معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از 37 هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از دانشگاه‌های معتبر آلمان است. براساس رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۱ این دانشگاه در جایگاه ۱۷۳ جهانی جای گرفته بود. این دانشگاه یکی از یازده دانشگاه آلمانی است که در سال 2012 موفق به کسب عنوان دانشگاه عالی شد.

تاریخ این دانشگاه به سال 1828 میلادی بازمی‌گردد. از این رو دانشگاه صنعتی درسدن یکی از قدیمی‌ترین کالج‌های فناوری در آلمان و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های این کشور است.

پردیس اصلی و همچنین دانشکده پزشکی و علوم کامپیوتر همگی در محدوده شهر درسدن هستند. دیگر دانشکده های این دانشگاه در سطح شهر پراکنده شده است.

بودجه این دانشگاه تحقیقاتی بیش از 577 میلیون یورو در سال است. این دانشگاه در زمینه های میکروالکترونیک، علوم حمل و نقل و بیوتکنولوژی یکی از بهترین دانشگاه های اروپا به شمار می رود.

تاریخچه

در سال 1828میلادی به دلیل صنعتی شدن آلمان و نیاز روزافزون به کارگران ماهر، مدرسه فنی ساکسون با رشته هایی مانند مهندسی مکانیک و ساخت کشتی تاسیس شد. در سال 1871میلادی سال تاسیس امپراتوری آلمان، این موسسه به موسسه پلی تکنیک سلطنتی ساکسون (Königlich-Sächsisches Polytechnikum) تغییر نام داد. در آن زمان موضوعات غیر مرتبط با فناوری مانند تاریخ و زبان به دروس این موسسه افزوده شد. در پایان قرن نوزدهم، مؤسسه به دانشگاهی تبدیل شد که همه رشته‌ها را پوشش می‌داد. در سال 1961 نام فعلی آن، دانشگاه فنی درسدن (TU Dresden) به آن اعطاء شد.

پس از اتحاد دو آلمان

پس از اتحاد مجدد آلمان در سال 1990، کالج جنگل‌داری زاکسن در شهر کوچک تاراندت با دانشگاه ادغام شد. به دنبال آن کالج مهندسی درسدن (Ingenieurshochschule Dresden)، کالج حمل و نقل فردریش لیست (Hochschule für Verkehrswesen) دانشکده علوم حمل و نقل و آکادمی پزشکی “Carl-Gustav Carus” (Medizinische Akademie یا MedAk در این دانشگاه ادغام شدند. 

به دنبال این تغییرات دانشکده های فناوری اطلاعات (1991)، حقوق (1991)، آموزش (1993) و اقتصاد (1993) به دانشگاه افزوده شدند.

در سال 2009 تمام مؤسسات درسدن شامل انجمن Fraunhofer، انجمن علمی Gottfried Wilhelm Leibniz و انجمن Max Planck همکاری خود را با دانشگاه اعلام کردند. 

این دانشگاه امروزه یکی از برترین دانشگاه های کشور آلمان به خصوص در حوزه مهندسی است.

تحصیل در دانشگاه فنی درسدن

این دانشگاه دارای 14 دانشکده است. به جز دانشکده پزشکی و دپارتمان جنگلداری تقریباً همه دانشکده ها در پردیس اصلی در جنوب مرکز شهر درسدن واقع شده اند.

دانشکده ها

ریاضیات و علوم طبیعی

با 4390 دانشجو، دانشکده ریاضیات و علوم طبیعی دومین دانشکده بزرگ این دانشگاه است. این دانشکده از پنج بخش زیست شناسی، شیمی، ریاضی، فیزیک و روانشناسی تشکیل شده است. دپارتمان ها همه در پردیس اصلی قرار دارند. در سال 2006، یک ساختمان تحقیقاتی جدید برای بخش زیست شناسی افتتاح شد. 

مهندسی

دانشکده معماری شامل شش بخش است. معمولاً بیش از 1410 دانشجو در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند. 

مهندسی عمران قدیمی ترین و کوچکترین دانشکده دانشگاه است. معمولاً حدود 800 دانشجو در این دانشکده حضور دارند.

دانشکده علوم کامپیوتر شامل شش بخش است: علوم کامپیوتر کاربردی، هوش مصنوعی، نرم افزار و فناوری چند رسانه ای، معماری سیستم ها، مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر نظری. این دانشکده بیش ار 2700 دانشجو دارد.

مهندسی برق و فناوری اطلاعات در 13 گروه سازماندهی شده است. این دانشکده قلب به اصطلاح سیلیکون ساکسونی در درسدن است.

دانشکده علوم محیطی در پردیس اصلی واقع شده است. البته به جز بخش جنگلداری که در تارانت واقع شده. دپارتمان جنگلبانی قدیمی ترین در نوع خود در آلمان است. تاریخچه آن به تأسیس آکادمی رویال ساکسون (Königlich-Sächsische Forstakademie) در سال 1816 میلادی برمی گردد.

مهندسی مکانیک شامل 19 گروه آموزشی و بیش از 6000 دانشجو است. این بزرگترین دانشکده در TUD است.

دانشکده علوم حمل و نقل و ترافیک “فریدریش لیست” تنها دانشکده در نوع خود در آلمان است که حمل و نقل و ترافیک از علم اقتصاد و نظریه سیستم گرفته تا مهندسی برق، عمران و مکانیک را پوشش می دهد. 

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

علوم انسانی و اجتماعی

دانشکده بازرگانی و اقتصاد شامل پنج بخش است: مطالعات آموزش کسب و کار، مدیریت بازرگانی، اقتصاد، سیستم های اطلاعات کسب و کار و آمار. 

دانشکده آموزش، در شرق پردیس اصلی قرار دارد. این دانشکده بیش از 2 هزار دانشجو دارد.

زبان، ادبیات و فرهنگ از پنج بخش تشکیل شده است: مطالعات آمریکایی، مطالعات انگلیسی، مطالعات آلمانی، لغت‌شناسی، زبان های عاشقانه و مطالعات اسلاوی. 

دانشکده حقوق قرار است در چند سال آینده تعطیل شود. البته دانشگاه صنعتی درسدن با ایجاد یک دانشکده حقوق خصوصی تا حدودی این تعطیلی را جبران کرده است.

فلسفه شامل هفت گروه است: تاریخ هنر، ارتباطات، تاریخ، موسیقی شناسی، علوم سیاسی، جامعه شناسی و الهیات.

دانشکده مطالعات بین‌الملل به اصطلاح مؤسسه مرکزی دانشگاه است که بخش‌های حقوق، اقتصاد و علوم سیاسی را برای دوره‌های روابط بین‌الملل بین‌رشته‌ای ارائه می‌کند.

پزشکی

دانشکده پزشکی کارل گوستاو کاروس در شرق شهر در نزدیکی رودخانه البه قرار دارد. بیش از 2200 دانشجو در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند.

پردیس ها

این دانشگاه دارای 3 پردیس و ده ها ساختمان است است که بیشترشان در محدوده شهر درسدن قرار دارند. پردیس اصلی در جنوب شهر، در منطقه ای که با Nöthnitzer Straße، Fritz-Förster-Platz و Münchner Platz هم مرز است، واقع شده است. دانشکده پزشکی در منطقه Johannstadt قرار دارد. دانشکده جنگل‌داری که قبلاً آکادمی جنگل‌داری رویال ساکسون بوده، در منطقه‌ای جنگلی در شهر تاراندت واقع شده است.

مراکز تحقیقاتی

مراکز تحقیقاتی این دانشگاه فنی درسدن عبارتند از:

 • مرکز پیشبرد الکترونیک درسدن (cfaed) 
 • مرکز درمان های احیا کننده درسدن (CRTD) [de] 
 • Dendro-Institute Tharandt 
 • مؤسسه اروپایی تحصیلات تکمیلی EIPOS 
 • موسسه حمل و نقل اروپا 
 • مرکز تحقیقات هانا آرنت 
 • مرکز فرهنگ رسانه
 • انستیتو تحقیقات مکانیک سازه ها و مواد
 • مرکز آموزش و تحقیقات ویتنام. این مرکز از سال 2004 دوره کارشناسی ارشد مکاترونیک را در هانوی، ویتنام ارائه می دهد.
 • مرکز آموزش حفاظت از آثار تاریخی
 • دانشکده مطالعات بین‌المللی

تحصیل به زبان انگلیسی

بیشتر رشته های این دانشگاه به زبان آلمانی ارائه می شود. با این حال بعضی رشته ها مانند : مطالعات ساختاری مهندسی عمران و مطالعات محاسباتی پیشرفته، بیوشیمی، مدیریت جمع‌آوری و Biodiversity، نقشه‌نگاری (کارتوگرافی)، مدل‌سازی و همانندسازی محاسباتی، مهندسی سیستم‌های distributed، خدمات اکوسیستم، مهندسی و علوم Hydro، مهندسی پزشکی مولکولی، نانوبیوفیزیک، سیستم‌های نانوالکترونیک، الکترونیک مولکولی و organic، پزشکی و زیست شناسی Regenerative، جنگلداری و لجستیک محاسباتی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار کاربر کاربر مهمان yahya.m.m60 ۱۳ شهریور ۱۴۰۲

سلام و وقت بخیر
بنده دوره هیبریدی ept را خریداری نمودم از کجا باید شروع کنم؟ لطفاً راهنمایی بفرمایید. ممنون

آواتار کاربر کاربر مهمان asatide online ۱۴ شهریور ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر

لطفا در بخش پروفایل کاربری در قسمت دوره های اموزشی شما بر روی دوره کلیک کنید و شروع به دیدن جلسات کنید.

question