چگونگی داشتن یک تدریس موفق

داشتن یک تدریس موفق

در این مقاله ما قصد داریم چگونگی داشتن یک تدریس موفق ، همزمان با آموزش آنلاین را برای دانشجویان و زبان آموزان گرامی شرح دهیم. در یک کلاس موفق اساتید باید ابتدا ابتکارعمل داشته باشند و از روش های تدریس قدیمی فاصله بگیرند، چون نسل های جدید باهوش تر هستند و روش های تدریس باید به روش جدید ارائه شود. در کلاس های امروزی دانشجویان و دانش آموزان، بسیار متفاوت هستند و ممکن است بدون تمرکز باشند، و نتوانند روی درس های خود تمرکز کنند. در این صورت مدیریت این گونه کلاس ها بسیار سخت است و اساتید و معلمان باید تلاش کنند، تا دانشجویان و دانش آموزانی که از این مشکل رنج می برند، را به درستی به درس خواندن تشویق کنند.

بسیاری از اساتید و آموزگاران حرفه ای، می دانند که چگونه با دانشجو یا دانش آموز خود ارتباط برقرار کنند حال این کلاس، کلاس زبان انگلیسی باشد یا آزمون آنلاین، یا تدریس آنلاین. استاد یا آموزگار باید بداند، که چگونه با دانشجوی خود تعامل کند، تا دانشجو بتواند از آن کلاس بهره کافی ببرد. در این راستا استاد باید بداند دانشجو چه نیازهایی دارد، و آنها را از هر جهت تأمین کند. به این ترتیب استاد باید بتواند دانشجو یا دانش آموز خود را در هر حوزه ای از جمله آموزش زبان انگلیسی یا آزمون آنلاین راضی نگه دارد و منابع کافی را در اختیار وی قرا دهد (برگرفته از سایت انگلیسی). در یک کلاس موفق استاد باید بتواند دانشجوی خود را به سوی درس متمرکز کند، تحقیقات علمی  نشان داده است که 75 درصد از دانشجویان با تشویق استاد خود بیشتر مطالعه کرده اند و  در آزمون های خود به ویژه آزمون زبان انگلیسی بسیار موفق بوده اند. شما برای ایجاد یک کلاس موفق باید موارد زیر را رعایت کنید:

تدریس موفق

داشتن یک تدریس موفق

 • الف) شما باید بتوانید انگیزۀ دانشجویان و دانش آموزان خود را در کلاس درس خود بالا ببرید و آنها را تشویق کنید تا بهتر درس بخوانند. این تشویق می تواند از هر نوعی باشد. مثل افزایش نمرات دانشجویان، یا فراهم آوردن مقالات و جزوات اضافی برای آموزش زبان انگلیسی یا آزمون های آنلاین، به این ترتیب دانشجوی شما انگیزه پیدا می کند و مطالعات خود را بیشتر می کند.

 

 • ب) شما باید با دانشجویان خود مانند یک دوست رفتار کنید نه کسی که به او دستور بدهید، به این ترتیب دانشجوی شما فکر می کند، شما دوست او هستید، و بدون ترس و اضطراب با شما معاشرت می کند و از رفتارهای ناهنجار بین شما و دانشجوی شما جلوگیری می شود.

 

 • ج) سعی کنید آزمون های آنلاین شما در ابتدا اوپن بوک (یعنی از روی کتاب پاسخ داده شود) باشد تا دانشجویان شما در ابتدا با روش های تدریس شما آشنا شوند و مرتب دانشجویان خود را چک کنید و به آنها یادآوری کنید، تکالیف خود را در وقت تعیین شده انجام دهند. برای اینکه دانشجوی شما انگیزۀ خود را از دست ندهد، لطفاً در جلسات اول آنها را به خاطر درست انجام ندادن تکالیف خود سرزنش نکنید، چون در این صورت دانشجوی شما انگیزۀ خود را از همان ابتدا از دست می دهد مخصوصاً در یادگیری زبان انگلیسی .

 

 • د) شما به عنوان استاد در آزمون های آنلاین یا کلاس های حضوری به دنبال راه حل باشید نه اینکه مسایل را برای دانشجویان خود سخت تر کنید، اگر این کار را انجام دهید، دانشجویان شما از شرکت در کلاس (آنلاین یا حضوری) سرخورده می شوند و انگیزۀ مطالعه خود را از دست می دهند، به ویژه اگر این کلاس آنلاین مربوط به آموزش زبان انگلیسی باشد.

 

 • ه) شما باید به عنوان استاد دانشجویان خود را به گروه های آموزشی دیگر وصل کنید، تا دانشجویان شما بتوانند از تجربه های اساتید دیگر، دانشجویان دیگر،  و افراد با تجربه بهره ببرند. در این زمینه شما باید تلاش کنید گروه های زبان انگلیسی را از واتزاپ، تلگرام، اینستاگرام، فیس بوک، توییتر و دیگر شبکه های اجتماعی پیدا کنید، مانند یوتیوب که البته در ایران فیلتر است، اما با فیلتر شکن می توانید با آن کار کنید. در هر صورت شما باید برای دانشجویان خود، راه های جدیدی ایجاد کنید، که بتوانند، با دیگران تعامل داشته باشند، و از آنها تجربه کسب کنند (برگرفته از منبع انگلیسی در پایان ذکر می شود).

 

 • ک) باید پلی بین دانشگاه و کلاس آنلاین برقرار کنید، به این ترتیب، دانشجوی شما می تواند، هم در کلاس های حضوری شرکت کند و هم در کلاس آنلاین شما. در این راستا شما باید برای دانشجویان خود یادداشت هایی تهیه کنید، که آنها بتوانند در کلاس های حضوری استفاده کنند و با دیگران به اشتراک بگذارند.

 

در اینجا یک تجربه از یک استاد زبان انگلیسی برای داشتن یک تدریس موفق را بیان می کنیم که برای شما جالب است:

استاد زبان انگلیسی در یکی از کلاس های خود یک جزوه تهیه می کند و آن را برای دانشجویان خود به صورت ایمیل ارسال می کند و آنها این جزوه را پرینت می گیرند و در کلاس درس حضوری خود می برند و دیگر دانشجویان از آن جزوه استفاده می کنند و همۀ آنها  در آزمون زبان انگلیسی خود نمرات بسیار بالایی می گیرند، چون آنها با یک دیگر همکاری کردند، و مطالعۀ مشارکتی داشتند، به همین دلیل آنها در آزمون زبان انگلیسی خود، موفق شدند (بر اساس واقعیت). پس برای اینکه کلاس درس موفقی داشته باشید، با دانشجویان خود همکاری کنید و به آنها انگیزۀ کافی بدهید، تا هم شما موفق شوید و هم دانشجویان شما. بر اساس تحقیقات علمی دانشجویانی که با اساتید خود،  روابط بهتری دارند، در آزمون های خود نمرات بهتری می آورند

 • گ) پس از گذشت مدتی از دورۀ آموزش آنلاین، شما باید برای دانشجویان خود قواعدی را تعیین کنید و با آنها از طریق واتسپ یا تلگرام دائم در تماس باشید تا آنها از درس خود غافل نشوند. البته شما نباید دانشجویان خود را در تنگنا قرار دهید، تا از درس خواندن به خصوص زبان انگلیسی فراری شوند، چون با این کار دانشجو دچار استرس می شود و تمرکز خود را از دست می دهد. پس شما باید با آرامش با دانشجوی خود صحبت کنید و او را مکلف به انجام وظایفش کنید.

 

 • ل) شما باید سعی کنید در کلاس آنلاین خود، با دانشجوی خود به صورتی رفتار کنید، که دانشجوی شما احساس راحتی کند و فکر نکند، باید به اجبار چیزی را بیاموزد. یعنی اینکه اگر دانشجوی شما بیمار بود یا وضع روحی خوبی نداشت، کلاس آنلاین را تعطیل کنید، و آن را به زمان دیگری موکول کنید. بدون اطلاع قبلی برای دانشجویان آزمون آنلاین تهیه نکنید، شما باید به دانشجوی خود چند روز پیش از آزمون آنلاین اطلاع بدهید، تا دانشجو آمادگی داشته باشد.

 

 • و) به صلاحدید استاد، در هر جلسه استاد  می تواند از یکی از دانشجویان خود خواهش کند، تا در کلاس آنلاین تدریس کند و به این ترتیب اعتماد به نفس دانشجویان شما افزایش می یابد.

 

 • ز) اگر در حین کلاس آنلاین، دانشجوی شما نیاز داشت، چیزی بخورد یا بنوشد، به او به عنوان ساعت استراحت وقت بدهید، تا کارش را انجام دهد. اگر وقت اضافه ای در کلاس آنلاین وجود داشت، از دانشجوی خود بخواهید تا شما را نقد کند و از این نقدها ناراحت نشوید، چون هیچ انسانی بی عیب نیست.

 

 • ر) شما باید با روش های تدریس جدید به عنوان استاد آگاه باشید، چون روش های تدریس عوض شده است، و مانند قدیم نیست. همچنین شما باید با نرم افزارهای کلاس های آنلاین آشنایی داشته باشید، تا در کلاس خود موفق شوید.

 

در پایان به عنوان جمع بندی بیان می شود، که برای داشتن یک کلاس موفق شما باید زیرساخت های کافی را داشته باشید و به دانشجویان خود مانند یک انسان مستقل نگاه کنید، به آنها اعتماد به نفس و انگیزه بدهید، از روش های نوین تدریس موفق استفاده کنید، دانشجویان خود را با افراد با تجربه در حوزۀ زبان انگلیسی آشنا کنید، و در نهایت به آنها اجازه بدهید، در کلاس های شما از شما انتقاد کنند و انتقادات آنها را پذیرا باشید، و سعی کنید در جلسات اول آزمون های سختی از آنها نگیرید تا آنها به روش تدریس شما آشنا شوند و کم کم با آنها به روش خود رفتار کنید

امیدوارم این مطالب برای شما دانشجوی گرامی و زبان آموز عزیز موثر باشد.

 

ما در اساتیدآنلاین، برای یادگیری بهتر و در راستای ارتقای علمی جامعه، بستر های آموزش آنلاین را در اختیار شما قرار می دهیم.  برای اطلاعات بیشتر به وب سایت AsatideOnline.com مراجعه و یا با شماره 71057276-021 تماس حاصل فرمایید.

 

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
تعیین سطح زبان انگلیسی

معرفی بهترین سایت های تعیین سطح زبان انگلیسی

اگر به دنبال بهترین سایت ها برای تعیین سطح زبان انگلیسی خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم….

بیشتر بخوانید
چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

یادگیری یک زبان جدید سرگرم کننده است، البته به جز بخش یادگیری واژگان. همیشه کلماتی هستند که با وجود تلاش…

بیشتر بخوانید
کلاس آنلاین زبان انگلیسی

چگونه کلاس آنلاین زبان انگلیسی برگزار کنیم؟

در دنیایی که حتی عطاری ها هم آنلاین شده اند برگزاری کلاس آنلاین زبان انگلیسی چیزی بیش از یک ضرورت…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question