معرفی منابع و ساختار آزمون تافل ® iBT

ساختار آزمون تافل iBT

آزمون تافل ® iBT یک آزمون استاندارد است که بر اساس سازمان بورس و خیریه ایالات متحدۀ امریکا به نام فول برایت برای دانشجویان در سرتاسر جهان طراحی شده است و در 130 کشور جهان از جمله ایران قابل برگزاری است که توسط سازمان سنجش و سایر موسسات قابل اجرا است. این آزمون اولین بار در سال 1964 به صورت کاغذی برگزار شد. در واقع آزمون کاغذی فقط در کشورهایی برگزار می شود که از نظر اینترنت در ضعف شدید باشند و به زودی منسوخ خواهد شد. این آزمون برخلاف چیزی که گفته می شود بسیار آسان است و فقط باید دامنۀ  لغات و زبان انگلیسی خود را توسعه بدهیم و همچنین برخلاف گفته های دیگران در بخش رایتینگ و اسپیکینگ تصحیح کنندگان آزمون خطاهای کوچک را نادیده می گیرند و اشتباهات نوشتاری و املایی و گرامری در بخش رایتینگ به صورت خاصی بررسی نمی شود مگر اینکه این اشتباهات بسیار فاحش و بزرگ باشند (برگرفته از کتاب تافل ® پرینستون و منهتن). در ادامه به معرفی منابع و ساختار آزمون تافل ® iBT می پردازیم.

در واقع این موسسۀ برگزار کنندۀ آزمون تافل® به دانشگاه استنفورد یکی از معتبرترین دانشگاه های ایالات متحدۀ امریکا وابسته است و توسط پروفسور چارلز فرگوسن اداره می شود. این ازمون دارای چهار بخش است که به شرح زیر است:


برای این آزمون منابع زیر توصیه می شود که خوانده شوند:

 • Longman TOEFL® iBT prepration
 • Kaplan TOEFL® book with cd
 • Documentary movies like planet earth
 • Nova press TOEFL® vocabulary
 • Mastering skills for TOEFL ® iBT
 • G5
 • Cracking TOEFL® iBT the princeton review
 • ETS® TOEFL® book
 • Oxford TOEFL® book
 • Barron’s TOEFL® book
 • Collins skills for the TOEFL® iBT test
 • Delta book
 • The study of language
 • ®Topic writing of TOEFL
 • ® Barron’s writing for the TOEFL iBT
 • News week magazines
 • TOEFL® essential words
 • TOEFL® Preparation Course by Macmillan
 • Magoosh TOEFL® grammar, writing, listening, and speaking
 • ®Essential Words for the TOEFL

این آزمون در کنار آیلتس® یکی از بزرگ ترین آزمون های جهان برای افرادیست که انگلیسی صحبت نمی کنند. این آزمون توسط سازمان (سرویس سنجش تحصیلی یا همان ای تی اس®) برگزار می شود و هر سال حدود 50 بار تکرار می شود، شما می توانید این آزمون را هر چند با که مایل هستید تکرار کنید اما نمی توانید این کار را در یک دورۀ 3 روزه انجام دهید و شما نمی توانید پولی را که برای ثبت نام پرداخت کرده اید دوباره دریافت کنید، چون امکان پذیر نیست. ولی می توانید آزمون خود را به تعویق بیندازید که برای آن باید 60 دلار پرداخت کنید که باید حداقل 3 روز قبل از آزمون شما باشد. مدت اعتبار نمرۀ تافل® شما فقط 2 سال است و شما فقط می توانید 2 سال از آن استفاده کنید.

هر بخش از این آزمون دارای اجزایی است که توضیح داده می شود:

toefl ibt

ساختار آزمون تافل iBT


ساختار آزمون تافل® iBT:

بخش خواندنی

این بخش دارای 3-4 متن بلند و سوالاتی دربارۀ این متن ها است. سوالات عمدتاً دربارۀ موضوع اصلی این متن ها و جزییات، برداشت ها و جایگذاری جمله ها است. در این بخش دانشجو باید مهارت خلاصه برداری، برداشت سریع ایده های اصلی و جدول برداری باشد. البته این مهارت ها برای همه بخش ها لازم است. پس دانشجو باید با مطالعۀ کتاب های علمی و خلاصه برداری آنها و دیدن فیلم های خارجی بدون زیرنویس و دقت در آن مهارت خود را تقویت کند.

بخش شنیداری

شامل 2-3 قسمت که باید در حین گوش دادن به بخش شنیداری، دقت کنید میکروفون شما درست کار می کند. اگر درست کار نکند به مسوول بخش اطلاع دهید که آن را عوض کند یا شما را به مکان دیگری ببرد. در هر قسمت 1 مکالمه و 1 یا 2 سخنرانی  وجود دارد که باید به آن ها پاسخ دهید.

بخش اسپیکینگ

این بخش شامل 4 قسمت است. در قسمت اول باید در مورد یک موضوع که به شما ارائه می شود، صحبت کنید. در 2 قسمت بعدی پس از خواندن یک نامه و شنیدن یک مکالمه یا سخنرانی می بایست دربارۀ چکیده آن صحبت کند. در  قسمت آخر باید دربارۀ  چیزی که می شنوید صحبت کنید.

بخش نوشتاری

این بخش دارای 2 قسمت است: قسمت اول ترکیبی و قسمت دوم مستقل. برای قسمت اول توصیه این است که دانشجو متون اکادمیک را به درستی بخواند و به فایل صوتی به خوبی گوش کند تا از آنها ایده بگیرد و بتواند متن خوبی در حدود 300 کلمه در 20 دقیقه بنویسد. برای قسمت دوم دانشجو به سوالی که مطرح شده با ایده خودش پاسخ می دهد. باید دقت کنید که غلط گرامری و غلط املایی کمتر داشته باشید تا نمرۀ بهتری بگیرید. بهتر است در 30 دقیقه ای که دارید، حدود 450 کلمه بنویسید.

نمرۀ هر بخش از این آزمون 30 نمره است که برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی که می خواهند به کشورهای خارجی مانند ایالات متحدۀ آمریکا، کانادا، استرالیا و … برای تحصیل مهاجرت کنند، لازم است. البته بعضی دانشگاه ها این نمره را نمی خواهند که این بسیار نادر است و سقف نمرۀ شما باید بین 80 تا 112 باشد.

 

برای کسب آمادگی بیشتر می توانید در دوره های آموزشی از جمله گرامر تافل ® و یا آزمون آزمایشی تافل ® اساتیدآنلاین شرکت کنید و با ساختار آزمون تافل ® iBT آشنایی کاملی پیدا کنید. برای اطلاعات بیشتر به وب سایت اساتیدآنلاین رفته یا با شماره 71057276-021 تماس حاصل فرمایید.

 

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
10 پادکست برای بهبود لیسنینگ زبان انگلیسی

معرفی ۱۰ پادکست برای بهبود لیسنینگ زبان انگلیسی

لیسنینگ یک مؤلفه کلیدی در تسلط بر زبان انگلیسی است که بینش هایی را در مورد تفاوت های ظریف فرهنگی…

بیشتر بخوانید
مقایسه آزمون های تافل و آیلتس

مقایسه آزمون های تافل و آیلتس از نظر هزینه و اعتبار

مقایسه آزمون های تافل و آیلتس یکی از بحث های جذاب برای و البته مهم برای داوطلبان این آزمون هاست….

بیشتر بخوانید

چگونه در مورد ۴ فصل سال به زبان انگلیسی صحبت کنیم (قسمت دوم)

در قسمت اول این مقاله به طور مختصر به فصل های سال در زبان انگلیسی و توصیف فصل زمستان پرداخته…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question