۱۳ گام برای موفقیت در آزمون آیلتس ®

موفقیت در آزمون آیلتس

بر اساس آمارهای رسمی بیش از 7000 موسسه آموزشی، آژانس بین المللی و شرکت های حرفه ای در سرتاسر دنیا نمره آزمون آیلتس ®  را به عنوان شاخصی برای بررسی توانایی فرد در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در نظر می گیرند. حتی در کشورهایی مانند آلمان، هلند و بلژیک که انگلیسی زبان نیستند، نمره آزمون آیلتس ®  از اهمیت زیادی برخوردار است. بر همین اساس مطالعه راهکارهایی برای رسیدن به موفقیت در آزمون آیلتس می تواند بسیار کارآمد باشد. در این مطلب به بیان راهکارهای موفقیت در آزمون آیلتس ®  خواهیم پرداخت.

مطلب مفید: تفاوت اسپیکینگ آزمون آیلتس ® و تافل ®

1. مطالعه فراوان

در این گام شما نیاز دارید که متون جنرال و آکادمیک را تا حد امکان مورد مطالعه قرار دهید. در مجلات و روزنامه ها، مقالات کوتاهی وجود دارند که حاوی موضوعاتی مشابه با موضوعات آزمون آیلتس ®  هستند. در واقع شما با مطالعه این روزنامه ها و مجلات به یک متن انگلیسی اورجینال دسترسی دارید و به این ترتیب می توانید اعتماد به نفس خود را برای شرکت در هر آزمون افزایش دهید. در این مرحله مطالعه روزنامه های اکونومیست و گاردین به شدت توصیه می شود.

2. مدیریت زمان

این گام اغلب از سوی شرکت کنندگان در آزمون بی  اهمیت شمرده می شود، در حالی که اهمیت مدیریت زمان به اندازه اهمیت مطالعه است. شما نیاز به یک راهکار مدیریت زمان بسیار خوب دارید تا بتوانید بدون کمبود وقت به تمام سوالات آزمون پاسخ دهید. طولانی بودن آزمون آیلتس ®  اهمیت مدیریت زمان را بیشتر به رخ می کشد، پس بر طبق توانایی و نیاز خود، یک راهکار مدیریت زمان پیدا کنید. اینکه برای هر متن چقدر وقت صرف می کنید؟ برای هر سوال چقدر؟ آیا در انتهای آزمون زمانی برای بازگشت و مرور سوال ها دارید؟ یک تکنیک مناسب برای مدیریت زمان این است که شرایط آزمون را در محیط داخل خانه برای خود شبیه سازی کرده و از هر عاملی که باعث اتلاف وقت می شود جلوگیری کنید. مدیریت زمان برای بخش های کتبی آزمون آیلتس ®  اهمیت فراوانی دارد چرا که در این بخش ها به راحتی زمان شما به هدر می رود. همچنین می توانید از آزمون های آزمایشی که شرایطی کاملاً مشابه با آزمون اصلی دارند استفاده کنید تا هم برای آزمون اصلی آماده شوید و هم مدیریت زمان را بهتر فرا بگیرید.

 

مطلب مفید: ساختار رایتینگ تافل® | راهنمای رایتینگ آزمون تافل®

3. جست و جوی آنلاین نکات گرامری

جست و جوی آنلاین نکات گرامری می تواند بسیار کارآمد باشد: برای این منظور می توانید به سایت هایی که نکات گرامری آیلتس را بررسی میکنند مراجعه کرده و نکات مفیدی را دریافت کنید. شما همچنین می توانید از دوره گرامر آیلتس اساتید آنلاین نیز بهره ببرید.

4. زمان صرف کنید و آزمون را یاد بگیرید

انواع مختلفی از سوال ها در آزمون وجود دارد و شما باید با این سوال ها آشنا شوید، بنابراین بهتر است مقالاتی که حاوی سوالات آزمون آیلتس ®  هستند را مطالعه کنید. این مقالات را می توانید در سایت United College London پیدا کنید. همچنین می توانید از آزمون آزمایشی آیلتس و دوره های آیلتس اساتید آنلاین استفاده کنید.

دوره های آیلتس مفید: دوره گرامر IELTSدوره اسپیکینگ آیلتسدوره رایتینگ آیلتس

5. از اشتباهات متداول درس بگیرید

انواع سوالات و اصطلاحات را یاد بگیرید، متون عمومی در مجلات را مطالعه کنید و سعی کنید هر روز یک متن جدید بخوانید. این روش از اشتباهات متوالی که معمولا در این آزمون به دلیل آشنا نبود افراد با متون رخ می دهد پیشگیری می کنید.

6. واژه های بیشتری یاد بگیرید

برای یادگیری هر چه بیشتر لغات می توانید از نقشه های ذهنی، کلمات مترادف و متضاد، عکس، قرار دادن کلمات در متن و نیز ارتباط میان کلمات استفاده کنید.  مثلا اگر می خواهید درمورد غذا لغتی را یاد بگیرید باید درمورد نحوه خرید و ذخیره و پخت آن غذا نیز فکر کنید و در نهایت خود را در حال سفارش آن غذا در یک رستوران تصور کنید و در تمام این مراحل از لغات جدید بهره ببرید. یک تکنیک دیگر برای یادگیری و تقویت دایره لغات، داشتن یک دفتر یادداشت کوچک است که حاوی تمام لغات مورد نظر شما است و می توانید هر جا که می روید آن را به همراه خود داشته و مطالعه کنید.

7. ریدینگ

در ریدینگ آزمون اول سوالات را بخوانید و بعد کلمات کلیدی را پیدا کنید و در نهایت با مطالعه سریع متن، محتوای آن را دریابید. در ریدینگ های آیلتس ®  باید ابتدا با سرعت هر متن را بخوانید و سعی کنید مشخصه هایی مانند موضوع، سبک، منبع، هدف نویسنده و خوانند مربوطه را پیدا کنید. به هنگام خواندن متن به دنبال معنی دقیق هر کلمه و اصطلاح نباشید چرا که وقت زیادی ندارید و از طرف دیگر تمام بخش های متن مورد سوال قرار نخواهد گرفت.

آزمون آیلتس

13 گام برای موفقیت در آزمون آیلتس ®

8. رایتینگ

در رایتینگ آزمون واضح و بدون ابهام بنویسید، پاراگراف بندی را رعایت کرده و از انواع مختلف لغات استفاده کنید. به یاد داشته باشید که نباید از موضوع بیان شده دور شوید و حتما به تمام سوالات پاسخ داده و در انتها تعداد لغات نگارش شده خود را بشمارید. در رایتینگ آیلتس ®  هرگز سعی نکنید تا بخش هایی از آزمون را قبل از برقراری آزمون نوشته و آماده داشته باشید. در task1 رایتینگ باید بالای 150 لغت و در task2 باید بیش از 250 لغت بنویسید در غیر این صورت نمره رایتینگ را از دست می دهید. اصلا نگران زیاد نوشتن نباشید. در زمان بندی رایتینگ دقت کنید تا حتما وقت زیادی در انتهای رایتینگ داشته باشید که بتوانید تمام متن را دوباره بررسی و اصلاح کنید.

9. اسپیکینگ

در اسپیکینگ برای هر سوال مطرح شده یک جواب کامل بدهید. در  ابتدا به آنچه باور دارید اشاره کنید و بعد دلیل بیاورید و در انتها چند مثال هم بیان کنید. اگر به هر دلیلی سوال مطرح شده را متوجه نشدید حتماً از فرد مربوطه بخواهید تا سوال را واضح تر بیان کند. در اسپیکینگ از جملاتی با ساختارهای مختلف و از طیف گسترده ای از لغات استفاده کنید و هرگز سریع و غیر قابل فهم حرف نزنید.

10. لیسنینگ

برای موفقیت در آزمون آیلتس در این مرحله باید اول سوالات را بخوانید تا بتوانید موضوع لیسنینگ را حدس زده و ادامه کار را برای خود آسانتر کنید.

11. حواستان به ساعت باشد

همواره چشمتان به ساعت و زمان باشد و اگر به طور قطع جواب سوالی را نمی دانید بهتر است حدس بزنید و گزینه را انتخاب کنید.

12. تمرین نگارش

برای تمرین نگارش رایتینگ بهتر است قبل از امتحان بارها ویدئوهای خبری یوتیوب را  که حاوی نمودار و جدول است مشاهده کرده و سپس هرچه یاد گرفتید را بنویسید.

13. تمرین اسپیکینگ

برای تمرین اسپیکینگ بهتر است تجربیات زندگی خود را به زبان انگلیسی بیان کرده و صدای خود را ضبط کنید، سپس گوش دهید و اشکالاتی که در بیان، تلفظ، سرعت بیان و لهجه و هر چیز مرتبط با اسپیکینگ وجود دارد پیدا و رفع کنید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ

دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ در سال ۱۹۷۰ با نام Fachhochschule Hamburg تأسیس شد. برای تشکیل این دانشگاه چهار آموزشگاه مهندسی…

بیشتر بخوانید
اعتبار مدرک آیلتس

اعتبار مدرک آیلتس در سال ۲۰۲۳

آزمون آیلتس IELTS یکی از معتبرترین آزمون های سنجش زبان انگلیسی است که در بسیاری از کشورهای جهان از جمله…

بیشتر بخوانید
تقویت واژگان تافل

تقویت واژگان تافل: راهنمایی برای گسترش مهارت های زبان انگلیسی شما

یکی از مهم ترین مهارت های قبولی در آزمون تافل، داشتن گنجینه واژگان غنی است. به همین دلیل یکی از…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *