راهنمایی دستیابی به تسلط در آزمون تافل

راهنمایی دستیابی به تسلط در آزمون تافل

برای قبولی در آزمون تافل، باید بر همه جنبه های زبان انگلیسی مسلط باشید. این آزمون از چهار بخش ریدینگ، لیسنینگ، اسپیکینگ و رایتینگ تشکیل شده است. در هر یک از این بخش ها سوالاتی در سطح پیشرفته مطرح می شود که با بالاترین میزان دقت، توانمندی های زبانی شما را می سنجند. بنابراین کسب مهارت بالا هر یک از بخش های آزمون، یک موضوع حیاتی و مهم محسوب می شود. شما می توانید با رعایت یک سری نکات اساسی، تسلط کافی را برای شرکت در آزمون تافل به دست آورید.در این مطلب قصد داریم روش های دستیابی به تسلط در آزمون تافل را بررسی کنیم. با ادامه این مقاله ما را همراهی کنید. 

چیره شدن بر ساختار آزمون تافل

مهمترین کار برای تسلط در آزمون تافل، آگاهی کامل نسبت به ساختار آن است. به طور کلی آزمون تافل دارای چهار بخش است. در مجموع حدود ۵ ساعت وقت دارید تا بتوانید به همه سؤالات این چهار بخش پاسخ بدهید. امتیاز نهایی که در مجموع به دست خواهید آورد از ۱۲۰ محاسبه می شود. با شرکت در آزمون های آزمایشی یا زدن تست های سال های قبل می توانید به خوبی با نحوه، ترتیب سؤالات و زمان بندی ها آشنا شوید. 

راهکارهایی برای تسلط بر Reading

 مطالعه متن های مختلف به صورت روزانه کمک می کند که چشم شما به خواندن متون انگلیسی عادت کند. بنابراین اگر در کنار متون اصلی، بخشی از زمان خود را به خواندن کتب و محتوای انگلیسی در حوزه های دانشگاهی، علمی، سیاسی، تاریخی و ادبیات اختصاص دهید، تا حد زیادی مؤثر خواهد بود. 

همچنین بهتر است به انواع مختلف سؤالات ریدینگ مسلط شوید. محتوای تکرار شده در بخش ریدینگ به پرسش از واژگان، جزئیات، استنتاج، هدف نویسنده، تفسیر کردن، مرجع ضمیر و خلاصه باز می گردد. بنابراین هنگام مواجهه با یک سوال به سرعت می توانید جواب مناسب را هم تشخیص دهید.

شما می توانید مطالعه متن های انگلیسی را با تایمر نیز تمرین کنید. فراموش نکنید که زمان شما برای پاسخ به سؤالات اندک است. باید در کمترین زمان ممکن بیشترین تعداد واژگان را بخوانید و در ذهن خود تحلیل کنید. تمرین کردن در یک زمان بندی خاص کمک می کند که به مهارت قابل توجهی در این زمینه دست پیدا کنید.

همچنین برای تسلط کافی بر بخش ریدینگ، باید ذهن فعال داشته باشید. خواندن متن های مختلف با موضوعات متفاوت کمک می کند که همواره آماده مواجهه با موضوعاتی باشید که نسبت به آن‌هااطلاعی ندارید. خواندن رمان و داستان و روزنامه به زبان انگلیسی نیز به شما کمک می کند که با سرعت بیشتری متن های انگلیسی را بخوانید.

تسلط بر بخش Listening تافل

در قسمت لیسنینگ باید به ۴ تا ۶ سخنرانی گوش دهید تا بتوانید به سؤالات چند گزینه ای پاسخ دهید. همچنین ۱ تا ۳ مکالمه نیز پخش خواهد شد که بر مبنای این مکالمات سؤالات مختلفی طرح می گردند. اغلب توصیه می شود که برای مهارت لیسنینگ به فایل های صوتی انگلیسی زبان در قالب داستان صوتی، اخبار یا موسیقی گوش دهید اما با توجه به اینکه صحبت های بخش لیسنینگ معمولاً به صورت رسمی انجام می گیرد، تماشای اخبار و مستندها بسیار کاربردی تر خواهد بود تا دیدن فیلم و سریال. 

گوش کردن به سخنرانی ها، سمینارها و کنفرانس های خبری سیاسی نیز به تقویت توانایی شنیداری شما کمک می کند. البته بهتر است بعد از گوش دادن به این محتواها، به خلاصه نویسی از آن ها و تفسیر آنچه که شنیده اید، بپردازید. زیرا با این کار توانایی تحلیل، جمع بندی و نتیجه گیری شما نیز به شدت پیشرفت خواهد کرد.

تسلط در آزمون تافل

مهارت کامل در Speaking تافل

بخش اسپیکینگ تافل یک الگوی خاص دارد که باید بتوانید نسبت به این الگو آگاهی کامل پیدا کنید. معمولاً نکته اصلی مورد توجه ممتحن این است که از جملات و واژگان رسمی استفاده کنید. بنابراین تمرین مکالمه در قالب رسمی و به دور از مکالمه عادی محاوره ای به شما کمک خواهد کرد که به تسلط خوبی در این بخش برسید.

در این بخش معمولاً معیارهای خاصی مانند نحوه توضیح دهی و نحوه ارائه افکارتان مورد توجه قرار می گیرد. همچنین استفاده از دستور زبان و واژگان پیشرفته به شدت مورد توجه است اما نکته اصلی تسلط بر این بخش، پاسخ دادن به تمام جنبه هایی است که از شما خواسته می شود. یعنی باید در نظر داشته باشید که دقیقاً از شما خواسته می شود که خلاصه ای از گفت و گوها را مطرح کنید؟ یا اینکه نظر و مقایسه خودتان نیز اهمیت دارد؟

برای تسلط بر اسپیکینگ تافل بهتر است از کمک یک پارتنر زبان استفاده کنید. با این کار می توانید گفتار عادی خود را به اندازه تقویت کنید که اسپیکینگ شما کاملاً روان و طبیعی باشد. فراموش نکنید که پاسخ های شما نباید خیلی آهسته باشد یا اینکه آنقدر سریع صحبت کنید که نتوانید جملات را کاملاً جمع بندی و ارائه کنید. 

راهکار دیگری که کمک کننده خواهد بود این است که خود را در موقعیت آزمون قرار دهید. طوری تمرین کنید که بتوانید در یک مدت زمان محدود، بیشترین اطلاعات را با یک لحن روان انتقال دهید. همچنین باید به اندازه ای تمرین مکالمه داشته باشید که پاسخ های شما واضح و پیشرفته باشد و شنونده به راحتی بتواند آن را درک کند.

مهارت در استفاده از عبارت های انتقالی کمک بسیاری برای روان بودن گفت و گو خواهد کرد. باید بتوانید به صورت استاندارد از گرامرهای سطوح مختلف نیز استفاده کنید. یعنی اسپیکینگ شما باید ترکیبی از ساختارهای جملات پایه و پیچیده باشد.

همچنین دقت داشته باشید که از تلفظ صحیح استفاده کنید. برای مهارت در تلفظ صحیح صحبت کردن با یک انگلیسی زبان به شدت کمک کننده خواهد بود. این امکان در اپلیکیشن های زبان و سایت های آموزشی مختلف فراهم شده است. تماشای فیلم و سریال هایی بدون زیر نویس نیز برای پیدا کردن مهارت کامل در اسپیکینگ کمک خواهد کرد. همچنین برای تسلط بر این بخش از تافل می توانید صدای خود را ضبط کنید. شنیدن صدای ضبط شده کمک می کند به راحتی اشتباهات خود را شناسایی کنید. 

مسلط شدن بر Writing تافل

برای کسب مهارت بالا در رایتینگ باید بتوانید یک متن یکپارچه بنویسید. جهت رسیدن به این هدف، یادداشت برداری و خاطره نویسی مهم ترین کاری است که می توانید انجام دهید. این کار کمک می کند که دست شما برای نوشتن متون غیر فارسی روان شود. خلاصه نویسی کمک می کند که قدرت تحلیلی ذهن شما نیز افزایش پیدا کند. نیازی نیست که برای تمرین رایتینگ از نوشتن متن های سنگین شروع کنید. کافیست هر زمان که دو یا سه پاراگراف متن زبان انگلیسی خواندید، آن را در حد سه چهار خط به زبان خودتان بازنویسی کنید.

شرکت در کلاس های آموزشی و استفاده از یک استاد خوب نیز کمک کننده خواهد بود. یکی از موضوعات مهم در تسلط پیدا کردن برای رایتینگ تافل این است که از اشتباه نترسید. تکرار زیاد و کمک خواستن از دیگران کمک می کند که به درک درستی از مهارت های خود برسید و برای تقویت آن ها بکوشید.

آمادگی برای چالش ها و برنامه صحیح

پس از آشنایی با فرمت کلی آزمون تافل، باید خود را برای پاسخ های احتمالی تان آماده کنید. یعنی از قبل در نظر داشته باشید که چه مواردی برای امتیازدهندگان مهم است. باید مشخص کنید که بهتر است دقت شما بر چه چیزی متمرکز باشد. این کار کمک می کند که در شرایط استرس زای آزمون سریع تر تصمیم بگیرید و بیش از حد به هر پاسخ فکر نکنید.

بدون یک برنامه ریزی درست و آماده شدن برای هر چالش احتمالی، نمی توانید حتی از پس از خواندن کتاب های اولیه برآیید. برنامه ریزی شما باید به گونه ای باشد که در کنار خواندن متون اصلی، از متون جانبی، اپلیکیشن ها و برنامه های مختلف نیز استفاده کنید. 

  • دقت بالا، کلید تسلط در آزمون تافل

یکی از مهم ترین اقدامات برای تسلط بر آزمون تافل این است که دقت خود را بالا ببرید. نه تنها در مرحله برنامه ریزی و انتخاب منابع آزمون، بلکه در همه مراحل باید دقت بالایی داشته باشید. برای رسیدن به این امر، شما نیازمند تحقیق و تمرین مداوم هستید.

در سر جلسه آزمون نیز چه در گوش دادن به فایل های صوتی و چه در خواندن سؤالات، دقت حرف اول را می زند. برای افزایش دقت بهترین کار این است که در آزمون های آزمایشی شرکت کنید. شرکت در آزمون های شبیه سازی شده کمک می کند نکاتی را که معمولاً از دید شما دور می مانند، شناسایی کنید. 

تسلط در آزمون تافل
  • مطالعه مستمر با دامنه متنوع

حتی اگر تکنیک های مختلف مطالعه را امتحان کنید، نهایتاً آنچه که مؤثر خواهد بود تمرین مداوم است. با تنوع کتب و متون خود می توانید با انگیزه بالاتر و به دور از خستگی جزئیات بیشتری را به ذهن بسپارید. تمرین مداوم و مستمر کمک می کند که بدون نگرانی به سؤالات آزمون پاسخ دهید.

چشم، گوش و ذهن شما باید به زبان انگلیسی عادت کند. بنابراین هر روز در هر شرایطی که شده بخشی از زمان خود را به یادگیری زبان اختصاص دهید. داشتن هدف کمک می کند که به برنامه ریزی های خود پایبند بمانید و با انگیزه جلو بروید. همچنین کمک می کند که زمان خود را به درستی مدیریت کنید.

در کنار مطالعه مستمر، هیچ چیز به اندازه آزمون های آزمایشی به محک زدن تجربه شما منجر نخواهد شد. حتی اگر دانش بالایی در زبان انگلیسی دارید، آزمون آزمایشی به شما کمک می کند که با عمق بیشتری نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید. به چالش کشیدن خودتان تضمینی برای یادگیری بیشتر و بهتر است.

  • یادگیری اصطلاحات در کنار لغت ها 

یکی از اشتباهات کلیدی زبان آموزان، یادگیری لغات به صورت جداگانه است. شما می توانید با یادگیری اصطلاحاتی که در توضیح همان لغت ها به کار رفته اند، قدم بزرگی را برای تسلط پیدا کردن جهت شرکت در آزمون تافل بردارید. یادگیری اصطلاحات در تک تک بخش های آزمون به کمک شما خواهد آمد. شما می توانید متن های بهتر و پیچیده تری بنویسید یا با کاربرد آن ها در مکالمه تسط خود را بر همه سطوح زبان نشان دهید.

  • یادگیری فعال به جای مطالعه شب امتحانی

اغلب افراد فکر می کنند همان گونه که امتحانات زبان مدرسه را از سر گذرانده اند، می توانند از پس آزمون تافل نیز بر بیایند. یادگیری لغات و گرامر بدون کاربرد آن ها در متون و مکالمات و پیوند آن ها با هم برایتان هیچ سودی نخواهد داشت. 

شما باید بتوانید در روز آزمون سریعاً فکر کنید، تحلیل کنید و با جست و جو در متن انگلیسی، پاسخ ها را بیابید. برای رسیدن به چنین توانمندی هایی به چیزی بیش از مطالعه صرف احتیاج دارید. این کار جز با غرق کردن خودتان در منابع مختلف و استفاده از ابزارهای مختلف ممکن نخواهد شد.

برای رسیدن به این سطح از تسلط برای تافل، می توانید از اپلیکیشن ها، پادکست های آموزشی و پلتفرم های مختلف مانند یوتیوب استفاده کنید. اگر زمان اندکی برای مطالعه دارید، این اپلیکیشن ها همیشه در گوشی شما و همراهتان هستند و می توانید هنگام رفت و آمد به دانشگاه یا محل کار یا زمانی را که در تاکسی و اتوبوس هستید، از این اپلیکیشن ها استفاده کنید.

یادگیری آرام و عمیق نقش بسیار مهمی در کسب نمره مد نظر شما خواهد داشت. زیرا مطالب باید ملکه ذهن شما شوند تا بتوانید سر بزنگاه از آن ها استفاده کنید. بنابراین به جای برنامه ریزی فشرده باید یک برنامه ریزی طولانی مدت داشته باشید. مگر اینکه از قبل سطح زبان شما به اندازه ای بالا باشد که در یک مدت زمان کوتاه تنها به مرور آموخته های خود اکتفا کنید.

  • معجزه اعتماد به نفس 

یکی از مسائلی که اغلب زبان آموزان را دچار مشکل می کند، اعتماد به نفس پایین است. در واقع اعتماد به نفس بالا نشانگر تسلط شما بر بخش های مختلف آزمون است. ممکن است علی رغم مطالعات و آموخته های بالا، به دلیل استرس زیاد قادر به پاسخگویی سؤالات نباشید.

برای حفظ اعتماد به نفس، داشتن یک پارتنر زبان یا استاد دلسوز بسیار مؤثر خواهد بود. گرفتن تأیید از دیگران کمک می کند که بیشتر روی توانمندی های خود حساب باز کنید. بنابراین بهتر است به جای انتقادات نا به جا و سرزنشگری علیه خود، نگاهی واقع گرایانه به مراحلی که طی کرده اید داشته باشید. خود را دست کم نگیرید. مطمئن باشید که زحمات شما بی نتیجه نخواهد ماند. 

برای تقویت اعتماد به نفس خود می توانید با خودتان در طول روز به انگلیسی صحبت کنید. یا این که جلوی آیینه تمرین کنید. مثلاً در مورد هر چیزی که در اطراف خود می بینید جملاتی را به انگلیسی بگویید. اتفاقات اطرافتان را برای خودتان روایت کنید. همچنین می توانید صدایتان را ضبط کنید و دوباره گوش دهید.

  • همراهی تمرکز با تسلط

همراهی تسلط و تمرکز طی زمان آزمون یک راهکار طلایی برای موفقیت است.

تست زدن مرحله به مرحله یا شبیه سازی آزمون با همان زمان بندی دقیق، به شما کمک می کند که به مرور تمرکز خود را نیز افزایش دهید.

در روز آزمون اغلب افراد به دلیل استرس زیادی که دارند، نمی توانند تمرکز خوبی داشته باشند.

برای تقویت تمرکز و بالا بردن بازدهی باید از قبل، برنامه روز آزمون را مشخص کنید. مثلاً اینکه روز آزمون به اندازه کافی استراحت کرده یا صبحانه خورده باشید.

در خصوص حمل و نقل و رفت آمد خود به محل آزمون و سایر موارد جانبی نیز اطمینان پیدا کنید. 

آزمون آزمایشی تافل

یکی از بهترین راه های برای سنجش توانایی های شما در زمینه زبان انگلیسی شرکت در آزمون های آزمایشی است. 

مرکز آموزشی اساتید آنلاین، اولین برگزار کننده آزمون تافل آنلاین در ایران بر طبق آخرین تغییرات ETS  و با سؤالات غیر TPO، تصمیم بر آن گرفته است تا سؤالات نرم افزار TPO را نیز بر روی سامانه خود بارگذاری نماید.

داوطلبان با ثبت نام در آزمون های TPO اساتید آنلاین به صورت کاملاً رایگان، امکان شرکت در آزمون های به روز TPO را به صورت آنلاین خواهند داشت.

علاوه بر آن امکان گزارش گیری آنی از نمره های مهارت Reading و Listening وجود خواهد داشت و برای دو مهارت Speaking و Writing امکان ثبت درخواست تصحیح، توسط مدرسین با سابقه کشوری وجود دارد.

می توانید همین حالا در آزمون آزمایشی تافل اساتیدآنلاین با سؤالات غیر TPO و به صورت Long format و طبق آخرین تغییرات ETS شرکت کنید.

تسلط در آزمون تافل

® TPO TOEFL 

با توجه به حجم بسیار بالای نرم افزار TPO و سختی دانلود و پیچیدگی های نصب و استفاده از این نرم افزار، مرکز آموزشی اساتید آنلاین اقدام به شبیه سازی این آزمون به‌صورت TPO آنلاین و بدون نیاز به نصب و راه اندازی نموده است.

آزمون TPO TOEFL آنلاین به زودی بر روی وب سایت اساتیدآنلاین قرار خواهد گرفت. به وب سایت ما سر بزنید.

شما در حال حاضر می توانید برای آمادگی بیشتر به آزمون آنلاین آزمایشی تافل و دوره هیبریدی آنلاین گرامر تافل مراجعه نمایید.

آزمون NEO-TOEFL

آزمون NEO-TOEFL یک آزمون بروز شده برای تست مهارت های شما برای شرکت در آزمون تافل است. 

این آزمون، یک آزمون شبیه سازی شده تافل است که مهارت های شما را در آزمون اصلی تافل مورد سنجش قرار می دهد.

از مهمترین مزیت های این آزمون شبیه سازی بسیار خوب با محیط و حال و هوای آزمون اصلی تافل است و مهارت های مورد نیاز آن را مورد ارزیابی قرار می دهد.

سخن پایانی

جهت تسلط پیدا کردن برای آزمون تافل نیازمند یک برنامه یادگیری قوی هستید. این برنامه باید همه سطوح آزمون را شامل بشود و طوری طراحی گردد که بتوانید منابع مختلف را به صورت فعال بخوانید.

آگاهی از نحوه طرح سؤالات و نحوه سنجش پاسخ ها کمک می کند که از ابتدا انتخاب های هوشمندانه ای داشته باشید و در جلسه امتحان با اعتماد به نفس بالاتری حاضر شوید.

به طور کلی تسلط بر بخش های مختلف آزمون جز با غرق کردن خود در زبان انگلیسی ممکن نیست.

برای رسیدن به این هدف می توانید از ابزارها، منابع، پلتفرم ها و برنامه های آموزشی مختلف استفاده کنید. 

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
ساختار آزمون تافل

ساختار آزمون تافل | بررسی جامع آزمون های PBT و iBT

در دنیای امروز، تسلط بر زبان انگلیسی به عنوان زبانی بین‌المللی، کلیدی برای گشودن درهای موفقیت در زمینه‌ های تحصیلی…

بیشتر بخوانید
بهترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی

بهترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی

بهترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی در مرحله اول آموزش صحیح و اصولی است و بعد تمرین زیاد. گرامر انگلیسی…

بیشتر بخوانید
تعیین سطح زبان انگلیسی

معرفی بهترین سایت های تعیین سطح زبان انگلیسی

اگر به دنبال بهترین سایت ها برای تعیین سطح زبان انگلیسی خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم….

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question