راهنمای جامع تحصیل در اتریش ۲۰۲۱

تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش و اخذ ویزای تحصیلی این کشور از محبوب ترین برنامه های مهاجرت تحصیلی میان دانشجویان است. اتریش در قلب اروپا میان رشته کوه های آلپ واقع شده است و تحصیل در دانشگاه های آن تقریبا رایگان است.

تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی است و افرادی که مدرک زبان ندارند حتما می بایست ۳ ترم در دوره های آموزشی شرکت کنند. درصورت قبولی در آزمون زبان دانشجویان می توانند وارد دانشگاه شوند. هزینه دوره زبان در اتریش برای هر ترم حدود 450 تا 1200 یورو است.

راهنمای کامل تحصیل در ایتالیا 2021

مهاجرت تحصیلی به اتریش

معمولاً زمانی که فرد در یک دانشگاه یا مدرسه اتریشی ثبت نام کرده باشد ویزای تحصیلی اتریش برای او صادر می شود. گرفتن پذیرش در دانشگاه های این کشور متفاوت است و به دوره و مطالعاتی که می خواهید انجام دهید بستگی دارد.

شما می توانید هزینه های زندگی و تحصیل در اتریش را با انجام کارهای پاره وقت پرداخت کنید. البته اگر می خواهید در حین تحصیل در اتریش کار کنید نیاز به اخذ اجازه کار را دارید. اگر ویزای مهاجرت تحصیلی به اتریش برای شما صادر گردد می توانید مجوز اقامت همسر یا فرزندان خود را نیز دریافت کنید.

مهمترین مزایای تحصیل در اتریش

اگر بخواهیم خیلی کوتاه و گذرا به مهمترین مزایای تحصیل در اتریش را نام ببریم می توان به این موارد اشاره کرد:

 • بلوکه نشدن مبلغ پشتوانه مالی در بانک برای اخذ ویزای تحصیلی
 • دارا بودن دانشگاه های ممتاز اروپا و جهان با رتبه زیر 200
 • شهریه پایین (760 یورو در هر ترم)
 • هزینه مناسب زندگی (800 تا 1000 یورو برای هر نفر)

مهاجرت تحصیلی به اتریش در مقطع کارشناسی

دوره کارشناسی در اتریش 4 سال به طول می انجامد. در طی این 4 سال دانشجو اجازه انجام کار نیمه وقت به مدت 10 ساعت در هفته را دارد تا بتواند با درآمد آن از هزینه های زندگی بکاهد. سفارت اتریش به دانشجویان بین المللی با نامه پذیرش دانشگاه ویزا می دهد. تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش به زبان آلمانی انجام می شود. البته تحصیل در دانشگاه های بین المللی اتریش به زبان انگلیسی نیز انجام می شود. البته فراموش نکنید که هزینه تحصیل در این دانشگاه ها بسیار بیشتر است. از مدارکی که باید برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور اتریش ارائه کنید می توان به مدارک زیر اشاره کرد.

آزمون SAT به درد چه کسانی می خورد؟

 • گواهی عدم منع تحصیل از کشور خود
 • ارائه دیپلم 12 ساله و ریز نمرات آن
 • مدرک زبان انگلیسی در صورتی که قصد شرکت در دانشگاه های بین المللی و انگلیسی زبان دارید.

مهاجرت تحصیلی به اتریش در مقطع کارشناسی ارشد

دانشگاه های اتریش مدرک دانشگاه های دولتی را بیشتر از مدرک دانشگاه آزاد قبول دارند. در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می تواند در رشته مرتبط ادامه تحصیل دهد. مدت زمان تحصیل در این مقطع 2 سال است. آغاز سال تحصیلی در کشور اتریش در ماه اکتبر یا ماه سپتامبر است.

دانشجو مقطع کارشناسی ارشد می تواند در هفته تا 20 ساعت کار نیمه وقت کند تا بتواند بخشی از هزینه های زندگی در اتریش را جبران کند. در دانشگاه های اتریش دروس به زبان آلمانی و انگلیسی ارائه می شوند به همین علت آگاهی کافی از این زبان ها نیز لازم است.

از مدارک مهم مهاجرت تحصیلی به اتریش در مقطع کارشناسی ارشد می توان به این موارد اشاره کرد:

 • ارائه مدرک 12 ساله دیپلم
 • ارائه مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات
 • مدارک تحصیلی به همراه ترجمه
 • نامه عدم منع تحصیل در کشور خود (ارائه این نامه خیلی مهم است)

مهاجرت تحصیلی به اتریش در مقطع دکترا

شرایط تحصیل در اتریش در مقطع دکترا تقریباً شبیه به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است. البته شما برای پذیرش در بعضی رشته ها مانند رشته های فنی حتما سوپروایزر یا به عبارتی استاد راهنما داشته باشید. البته در رشته هایی مثل رشته های انسانی تا یکسال فرصت دارید استاد راهنما یا سوپروایزر خود را پیدا کنید. دقت داشته باشید که اگر شما سوپروایزر خود را در اتریش پیدا کنید می توانید درآمد هم کسب کنید زیرا معمولا استاد راهنما حدود هزار تا دو هزار یورو به دانشجویانشان می پردازد.

این مبلغ کفاف زندگی دانشجویی آن ها را در کشور اتریش می دهد. مقطع دکترا بین 4 تا 5 سال طول می کشد و در این مدت فرد باید از لحاظ علمی و پژوهشی خود را ثابت نماید. دانشجویان مقطع دکتری اجازه 30 ساعت کار ضمن تحصیل در هفته را دارند.

دانشگاه های کشور اتریش

دانشگاه های اتریش را می توان به 3 دسته تقسیم کرد:

 • دانشگاه های ملی وین و دانشگاه پلی تکنیک تئو
 • شوله
 • فاخ هوخ شوله

دانشگاه ملی وین و دانشگاه پلی تکنیک تئو

متقاضی برای ورود به این دانشگاه ها باید قبولی در دانشگاه دولتی ایران را داشته باشد و حداقل 30 تا 40 واحد درسی را گذرانده باشد. سن مناسب برای این دانشگاه ها در مقطع لیسانس تا 21 سال، فوق لیسانس تا 29 سال و مقطع دکترا تا 40 سال امکان پذیر است. هزینه تحصیل در هر ترم بستگی به رشته دارد اما حدودا برای هر ترم 700 تا 800 یورو مورد نیاز است.

ویدئو دوره مهاجرت و پذیرش تحصیلی

شوله

این دانشگاه ها عموما برای متقاضی محدودیتی برای سن اعمال نمی کنند و متقاضیان با مدرک دیپلم تحصیلی 12 ساله می توانند در این دوره ها شرکت کنند. این دوره ها عموماً دوره های بیزنسی هستند. هزینه تحصیل در این دوره ها بین 9 تا 11 هزار یورو است. نکته مهم در این دانشگاه ها عدم اجازه کار برای متقاضی و عدم اجازه الحاق خانواده است.

فاخ هوخ شوله

این دوره ها برای دانشجویان مقطع لیسانس است. اگر دانشجو به زبان آلمانی تسلطی نداشت برای وی دوره های زبان آلمانی برگزار می شود که دانشجو را به سطح مورد نظر دانشگاه برساند. هزینه تحصیل در این دوره های زبان بین 3 تا 4 هزار یورو است.

شرایط تحصیل در اتریش به همراه بورسیه تحصیلی

به طور کلی کسب بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس سخت تر از مقاطع فوق لیسانس و دکترا است. اخذ بورسیه تحصیلی برای مقطع دکترا از مقطع فوق لیسانس نیز آسان تر است چون معمولاً بورسیه ها برای مقطع دکتری ارائه می شوند.

اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس مناسب کسانی است که معدل بسیار بالایی در بین هم دوره های تحصیلی خود داشته باشند. همچنین اگر متقاضی ثبت اختراع هم داشته باشد یک امتیاز مثبت برای او محسوب می شود.

علاوه بر این نوع بورسیه های تحصیلی، بورسیه های دیگری نیز هست که برای متقاضیان با بهره هوشی بالا و معدل بسیار خوب، افراد با توان مالی پایین و متقاضیانی که ثبت اختراع داشته اند ارائه می شود.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار کاربر کاربر مهمان مجله مهاجرت ۶ فروردین ۱۴۰۲

سلام.وقت بخیر .
در مورد تحصیل در اتریش فوق لیسانس میشه راهنمایی بفرمایید؟

آواتار کاربر کاربر مهمان asatide online ۷ فروردین ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر

لطفا جهت ارزیابی شرایط مهاجرت به ۲ لینک زیر در سایت اساتید انلاین مراجعه کنید و فرم ها را تکمیل و ارسال کنید .پاسخ ارزیابی برای شما ارسال میشه.
https://asatideonline.com/evaluation-form/
https://asatideonline.com/evaluation-immigration-form/

question