روش های هفتگانه تقویت مهارت ریدینگ Reading

تقویت مهارت ریدینگ Reading

مهارت ریدینگ زبان انگلیسی، یکی دیگر از مهارت‌های آموختن زبان انگلیسی است که برای تسلط به این زبان نیاز است که این مهارت را نیز بلد باشید. تسلط به ریدینگ به تنهایی صورت نمی‌گیرد و به شکلی ناخواسته شما در حین تمرین برای تقویت این مهارت‌تان، به مهارت‌های دیگر زبان انگلیسی نیز می‌پردازید.
شاید همان موقع متوجه این نباشید که تمام تلاش‌هایتان برای تقویت مهارت ریدینگ Reading در نهایت منجر به این هم خواهد شد که در مهارت‌های Writing و Speaking هم قوی‌تر از قبل شده‌اید، چرا که با تمرین برای تقویت مهارت Reading ، خودبه‌خود دایره واژگان و گرامر شما هم تقویت می‌شود. در ادامه با روش‌های بهبود مهارت خواندن آشنا شوید.

تقویت ریدینگ انگلیسی

روش های تقویت مهارت Reading

•    روزانه کتاب بخوانید

خواندن کتاب، روزنامه، مجله و امثال این‌ها بهترین روش برای ارتقا مهارت خواندن شماست. زمان را برای این کار از دست ندهید، زمان‌های هدر رفته در اتوبوس و تاکسی و مترو را به خواندن اختصاص دهید. هر زمان که توانستید کتاب خود را دست بگیرید و شروع به خواندن کنید.
بهانه نیاورید، هر کسی در روز می‌تواند حداقل 10 دقیقه وقت خود را برای خواندن بگذارد، اگر کمی از زمانی که در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانید، کم کنید قطعا زمان این کار را پیدا خواهید کرد. یا اگر نمی‌توانید از فضای مجازی دل بکنید، صفحه‌ها و کانال‌هایی را دنبال کنید که قصه‌های کوتاه انگلیسی دارند و آن‌ها را بخوانید.

•    یادداشت‌ برداری کنید

موقع خواندن زبان انگلیسی همیشه یک دفتر کنار خود داشته باشید و لغات و اصطلاحاتی که برایتان جدید است را در آن یادداشت کنید. بعد از خواندن کل متن و فهمیدن موضوع کلی، معنی کلمات و اصطلاحات جدید را با استفاده از دیکشنری پیدا کنید و یاد بگیرید.
بعد از تمام شدن متن، آن را خلاصه کنید و برای خود بنویسید و سعی کنید از این لغات و اصطلاحات جدیدی که یاد گرفته‌اید حتما در متن خلاصه شده استفاده کنید تا در ذهن‌تان ثبت و ضبط شود.

تقویت مهارت خواندن زبان انگلیسی

•    بلند بلند بخوانید

بلند خواندن متن‌ها به شما کمک می‌کند که پیام و معنی جملات و در نتیجه کل متن را بهتر و راحت‌تر درک کنید. جملات ترکیبی و طولانی که اغلب شامل اصطلاحات و کلمات جدید سخت هم هستند، شما را خسته خواهد کرد. در این مواقع بلند خواندن بیش‌تر از هر زمان دیگری به کمک شما خواهد آمد و شما را از فضای خسته‌کننده بیرون خواهد آورد تا بتوانید متن را به راحتی متوجه شوید.

•    یک دور متن را به صورت کلی بخوانید

بعضی اوقات متن‌های پیش روی شما بسیار سخت است و شما با اولین نگاه به آن ممکن است سردرگم شوید. این اتفاق به خصوص در متن‌های آزمون آیلتس یا تافل احتمال دارد که گریبان شما را بگیرد؛ تنها کاری که باید بکنید این است که اعتماد به نفس خود را از دست ندهید.
به کلمات و لغاتی که با آن‌ها آشنا نیستید و معنی آن‌ها را نمی‌دانید، توجه نکنید، از روی اصطلاحات سخت گذر کنید. همه لغات و اصطلاحات در جمله است که معنی پیدا می‌کنند و دانستن معنی یک لغت به تنهایی نه کمکی به شما می‌کند و نه ضربه‌ای به شما می‌زند، پس به جای این‌که وقت خود را روی لغت‌هایی که بلد نیستید و معانی آن‌ها را نمی‌دانید، بگذارید، به معنی کل جمله فکر کنید.
با نگاهی به عنوان متن به صورت کلی می‌توانید حدس بزنید که متن درباره چیست، یک بار با سرعت کل متن را بخوانید و با مفهوم کلی آن آشنا شوید و از کل متن ایده بگیرید. در این خوانش سریع، می‌توانید زیر کلماتی که متوجه آن‌ها نشده‌اید، خط بکشید. حالا بار دیگر با دقت بیش‌تری متن را بخوانید و سعی کنید در مفهوم کلی جمله و متن، با نگاهی به کلمات قبل و بعد، معنی لغتی را که نمی‌دانید حدس بزنید.

تقویت مهارت ریدینگ

•    انگلیسی فکر کنید

سعی کنید در طول روز نیاز و وابستگی خود را به زبان فارسی کم و کم‌تر کنید، تا جایی که حتی انگلیسی فکر کنید. با این کار می‌توانید لغات و کلمات جدیدی که آموخته‌اید را در ذهن‌تان از حالت Passive به Active تبدیل کنید و برای همیشه آن‌ها را در ذهن خود نگه دارید.

•    هدفمند بخوانید

زمانی که دارید متنی در روزنامه، مجله یا کتابی می‌خوانید، سعی کنید صرفا خواندن زبان انگلیسی نباشد و هدفمند بخوانید. لغات کلیدی متن را ببینید و بشناسید، هدف نویسنده را بفهمید، اصطلاحات و جای استفاده از آن‌ها را ببینید و به خاطر بسپارید. مطمئن باشید با این روش زودتر به هدف خود می‌رسید.

مهم‌ترین نکته در خواندن هر متنی، تمرکز روی هدف متن است. هدف متن را می‌توانید به راحتی از عنوان آن متوجه شوید و حدس بزنید. اگر بتوانید هدف متن را بفهمید، کل متن را فهمیده‌اید، چرا که کل متن تعریف همان هدف است در پاراگراف‌های مختلف و طولانی در متن است.
در هر پاراگراف هم اگر بتوانید، جمله اصلی را پیدا کنید، مشکل حل می‌شود. چرا که در هر پاراگراف یک جمله اصلی وجود دارد و بقیه جملات بیش‌تر برای تعریف و توضیح بهتر جمله اصلی است. دانستن این موضوع در Writing هم به شما کمک خواهد کرد.

همچنین بخوانید: 5 روش برای تقویت speaking

•    آزادی عمل داشته باشید

یکی از راه‌های تقویت مهارت ریدینگ در زبان انگلیسی این است که آزادی عمل داشته باشید. خودتان را ملزم نکنید که متن را از ابتدا شروع کنید و تا به انتها بخوانید؛ در متن به راحتی می‌توانید بالا و پایین بروید، بعضی جملات را نخوانید، از روی آن‌ها بپرید. همیشه ذهن خطی کار نمی‌کند و لازم نیست شما نیز آن را اجبار کنید که به صورت خطی عمل کند.

اکنون می توانید با استفاده از روش‌های تقویت مهارت ریدینگ Reading که در این مقاله ذکر شد تمرین کرده و در امتحانات سربلند باشید. اگر شما نیز روشی برای بهبود مهارت خواندن زبان انگلیسی می‌شناسید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
mistake in english learning

۱۰ اشتباه رایج در آزمون های مهارت زبان انگلیسی که باید از آنها اجتناب کرد

آزمون های مهارت زبان انگلیسی مانند آیلتس، تافل و PTE برای بسیاری از افراد که قصد مهاجرت، تحصیل یا کار…

بیشتر بخوانید
learn english from AI

چگونه از هوش مصنوعی و فناوری برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنیم؟

در چند سال اخیر پیشرفت های چشمگیر در هوش مصنوعی (AI) و فناوری، روش های نوآورانه و جذاب تری را…

بیشتر بخوانید
موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی

استراتژی های نوآورانه برای موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی

امروزه، با پیشرفت های چشمگیر در زمینه آموزش و فناوری، روش های نوینی برای موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید
question