معرفی بهترین دانشگاه های فرانسه: دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن

حتی افرادی که تحصیلات دانشگاهی هم ندارند حتماً یکبار نام دانشگاه سوربن را شنیده اند. در واقع کمتر کسی را می توان یافت که نام این دانشگاه به گوش‌اش نخورده باشد. دانشگاه سوربن یکی از معروف ترین دانشگاه های جهان و البته فرانسه است.

تاریخچه

سوربُن La Sorbonne نام ساختمانی در محله لاتن شهر پاریس است که از سال ۱۲۵۳ محل تشکیل دانشکده سوربن – یکی از اولین و بهترین دانشگاه ها در سطح جهان بوده است.

در سال 1253، مدرسه ای با ابتکار لوئی نهم، برای  امکان تحصیل 16 دانش آموز فقیر که خواهان مطالعه در مورد الهیات بودند، ایجاد شد. این دانشگاه نام خود را از دانشمند سده ۱۳ میلادی، روبر دو سوربن گرفته است.

کتابخانه این دانشکده یکی از اولین مراکزی بود که آثار را بر اساس حروف الفبا مرتب می نمود. این دانشگاه صد سال بعد از دانشکده شکل گرفت، زمانی که دانشکده های کوچک متعددی در اواخر قرن ۱۲ میلادی شکل گرفته بودند.

در طول قرن ۱۶ میلادی، سوربن درگیر اختلافات عقیدتی میان کلیسای کاتولیک و پروتستانتیسم گردید. این دانشگاه که به عنوان یکی از پایگاه های مهم آموزه های سنتی کلیسای کاتولیک فعالیت می کرد، با سیاست پادشاه فرانسیس اول مبنی بر مسامحه نسبی با پروتستان های فرانسه مبارزه می کرد، به غیر از دوره ی کوتاهی در سال ۱۵۳۳ که دانشگاه تحت کنترل پروتستان های فرانسوی قرار گرفت. این دانشگاه سوربن که پیوستگی تامی با کلیسای کاتولیک داشت، در سال های ۱۵۴۴ الی ۱۵۵۶ میلادی قریب به ۵۰۰ اثر نوشته شده را به عنوان آثار ضاله ( الحادی ) اعلام کرد.

دانشکده سوربن در جریان انقلاب فرانسه تعطیل شد، اما مجدداْ در سال ۱۸۰۸ توسط ناپلئون بناپارت بازگشایی گردید و نهایتاْ در سال ۱۸۸۲ منحل شد. این دانشکده، تنها دانشکده از مجموع دانشکده های دانشگاه پاریس بود که همچنان تا زمان انقلاب فرانسه برقرار بود. هیستینگ راشدل در کتاب دانشگاه های اروپایی در قرون وسطی ( ۱۸۹۵ ) خود فهرستی از ۷۰ دانشکده  این دانشگاه را ارائه می کند؛ دانشکده هایی که برخی از آنها برای مدت کوتاهی فعالیت داشتند و قبل از اتمام قرون وسطی منحل شده اند و برخی دیگر در اوایل عصر جدید تاسیس شدند.

سوربن مدرن

البته دانشگاه سوربن بعدها به نام دانشگاه پاریس تغییر نام داد. با تقسیم دانشگاه پاریس در سال 1970 میلادی به 13 بخش مجزا دانشگاه سوربن فعلی از ادغام دانشگاه‌های پاریس سوربن (پاریس ۴) و پی‌یر و ماری کوری (پاریس ۶) تشکیل شد.

سوربن فعلی وارث دانشگاه تاریخی سوربن است هر چند دانشگاه فعلی عظمت دانشگاه تاریخی را ندارد اما نام سوربن چنان بزرگ است که کسی به اندازه دانشگاه دقت نمی کند.

دولت فرانسه قانون تلفیق دو دانشگاه را در تاریخ ۲۱ آوریل ۲۰۱۷ تأیید کرد و دو دانشگاه از آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی رسماً به هم پیوسته و دانشگاه سوربن را پدید آوردند.

دانشگاه پاریس- سوربن (پاریس ۴) ، دانشگاه پانتئون- سوربن (پاریس ۱) و دانشگاه پاریس ۳: سوربن جدید همچنان از ساختمان تاریخی سوربن قدیم استفاده می کنند.

کل ساختمان سوربن به عنوان دارایی مشترک سیزده دانشگاه تقسیم شده از دانشگاه پاریس تلقی می گردد و قسمت های مهم آن توسط هیچ کدام از دانشگاه ها به طور مستقل اداره نمی شود و به طور مشترک توسط همه مورد استفاده قرار می گیرد.

دانشگاه سوربن
معرفی بهترین دانشگاه های فرانسه: دانشگاه سوربن

تحصیل در دانشگاه سوربن

این دانشگاه از مدرک لیسانس تا دکترا در رشته های مختلف هنری، انسانی، علوم و مهندسی را ارائه می کند. دانشگاه سوربن فرانسه با رتبۀ 83 در سال 2021 یکی از دانشگاه های معتبر جهان و سومین دانشگاه برتر فرانسه است. بسیاری از علاقمندان تحصیل در فرانسه ترجیح می دهند در این دانشگاه تحصیل کنند. با این حال هم تحصیل در این دانشگاه گران است و هم پذیرش در آن به سختی انجام می شود.

دوره های تحصیلی دانشگاه سوربن به شیوه استاندارد اروپایی به صورت دوره کارشناسی 3 ساله، کارشناسی ارشد 2 ساله، دکترای 3 ساله ارائه می شود.

مدرک زبان فرانسه مورد نیاز برای ورود به این دانشگاه در بعضی رشته ها B2 و در بعضی دیگر C1 است.

این دانشگاه دارای سه دانشکده هنر و علوم انسانی ، دانشکده علوم و مهندسی و دانشکده پزشکی است.

 • در دانشکده هنر و علوم انسانی دانشجویان می توانند در رشته های مختلفی همچون ادبیات، تاریخ، زبان، هنر، جغرافیا، موسیقی، روانشناسی، علوم اجتماعی و انسانی، علوم ارتباطی از مدرک لیسانس تا کارشناسی ارشد به تحصیل مشغول شوند.
 • کالج علوم و مهندسی رشته هایی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، علوم کامپیوتر و الکترونیک وجود دارد و همچنین در این دانشکده بیش از صد و بیست و پنج آزمایشگاه مختلف برای این رشته ها وجود دارد، در این رشته ها نیز می توان از مدرک لیسانس تا دکترا به تحصیل مشغول شد.
 • در دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن دانشجویان می توانند به تحصیل رشته پزشکی و مامایی بپردازند. رشته های پیراپزشکی نیز عبارتند از پرستاری، گفتاردرمانی، بینایی سنجی و درمان اختلال های فراگیر رشد.

تحصیل به زبان انگلیسی

در این دانشگاه تحصیل به زبان انگلیسی بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است. هر چند داشتن مدرک معتبر زبان برای بسیاری از رشته ها الزامی نیست اما داشتن مدرک معتبر مانند آیلتس و تافل برای دانشجویان غیر انگلیسی زبان شانس پذیرش را افزایش می دهد.

شرایط و پروسه تحصیل

تنها در صورتی می توان در دانشگاه سوربن فرانسه ثبت نام کرد که متقاضی در دانشگاه پذیرفته شده باشد. کمپین ثبت نام هر سال بین جولای تا سپتامبر برگزار می شود و ابتدا باید ثبت نام اداری و پس از آن ثبت نام دوره ها را انجام داد.

ثبت نام در این دانشگاه به صورت آنلاین و در 6 مرحله انجام می شود.

مرحله شماره ۱: درخواست تحصیل

مرحله شماره ۲ : انتخاب رشته مورد نظر

مرحله شماره ۳ : ارسال مدارک لازم

برای ثبت نام، باید اسناد را یا به صورت کاغذی یا از طریق ایمیل ارسال کرد. این لیست با مجوز ثبت نام در دوره تحصیلی به شما داده می شود.

برای ثبت نام برای اولین بار ، جزئیات زیر از شما خواسته می شود:

 • اوراق هویت
 • گواهینامه های تحصیلی
 • بلیط دسترسی به فرانسه

مرحله شماره ۴ : رسید تأیید پرداخت CVEC

مرحله شماره ۵ : پرداخت هزینه های ثبت نام

مرحله شماره ۶ : ادامه ثبت نام آموزشی

مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش

 • ترجمۀ آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمره ها
 • حداقل مدرک زبان فرانسوی B2 (برای رشته های پزشکی حداقل C1)
 • گذرنامه و عکس پرسنلی
 • رزومۀ تحصیلی
 • انگیزه نامۀ تحصیلی
 • توصیه نامۀ تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • اختیاری: مدرک معتبر زبان انگلیسی (برای تحصیل به زبان انگلیسی)

بیشتر بخوانید:

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question