چگونه کلاس آنلاین حرفه ای برگزار کنیم ؟

چگونه کلاس آنلاین حرفه ای برگزار کنیم

کلاس های آنلاین، کلاس هایی است که در آن شما در منزل یا محل کار خود یا در یک مسافت دور قرار دارید و از آن بهره می برید. حال ما می خواهیم بیان کنیم که چگونه کلاس آنلاین حرفه ای برگزار کنیم ؟ بر اساس روزنامه واشنگتن پست کلاس های آنلاین در 5 سال اخیر بسیار توسعه یافته اند و تحقیقات نشان می دهد که این کلاس ها راه های درآمدسازی را برای معلمان یا استادان به نحو شگفت انگیزی افزایش داده است، حتی خود شما هم می توانید کلاس آنلاین بر اساس مهارت خود برگزار کنید و درآمد به دست آورید. تغییر از کلاس حضوری به کلاس آنلاین یک تغییر بزرگ است و نیاز به فعالیت هایی دارد که شما باید با آن آشنا باشید تا دانشجویان یا هر کسی که از کلاس شما بهره می برد، را راضی نگه دارید و در این مقاله ما آنها را بیان می کنیم. اما شما باید دقت داشته باشید که دانشجو یا هر کسی که از کلاس آنلاین بهره می برد، چه انتظاراتی دارد و شما باید این انتظارات را به نحو درستی اجرا کنید تا کلاس آنلاین خود را از دست ندهید و درآمد حاصله از آن را نیز داشته باشید.

“چگونه کلاس آنلاین حرفه ای برگزار کنیم”

 

  • الف) کلاس های خود را با برنامه ریزی جلو ببرید: دانشجویان شما در مقابل شما نیستند و ممکن است از نظر زمانی با شما متفاوت باشند پس سعی کنید کلاس های خود را با دانشجویان خود هماهنگ کنید، مثلاً اگر شما در کشور ایالات متحدۀ آمریکا هستید و دانشجوی شما در ایران است،  شما باید زمان خود را طوری تنظیم کنید که دانشجوی شما بدون آنکه به ساعت های استراحتش لطمه بخورد، بتواند با شما کلاس آنلاین برگزار کند و در زمان لازم با شما ارتباط داشته باشد. برنامه ریزی برای کلاس های آنلاین یک امر حیاتی است ، زیرا همانطور که گفته شد ممکن است دانشجوی شما از نظر زمانی با شما متفاوت باشد پس شما باید کلاس را به صورتی برگزار کنید که نه به دانشجو و نه به خود شما آسیبی از نظر زمانی وارد نشود و دانشجو با خیال راحت در کلاس شما شرکت کند. دانشجویانی که در کلاس های حضوری قرار دارند با دانشجویان کلاس های آنلاین متفاوت هستند،  پس سعی کنید موقعیت دانشجویان کلاس آنلاین خود را در نظر بگیرید و برای آنها زمان کافی بگذارید. سعی کنید پیش از شروع کلاس شما همۀ موارد لازم، مانند کتاب ها، جزوه ها، و مداد و ماژیک را آماده کنید و سعی کنید قیمت کلاس های آنلاین خود را در حدی که دانشجوی شما می تواند پرداخت کند قرار دهید تا دانشجویان خود را از دست ندهید و سعی نکنید آنها را با قیمت ها بالا شگفت زده کنید، چون در این صورت شما حجم عظیمی از دانشجویان خود را به خاطر قیمت بالا از دست خواهید داد. پس قیمت های خود را در حدی تنظیم کنید، که دانشجویان شما بتوانند آن را پرداخت کنند. در یکی از موسسات ایرانی که من به خاطر تبلیغ نام آن را نمی آورم 15 جلسه تدریس زبان  یک میلیون و چهارصد هزار تومان است. پس شما هم با دانشجوی خود مهربان باشید تا درآمد کسب کنید. در  کلاس های حضوری  جریان متفاوت است و شما می توانید مبلغ بیشتری از دانشجوی خود بگیرید. پس شما سعی کنید بر اساس بودجۀ دانشجوی خود با او کنار بیایید و در هر حوزه ای  از جمله زبان انگلیسی، کلاس آنلاین برگزار می کنید به کاربران خود تخفیف بدهید تا مشتری جذب کنید چون مشتری در هر زمینه ای پادشاه است. پس به مشتریان خود احترام بگذارید.

کلاس آنلاین حرفه ای

  • ب) از نظر تکنولوژی  و فناوری آمادگی داشته باشید: تدریس آنلاین به یک سری مهارت های تکنولوژی و فناوری نیاز دارد که شما باید داشته باشید، اگر ندارید به این موارد توجه کنید. تعداد بسیاری فنون وجود دارد که شما باید بیاموزید، در ابتدا باید سخت افزار ها و نرم افزارهای لازم برای کار خود را فراهم کنید، شما به یک کامپیوتر یا لپ تاپ سالم نیاز دارید و اینترنت شما باید بسیار قوی باشد، شما به یک بستر مناسب نیاز دارید، که همۀ نیازهای شما را برآورده کند، در اینجا گزینه های مناسب وجود دارد که شما باید رعایت کنید: از جمله یک بستر نرم افزاری مناسب و الکترونیکی باید فراهم شود. این بستر الکترونیکی برای شما امکانات زیادی را فراهم می کند، از جمله اینکه شما را در موقعیت مناسب قرار می دهد، مانند اینکه شما را به بسترهای فعال اینترنتی وصل می کند، این بستر فعالیت شما را تجزیه و تحلیل می کند، شما را به کلاس های آنلاین دیگر وصل می کند و شما از مزیت های آن بهره می برید، از طرفی دانشجویان شما در هر حوزه ای از جمله یادگیری زبان انگلیسی می توانند با دیگران ارتباط بگیرند و دانش خود را توسعه بدهند، که این مورد هم برای شما خوب است و هم برای دانشجوی شما، بستر الکترونیکی شما برای دانشجو این امکان را فراهم می کند تا با دانشکده ها و دانشگاه های بزرگ جهان ارتباط برقرار کنند و دانش خود را افزایش دهند، اگر شما از بستر الکترونیکی خود به درستی استفاده کنید، هم از نظر مالی و اقتصادی بهره مند می شوید و هم به دانشجوی خود در هر زمینه ای کمک می کنید.

 

  • ج) برای خود یک محل کار مناسب ایجاد کنید: کار کردن از راه دور برای شما چالش های جدیدی ایجاد می کند و شما باید با این چالش ها کنار بیایید. شما باید محل کار خود را به شیوه ای که خودتان می پسندید مرتب کنید، تا در آن راحت باشید. کار کردن در خانه و از طریق اینترنت گاهی اوقات مانند یک کابوس است. با اندکی برنامه ریزی شما می توانید این کابوس را به رویا تبدیل کنید. محل کار شما باید به شکلی طراحی شود تا با سلایق و نظر شما هماهنگی داشته باشد. محل کار خود را از اشیای اضافی مانند تلویزیون، تلفن همراه، و اعضای خانواده خالی کنید تا بتوانید به آرامی کار خود را انجام دهید. از یک تقویم رومیزی برای نشان دادن زمان های کلاس خود استفاده کنید که اعداد آن بزرگ باشد، هنگام مرتب کردن فایل ها مراقب باشید، فایل های به درد به خور را دور نیندازید. پوشه ها و مدارک را با برچسب به درستی مشخص کنید. یادداشت ها و نکات مهم را در مقابل خود بچسبانید که فراموش نکنید. کاغذهای بی استفاده را برای بازیافت کنار بگذارید. اگر مشغله زیادی دارید از یکی از اعضای خانواده خود بخواهید، به شما در مرتب کردن دفتر کار کمک کند، چون این کار باعث می شود شما تمرکز بیشتری روی تدریس خود داشته باشید. از چیزهای اضافی پرهیز کنید مانند روزنامه ها و کاغذهای باطله همه اینها را برای افزایش تمرکز خود در قسمت دیگر خانه قرار دهید .سعی کنید تدریس آنلاین خود را در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، اینستاگرام، و توییتر قرار دهید تا بتوانید از این راه کاربران بیشتری را جذب کنید. دربارۀ تدریس خود در هر حوزه ای از جمله یادگیری زبان انگلیسی، از  سایت های ایرانی و خارجی مقاله پیدا کنید و آن را در اختیار دانشجویان خود قرار دهید. خودتان را برای ایده های خلاقانه تشویق کنید و سعی کنید در حوزۀ کاری خود ایده پردازی کنید. سعی کنید از صندلی راحت و میز راحت برای خود استفاده کنید و نور مناسب داشته باشید.

 

  • د) داشتن بحث های خلاقانه و مبتکرانه در تدریس هم از سوی استاد و هم از سوی دانشجو: کلاس های آنلاین چنانچه پیش از این گفته شد مانند کلاس های حضوری به روش سنتی اداره نمی شود. این کلاس ها (آنلاین) فضایی را ایجاد می کنند که دانشجو و استاد هر دو بتوانند بحث های خلاقانه و نو در روش تدریس ایجاد کنند یا هر دو در این کلاس نوآوری داشته باشند، پس شما به دانشجوی خود اجازه بدهید، تا  ایده های خود را بیان کند. مانند اینکه یک دانشجو یک مقاله را در حیطۀ موضوع شما پیدا کرده است، اجازه بدهید آن را برای شما بفرستد و شما آن را در کلاس آنلاین مطرح کنید. شما از این راه دانشجوی خود را تشویق می کنید که ایده های نو و مبتکرانه به شما ارائه دهد و شما نیز از آن سود می برید. مثلاً شما از دانشجوی خود می خواهید، که تکالیف خود را در یک هفته انجام دهد و دانشجوی شما حین انجام تکالیف موارد جدیدی را پیدا می کند و به تکالیف خود اضافه می کند که این هم برای دانشجو خوب است و هم برای شما. شما می توانید منابعی را که دانشجو یافته است از او بگیرید و در کلاس های آینده به دانشجویان دیگر درس بدهید. به این ترتیب دانشجوی شما و شخص شما از این روش سود خواهید برد و این به دانشجو کمک می کند تا منابع جدیدی پیدا کند و دانش شخصی او بالا برود و دانشجوی شما نمرات بهتری خواهد آورد.

 

  • ه) برقراری ارتباط منظم: سعی کنید یک اجبار برای دانشجوی خود قرار دهید که مرتباً تکالیف خود را انجام دهد و در کلاس حضور داشته باشد. خودتان را به درستی به دانشجوی خود معرفی کنید و از دانشجو بخواهید خودش را به درستی و با مهارت هایی که دارد به شما معرفی کند. مطمئن باشید، که دانشجوی شما می تواند با شما از طریق اینترنت به درستی ارتباط برقرار کند. و مطمئن باشید که آنها از استاد حضوری استفاده نمی کنند و دچار اضطراب نیستند. سعی کنید با دانشجویان خود به صورت راحت صحبت کنید و سوالات را به آسانی پاسخ دهید تا دانشجویان احساس ارامش کنند.

 

  • ز) دانشجویان خود را تشویق کنید: هر کسی به روشی چیزی را یاد می گیرد و تشویق کردن دانشجو یکی از راه هایی است که در یادگیری موثر است. اگر یک دانشجو خودش، خودش را تشویق کند شاید اثرگذار باشد اما اگر استاد دانشجو را تشویق کند دانشجو بیشتر درس می آموزد. تکالیفی که نیاز به انجام آن نیست را به دانشجو ندهید و وقت او را تلف نکنید. فکر کنید چطور دانشجویان  خود را تشویق کنید تا در کلاس درس بیشتر فعالیت داشته باشند. این تشویق می تواند شامل این باشد که شما در بحث های خود به دانشجو نمرۀ بیشتری بدهید و در موقع امتحانات به دانشجو سخت نگیرید، یعنی سوال هایی که در حد اطلاعات او هست ، برایش طرح کنید. هدف شما باید این باشد که دانشجویان خود را به کلاس آنلاین جذب کنید حال این راه می تواند از طریق نمره دادن باشد، یا از طریق آسان گیری در امتحان این بستگی به شما دارد.

 

  • ر) از دانشجویان خود اظهار نظر کنید: دانشجویان شما می توانند با اظهارنظر دربار ۀ شما و کلاس شما به ارتقای کیفیت کلاس شما کمک کنند و این به افزایش دانشجویان شما کمک می کند. دانشجویان شما حتماً پیش از شما هم کلاس های آنلاین را دیده اند پس به انها اجازه بدهید ابعاد مثبت و منفی کلاس شما را بیان کنند. علاوه بر این  دانشجویان شما باید از اساتید دیگر هم دربارۀ کلاس آنلاین کسب نظر کنید و این به ارتقای کلاس شما کمک می کند.

 

  • ک) شما از طریق یک وب کنفرانس می توانید کلاس آنلاین برگزار کنید: اگر موسسۀ شما خیلی بزرگ است می توانید از نرم افزار برگزاری وبینار استفاده کنید. البته این روش بسیار هزینه بر است هم برای سازمان و هم برای دانشجو.

 

برای کلاس آنلاین حرفه ای چه نرم افزارهایی لازم است:

کلاس های آنلاین و وبینارها را می توان با نرم افزارهای مختلفی برگزار کرد. نوع درس، تعداد مخاطبان و جلسات کلاس‌ها، در انتخاب نرم افزار مناسب برای برگزاری کلاس تاثیر گذار است. معروف ‌ترین نرم‌افزارها برای برگزاری کلاس آنلاین عبارتند از: Adobe Connect، Elluminate Live، Sakai، Team Viewer، WizlQ، وب ‌سایت ‌های  Join.me، Webx، Any Meeting و … . اما نرم‌افزار BigBlueButton و نرم‌افزار adobe connect بیش از سایر نرم افزارها استفاده می شود و خوشبختانه امکان دانلود رایگان نرم افزارهای برگزاری کلاس وجود دارد. این نرم ‌افزارها برای  کلاس های دانشگاهی، مؤسسه‌ها، شرکت‌ها و آکادمی‌ها و افرادی که تعداد جلسه‌های متعدد، بسیار مناسب است. شما می توانید کلاس آنلاین را اجاره کنید و این اجاره از شرکت هایی است که امکان اجارۀ مکان خود را دارند. کیفیت کلاس های  آنلاین بسیار مهم است و شما باید به یک سرور قوی وصل باشید و دانشجویان شما می توانند از سر تا سر دنیا چنانچه پیش از این گفته شد باشند.

در نرم افزار بیگ بلو باتن شما زمان استراحت نیز دارید. این نرم افزار برای اساتید است و باید آن را نصب کنند تا به کلاس آنلاین دسترسی داشته باشد.

نتیجه گیری:

کلاس های آنلاین یک فرصت مناسب برای همه است تا در آن شرکت کنند و از آن منافع و سودهای زیادی ببرند. از این رو شما با توصیه های بالا می توانید یک کلاس آنلاین حرفه ای برگزار کنیم . در نهایت شما از کلاس آنلاین مزیت های زیادی می برید اول اینکه شما در خانه یا محل کار خود هستید و لازم نیست بیرون بروید، دوم اینکه در این صورت شما به راحتی و در شرایطی که خودتان دوست دارید درس می خوانید و نیازی به اجبار در کلاس رفتن ندارید.

ما در اساتیدآنلاین، برای یادگیری بهتر و در راستای ارتقای علمی جامعه، بستر های آموزش آنلاین را در اختیار شما قرار می دهیم.  برای اطلاعات بیشتر به وب سایت AsatideOnline.com مراجعه و یا با شماره 71057276-021 تماس حاصل فرمایید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
تعیین سطح زبان انگلیسی

معرفی بهترین سایت های تعیین سطح زبان انگلیسی

اگر به دنبال بهترین سایت ها برای تعیین سطح زبان انگلیسی خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم….

بیشتر بخوانید
چرا باید در آزمون آزمایشی آیلتس شرکت کنیم؟

چرا باید در آزمون آزمایشی آیلتس شرکت کنیم؟

چرا باید در آزمون آزمایشی آیلتس شرکت کنیم؟ این سوالی است که هر داوطلبی باید برای شرکت در این آزمون…

بیشتر بخوانید
چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

یادگیری یک زبان جدید سرگرم کننده است، البته به جز بخش یادگیری واژگان. همیشه کلماتی هستند که با وجود تلاش…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question