهتر است. این کلمات را در آینده در دانشگاه برای پژوهش های علمی خود استفاده می کند. از دبستان تا دبیرستان دانش آموزان لغات آکادمیک زیادی را می آموزند و این لغات برای آنها مانند گنج است.


لغات چالش برانگیز

دانشجویان دانشگاه هونگ گونگ و نیوزیلند از مشکلات خود در یادگیری زبان انگلیسی خبر دادند، زیرا برخی از لغات برای آنها مفهوم نبوده است. زیرا در آموزشگاه آنلاین زبان به خوبی به آنها تدریس آنلاین نشده است  (مانند لغت اسکاندال به معنی رسوایی آدم های معروف مانند هنرپیشه ها)

ما به عنوان متخصصان دانشگاهی برای شما این ارمغان را آورده ایم که شما هم می توانید این لغات را یاد بگیرید، اما باید بدانید که زبان انگلیسی هم مانند همۀ زبان ها ایراداتی دارد که باید برطرف شود. مانند اینکه برخی از لغات اصلا معنی درستی ندارند.

حال ما با خلاصه کردن متن ها و کتاب ها به شما کمک می کنیم تا این لغات را یاد بگیرید. پژوهش ها حاکی از آن است که یک پیشنیۀ اجتماعی پایین و یا اقتصادی می تواند بر روی یادگیری زبان تاثیر بگذارد!

برخی از کلمات آکادمیک هم به نوعی در گفت و گو های روزانۀ ما استفاده می شوند و به زودی فراموش می شوند. یک دانشجو یا دانش آموز می تواند به راحتی این کلمات را یاد بگیرد اما باید آموزش مجازی مناسبی داشته باشد بعضی از کلمه ها دارای معانی عجیب و غریبی هستند مانند لغات آزمون GRE ® که البته این برای موفقیت دانشجویان و دانش آموزان بسیار مناسب است.

البته بعضی از کلمه ها با معانی اضافه می آیند و دانشجویان و دانش آموزان را سردر گم می کنند. به عنوان مثال اگر یک کلمه دربارۀ یادگیری زبان انگلیسی باشد مثل رندم: تصادفی و یا رندم اکسس: دسترسی تصادفی در این حالت دانشجو سردرگم می شود که کدام کلمه صحیح است و ذهن او مغشوش می شود.

کلمات دانشگاهی


البته یادگرفتن کلمات آکادمیک در زندگی روزمره کاربرد چندانی ندارد و فقط برای زندگی دانشگاهی و مقاله های علمی مناسب است. کلمات آکادمیک بسیار مشابه هم هستند و دانشجویان در این زمینه هم دچار سردرگمی خواهند شد، زیرا برخی کلمات از نظر ظاهری شبیه به هم هستند اما از نظر معنا با هم متفاوت هستند، مثلا کلمه اکیورت: دقیق با کلمۀ اکوایر: به دست آوردن چیزی، املای مشابهی دارند و دانشجو ممکن است در این زمینه اشتباه کند.

البته باید به این دقت کرد که هر کلمه در هر جمله ای معنای خاص خودش را دارد و الزاماً معنای اصلی آن به کار نمی رود. مانند کلمۀ گود: خوب یا گودز: کالاها در اینجا دانشجو نمی تواند تشخیص بدهد که این کلمه به معنای خوب است یا به معنای کالاها

مگر اینکه در جمله برای او توضیح داده شده باشد.

یکی از دلایل دیگری که یادگرفتن لغات آکادمیک برای دانشجویان سخت است این است که کلمات آکادمیک با کلمات حرفه ای اشتباه گرفته می شوند. یک کلمه در بازار تجارت یک معنا دارد و در دانشگاه ها معنای دیگری دارد حال دانشجو چگونه باید بفهمد که این کلمه حرفه ای است یا تجاری؟

به عنوان مثال کلمۀ نان فانکشن در زمینۀ لغات آکادمیک در ابعاد گوناگونی به کار می رود، اما در ریاضیات معنای خاصی دارد و در علوم کامپیوتر معنای دیگری دارد.

حال دانشجو از کجا بفهمد این کلمات دانشگاهی چه معنایی دارد؟

شاید دلیل دیگری که دانشجویان باید این لغات را یاد بگیرند، این باشد که آنها در هر صورت با این لغات رو به رو شوند، چه در دانشگاه یا در نوشتن پایان نامۀ خود. البته جای تعجب نیست که این لغات در ذهن دانشجویان و دانش آموزان بهتر از کلمات دیگر جای می گیرد. این کلمات بر خلاف لغت های حرفه ای که در بازار تجارت استفاده می شوند بیشتر در ذهن دانشجویان قرار می گیرند. زیرا این لغت ها در دانشگاه ها و مدارس تدریس نمی شوند.


راه های رو به جلو

آموزش لغت های دانشگاهی یا آکادمیک در مدارس و دبیرستان ها آزمایش شده است. بیشتر این آموزش ها در کشور ایالات متحدۀ آمریکا انجام شده است. این آموزش ثابت کرد که یادگرفتن لغات دانشگاهی به دانش آموزان کمک می کند تا دامنۀ لغات آنها توسعه پیدا کند و در درس های دانشگاهی خود موفق تر باشند.

این مهم است که چگونه به دانش آموزان آموزش داده شود تا موفق باشند. برخلاف آموزش لغات به شکل ابتدایی این آموزش با یاد دادن چگونگی نوشتن کلمه ها و املای صحیح آنها انجام می گیرد.

به عنوان مثال در یک مطالعه دانش آموزانی که با این لغات آشنا بودند، برای هر کلمه بیش از یک معنی گفتند، البته این کار را با حدس زدن و شکستن کلمات انجام دادند که این خیلی خوب است.

پژوهش ها نشان می دهد که برخی از کلمات دانشگاهی برای دانشجویان سخت است چون ممکن است آنها مهاجر باشند و در ابتدا در درک زبان مشکل داشته باشند. البته این به سطح زبان انگلیسی افراد نیز باز می گردد. سن دانشجو و اینکه او در آزمون تافل ®  چه نمره ای آورده است نیز بسیار مهم است. این به ما کمک می کند تا دانشجو را با این کلمات آشنا کنیم و به آنها کمک کنیم.

برای مثال تحقیقات من (نویسنده) نشان می دهد که دانشجویانی که با دو زبان آشنا هستند مثلا فارسی و انگلیسی بهتر می توانند این کلمات را یاد بگیرند، البته در پژوهش های علمی هم ثابت شده است که کسانی دو زبان را بلد هستند، از دیگران باهوش تر هستند. البته این در دانشجویانی که زبان اسپانیایی بلد بودند امتحان شد و جواب آن مثبت بود. در این آزمون دانشجویان توانستند کلمات آکادمیک انگلیسی را به اسپانیایی ترجمه کردند و موفق شدند.

اما با این وجود همۀ دانشجویان چندزبانه نمی توانند این آزمون را بگذرانند. استاد باید با آوردن کلمات هم خانواده برای آنها به آنها سرنخ بدهد تا بتوانند کلمه را ترجمه کنند. به این ترتیب آگاهی دانشجویان دو زبانه بالا می رود. همچنین آنها را راهنمایی کنند تا از کتاب های لغتی که دارای واژگان چندزبانه است استفاده کنند، یا به فایل های لیستنیگ آن زبان گوش بدهند تا زبان آنها ارتقا پیدا کند.

دانستن یک کلمۀ دانشگاهی هم برای دانشجو خوب است و هم برای استاد. دانشجو می تواند از این کلمات در پایان نامۀ خود، مقاله های علمی خود و … استفاده کند. البته استاد نمی تواند همۀ وقت کلاس را برای آموزش دادن لغات دانشگاهی یا آکادمیک صرف کند پس دانشجویان خودشان باید این لغات را به روش هایی که بیان شد بیاموزند. دانشجو باید بداند که در چه سطحی این لغات را نیاز دارد و باید در حدی که نیاز دارند از آن استفاده کنند.


ما در اساتیدآنلاین برای یادگیری بهتر و در راستای ارتقای علمی جامعه، بستر های آموزش آنلاین را در اختیار شما قرار می دهیم. برای اطلاعات بیشتر با شماره 71057276-021 تماس حاصل فرمایید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
mistake in english learning

۱۰ اشتباه رایج در آزمون های مهارت زبان انگلیسی که باید از آنها اجتناب کرد

آزمون های مهارت زبان انگلیسی مانند آیلتس، تافل و PTE برای بسیاری از افراد که قصد مهاجرت، تحصیل یا کار…

بیشتر بخوانید
learn english from AI

چگونه از هوش مصنوعی و فناوری برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنیم؟

در چند سال اخیر پیشرفت های چشمگیر در هوش مصنوعی (AI) و فناوری، روش های نوآورانه و جذاب تری را…

بیشتر بخوانید
موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی

استراتژی های نوآورانه برای موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی

امروزه، با پیشرفت های چشمگیر در زمینه آموزش و فناوری، روش های نوینی برای موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question