چگونگی داشتن یک تدریس موفق | راهنمای برگزاری یک کلاس موفق

تدریس موفق

یک آموزگار یا استاد باید نکاتی را رعایت کند، که هم خودش و هم دانشجویانش از کلاس درسش، چه به صورت حضوری یا آنلاین بهره کافی ببرند. در ادامه این موارد را توضیح می دهیم و در مورد چگونگی داشتن یک تدریس موفق صحبت خواهیم کرد.

در دنیای آموزش، هم استاد و هم دانشجو در هر حوزۀ موضوعی، مانند زبان انگلیسی باید اهداف خود را به درستی روشن کنند و به دنبال آن اهداف بروند. اهداف شما مانند، نقشه ای هستند که شما را به مقصد می رساند، به این ترتیب شما می توانید روزمۀ خود را به درستی تنظیم کنید که سایت آن را در زیر قرار می دهیم تا دانشجویان برای نوشتن روزمه خود سردرگم نشوند (البته این بحث از موضوع مقاله خارج است)

https://www.ratemyplacement.co.uk/blog/internship-cv

یک استاد نمونه باید بداند دانشجویانش از او چه انتظاراتی دارند و نقشۀ تدریس خود را داشته باشد و از قبل به دانشجویان خود توضیح بدهد که سبک تدریس او چگونه است؟ او نباید برای دانشجویان خود کلاس های آنلاین یا حضوری خسته کننده برگزار کند. او باید برای دانشجویان خود، کلاس های بانشاط و جذاب برگذار کند، به این صورت که با دانشجویان خود تعامل داشته باشد و اجازه بدهد دانشجویانش در کلاس تدریس کنند. این مسائل باعث عملکرد بهتر کلاس و در نهایت تدریس موفق شما خواهند شد.

یک استاد باید از انتقادات و پیشنهادات دانشجویان خود استقبال کند و از آن نترسد. استاد باید با دانشجویان خود ارتباط اجتماعی برقرار کند چون محور اصلی برنامه های آموزشی شما نیستید، دانشجویان شما هستند. ویلیام راندو استاد دانشگاه ییل ایالات متحده که یکی از دانشگاه های بسیار مهم این کشور است می گوید:

((بهترین آموزگاران خود را به‌عنوان یک راهنما می‌شناسند. آنان دانش خودرا را با دیگران تقسیم می‌کنند، در عین حال متوجه هستند که شاگردان‌شان باید مرکز توجه باشند، نه آنها))

کلاس موفق

به دانشجوی خود، اجازۀ ریسک پذیری بدهید تا آنها بتوانند استعدادهای نشکفتۀ خود را کشف کنند. به این ترتیب شما به دانشجوی خود اجازۀ می دهید، مرزهای دانش را طی کند و سواد اطلاعاتی بالایی کسب کند.

یک استاد خوب باید به دانشجوی خود یادآوری کند که او به آموختن نیاز دارد. پس با انعطاف پذیری در کلاس، فعالیت کنید و هر گاه دانشجوی شما، سوالی پرسید بدون اینکه او را ناراحت کنید، یا پاسخ ندهید، به سوالش با کمال صبر و حوصله، پاسخ دهید تا دانشجوی شما فکر نکند در کلاس آنلاین یا کلاس حضوری شما ارزشی ندارد.

شما باید سبک تدریس خود را تغییر بدهید تا دانشجویان بتوانند با روش تدریس شما کنار بیایند، چنانچه پیش از این بیان شد. همچنین از به کار بردن واژگان سخت، برای دانشجویان خودداری کنید چون ممکن است آنها واژه ذکر شده را بلد نباشند و اعتماد به نفس آنها پایین بیاید.

اگر درس شما به عنوان مثال رشتۀ شیمی است شما باید این امکانات را برای دانشجویان خود فراهم کنید: آزمایشگاه مجهز به وسایل آزمایشگاهی، مواد شیمیایی لازم برای دانشجویان خود و به دانشجویان خود اجازه بدهید که در آزمایشگاه به راحتی کار کنند

حال اگر کلاس شما آنلاین بود شما باید به این موارد توجه کنید:

با توجه به ضرورت  داشتن  محتوای جذاب در کلاس آنلاین، برای بهتر شدن آموزش و یادگیری، لازم است تا با برخی  مفاهیم آشنا شویم . یکی از مهم ترین مزیت های آموزش مجازی ، امکان استفاده آسان از انواع گوناگون مطالب وب است مانند: متن ، تصاویر ، نمودارها ، صدا ، فیلم و …. این باعث می شود روند یادگیری بهبود بخشد اما برای این کار باید محتوای شما انعطاف پذیر و متناسب با سبک های گوناگون یادگیری ، ترجیحات و نیازهای دانشجویان باشد. مؤلفه های چندرسانه ای توجه و علاقه فراگیران را جلب می کنند، این امر به ویژه هنگام آموزش، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.  شما باید موضوعات جذابی برای دانشجویان خود فراهم کنید تا دانشجویان اشتیاق درس خواند داشته باشند و با علاقه در کلاس آنلاین درس بخوانند و باید به دانشجویان خود آزادی عمل بدهید تا بتوانند در کلاس آنلاین مطالب را راحت تر دریافت کنند. متن هایی که شما برای یک تدریس موفق در کلاس آنلاین آماده می کنید، باید برای دانشجویان، قابل فهم باشد، چنانچه پیش از این گفته شد.

شما می توانید برای برگزاری یک کلاس آنلاین موفق و جذاب، به این سایت مراجعه کنید

https://clickmeeting.com/

این سایت در ایران فیلتر نیست، و می توانید به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین می توانید به سایت (زوم اس )مراجعه کنید این سایت هم فیلتر نیست و دسترسی به آن بسیار ساده است.

https://zoom.us


برای داشتن یک کلاس آنلاین موفق و جذاب، شما باید به موارد زیر توجه کنید:

هدف شما از برگزاری این کلاس چیست؟ هدف شرکت کنندۀ شما در این کلاس چیست؟ فرض کنید دانشجوی شما می خواهد برای تحصیل به یک کشور خارجی مهاجرت کند و زمان اندکی دارد و به مدرک تافل یا آیلتس نیاز دارد پس شما باید خواستۀ او را به زودی برآورده کنید، به هر شکل ممکن.

شما باید کلاس خود را به این صورت برای زبان آموزان فراهم کنید: این کلاس باید برای زبان آموز راحت باشد، نباید به دانشجویان خود سخت بگیرید، شما باید به زبان آموز خود زمان استراحت بدهید. شما باید در ابتدا یک ایمیل بسازید و از دانشجویان خود بخواهید، تکالیف خود را به آن ایمیل بفرستند.

شما باید با یکی از نرم افزارهای ادوبی کانکت یا بیگ بلو باتن آشنایی کامل داشته باشید، تا کلاس شما به فضای مناسب و مطلوب برای دانشجو تبدیل شود. همچنین در مقابل دانشجوی خود لباس مناسب بپوشید، قدرت کلام خود را بالا ببرید، با خط خوب برای دانشجویان مطالب را بنویسید و از این راه شما می توانید یک کلاس آنلاین یا حضوری جذاب داشته باشید.

مزیت های کلاس آنلاین در این است که شما درآمد بالایی به دست می آورید از رفت و آمدهای اضافی جلوگیری می شود، این کلاس ها محدودیت زمانی و مکانی ندارند، و همۀ افراد می توانند، از آن استفاده کنند .

امیدوارم مطلب چگونگی داشتن یک تدریس موفق برای مدرسین عزیز و زبان آموز گرامی مفید باشد منبع در زیر ذکر می شود.

https://www.teachthought.com/pedagogy/25-things-successful-teachers-do-differently

 

ما در اساتیدآنلاین، برای یادگیری بهتر و در راستای ارتقای علمی جامعه، بستر های آموزش آنلاین را در اختیار شما قرار می دهیم. برای اطلاعات بیشتر با شماره 71057276-021 تماس حاصل فرمایید.

 

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
تعیین سطح زبان انگلیسی

معرفی بهترین سایت های تعیین سطح زبان انگلیسی

اگر به دنبال بهترین سایت ها برای تعیین سطح زبان انگلیسی خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم….

بیشتر بخوانید
چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

یادگیری یک زبان جدید سرگرم کننده است، البته به جز بخش یادگیری واژگان. همیشه کلماتی هستند که با وجود تلاش…

بیشتر بخوانید
کلاس آنلاین زبان انگلیسی

چگونه کلاس آنلاین زبان انگلیسی برگزار کنیم؟

در دنیایی که حتی عطاری ها هم آنلاین شده اند برگزاری کلاس آنلاین زبان انگلیسی چیزی بیش از یک ضرورت…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question