میزان دشواری آزمون جی آر ایی چقدر است و چگونه می توانید خود را برای آن آماده کنید؟

دشواری آزمون جی آر ایی

میزان دشواری جی آر ایی  چقدر است؟ در یک کلام، GRE آزمونی بسیار چالش برانگیز است. در این راهنما با دلایل سختی آزمون جی آر ایی و بهترین روش آمادگی برای آن آشنا می­ شوید.

جی آر ایی  چیست؟

GRE یا آزمون تحصیلات تکمیلی، آزمون پیشرفته­ای است که برای پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی و همچنین پذیرش در دانشکده­ های بازرگانی استفاده می­شود. این آزمون چندگزینه­ ای که از طریق کامپیوتر برگزار می­ شود و سؤال­ های استاندارد دارد برای سنجش انواع مختلف استدلال ریاضی طراحی شده است.

جی آر ایی  که برای ورود به دوره های تحصیلات تکمیلی و دوره­ های بازرگانی استفاده می­ شود برابر با آزمون­ های ای ­سی­ تی (ACT) و اس ­ای ­تی (SAT) است که برای ورود به دوره لیسانس استفاده می ­شوند. گرفتن نمره بالای جی آر ایی  راهکاری عالی برای پیشی گرفتن از سایر داوطلب ­ها است.

میزان دشواری جی آر ایی  برای دانشجوی متوسط چقدر است؟

GRE در مقایسه با ای­سی­تی و اس­ای­تی آزمون دشوارتری به حساب می ­آید. بخش واژگان و نوشتاری این آزمون چالش ­برانگیز تر است.

به­ علاوه بخش اعظم مسائل ریاضی این آزمون به سطوح بالاتر استدلال ­سازی نیاز دارد و نحوه جمله ­بندی آن هم پیچیده است. مسائل ریاضی GRE بیش از آنکه مهارت­ های محاسباتی واقعی را به چالش بکشد، تفکر تحلیلی شما را می­ سنجد.

با این حال جی آر ایی  از آزمون­ های تخصصی ­تری مثل ام ­سی ­ای ­تی (MCAT) آسان ­تر است. برای آزمون MCAT دانشجو نیازمند دانش بیشتر در زمینه­ های تخصصی ­تر مثل شیمی یا زیست ­شناسی است که در دوران لیسانس گذرانده است.

اگر به دنبال منابع آمادگی آزمون جی آر ایی  می­گردید سری به بهترین دوره­ های ما برای آمادگی جی آر ایی  بزنید تا دورۀ مناسب خود را پیدا کنید.

دلیل دشواری آزمون GRE چیست؟

به طور خیلی خلاصه، چیزی که جی آر ایی را چالش برانگیز می کند این است که دانشجو در این آزمون باید تفکر تحلیلی داشته باشد. جی آر ایی  به اندازه دیگر آزمون هایی که تا قبل از این داده اید واضح و قابل پیش بینی نیست.

اساساً برای دانشجویان متوسط این آزمون از SAT یا ACT کمی دشوارتر است اما اگر قلق های حل مسائل آن را پیدا کنند مدیریت آن از دو آزمون نامبرده آسان تر است. سخت تر یا آسان تر بودن این آزمون به دانش فعلی شما از واژگان و مهارتتان در تفکر تحلیلی بستگی دارد. بیایید نگاهی داشته باشیم به دشواری هایی که ممکن است در طول آزمون GRE با آن ها روبرو شوید.

چه چیزی GRE را دشوار می کند؟

 • واژگان دشوار
 • جمله بندی چالش برانگیز
 • عوامل زمانی
 • وجود دو بخش نوشتاری
 • جنبه تفکر تحلیلی

واژگان دشوار

واژگان پیشرفته مهم ترین عامل دشواری جی آر ایی  است. واژه های پیچیده چه در قسمت های زبان محور و چه در مسائل ریاضی و حتی موضوع بخش نوشتاری نیز به کار رفته اند. علاوه بر این، در بسیاری از سؤال ها داوطلب باید جای خالی را با واژه یا مجموعه ای از واژه ها پر کنند که علاوه بر دانش واژگانی پیشرفته، ساختارشناسی جمله و تفکر تحلیلی آن ها را نیز به چالش می کشد.

از این جهت لازم است تا داوطلب مهارت خود را در زمینه واژگان پیشرفته انگلیسی تقویت کند که این خود می تواند مانعی چالش برانگیز برای دانشجوی غیر انگلیسی زبان باشد.

جمله بندی چالش برانگیز

بعضی از سؤال ها علاوه بر داشتن واژگان مشکل به خاطر جمله بندی خاصشان دشواری دوچندان دارند. بسیاری از سؤال های GRE به جای اینکه پرسش موردنظر را به شکل ساده مطرح کنند شما را وادار می کنند تا برای یافتن پاسخ از مهارت تحلیل منطقی خود استفاده کنید. به عبارت دیگر پیش از حل خود مسئله باید صورت مسئله را حل کنید. این مسئله نه تنها سرعت شما را پایین می آورد بلکه وادارتان می کند تا از چندین بخش مغز خود به طور هم زمان استفاده کنید. امکان دارد جمله بندی سؤال شما را دچار اشتباه کند و شما با وجود داشتن دانش کافی برای حل آن سؤال تنها به خاطر جمله بندی آن پاسخ اشتباه بدهید. برای غلبه بر این مشکل نیاز است تا داوطلب به تمرین مکرر آزمون بپردازد. در نهایت می توانید ذهن خود را برای فهم ترفندهای خاص و حل کارآمد مسائل آن پرورش دهید.

عوامل زمانی

تمام بخش های GRE زمان بندی شده هستند که این خود دانشجویان را دچار مشکل می کند. از آنجا که بخش زیادی از دشواری به دلیل فهم صورت سؤال است بسیاری از داوطلبانی که برای اولین بار در این آزمون شرکت می کنند زمان زیادی از وقت باارزش خود را صرف چند سؤال مشخص می کنند. این موضوع باعث می شود نمرۀ داوطلب پایین بیاید و او فکر کند که برای آزمون آمادگی نداشته است. تمرین آزمون و یادگرفتن سرعت عمل در درک و پاسخگویی به سؤال ها کلید دستیابی به نمرۀ بالا در GRE است.

وجود دو بخش نوشتاری

جی آر ایی با بسیاری از دیگر آزمون های استاندارد تفاوت دارد زیرا شما را ملزم می کند تا در مدت زمان یک ساعت دو مقاله مجزا بنویسید. علاوه بر آن شما اجازه ندارید وقت بین دو بخش نوشتاری را ذخیره کنید. هر بخش 30 دقیقه زمان دارد و حتی اگر زودتر مقالۀ اول را تمام کنید به وقت مقالۀ دوم اضافه نمی شود. این نوع زمان بندی برای بسیاری از افراد اضطراب آور است به ویژه اگر ذاتاً در نوشتن کند باشند. شرکت کنندگان GRE باید مهارت نوشتاری خود را به شدت تقویت کنند و یاد بگیرند که چگونه در زمانی کوتاه به بسط و ابراز نظرات خود بپردازند. و باز هم تمرین است که رسیدن به این هدف را میسر می کند.

جی آر ایی  شامل چه بخش هایی است؟

اگرچه در جی آر ایی  تمرکز بیشتر بر استدلال ریاضی و استدلال زبانی است می توان گفت این آزمون از جهاتی به آزمون های SAT و ACT شباهت دارد. بیشتر آزمون های GRE جبر، محاسبات پایه، هندسه، تحلیل داده و واژگان دانشگاهی را می سنجند. اغلب سؤال ها به گونه ای طراحی می شوند تا توانایی شما را در تفکر تحلیلی و حل مسئله بسنجد.

جی آر ایی  شامل سه مدل امتیاز است:

 • نوشتار تحلیلی
 • استدلال زبانی
 • استدلال ریاضی

هر امتیاز به بخش خاصی از آزمون تعلق دارد. بعضی از آزمون های GRE ممکن است شامل یک بخش بدون امتیاز یا پژوهشی باشد که به آزمون دقیق و برنامۀ شما بستگی دارد. بخش نوشتار تحلیلی شامل یک مقاله استدلالی و یک مقاله موضوعی است. هر بخش نوشتاری سی دقیقه و در مجموع شصت دقیقه زمان دارد. لازم به ذکر است که برخی از دانشکده ها به بخش نوشتاری حتی نگاه هم نمی کنند. داوطلبان باید تلاش خود را برای عملکرد خوب در این بخش بکنند هرچند عدم کسب نمره بالا در این بخش از آزمون به معنی پایان کار آنها نیست.

بخش استدلال زبانی شامل شش سؤال کامل کردن متن، چهار سؤال یافتن معادل جمله و ده سؤال درک مطلب است. مجموع زمان اختصاص یافته به این بیست سؤال شصت دقیقه است که به دو بخش سی دقیقه ای تقسیم می شود.

و در نهایت بخش استدلال ریاضی شامل هفت یا هشت سؤال مقایسۀ کمی، دوازده یا سیزده سؤال حل مسئله است که روی هم رفته بیست سؤال را تشکیل می دهند. زمان اختصاص یافته برای این بخش هفتاد دقیقه است که به دو بخش سی و پنج دقیقه ای تقسیم می شود.

آزمون GRE
میزان دشواری آزمون جی آر ایی چقدر است و چگونه می توانید خود را برای آن آماده کنید؟

چه نمره ای در آزمون GRE خوب است؟ 

بخش های استدلال ریاضی و استدلال زبانی بین 130 تا 170 نمره دارند. نمره میانگین برای هر کدام از این دوبخش به ترتیب 151 و 153 است.

نمرۀ بخش نوشتار تحلیلی بین 0 تا 6 با افزایش نیم نمره ای است. نمره میانگین این بخش 4 است.

در نتیجه نمره خوب در این آزمون هر نمره ای بالاتر از میانگین های ذکر شده است. نمره بالاتر از 151، 153 و 4 به این معنی است که نمره شما از نمره اکثریت شرکت کنندگان آزمون بالاتر است. این نمره شانس شما را برای پذیرش در رشته دلخواهتان افزایش می دهد.

البته بیشتر مراکز تحصیلات تکمیلی و دانشکده های بازرگانی نمره مشخصی را تعیین می کنند که دانشجویان برای پذیرش باید به آن حدنصاب برسند. حداقل نمره مورد نیاز معمولا در حدود نمره میانگین است اما بسته به درجه سختی هر رشته می تواند پایین تر یا بالاتر از نمره میانگین نیز باشد.

از آنجا که رقابت برای دوره های تحصیلات تکمیلی بالا است برتری داشتن نسبت به رقبا بسیار مهم است.

چگونه می توانید خود را برای جی آر ایی  آماده کنید؟

GRE برای بسیاری، آزمون دشواری است اما راهکارهایی وجود دارد که می تواند شما را برای آزمون آماده کند و از اضطرابتان در زمان آزمون کم کند.

برای آمادگی در این آزمون منابع زیر را امتحان کنید:

 • بررسی دوره های آمادگی آزمون
 • آزمون های رایگان آمادگی GRE
 • کلاس های خصوصی GRE و GMAT

به خودتان زمان بدهید

در این آزمون این امکان را دارید که درطول دوازده ماه پنج بار امتحان بدهید. این زمان از اولین آزمونی که شرکت می کنید محاسبه می شود. این موضوع زمان کافی برای تمرین پیش از هر آزمون را به شما می دهد.

خوب است که برای مطالعه به خودتان زمان کافی بدهید. اگر می­توانید زمان زیادی از روز را صرف مطالعه کنید طی یک ماه به نتیجه مطلوب می­رسید اما اگر دانشجو یا شاغل هستید به زمان بیشتری برای آمادگی در آزمون نیاز دارید.

نمونه تمرین و آزمون­ ها

اصولاً بهترین راه برای آمادگی در جی آر ایی  تمرین فراوان است. خوشبختانه آزمون­های آزمایشی فراوانی وجود دارند که می­توانید از طریق اینترنت پیدا کنید. شما می­توانید هم در آزمون عمومی شرکت کنید که همه­ بخش­ها را شامل می­شود و هم در آزمونی اختصاصی که روی یکی از بخش­های آزمون اصلی تمرکز دارد. این موضوع به خودتان و مهارتی که قصد تقویتش را دارید بستگی دارد.

نمرۀ پایه بگیرید

در هر صورت نیاز است که آزمون آزمایشی کامل هم بدهید و شرایط آزمون اصلی را تا جایی که امکانش هست برای خودتان بازسازی کنید. این کار باعث می­شود تا نمره پایه خودتان را بدانید و نمره هدف خودتان را هم تعیین و دنبال کنید.

مثلاً اگر پس از شرکت در آزمون آزمایشی فهمیدید در بخش استدلال ریاضی مشکل دارید زمان بیشتری به مطالعه این بخش اختصاص می­دهید. آزمون آزمایشی وسیله­ای عالی برای اطلاع از نقطه ضعف­ها و توانایی­های خود است.

تمرین با کامپیوتر

برخلاف اکثر آزمون­های استاندارد که کاغذی هستند این آزمون از طریق کامپیوتر برگزار می­شود. بهتر است که آزمون را طبق شرایط خاص خودش تمرین کنید. به استفاده از ماشین حساب برای انجام محاسبات عادت کنید. تایپ روان را تمرین کنید به­ویژه برای بخش نوشتاری که زمان در آن اهمیت زیادی دارد.

دورۀ آمادگی GRE

اگر علاقه­ای به مطالعه خودخوان ندارید باید به فکر دوره­های آمادگی GRE باشید.

شرکت در دوره­های آمادگی این اطمینان را به شما می­دهد که تمام اطلاعات مورد نیاز برای گرفتن نمره­ خوب را در اختیار دارید. اکثر دوره ­های آمادگی تضمین نمره دارند و شامل سوال و امتحان­های تمرینی، درس­نامه و بسیاری موارد دیگر هستند.

می­توانید لیستی از بهترین دوره­های آمادگی را نگاه کنید تا مناسب­ترین دوره را برای خود انتخاب کنید.

به طور کلی، جی آر ایی  برای بسیاری از افراد هدفی دشوار است. هرچند این آزمون هدفی دور از دسترس نیست و با تمرین درست و آمادگی کامل می­توان به آن دست یافت.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
mistake in english learning

۱۰ اشتباه رایج در آزمون های مهارت زبان انگلیسی که باید از آنها اجتناب کرد

آزمون های مهارت زبان انگلیسی مانند آیلتس، تافل و PTE برای بسیاری از افراد که قصد مهاجرت، تحصیل یا کار…

بیشتر بخوانید
learn english from AI

چگونه از هوش مصنوعی و فناوری برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنیم؟

در چند سال اخیر پیشرفت های چشمگیر در هوش مصنوعی (AI) و فناوری، روش های نوآورانه و جذاب تری را…

بیشتر بخوانید
استراتژی موفقیت در آزمون زبان انگلیسی

استراتژی های نوآورانه برای موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی در سال ۲۰۲۴

امروزه، با پیشرفت های چشمگیر در زمینه آموزش و فناوری، روش های نوینی برای موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question