معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه آزاد برلین

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه آزاد برلین

دانشگاه آزاد برلین که اغلب با نام اختصاری FU Berlin یا به سادگی FU شناخته می شود، یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در آلمان است. دانشگاه آزاد برلین یکی از یازده دانشگاه نخبه تحقیقاتی آلمان در طرح تعالی دانشگاه های آلمان است. دانشگاه آزاد برلین به طور مداوم در بین ده دانشگاه برتر آلمان قرار دارد. این دانشگاه به خصوص در رشته های علوم سیاسی و علوم انسانی جایگاه ویژه ای دارد.

این دانشگاه در سال ۱۹۴۸ به دنبال آن تأسیس شد که نیروهای شوروی مستقر در برلین شرقی کنترل دانشگاه دیگر برلین یعنی دانشگاه هومبولت برلین را در اختیار گرفتند. نام دانشگاه آزاد نیز در حقیقت به همین موضوع اشاره دارد.

آزمون آزمایشی آیلتس

در سال 2008، در یک تلاش مشترک، دانشگاه آزاد برلین، همراه با مدرسه هرتی و مرکز تحقیقات علوم اجتماعی WZB برلین، مدرسه تحصیلات تکمیلی برلین را برای مطالعات فراملی ایجاد کردند.

در حال حاضر بیش از 31 هزار دانشجو در FU Berlin مشغول به تحصیل هستند. بودجه این دانشگاه بیش از 561 میلیون یورو در سال است.

بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان QS در سال 2022 این دانشگاه در رتبه 130 جهان قرار دارد.

تاریخچه

دانشگاه آزاد برلین توسط دانشجویان و دانش پژوهان با حمایت آمریکا در 4 دسامبر 1948 میلادی تأسیس شد. این دانشگاه از زمان تاسیس تا زمان فروپاشی دیوار برلین به شدت تحت تاثیر جنگ سرد بود.

تا سال 1949، دانشگاه آزاد 4946 دانشجو داشت. تا زمان ساخت دیوار برلین در سال 1961میلادی، بسیاری از دانشجویان از بخش تحت اشغال شوروی به این دانشگاه می آمدند.

در اواخر دهه میلادی1960، دانشگاه آزاد برلین یکی از صحنه های اصلی جنبش دانشجویی آلمان بود. وقایع جنبش 68 آلمان راه را برای آزادی بیشتر این کشور باز کرد.

در طول دهه‌های 70 و 80 میلادی تعداد دانشجویان این دانشگاه از مرز 50 هزار نفر هم گذشت. به همین دلیل در سال های بعد دانشگاه شرایط پذیرش را سخت تر کرد تا تعداد دانشجویان کمتر شود.

از سال 2003، FU برلین ظرفیت‌های تحقیقاتی خود را در حوزه‌های پژوهشی بین‌رشته‌ای کاهش داد. به دلیل مشکلات مالی و تغییر ساختار دانشکده های پزشکی در همان سال، موسسات پزشکی دانشگاه آزاد برلین و دانشگاه هومبولت ادغام شدند تا یک بخش مشترک به نام Charité – Universitätsmedizin Berlin ایجاد کنند.

سال 2007 سال مهم دیگری برای دانشگاه آزاد برلین بود زیرا این دانشگاه بیشترین درخواست های مالی مورد تایید را در طرح تعالی دانشگاه های آلمان داشت و اکنون یکی از 9 دانشگاه نخبه آلمانی است که برای استراتژی توسعه آینده خود بودجه دریافت می کند. در همان سال، دانشگاه بنای یادبودی را به دانشجویان مؤسس که در جریان اعتراضات به قتل رسیدند اختصاص داد.  در همین راستا هر ساله این دانشگاه جایزه آزادی خود را به شخصیت هایی که سهم ویژه ای در راه آزادی داشته اند اهدا می کند.

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه آزاد برلین

تحصیل در دانشگاه آزاد برلین

با بیش از 30 هزار متقاضی برای برنامه های کارشناسی (لیسانس) پذیرش در دانشگاه آزاد برلین همچنان رقابتی است. با توجه به تعداد بالای متقاضیان، اکثر برنامه های کارشناسی در دانشگاه آزاد برلین دارای محدودیت هایی هستند که از طریق NC تعیین می شوند.

numerus clausus در آلمان برای رفع ازدحام بیش از حد در دانشگاه ها استفاده می شود. رایج ترین معیار پذیرش، نمره نهایی گواهی پایان دبیرستان که به طور رسمی به متقاضی اجازه می دهد در یک دانشگاه آلمانی تحصیل کند. در بعضی موارد به جز این نمره از داوطلبان امتحان ورودی و یا مصاحبه حضوری نیز گرفته می شود.

متقاضیان دانشکده پزشکی Charité که به طور مستقیم معیارهای NC را برآورده نمی کنند، باید یک آزمون ورودی را بگذرانند.

دانشگاه آزاد برلین بر اساس تقویم ترم تحصیلی کار می کند که در آن ترم زمستانی از اول اکتبر شروع و در 31 مارس به پایان می رسد.

این دانشگاه طیف گسترده ای از موضوعات را در بیش از 190 رشته ارائه می دهد. یکی از تخصص های FU امکان مطالعه تعداد زیادی از “موضوعات کوچک” (مانند مطالعات تئاتر و فیلم، مصر شناسی، مطالعات بیزانس، هواشناسی، بیوانفورماتیک، بیوشیمی و …) با سطح بالا است.

اکثر برنامه های کارشناسی در حال حاضر شامل مدرک سه ساله لیسانس با 180 ECTS است.

در دانشگاه آزاد برلین، برنامه های لیسانس به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند: لیسانس معمولی به نام “مونو-لیسانس”، لیسانس ترکیبی (Kombi-Bachelor) شامل دو رشته تحصیلی و یک لیسانس ترکیبی با گزینه تدریس. علاوه بر موضوعات اصلی، همه دانشجویان ملزم به گذراندن یک سری دوره های مرتبط با مهارت های حرفه ای عمومی (ABV) هستند.

این دانشگاه همچنین رشته های تحصیلات تکمیلی متنوعی از کارشناسی ارشد تا دکترا را ارائه می دهد.

تحصیل به زبان انگلیسی

به غیر از برنامه های معمولی کارشناسی ارشد، دوره های بین المللی متنوعی به زبان انگلیسی به ویژه در علوم زیستی در این دانشگاه ارائه می شود.

شهریه

دانشگاه آزاد برلین هیچ شهریه ای به معنای کلاسیک دریافت نمی کند. از سال 2003، دانشگاه های دولتی در برلین تنها هزینه های اندکی را برای حمل و نقل و اتحادیه های دانشجویی دریافت می کنند.

تحقیقات

بین سال‌های 2009 و 2013، 289 پژوهشگر مهمان خارجی از طریق بورسیه‌های اعطا شده توسط بنیاد مشهور الکساندر فون هومبولت به این دانشگاه آمدند. این اتفاق FU را به محبوب‌ترین مقصد برای محققان خارجی در آلمان تبدیل کرد.

در زمینه علوم طبیعی، تحقیقات این دانشگاه بر تحقیقات پایه با تأکید بر بین رشته‌ای بودن متمرکز است، در حالی که تحقیقات در علوم انسانی بر توسعه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کنونی جامعه (فرایندهای دگرگونی، تأثیرات جهانی شدن و سیاست‌های زیست محیطی) متمرکز است.

در زمینه علوم زمین، FU در ماموریت های مختلف هوانوردی، مانند مریخ اکسپرس و ارسال کاسینی-هویگنس به زحل مشارکت داشته است.

پردیس ها

این دانشگاه دارای چندین پردیس مختلف است.

پردیس Dahlem

بیشتر امکانات دانشگاه آزاد برلین در منطقه باغ مسکونی Dahlem در جنوب غربی برلین واقع شده است.

پردیس Lankwitz

پردیس لانکویتز که قبلا بخشی از یک کالج تربیت معلم بود، اکنون محل دپارتمان علوم زمین و بخشی از آرشیو دانشگاه است.

پردیس دوپل

اکثر بخش های دپارتمان دامپزشکی در دوپل مستقر هستند. این پردیس در 2 کیلومتری جنوب غربی پردیس اصلی قرار دارد و شامل کلینیک ها و مؤسسات متعدد دامپزشکی است.

پردیس بنجامین فرانکلین

از زمان تشکیل FU در سال 1948، از بیمارستان های دولتی به عنوان بخشی از دانشکده پزشکی استفاده شده است. بین سال‌های 1959 و 1969، “کلینیک استگلیتز”، واقع در لیچترفلد غربی در حدود 3 کیلومتری جنوب شرقی Dahlem، با حمایت‌های مالی ایالات متحده ساخته شد.

بعدها به افتخار حمایت ایالات متحده، این کلینیک به “کلینیک دانشگاهی بنجامین فرانکلین” تغییر نام داد.

در حال حاضر هشت موسسه وظیفه خدمت رسانی به دانشجویان را بر عهده دارند:

 • باغ گیاه شناسی برلین و موزه گیاه شناسی برلین
 • مرکز مشاوره تحصیلی، شغلی و خدمات مشاوره
 • مرکز مطالعات مستمر
 • خدمات محاسباتی (ZEDAT)
 • مرکز ورزش های تفریحی
 • مرکز ترویج مطالعات زنان و جنسیت
 • کتابخانه دانشگاهی
 • مرکز زبان

دپارتمان ها

این دانشگاه دارای 12 دپارتمان و 3 موسسه میان رشته ای است.

 • زیست شناسی، شیمی، داروسازی
 • علوم زمین
 • تاریخ و مطالعات فرهنگی
 • حقوق
 • دانشکده تجارت و اقتصاد که شامل دو واحد دانشگاهی است
 • ریاضیات و علوم کامپیوتر
 • آموزش و روانشناسی
 • فلسفه و علوم انسانی
 • فیزیک
 • علوم سیاسی و اجتماعی
 • دانشکده پزشکی Charité – Universitätsmedizin برلین
 • دامپزشکی

موسسات مرکزی میان رشته ای

 • موسسه جان اف کندی برای مطالعات آمریکای شمالی
 • مطالعات اروپای شرقی
 • مطالعات آمریکای لاتین

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question