چگونه کلاس آنلاین برگزار کنیم ؟ | راهنمای چگونگی برگزاری کلاس آنلاین

برگزاری کلاس آنلاین

کلاس های آنلاین کلاس هایی است که در آن شما در منزل یا محل کار خود یا در یک مسافت دور قرار دارید و از آن بهره می برید. بر اساس روزنامه واشنگتن پست کلاس های آنلاین در 5 سال اخیر بسیار توسعه یافته اند و تحقیقات نشان می دهد که این کلاس ها راه های کسب درآمد را برای معلمان یا استادان به نحو شگفت انگیزی افزایش داده است. حتی خود شما هم می توانید کلاس آنلاین بر اساس مهارت خود برگزار کنید و درآمد به دست آورید. تغییر از کلاس حضوری به کلاس آنلاین یک تغییر بزرگ است و نیاز به فعالیت هایی دارد که شما باید با آن آشنا باشید تا دانشجویان و هر کسی که از کلاس شما بهره می برد را راضی نگه دارید. اما شما باید دقت داشته باشید که دانشجوی یا هر کسی که از کلاس آنلاین بهره می برد چه انتظاراتی دارد و شما باید این انتظارات را به نحو درستی انجام دهید تا کلاس آنلاین خود را از دست ندهید و درآمد حاصله از آن را نیز داشته باشید. در ادامه با مطلب راهنمای چگونگی برگزاری کلاس آنلاین همراه ما باشید.

چگونه کلاس آنلاین برگزار کنیم

الف.کلاس های خود را با برنامه ریزی جلو ببرید:

دانشجویان شما در مقابل شما نیستند و ممکن است از نظر زمانی با شما متفاوت باشند پس سعی کنید برگزاری کلاس آنلاین خود را با دانشجویان خود هماهنگ کنید. مثلاً اگر شما در کشور ایالات متحدۀ امریکا هستید و دانشجوی شما در ایران است شما باید زمان خود را طوری تنظیم کنید که دانشجوی شما بدون آن که به ساعت های استراحتش لطمه بخورد بتواند با شما کلاس آنلاین برگزار کند و در موقع لازم با شما ارتباط داشته باشد.

برنامه ریزی برای کلاس های آنلاین یک امر حیاتی است چون همانطور که گفته شد ممکن است دانشجوی شما از نظر زمانی با شما متفاوت باشد. پس شما باید کلاس را طوری برگزار کنید که نه به دانشجو و نه به خود شما آسیبی از نظر زمانی وارد نشود و دانشجو با خیال راحت در کلاس شما شرکت کند. دانشجویانی که در کلاس های حضوری قرار دارند با دانشجویان کلاس های آنلاین متفاوت هستند، پس سعی کنید موقعیت دانشجویان کلاس آنلاین خود را در نظر بگیرید و برای آنها زمان کافی بگذارید.

سعی کنید قبل از برگزاری کلاس آنلاین همه ی مواد لازم مانند کتاب ها، جزوه ها، و مداد و ماژیک را آماده کنید و سعی کنید قیمت کلاس های آنلاین خود را در حدی که دانشجوی شما می تواند پرداخت کند، قرار دهید تا دانشجویان خود را از دست ندهید و سعی نکنید آنها را با قیمت ها بالا شگفت زده کنید. چون در این صورت شما حجم عظیمی از دانشجویان خود را به خاطر قیمت بالا از دست خواهید داد. پس قیمت های خود را در حدی تنظیم کنید که دانشجویان شما بتوانند آن را پرداخت کنند

 

ب. از نظر تکنولوژی و فناوری آمادگی داشته باشید:

آموزش آنلاین به یک سری مهارت های تکنولوژی و فناوری نیاز دارد که شما باید داشته باشید. اگر نه به این موارد توجه کنید. فنون بسیاری وجود دارد که شما باید بیاموزید. در ابتدا باید سخت افزار ها و نرم افزارهای لازم برای کار خود را فراهم کنید. شما به یک کامپیوتر یا لپ تاپ سالم نیاز دارید و اینترنت شما باید بسیار قوی باشد. شما به یک بستر مناسب نیاز دارید که همۀ نیازهای شما را برآورده کند. در اینجا گزینه های مناسب وجود دارد که شما باید رعایت کنید از جمله یک بستر نرم افزاری مناسب و الکترونیکی باید داشته باشید. این بستر الکترونیکی برای شما امکانات زیادی را فراهم می کند، از جمله اینکه شما را در موقعیت مناسب قرار می دهد مانند اینکه شما را به بسترهای فعال اینترنتی وصل می کند، فعالیت شما را تجزیه و تحلیل می کند، شما را به کلاس های آنلاین دیگر وصل می کند و شما از مزیت های آن بهره می برید.

از طرفی دانشجویان شما در هر حوزه ای می توانند با دیگران ارتباط بگیرند و دانش خود را توسعه بدهند که این مورد هم برای شما خوب است و هم برای دانشجوی شما، بستر الکترونیکی شما برای دانشجو این امکان را فراهم می کند تا با دانشکده ها و دانشگاه های بزرگ جهان ارتباط برقرار کنند و دانش خود را افزایش دهند. اگر شما از بستر الکترونیکی خود به درستی استفاده کنید هم از نظر مالی و اقتصادی بهره مند می شوید و هم به دانشجوی خود در هر زمینه ای کمک می کنید.

 

ج. برای خود یک محل کار مناسب ایجاد کنید:

کار کردن از راه دور برای شما چالش های جدیدی ایجاد می کند و شما باید با این چالش ها کنار بیایید. شما باید محل کار خود را به نحوی که خودتان می پسندید، مرتب کنید تا در آن راحت باشید. کار کردن در خانه و از طریق اینترنت گاهی اوقات مانند یک کابوس است. با اندکی برنامه ریزی شما می توانید این کابوس را به رویا تبدیل کنید. محل کار شما باید به شکلی طراحی شود تا با سلایق و نظر شما هماهنگی داشته باشد.

محل برگزاری کلاس آنلاین خود را از اشیای اضافی مانند تلویزیون، تلفن همراه، و اعضای خانواده خالی کنید تا بتوانید به آرامی کار خود را انجام دهید. از یک تقویم رومیزی برای نشان دادن زمان های کلاس خود استفاده کنید و ترجیحاً اعداد آن بزرگ باشد، هنگام مرتب کردن فایل ها مراقب باشید فایل های به درد به خور را دور نیندازید. پوشه ها و مدارک را با برچسب به درستی مشخص کنید. یادداشت ها و نکات مهم را در مقابل خود بچسبانید که فراموش نکنید. کاغذ های بی استفاده را برای بازیافت کنار بگذارید.

اگر مشغله زیادی دارید از یکی از اعضای خانواده خود بخواهید به شما در مرتب کردن دفتر کار کمک کند چون این کار باعث می شود شما تمرکز بیشتری روی تدریس خود داشته باشید. از چیزهای اضافی پرهیز کنید مانند روزنامه ها و کاغذهای باطله همه اینها را برای افزایش تمرکز خود در قسمت دیگر خانه قرار دهید .سعی کنید تدریس آنلاین خود را در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، اینستاگرام، و توییتر قرار دهید تا بتوانید از این راه کاربران بیشتری را جذب کنید.

دربارۀ تدریس آنلاین خود در هر حوزه ای از سایت های ایرانی و خارجی پژوهش پیدا کنید و آن را در اختیار دانشجویان خود قرار دهید. خودتان را برای ایده های خلاقانه تشویق کنید و سعی کنید در حوزۀ کاری خود ایده پردازی کنید. سعی کنید از صندلی راحت و میز راحت برای خود استفاده کنید و نور مناسب داشته باشید.

 

د. داشتن بحث های خلاقانه و مبتکرانه در تدریس هم از سوی استاد و هم از سوی دانشجو:

برگزاری کلاس آنلاین چنانچه پیش از این گفته شد مانند کلاس های حضوری به روش سنتی اداره نمی شود. این کلاس ها (آنلاین) فضایی را ایجاد می کنند که دانشجو و استاد هر دو بتوانند بحث های خلاقانه و نو در روش تدریس ایجاد کنند و هر دو در این کلاس نوآوری داشته باشند. پس شما به دانشجوی خود اجازه بدهید که ایده های خود را بیان کند. مانند اینکه یک دانشجو یک مقاله را در حیطۀ موضوع شما پیدا کرده است اجازه بدهید آن را برای شما بفرستد و شما آن را در کلاس آنلاین مطرح کنید. شما از این راه دانشجوی خود را تشویق می کنید که ایده های نو و مبتکرانه به شما ارائه دهد و شما نیز از آن سود می برید.

مثلاً شما از دانشجوی خود می خواهید که تکالیف خود را در یک هفته انجام دهد و دانشجوی شما حین انجام تکالیف موارد نوعی را پیدا می کند و به تکالیف خود اضافه می کند که این هم برای دانشجو خوب است و هم برای شما. شما می توانید منابعی را که دانشجو یافته است از او بگیرید و در کلاس های آینده به دانشجویان دیگر درس بدهید. به این ترتیب دانشجوی شما و شخص شما از این روش سود خواهید برد و این به دانشجو کمک می کند تا منابع جدیدی پیدا کند و دانش شخصی او بالا برود و دانشجوی شما نمرات بهتری خواهد آورد.

 

ه. برقراری ارتباط منظم:

سعی کنید یک اجبار برای دانشجوی خود قرار دهید که مرتباً تکالیف خود را انجام دهد و در کلاس حضور داشته باشد. خودتان را به درستی به دانشجوی خود معرفی کنید و از دانشجو بخواهید خودش را به درستی و با مهارت هایی که دارد به شما معرفی کند. مطمئن باشد که دانشجوی شما می تواند با شما از طریق اینترنت به درستی ارتباط برقرار کند. و مطمئن باشید که آنها از استاد حضوری استفاده نمی کنند و دچار اضطراب نیستند. سعی کنید با دانشجویان خود به صورت راحت صحبت کنید و سوالات را به آسانی پاسخ دهید تا دانشجویان احساس ارامش کنند.

 

ز. دانشجویان خود را تشویق کنید:

هر کسی به روشی چیزی را یاد می گیرد و تشویق کردن دانشجو یکی از راه هایی است که در یادگیری موثر است. اگر یک دانشجو خودش را تشویق کند شاید اثرگذار باشد اما اگر استاد او را تشویق کند، دانشجو بیشتردرس  یاد می گیرد. تکالیفی که نیاز به انجام آن نیست را به دانشجو ندهید و وقت او را تلف نکنید. فکر کنید چطور دانشجویان خود را تشویق کنید تا در کلاس درس بیشتر فعالیت داشته باشند.

این تشویق می تواند شامل این باشد که شما در بحث های خود به دانشجو نمرۀ بیشتری بدهید و در موقع امتحانات به دانشجو سخت نگیرید یعنی سوال هایی که در حد اطلاعات او است برایش طرح کنید. هدف شما باید این باشد که دانشجویان خود را به کلاس آنلاین جذب کنید. حال این راه می تواند از طریق نمره دادن باشد یا از طریق آسان گیری در امتحان این بستگی به شما دارد.

 

ر. از دانشجویان خود اظهار نظر کنید:

دانشجویان شما می توانند با اظهار نظر درباره ی شما و کلاس شما به ارتقای کیفیت کلاس شما کمک کنند و این به افزایش دانشجویان شما کمک می کند. دانشجویان شما حتماً پیش از شما هم کلاس های آنلاین را دیده اند، پس به انها اجازه بدهید ابعاد مثبت و منفی کلاس شما را بیان کنند. علاوه بر دانشجویان شما باید از اساتید دیگر هم دربارۀ کلاس آنلاین کسب نظر کنید و این به ارتقای برگزاری کلاس آنلاین شما کمک می کند.

 

 

ما در اساتیدآنلاین، برای یادگیری بهتر و در راستای ارتقای علمی جامعه، بستر های آموزش آنلاین را در اختیار شما قرار می دهیم. برای اطلاعات بیشتر با شماره 71057276-021 تماس حاصل فرمایید.

 

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

یادگیری یک زبان جدید سرگرم کننده است، البته به جز بخش یادگیری واژگان. همیشه کلماتی هستند که با وجود تلاش…

بیشتر بخوانید
کلاس آنلاین زبان انگلیسی

چگونه کلاس آنلاین زبان انگلیسی برگزار کنیم؟

در دنیایی که حتی عطاری ها هم آنلاین شده اند برگزاری کلاس آنلاین زبان انگلیسی چیزی بیش از یک ضرورت…

بیشتر بخوانید
سیستم آموزش آنلاین

نگاهی به سیستم آموزش آنلاین در ایران و جهان

سیستم آموزش آنلاین در مقایسه با آموزش سنتی سیستمی تقریبا نوپا در آموزش جهانی به شمار می آید. این سیستم…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question