راهنمای کامل تحصیل در ایتالیا ۲۰۲۱

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا از جهات زیادی برای دانشجویان خارجی جذاب است. از نظر سهولت پذیرش دانشجو ایتالیا اولین کشور اروپا و سومین کشور جهان است.

ایتالیا دارای دانشگاه های دولتی و ممتاز بسیار معتبر و بی نظیری مانند دانشگاه‌ های ساپینزا، بولونیا و پلی تکنیک میلان، تورین و ده ها دانشگاه طراز اول دیگر است که همگی اعتبار زیادی در جهان دارند.

کشور ایتالیا به واسطه عضویت در اتحادیه اروپا دارای استاندارد های بالایی در زمینه های مختلف از جمله بهداشت، خدمات اجتماعی، پوششهای بیمه ای و سایر موارد است. همچنین هر دو کشور ایران و ایتالیا به دلیل داشتن تاریخ و تمدن دیرینه دارای مشترکات تاریخی و فرهنگی زیادی هستند که آن را می توان به وضوح در زندگی روزمره و فرهنگ مردم هر دو کشور مشاهده کرد.

مزایای تحصیل در ایتالیا

مهمترین مزایای تحصیل در ایتالیا عبارتند از:

 • کیفیت بالای آموزش
 • هزینه مناسب
 • امکان دریافت بورسیه های تحصیلی
 • بورسیه های 2500 و 5000 یورویی برای متقاضیان ایرانی
 • رنکینگ بالای دانشگاه های ایتالیا (در یک آمار در سال 2013 حدود 34 دانشگاه این کشور در رتبه زیر 900 در سطح جهان قرار داشتند)
 • شهرت جهانی دانشگاه های ایتالیا در زمینه رشته های معماری، هنر، باستان شناسی و مهندسی
 • کیفیت بالای زندگی در ایتالیا
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا 2021

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در سال 2021 به خصوص برای دانشجویان ایرانی تا حد زیادی سخت شده است. با این حال دریافت این ویزا غیر ممکن نیست و شما در صورت دارا بودن همه شرایط مورد نیاز می توانید ویزای تحصیلی ایتالیا دریافت کنید.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در مقطع لیسانس

افراد متقاضی تحصیل در مقطع لیسانس ایتالیا باید بعد از دریافت مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا اقدام کنند. اگر قصد ورود به مقطع لیسانس دانشگاه‌های ایتالیا را دارید باید دارای مدرک زبان ایتالیایی باشید. سفارت ایتالیا در تهران سالانه کلاس‌های زبان ایتالیایی را در طول سه ترم و سه کتاب برای دانشجویان مقطع لیسانس برگزار می‌کند.

اگر دانشجو موفق شود 90 درصد نمره در امتحانات زبان ایتالیایی را دریافت کند می‌تواند برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام نماید. البته پس از دو کتاب اول می‌توان این کار را انجام داد. بهتر است بدانید که تحصیل در ایتالیا با استفاده از زبان انگلیسی نیز امکان‌پذیر است و دانشجو این قابلیت را دارد که بدون داشتن مدرک زبان ایتالیایی به ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا بپردازد.

دوره کارشناسی ایتالیا 3 تا 4 سال به طول می‌انجامد. دانشجویانی که در مقطع لیسانس ایتالیا در حال تحصیل هستند، مجوز کار به میزان 10 ساعت در هفته را دارند. حقوق این افراد به طور میانگین برای هر ساعت بین 8 تا 10 یورو است. البته دانشجویان مقطع لیسانس ایتالیا باید بدانند که می‌توانند برای اخذ بورسیه‌ استانی ایتالیا (DSU) اقدام نمایند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا تقریبا بین 1200 تا 3200 یورو در سال است که با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر متفاوت است.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد با زبان انگلیسی نیز امکان‌پذیر است و کسانی که مدرک زبان انگلیسی (ترجیحا آیلتس) دارند می‌توانند برای ادامه تحصیل اقدام کنند. تحصیل در مقطع فوق لیسانس ایتالیا دو سال به طول می‌انجامد و دانشجویان با پشت سر گذاشتن 120 واحد درسی می‌توانند فارغ التحصیل شوند.

ایتالیا دارای معتبرترین دانشگاه‌های اروپایی است که از نظر آموزش در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها عملکرد بهتری را ارائه می‌دهد به همین دلیل بسیاری از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، تحصیل در کشور ایتالیا را انتخاب می‌کنند. این افراد می‌توانند به طور کاملا رایگان و یا با هزینه کم مدارک تحصیلی‌شان را از دانشگاه‌های ایتالیا دریافت کنند و شانس‌شان را برای اخذ بورسیه‌های تحصیلی در مقطع دکتری ایتالیا بالا ببرند.

دانشجویان مقطع فوق لیسانس دارای مجوز کار دانشجویی 20 ساعت در هفته هستند و حقوقی که به این افراد تعلق می‌گیرد به طور میانگین برای هر ساعت بین 8 تا 10 یورو است. البته بسیاری از متقاضیانی که در مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا تحصیل می‌کنند به طور معمول موفق به دریافت بورسیه DSU می‌شوند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بسته به نوع رشته تحصیلی متفاوت است و یک دانشجو تقریبا بین 400 تا 500 یورو برای هر ماه هزینه دارد.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در مقطع دکترا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در مقطع دکترا معمولاً به طور ترکیبی (گذراندن واحدهای درسی و کار تحقیقاتی پژوهشی) صورت می‌گیرد. پذیرش در مقطع PhD ایتالیا به طور معمول پس از ارائه مدارک لازم برای پذیرش و مصاحبه علمی انجام می‌شود. مدرک زبان مورد نیاز در این مقطع در صورت آموزش به زبان انگلیسی، آیلتس 7 است.

دانشجویان PhD علاوه بر این که به طور رایگان به تحصیل‌شان ادامه می‌دهند، می توانند بورسیه‌های تحصیلی نیز  اخذ نمایند که همه هزینه زندگی‌شان را پوشش می‌دهد. بورسیه‌های علمی معمولاً بین 14000 تا 20000 یورو هستند.

تحصیل در مقطع PhD در دانشگاه‌های این کشور در همه‌ رشته‌ها به زبان انگلیسی امکان پذیر است.

برای تحصیل در این مقطع شما نیازمند رزومه مناسب و مقالات ISI و در نهایت تایید استاد راهنما یا سوپروایزر هستید. در واقع پذیرش در این مقطع بیشتر بستگی به نظر استاد دارد، چرا که در ادامه دانشجو فعالیت های پژوهشی خود را در کنار استاد خود خواهد داشت.

هزینه تحصیل در مقطع PhD در دانشگاه‌های ایتالیا در طول سال از 850 تا 1000 یورو متفاوت است. البته دانشگاه های خصوصی نسبت به دانشگاه های دولتی گران‌تر هستند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی 

 • ترجمه شناسنامه و مدارک شناسایی به زبان ایتالیایی
 • ارائه گذرنامه معتبر
 • ۵ قطعه عکس در ابعاد ۳ در ۵ و ۳ در ۴ پشت نویسی شده به زبان انگلیسی
 • ارائه دو نسخه از نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • ارائه مدارک از اول دبیرستان تا آخرین مقطع تحصیلی که دریافت شده به همراه ریز نمرات و ترجمه همه آنها به زبان ایتالیایی و با تایید وزرات خارجه و یا دادگستری که این تاییدیه باید از طرف سه نهاد باشد : ۱- تاییدیه دبیرستان و هنرستان و یا مرکز پیش دانشگاهی ۲- آموزش و پرورش منطقه ۳ – آموزش و پرورش استان (مقطع لیسانس)
 • ترجمه مدارک پیش دانشگاهی و دیپلم همراه با ریز نمرات به زبان ایتالیایی به همراه تاییدیه از دادگستری و وزارت امور خارجه
 • ترجمه مدارک لیسانس و فوق لیسانس (برای مقطع دکترا) به همراه ریز نمرات و به صورت ترجمه شده به زبان ایتالیایی
 • مدارک زبان
 • در صورت ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی می بایست دروس اخذ شده شرح داده شود.
 • رزرو بلیط پرواز و هتل
 • نامه تمکن مالی
 • پرینت حساب بانکی از سه ماه آخر
 • داشتن مبلغ حداقل ۱۰۰یورو به صورت نقد
 • رزومه یا CV

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question