آموزشگاه گوته

آموزشگاه گوته

آموزشگاه گوته تحت حمایت مؤسسه فرهنگی جمهوری فدرال آلمان است که در سراسر جهان فعال است. هدف اصلی این آموزشگاه ترویج مطالعه زبان آلمانی در سایر کشورهای جهان به منظور تبادل فرهنگی بین المللی است. در واقع یادگیری زبان آلمانی برای دانشجویان بین الملل که قصد مهاجرت به آلمان را دارند و تمامی مهاجرانی که به قصد کار یا زندگی به آلمان یا کشورهای آلمانی زبان مهاجرت می کنند، الزامی است. آزمون زبان گوته یک آزمون رسمی زبان آلمانی است که توسط این مجموعه طراحی شده و در سراسر جهان معتبر می باشد. در ادامه مطلب به معرفی آموزشگاه گوته و اهداف آموزشی این مجموعه می پردازیم.

معرفی آموزشگاه گوته آلمان

بیش از 60 سال است که انجمن های فرهنگی گوته و مجموعه های آموزش زبان آلمانی در سیاست های فرهنگی و آموزشی آلمان نقش داشته اند. نام موسسه گوته به افتخار شاعر و دولتمرد آلمانی یوهان ولفگانگ فون گوته گرفته شده است. موسسه گوته از نظر سیاسی مستقل است و یک  یک انجمن فرهنگی آلمانی غیرانتفاعی است که در سراسر جهان دارای 159 شعبه فعال است. از این شعب تنها 12 مورد آنها در کشور آلمان وجود دارد. این آموزشگاه ضمن ترویج زبان آلمانی در سایر کشورهای جهان،  تبادلات و روابط بین المللی فرهنگی را ترویج می کند. سالانه حدود 246000 نفر در این دوره های زبان آلمانی شرکت می کنند.

آموزشگاه گوته با ارائه اطلاعات در مورد فرهنگ، جامعه و سیاست آلمان دانش عمومی افراد را در مورد کشور آلمان تقویت می کند. از جمله اطلاعات فرهنگی که با دانش آموختگان زبان آلمانی به اشتراک گذاشته می شوند می توان به اطلاعات مرتبط با فیلم، موسیقی، تئاتر و ادبیات کشور آلمان اشاره کرد.

حامیان آموزشگاه گوته در آلمان

بخش عمده ای از بودجه کلی آموزشگاه گوته شامل کمک های مالی سالانه وزارت خارجه آلمان و دفتر مطبوعاتی آلمان است. روابط با وزارت خارجه بر اساس توافق عمومی تنظیم می شود و درآمد مجموعه گوته به همراه کمک‌های حامیان مالی، باعث گسترش بیشتر مجموعه گوته در سراسر جهان شده است. 

آموزشگاه گوته عمدتاً توسط دولت ملی آلمان تأمین مالی می شود و حدود 1000 کارمند و بودجه کلی تقریباً 366 میلیون یورو در اختیار دارد که بیش از نیمی از آن از شهریه دوره زبان و هزینه های امتحان تأمین می شود. موسسه گوته به دانشجویانی از کشورهای خارجی که می خواهند معلم زبان آلمانی شوند، بورسیه هایی از جمله معافیت شهریه ارائه می دهد. یکی از معیارهای انتخاب این بورسیه ها نیاز یا مالی دانشجو است.

آموزشگاه گوته

تاریخچه تاسیس آموزشگاه گوته در سراسر جهان

1951: دولت جمهوری فدرال آلمان، دویچه آکادمی را با آموزشگاه گوته جایگزین کرد.

1952: اولین انستیتو گوته در آتن افتتاح شد.

1953: اولین دوره های زبان که توسط آموزشگاه گوته در Bad Reichenhall برگزار شد. 

1953-1955: اولین دوره های سخنرانی خارجی در مورد آنچه آکادمی آلمان درخواست داده بود، توسط انستیتو گوته برگزار شد. محور اصلی این سخنرانی ها شامل شهریه آموزش زبان آلمانی، آموزش معلمان و ارائه برنامه ای از رویدادهای فرهنگی برای گسترش دوره های زبان آلمانی بود. 

1959-1960: به ابتکار رئیس بخش هنر وزارت خارجه، دیتر ساتلر، انستیتو گوته به تدریج تمام مؤسسات فرهنگی آلمان در خارج از کشور را در اختیار گرفت.

1968: موسسه گوته تحت تاثیر شورش‌های دانشجویی در اواخر دهه 1960، برنامه رویدادهای فرهنگی خود را با موضوعات اجتماعی-سیاسی و هنر آوانگارد تغییر داد.

1970: در این دوره کار فرهنگی از جمله گفتگو و مشارکت به عنوان رکن سوم سیاست خارجی آلمان اعلام شد. به دنبال آن در دوران ویلی برانت، مفهوم “فرهنگ گسترده” اساس فعالیت های موسسه گوته را تشکیل داد.

1976: وزارت امور خارجه و موسسه گوته توافق نامه ای را امضا کردند که طبق این توافق نامه، موسسه گوته به یک سازمان فرهنگی مستقل تبدیل شد.

1980: طرح جدیدی در رابطه با موقعیت موسسات در داخل آلمان تدوین شد. مکان های آموزشی در شهرهای کوچک، بیشتر در بایرن، با موسسات در شهرها و شهرهای دانشگاهی جایگزین شد.

1989/90: سقوط دیوار برلین نقطه عطفی برای موسسه گوته بود. فعالیت های آن در دهه 1990 در اروپای شرقی متمرکز بود و در نتیجه موسسات جدید متعددی تاسیس شد.

2001: انستیتو گوته با Inter Nationes ادغام شد.

2004: موسسه گوته اولین مرکز اطلاعات غربی را در پیونگ یانگ، کره شمالی تأسیس کرد (در سال 2009 بسته شد).

2005: موسسه گوته با جایزه شاهزاده آستوریاس اسپانیا مفتخر شد.

2007: برای اولین بار در بیش از ده سال، پارلمان آلمان بودجه موسسه گوته را افزایش داد.

2010: برونو بوزتو فیلم جدیدی از آموزشگاه گوته به نام «وا بنه» ساخت.

2014: یک موسسه گوته میانمار افتتاح شد.

شعبه آموزشگاه گوته در ایران

آموزشگاه گوته در ایران در سال 1958 در تهران افتتاح شد، اما در سال 1981 در یک مناقشه دیپلماتیک بین کشور میزبان و آلمان، فعالیت این مجموعه متوقف شد. این موسسه به عنوان «نقطه ای برای گفتوگو» به برخی فعالیت ها زیر نظر سفارت آلمان در تهران ادامه داد.

در سال 1995 نیز آموزشگاه گوته توسط سفارت جمهوری فدرال آلمان به طور رسمی در ایران افتتاح شد. ایران جز کشورهای پیشرو جهت فراگیری زبان آلمانی است. در شعب مختلف آموزشگاه های گوته در ایران انواع دوره های مختلف زبان آلمانی از سطح A1 تا C2 ارائه شده و آزمون های بین المللی معتبر نیز توسط این آموزشگاه ها برگزار می‌ شود. موسسات گوته در ایران با وجود مدرسان مجرب زبان آلمانی، همواره دوره های آموزش زبان آلمانی را با کیفیت مناسب به زبان آموزان ارائه می دهند.

آموزشگاه گوته

آیا آموزشگاه گوته برای آموزش آنلاین خوب است؟

موسسه گوته هم برای مبتدیان و هم برای زبان آموزان پیشرفته دارای برنامه آموزشی ایده آل است.  برنامه آموزش زبان آلمانی در مجموعه گوته بسیار منعطف بوده و یک مربی زبان حرفه ای به عنوان پشتیبانی همواره  در پاسخگوی زبان آموزان است. در واقع افرادی که نمی توانند در دوره های آموزش حضوری شعب مختلف گوته در سراسر جهان شرکت کنند، می توانند با شرکت در دوره های آنلاین آموزشگاه گوته به بهترین نحو برای آزمون زبان گوته آماده شوند. دوره های آنلاین زبان آلمانی در مجموعه گوته به صورت تدریس خصوصی توسط اساتید مجرب نیز ارائه می شوند.

مدرک زبان آموزشگاه گوته

مدرک آموزشگاه گوته (Zertifikat)  در سراسر جهان به عنوان گواهی زبان آلمانی شناخته شده است و می تواند در آلمان برای درخواست ویزا، اجازه اقامت و شهروندی و همچنین برای شرایط ورود به دانشگاه مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین با شرکت در دوره های زبان آلمانی در مجموعه گوته می‌ توانید به سطح مورد نظر خود در زبان آلمانی دست پیدا کنید.

جمع بندی

همانطور که گفتیم، آموزشگاه گوته یک موسسه غیرانتفاعی و تحت حمایت دولت فدرال آلمان است. این آموزشگاه در سراسر جهان از جمله ایران دارای شعب مختلفی است. در آموزشگاه های گوته دوره های آموزش زبان آلمانی به صورت حضوری و آنلاین برگزار می شود. با شرکت در این دوره های می توانید در آزمون زبان گوته موفق شده و مدرک زبان گوته را دریافت کنید. این مدرک زبان در سطح بین المللی معتبر بوده و برای مهاجرت به آلمان یا کشورهای آلمانی زبان قابل استفاده است.

 

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
toefl

ساختار آزمون تافل | بررسی جامع آزمون های PBT و iBT

در دنیای امروز، تسلط بر زبان انگلیسی به عنوان زبانی بین‌المللی، کلیدی برای گشودن درهای موفقیت در زمینه‌ های تحصیلی…

بیشتر بخوانید
بهترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی

بهترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی

بهترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی در مرحله اول آموزش صحیح و اصولی است و بعد تمرین زیاد. گرامر انگلیسی…

بیشتر بخوانید
تعیین سطح زبان انگلیسی

معرفی بهترین سایت های تعیین سطح زبان انگلیسی

اگر به دنبال بهترین سایت ها برای تعیین سطح زبان انگلیسی خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم….

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question