راهنمای جامع تحصیل در بلاروس ۲۰۲۱

تحصیل در بلاروس

تحصیل در بلاروس و اخذ ویزای تحصیلی این کشور این امکان را برای افراد متقاضی فراهم می آورد که بدون گذراندن آزمون های ورودی در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند.

کشور بلاروس یکی از کشورهای اروپای شرقی است که از شوروی سابق جدا شده است. فرهنگ مردم کشور بلاروس به شدت تحت تاثیر فرهنگ روسیه است.

پایتخت سیاسی و اقتصادی کشور بلاروس، شهر مینسک است. این شهر در نزدیکی نیمه مرکزی بلاروس قرار گرفته و بسیاری از مهمترین مناطق سیاسی، فرهنگی و همچنین مشهورترین دانشگاه های این کشور را در خود جای داده است. این کشور با روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی و لتونی هم‌مرز است.

ویدئو دوره مهاجرت و پذیرش تحصیلی

روسی و بلاروسی هر دو زبان‌های رسمی این کشور هستند. روسی زبان اصلی کشور است و ۷۲ درصد مردم به این زبان صحبت می‌کنند.

تحصیلات دانشگاهی در بلاروس ملزم به دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی روسی (پادفک) است. در بلاروس چندین دانشگاه وجود دارد که همه ساله دانشجویانی را از بلاروس و سایر کشورها به خود جذب می‌کنند. ایرانیان بسیاری نیز برای ادامه تحصیل به خصوص در رشته‌های شاخه پزشکی این کشور را انتخاب می‌کنند.

از جمله دلایل آن می‌توان به امکان تحصیل به انگلیسی و هزینه پایین و پذیرش آسان‌تر نسبت به کشورهای غرب اروپا اشاره کرد. البته از تابستان ۱۳۹۵، مدارک این کشور برای دانشجویان رشته‌های وزارت بهداشت در ایران، فاقد اعتبار اعلام شد.

مهاجرت تحصیلی به بلاروس

دانشجویان از طریق مهاجرت تحصیلی به بلاروس می توانند اقامت این کشور را اخذ کنند. زبان تحصیل در بلاروس هم روسی و هم انگلیسی است اما برای راحت پیدا کردن کار بهتر است به زبان روسی نیز مسلط باشید.

مهاجرت تحصیلی به بلاروس در مقطع کارشناسی

افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به بلاروس در مقطع کارشناسی را دارند باید در ابتدا از دانشگاه مورد نظر و رشته مورد علاقه خود پذیرش تحصیلی بگیرند. تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی حدودا 3 تا 4 سال زمان می برد. متقاضیان جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی نیاز به ارائه مدارک دیپلم 12 ساله خواهند داشت. دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند باید مدرک زبان ایلتس با نمره حداقل 6 ارائه دهند.

متقاضیان تحصیل در این مقطع می توانند در حین تحصیل به صورت پاره وقت (10 الی 15 ساعت در هفته) مشغول به کار باشند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی مبلغی حدود 3000 تا 3500 دلار در سال است. هزینه زندگی که شامل هزینه خوابگاه ، خورد و خوراک ، رفت و آمد و … نیز در حدود 350 تا 400 دلار در ماه است.

مهاجرت تحصیلی به بلاروس در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی ارشد به زبان روسی و انگلیسی امکان پذیر است.

لازمه تحصیل در بلاروس در مقطع  کارشناسی ارشد نیز گذراندن دوره پاتفک است. با این تفاوت که  برای آماده شدن و ورود به دانشگاه، در طول دوره پاتفک فقط به خواندن زبان می پردازد. مدت زمان اتمام دوره کارشناسی ارشد برای دانشجویان خارجی 2 سال است. اگر فردی دوره کارشناسی خود را نیز در این کشور گذرانده باشد طول این دوره کوتاه تر خواهد بود.

چرا برای ورود به دانشگاه های کشور آمریکا به مدرک GRE ® نیاز داریم؟

دانشجو در پایان دوره کارشناسی ارشد، علاوه بر گذراندن امتحانات پایان ترم باید پایان نامه ای ارائه و از آن دفاع کنند. هزینه تحصیلی که  برای این مقطع مبلغی در حدود 3500 تا 4000 دلار در سال است.

مهاجرت تحصیلی به بلاروس در مقطع دکترا

کشور بلاروس در حال حاضر یکی از مقاصد متقاضیان علاقمند به تحصیل در مقطع دکترا است. از جمله دلایل دانشجویان کشورهای آسیایی، آفریقایی و حتی برخی کشورهای اروپایی برای انتخاب بلاروس پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در این کشور است.

مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری حدود 3 تا 4 سال است. در تمامی رشته های ارائه شده، دانشجو باید در انتهای دوره دکتری از تز تحقیقاتی خود دفاع نماید. اکثر رشته ها در مقطع دکترا به زبان روسی و تعداد کمتری به زبان انگلیسی ارائه می شوند. مدرک زبان آیلتس حداقل 7 برای تحصیل در این مقطع ضروری است.

مهاجرت تحصیلی به بلاروس

بورسیه های تحصیلی

در اکثر موارد دانشجویان بین المللی در بلاروس 50٪ بورسیه تحصیلی توسط دانشگاه ها را دریافت می کنند ، با این حال ، دانشجویانی که مدارک علمی فوق العاده ای را کسب کرده اند فرصت های بیشتری برای بورسیه دارند.

بورسیه های رئیس جمهور بلاروس

هر ساله بورسیه های رئیس جمهور بلاروس به دانشجویان کارشناسی ارشد آینده دار اعطا می شود ، این موارد به طور خاص به دانشجویانی اعطا می شود که در زمینه های خاصی به نام رشته های اولویت دار مانند علوم فنی ، علوم انسانی ، پزشکی و غیره پایان نامه ارائه می دهند ؛ این بورسیه ها از طریق صندوق ویژه رئیس جمهور بلاروس ارائه می شوند.

دانشجویان داخلی و خارجی دانشگاه های مختلف می توانند برای این بورسیه ها در بلاروس اقدام کنند. بنابراین لازم است وب سایت دانشگاه خود را از نظر روند و جزئیات درخواست بورسیه تحصیلی بررسی کنید.

برنامه بورسیه تحصیلی ویشگراد

ویشگراد برای پیشرفت ایده های نوآورانه در اروپای مرکزی و شرقی بورسیه تحصیلی ارائه می دهد.  بورسیه تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دانشجویان پس از کارشناسی ارشد برای کلیه گرایش ها به زبان های مختلف ارائه می شود.

این بورسیه برای حداکثر چهار ترم در موسسات مختلف در کشورهای ویشگراد با مقدار مشخصی در هر ترم ارائه می شود. دارندگان بورسیه می توانند با بورسیه ارائه شده در خارج از کشور در دانشگاه های معتبر تحصیل کنند.

اراسموس

اراسموس برای حمایت از آموزش ، جوانان ، آموزش و ورزش در اروپا است. بلاروس یکی از کشور های شریک همسایه اتحادیه اروپا است. Erasmus برای دانشجویانی که در یک برنامه تحصیلی در یک موسسه معتبر ثبت نام کرده اند، امکان تحصیل در خارج از کشور را از طریق برنامه مبادله در کشورهای برنامه و از کشور های شریک فراهم می کند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه فنی دولتی بلاروس

در این دانشگاه انواع مختلف بورسیه تحصیلی به دانشجویان ارائه می شود. این موارد شامل بورسیه تحصیلی ، بورسیه اجتماعی ، بورسیه تحصیلی ویژه ، بورسیه تحصیلی شخصی و همچنین بورسیه تحصیلی رئیس جمهوری بلاروس است.

این بورسیه ها برای دانشجویانی است که عملکرد برجسته تحصیلی از خود نشان داده اند و بر محتوای دوره تسلط دارند ، این موارد برای دانشجویان کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ارائه می شوند.

بورسیه دانشگاه ایالتی یانکا کوپالا در گرودنو

این دانشگاه به دانشجویان بین المللی 2-6 دوره با توجه به نتایج دوره آنها پاداش می دهد و این کمیسیون ویژه تصمیم به اعطای جایزه به دانشجویان بین المللی دارد؛ علاوه بر این ، این دانشگاه دارای یک سیستم تخفیف برای تحصیل در سال اول است.

دانشجویان خارجی که از بخش مقدماتی (پادفک) فارغ التحصیل شده اند می توانند مقدار معینی تخفیف در شهریه خود دریافت کنند؛ علاوه بر این ، دانشجویان برجسته کارشناسی ارشد تمام وقت این دانشگاه واجد شرایط بورسیه تحصیلی رئیس جمهور بلاروس هستند.

مدارک مورد نیاز جهت صدور ویزای دانشجویی

  • فرم درخواست ویزا تکمیل شده (در وب سایت رسمی وزارت امور خارجه جمهوری بلاروس موجود است)
  • یک قطعه عکس (اندازه 35 × 45 میلی متر ، صورت کامل ، در پس زمینه یکنواخت و روشن ، 70 – 80 درصد از عکس به صورت عمودی قرار گرفته ، عکس های 6 ماه قدیمی تر پذیرفته نمی شوند)
  • اصل گذرنامه (باید حاوی عکس مالک باشد ، حداقل دارای دو صفحه خالی برای ویزا باشد ، حداقل 90 روز پس از تاریخ پیش بینی عزیمت یک شهروند خارجی از جمهوری بلاروس معتبر باشد
  • قرارداد بیمه درمانی (باید حاوی نام یک شرکت بیمه خارجی و نشانه ای از محل آن ، تلفن های سازمان های بیمه خارجی یا خدمات کمک بین المللی و همچنین نام ، نام خانوادگی یک شهروند خارجی باشد ؛ در قلمرو جمهوری بلاروس معتبر باشد و برای یک دوره اقامت در جمهوری بلاروس اعتبار داشته باشد ؛ محدودیت غرامت را حداقل 10000 یورو ارائه دهد)
  • تأیید پرداخت هزینه کنسولگری
  • دعوتنامه اصلی از یک موسسه آموزشی که مطابق با قوانین جمهوری بلاروس حق هماهنگی با اداره تابعیت و مهاجرت وزارت امور داخلی را دارد و می تواند چنین دعوتنامه هایی را صادر کند.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question