آزمون sterny چیست؟

آزمون sterny چیست؟

یکی از آزمون های بین المللی که در بین داوطلبانی که مایل به مهاجرت به ایتالیا هستند آزمون sterny   است که برای سنجش و ارزیابی و میزان توانایی داوطلبان از زبان ایتالیایی می باشد. کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی یا اقامت دائم به ایتالیا را دارند یا کسانی که به دلیل شغل خود به مدرک این زبان نیاز دارند در این آزمون شرکت می کنند. سطح های مختلفی از آزمون برای داوطلبان در نظر گرفته تا برحسب توانایی و نیازی که دارند برای اخذ مدرک اقدام نمایند اما بیشتر داوطلبان برای تحصیل در ایتالیا در این آزمون شرکت می کنند که باید سطحB1 را قبول شوند. سطوح دیگر از ابتدایی، متوسط تا پیشرفته هستند که شامل موارد زیر است.

 • A1
 • A2
 • B1
 • B2
 • C1
 • C2

آزمون sterny  تحت نظر سفارت ایتالیا  برگزار می شود و مهارت های مختلفی همچون خواندن، نوشتن، دستور زبان و گوش دادن را مورد آزمون قرار می دهند. در دو نوبت آزمون گرفته می شود یکی ماه آذر و دیگری اسفند ماه است که داوطلبان برای ثبت نام می توانند اقدام نمایند. داوطلبان برای تکمیل اطلاعات خود نسبت به این زبان و آشنایی با نحوه برگزاری آزمون می توانند در آزمون های شبیه سازی شده شرکت کنند. شرکت در دوره های آنلاین نیز در پیشرفت یادگیری آنان تاثیر زیادی دارد. منابع آزمون مختلفی نیز طراحی شده تا با استفاده از این منابع میزان تسلط افراد به این زبان بیشتر شود.

آزمون sterny چیست؟

نحوه برگزاری آزمون  sterny

گفتیم که آزمون در ماه های آذر و اسفند گرفته می شود داوطلب دو ماه قبل از آن برای ثبت نام باید اقدامات لازم را انجام دهد. قبولی در پنج بخش از این آزمون الزامی است. گرامر، صحبت کردن، خوانایی، شنیداری و نوشتن از پنج قسمت این آزمون هستند. کل نمرات ۱۰۰ نمره و جهت قبولی باید ۵۵ در صد از آن را حتما کسب کرد. نمرات هر بخش از سطح ابتدایی ۱۲ که کلا نمرات ۶۰ است و سطح های دیگر در هر بخش ۲۰ نمره است و مجموع نمرات ۱۰۰ است. ۵۵ درصد قبولی برای آزمون ابتدایی یعنی نمره ۶/۶ و در آزمون های پیشرفته باید  ۱۱ نمره را قبول شوند.

این مدرک قابل قبول در همه کشورها است و تایید شده می باشد. کسانی که نمره قبولی را کسب نکنند قادر به گرفتن مدرک نیستند و در فرصت های بعدی باید دوباره در آزمون شرکت نمایند و نمره قبولی را کسب کنند. نتیجه آزمون نیز سه ماه بعد از گرفتن آزمون اعلام می شود.  با توجه به محدود بودن زمان این امتحان بهتر است متقاضیان با آمادگی بالایی شرکت کنند و چون در صورت قبول نشدن فرصت زیادی را از دست می دهند و مجبور هستند چندین ماه انتظار بکشند. خوشبختانه شرایط خاصی برای شرکت در آزمون وجود ندارد همه افراد مسلط به زبان ایتالیای می توانند در این فرصت های موجود برای اخذ مدرک خود اقدام کنند.

آزمون sterny چیست؟

بخش های مختلف آزمون استرنی

همانطور که گفتیم این آزمون در ۵ قسمت انجام می شود و شرط قبولی در این آزمون موفق شدن در تمامی سطوح است. نمرات قابل قبولی را باید در این بخش ها کسب کرد. این بخش ها را به اختصار توضیح می دهیم.

 • بخش گرامر به قسمتی گفته می شود که در آن یک مطلب به فرد داده می شود و سوالاتی از دل این متن بیرون کشیده می شود که مربوط به دستور زبان ایتالیایی است و حتما باید به این سوالات جواب دهند.
 • بخش خوانایی مربوط به درست خواندن و تلفظ کردن متنی است که به متقاضی ارائه می شود. بخش های مختلفی از متن را به فرد می دهند تا آنها را با تلفظ درست بیان کند.
 • شنیداری به این صورت است که متنی خوانده می شود و فرد باید با دقت تمام آن را گوش کند و سپس به سوالات جواب بدهد. برای اطمینان بیشتر دو بار صدا را پخش می کنند.
 • قسمت نوشتاری نیز باید متنی را باید بنویسند. این متن ممکن است شامل معرفی متقاضی باشد یا از او بخواهند یک خاطره را بنویسد این بخش جهت بررسی میزان توانایی نوشتن فرد است.
 • بخش مهم و اساسی این آزمون صحبت کردن است. در این قسمت ممکن است یک فیلم پخش شود و از داوطلب خواسته می شود نظر خود را در مورد فیلم بیان کنند. مکالمه ای بین آزمونگر و فرد انجام می شود و صدای ضبط شده برای بررسی بیشتر به مرکز اصلی ارسال می‌شود. این کار در آزمون های تافل و آیلتس نیز انجام می شود.

مورد مهمی که نیاز است ذکر شود این است که اگر در هر یک از قسمت های آزمون نمره قبولی کسب نکردید لازم نیست در آزمون بعدی همه قسمت ها را دوباره امتحان دهید. فقط بخشی را که رد سده اید تقویت کنید و همان بخش را امتحان دهید. این یک مزیت بزرگ برای متقاضیان خواهد بود. البته توجه کنید که این موضوع فقط تا ۱۸ ماه قابل اجرا است یعنی از زمانی که امتحان داده اید و رد شده اید ۱۸ ماه فرصت دارید مجدد آن بخش را امتحان کنید در صورتی که ۱۸ ماه تمام شود باید دوباره تمام بخش ها را امتحان دهید. برای اطلاعات بیشتر می توانید با مرکز آزمون sterny  در تماس باشید.

آزمون sterny چیست؟

منابع آزمون sterny

مهمترین اصل برای قبولی در این آزمون تسلط کافی در مورد زبان ایتالیایی است. اما چگونه به این زبان تسلط کافی پیدا کنیم؟ خوشبختانه کلاس های مجازی و حضوری زیادی وجود دارد که داوطلبان می توانند در آن شرکت کنند. با تسلط کافی به این زبان حتما موفق خواهند شد. اگر فردی علاقمند به آموزش و حضور در کلاس را ندارد می توانند از کتاب های خود آموز استفاده کند یا از تست های شبیه سازی که قدرت او را در تست زنی بیشتر  می کند شرکت کند. کلاس های آنلاین و اساتیدی که به صورت آنلاین اقدام به آموزش زبان ایتالیایی می کنند نیز گزینه مناسبی ‌برای منابع هستند. کتاب های مختلفی نیز وجود دارند که به عنوان منابع قابل استفاده می باشند.

لوح های فشرده نیز از دیگر منابع هستند با استفاده از آنها می توان تمامی نقاط ضعف را دانست و در مورد آنها بیشتر تلاش کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از اساتید آنلاین کمک بگیرید و منابع پر قدرتی را به دست بیاورید و استفاده کنید. با تسلط کافی می توانید هر آزمون و سوالی را بدون استرس جواب دهید. کلاس های خصوصی و عمومی با هزینه های مختلفی نیز برای داوطلبان در سطح کشور برگزار می شود.  کتاب های جدید اسپرسو منابع غنی برای خواندن هستند و دارای چهار جلد می باشند برای سطح ابتدایی خواندن ۳ جلد کافی است اما برای سطح بالاتر خواندن ۴ جلد الزامی است.

آیا محدودیت سنی برای آزمون استرنی وجود دارد؟

همه افراد می توانند در آزمون شرکت کنند اما آزمونی که برای کودکان و مدارس وجود دارد متمایز با امتحان با گروه سنی بزرگسال است. سطح امتحان گروه سنی کودک ازA1  تا  B1است که فرم های مخصوص دارد.

نحوه تصحیح آزمون چگونه است؟

همه بخش های این آزمون زیر نظر مرکز اصلی یعنی CILS تصحیح می‌ شود. همه برگه های آزمون و صداهای ضبط شده برای این مرکز ارسال می شود تا به صورت تخصصی توسط این‌ مرکز ارزیابی گردد. این افراد به صورت دوره ای آموزش های لازم‌ را می بینند تا به صورت اصولی آزمون ها را تصحیح و ارزیابی کنند.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم به طور کامل آزمون sterny  را معرفی کردیم و همه آنکه لازم بود بیان نمودیم. امیدواریم یک راهنمای عالی برای همه متقاضیان باشد. این آزمون برای افراد بیرونی یا خارجی انجام می شود که قصد ورود به ایتالیا را دارند من جمله دانشجویان ایرانی که برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند. افراد دیگری هستند که برای مهاجرت یا به واسطه شغلی که دارند باید این آزمون را قبول شوند. به طور مثال اساتید دانشگاه ها یا کالج ها برای تدریس زبان ایتالیایی حتما باید مدرک قبولی این آزمون را کسب کنند. این آزمون در ایران نیز برگزار می شود و جهت ثبت نام به صورت آنلاین نیز می توان اقدام کرد.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
mistake in english learning

۱۰ اشتباه رایج در آزمون های مهارت زبان انگلیسی که باید از آنها اجتناب کرد

آزمون های مهارت زبان انگلیسی مانند آیلتس، تافل و PTE برای بسیاری از افراد که قصد مهاجرت، تحصیل یا کار…

بیشتر بخوانید
learn english from AI

چگونه از هوش مصنوعی و فناوری برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنیم؟

در چند سال اخیر پیشرفت های چشمگیر در هوش مصنوعی (AI) و فناوری، روش های نوآورانه و جذاب تری را…

بیشتر بخوانید
موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی

استراتژی های نوآورانه برای موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی

امروزه، با پیشرفت های چشمگیر در زمینه آموزش و فناوری، روش های نوینی برای موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question