تعامل در کلاس آنلاین | چگونه در کلاس آنلاین تعامل ایجاد کنیم؟

تعامل در کلاس آنلاین

ایجاد تعامل در کلاس آنلاین نیازمند استراتژی در هنگام تدریس آنلاین است. اگر بخواهیم این موضوع را بشکافیم باید گفت: بزرگترین چالش کلاس آنلاین نسبت به کلاس های سنتی نبود تعامل میان دانش آموزان و مدرس است. برای جبران این نقص که اتفاقاً چالش بزرگی نیز هست مدرسان باید از تمام ظرفیت های آموزش آنلاین استفاده کنند تا دانش آموزان به فعالیت بیشتر ترغیب شوند. اما چگونه می توان از تمام ظرفیت های تدریس آنلاین برای ایجاد تعامل بیشتر در کلاس آنلاین استفاده کرد؟

سیستم مدیریت آموزش (LMS) اساتیدآنلاین

ابزار آموزش آنلاین را هوشمندانه انتخاب کنید

یکی از بهترین راه ها برای افزایش تعامل در کلاس های آنلاین استفاده از نرم افزارهای مناسب است. نرم افزاری که جهت برگزاری کلاس مجازی انتخاب می‌کنید باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

  •  قابل دسترس باشد: یعنی دانش‌آموزان و والدین بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.
  • منصفانه باشد: حتی دانش‌آموزانی که به اینترنتی مطمئن یا پرینتر دسترسی ندارند، بتوانند از نسخه‌های چاپی تکالیف ذکر شده در داخل نرم‌افزار استفاده کنند.
  • قابلیت برقراری ارتباط داشته باشد: دانش‌آموزان بتوانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. این کار با چت (گفت وگو) مجازی یا تالار گفتگو امکان پذیر خواهد بود.
  • قابلیت نظارت داشته باشد: یعنی بتوانید از روند حل تکالیف و پیشرفت دانش آموزان آگاهی داشته باشید. نرم افزار باید بتواند نتایج دانش‌آموزان را بصورت گزارش‌های نموداری نشان بدهد.
  • ایجاد صفحه شخصی برای هر فرد: بهتر است هر فرد در نرم افزار صفحه شخصی مخصوص به خود را داشته باشد.
  • برگزاری انواع آزمون های الکترونیکی و امتحانات آنلاین: نرم افزار مورد استفاده باید امکان برگزاری انواع آزمون های الکترونیکی و امتحانات آنلاین را داشته باشد.
  • ثبت نمرات و ایجاد دفتر نمره برای دانش آموزان: نرم افزار مورد استفاده باید امکان ثبت نمرات و ایجاد دفتر نمره برای دانش آموزان را داشته باشد.

چالش های آموزش مجازی در دانشگاه ها و ضرورت استفاده از LMS

سامانه مدیریت آموزش یا LMS

یکی از بهترین نرم افزارها در این زمینه نرم افزار سامانه مدیریت آموزش یا LMS است. در این نرم افزار پس از تولید کردن محتوای مد نظر خود (که ممکن است به هریک از فرمت های متنی، تصویری، صوتی، ویدئویی و… باشد) می‌توانید آن را در بخش های مختلف سامانه مدیریت آموزش که برای مخاطبین خود با موضوعات مختلف دسته بندی شده است، ارائه کنید. همچنین قادر خواهید بود به روند استفاده از آن محتوا، نظارت کنید. علاوه بر آن می توانید تکالیفی را برای دانشجویان یا دانش آموزان خود در نظر بگیرید و آنها در همان فضا، تکالیف خود را برای شما ارسال کنند.

تاثیر سامانه LMS بر کیفیت یادگیری

خانواده‌ها را درگیر فرایند آموزش کنید

بهتر است به خانواده دانش آموزان بگویید که از کلاس آنلاین چه انتظاراتی باید داشته باشند و اینکه چطور به شما کمک کنند. برای خانواده ها بسته های کمک آموزشی ارسال کنید. این بسته‌ها باید شامل موارد زیر باشند:

  • بررسی اجمالی مواردی که قرار است طی مدت کلاس آنلاین به آنها پرداخته شود
  • فهرستی از استراتژی های مناسب که والدین می توانند جهت کمک به یادگیری در خانه استفاده کنند
  • اطلاعات نصب، راه اندازی و دسترسی به ابزار آموزش آنلاین
چگونه در کلاس آنلاین تعامل ایجاد کنیم

تعامل در کلاس آنلاین | چگونه در کلاس آنلاین تعامل ایجاد کنیم؟

تدریس خود را ضبط کنید

در کنار آموزش آنلاین، تماس تصویری و یا فرستادن ویس، تدریس خود را ضبط کرده و برای دانش‌آموزان ارسال کنید؛ این کار از دو جهت مهم است: نخست، اگر دانش‌آموزی بیمار باشد یا در اتصال به اینترنت دچار مشکل شود، با این روش تدریس آنلاین را از دست نخواهد داد. دوم، اگر دانش‌آموزی نیاز به تمرین و تکرار بیشتری داشته باشد یا متوجه برخی مباحث نشود، با دیدن مجدد ویدئو می‌تواند رفع اشکال کند.

چالش های آموزش مجازی در شرکت های خصوصی

فیلم‌ها را کوتاه ضبط کنید

ویدئوهای طولانی‌تر از ۱۵ دقیقه به‌کندی دانلود می شود و می‌تواند باعث بی‌حوصلگی دانش‌آموزان شود؛ بنابراین سعی کنید نکات مهم را در چند ویدئوی ۲-۳ دقیقه‌ای ضبط کنید.

ارتباط بین دانش‌آموزی را تقویت کنید

یک گروه مجازی تشکیل دهید تا دانش‌آموزان بتوانند برای کارهای گروهی تعیین شده توسط شما، با یکدیگر به تبادل‌نظر بپردازند و به نتیجه برسند. کار گروهی انگیزه بچه‌ها را برای رسیدن به موفقیت و میزان مشارکت آن‌ها بالا می‌برد، مشروط بر این‌که فضای رقابتی سالم از تعادل خارج نشود!

راه حل های تدریس آنلاین در دوران کرونا

شوخ طبع باشید

فضای شاد در کلاس آنلاین موجب توجه بیشتر دانش‌آموزان به درس و ارتباط بهتر معلم و دانش‌آموز می‌شود. البته ایجاد تعادل در حفظ یک فضای شاد که از کنترل نیز خارج نشود، از مهارت‌های یک معلم خوب است.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
تعیین سطح زبان انگلیسی

معرفی بهترین سایت های تعیین سطح زبان انگلیسی

اگر به دنبال بهترین سایت ها برای تعیین سطح زبان انگلیسی خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم….

بیشتر بخوانید
چرا باید در آزمون آزمایشی آیلتس شرکت کنیم؟

چرا باید در آزمون آزمایشی آیلتس شرکت کنیم؟

چرا باید در آزمون آزمایشی آیلتس شرکت کنیم؟ این سوالی است که هر داوطلبی باید برای شرکت در این آزمون…

بیشتر بخوانید
پنج تا از بهترین کتاب ها آمادگی آیلتس برای دانشجویان سراسر جهان

پنج کتاب برتر آمادگی آیلتس برای دانشجویان سراسر جهان

گاهی اوقات آمادگی برای آزمون آیلتس ممکن است سخت به نظر برسد، اما لازم نیست که شما این گونه فکر…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question