۵ روش برای تقویت speaking

تقویت مهارت Speaking

یکی دیگر از مهارت‌های مورد نیاز برای داشتن زبان انگلیسی قوی، Speaking است. شما هر قدر هم که گرامر و لغت و دستور زبان و … بدانید، وقتی نمی‌توانید با کسی ارتباط برقرار کنید یا منظور خود را برسانید، انگار که اصلا آن زبان را بلد نیستید.
این نکته را مد نظر قرار دهید که یکی از راه‌کارهای اساسی برای ارتقا مهارت صحبت (Speaking ) ، تقویت Listening در زبان انگلیسی است، وقتی شما متوجه حرف زدن دیگران و منظور آن‌ها شوید، کم کم می‌توانید خود نیز صحبت کنید.
روش‌های دیگری نیز برای تقویت این مهارت در زبان انگلیسی وجود دارد که بسیار هم آسان است و می‌توانید با صرف زمانی کوتاه این مهارت خود را در زمان کوتاهی تقویت کنید.

فیلم‌ها و سریال ‌هایی به زبان انگلیسی تماشا کنید، سعی کنید اصطلاحات و لغات جدید را یاد بگیرید و از آن‌ها استفاده کنید. دیالوگ‌های فیلم و سریال را حفظ کنید و به تقلید از بازیگران فیلم‌، دیالوگ‌ها را تکرار کنید، سعی کنید با همان لحن کلمات و جملات را بیان کنید.

  • کارهایی را که دوست دارید، به زبان انگلیسی انجام دهید

هر فعالیتی را که دوست دارید و از آن لذت می‌برید را سعی کنید به زبان انگلیسی انجام دهید. اگر می‌خواهید مطلبی را فرا بگیرید یا حتی آشپزی کنید، سعی کنید ویدیوهای انگلیسی زبان پیدا کنید و تماشا کنید. حالا همان کار را برای خود توضیح دهید. خلاصه در همه حال به فکر تقویت مهارت Speaking خود باشید.

  • تعریف کنید

یک تصویر انتخاب کنید و آن را برای خود یا دوست‌تان به زبان انگلیسی توصیف کنید. سعی کنید تعریف‌تان از ان تصویر آن‌قدر دقیق باشد که حتی دوست‌تان بدون دیدن عکس، بتواند آن را حدس بزند. درباره این‌که این تصویر شما را یاد چه چیز یا چه چیزهایی می‌اندازد، بگویید و حرف بزنید.

  • پادکست‌ها را خلاصه کنید

اگر در حال تمرین برای تقویت Listening خود هستید، قاعدتا زمانی را صرف گوش دادن به پادکست‌ها می‌کنید؛ می‌توانید دو نشان را با یک تیر بزنید و با همین گوش دادن به پادکست، Speaking خود را نیز تقویت کنید. کافیست بعد از تمام شدن صحبت‌ها، تمام آن چیزی را که شنیده‌اید به صورت خلاصه برای خود یا شخص دیگری تعریف کنید. حتی می‌توانید متن پادکست را یادداشت کنید و بعد از تمام شدن آن، همان متن را با همان لهجه بلند بخوانید.
هر بار بعد از گوش کردن به پادکست‌ها سعی کنید سرعت گفتن خود را بیش‌تر کنید، میزان متن همان باشد ولی سرعت گفتار شما بیش‌تر شود تا مهارت شما روز به روز بیش‌تر شود. برای بهتر پیشرفتن این موضوع می‌توانید صدای خود را ضبط کنید و بعد از هر بار خلاصه‌گویی پادکست آن را گوش کنید. نقاط ضعف خود را شناسایی کنید و سعی کنید دفعه بعد آن‌ها را برطرف کنید. این مشکلات و نقاط ضعف را یادداشت کنید تا اگر در دفعه بعد برطرف شده بودند، آن را خط بزنید و اگر حل نشده بودند، ریشه مشکل را بیابید.
کار دیگری که می‌توانید برای تقویت Speaking خود حین گوش دادن به پادکست انجام دهید این است که هم‌زمان با گوش کردن، جملات را با صدای بلند تکرار کنید، می‌توانید برای این کار ابتدا یک پادکستی را انتخاب کنید که به صورت سوال و جواب یا دیالوگ بین چند نفر باشد؛ حالا دیالوگ‌های یکی از طرفین یا جواب سوالات را یادداشت کنید و جای آن‌ها صحبت کنید. مثلا بعد از هر سوال پادکست را متوقف کنید و خودتان جواب را بلند بگویید. سعی کنید لحن و لهجه خود گوینده را دقیقا تقلید کنید.

  • داستان بگویید

داستانی را که به زبان مادری خود بلد هستید را انتخاب کنید و مرور کنید. حالا همه این داستان را به زبان انگلیسی و با همان جزئیات برای خودتان یا کسی تعریف کنید. سعی کنید همه جزئیات را بگویید، محیط قصه، شخصیت‌ها و دیالوگ‌های بین آن‌ها، هیچ چیز را از قلم نیندازید.
وقتی از پس داستانی که بلد بوده‌اید، کامل برآمدید، وقت آن است که خودتان داستانی را خلق کنید و بداهه آن را تعریف کنید. در هر بار قصه‌گویی سعی کنید از لغات جدیدتر و بیش‌تری استفاده کنید، اصطلاحات تازه‌تری را به کار بگیرید تا در ذهن شما ماندگار شوند.

  • گفتار در زبان مادری خود را تقویت کنید

هر پاسخ به سوال در زبان انگلیسی حدودا 240 کلمه است، شما باید بتوانید برای هر سوالی در همین حدود پاسخ آماده کنید. اگر شما جزو افرادی هستید که در زبان مادری خود نیز پاسخ‌های کوتاه و مختصر می‌دهند، پس در زبان انگلیسی نیز از پس این کار برنخواهید آمد. لازم است ابتدا این مهارت را در خود به زبان مادری تقویت کنید تا زبان انگلیسی شما هم قوی شود. آن‌قدر تمرین کنید تا بتوانید حداقل 2 دقیقه پشت سر هم صحبت کنید، حالا همین کار را به زبان انگلیسی تمرین کنید.

  • بلند بخوانید

هر چیزی که پیدا کردید را با صدای بلند بخوانید، کتاب، مجله، روزنامه و … را بدون خجالت با صدای بلند برا ی خود بخوانید. این کار باعث می‌شود هم صحبت کردن‌تان روز به روز بهتر و بهتر شود و هم مهارت‌های دیگر زبان انگلیسی مثل خواندن و گوش دادن شما را تقویت خواهد کرد.

در فضای مجازی می‌توانید دوستان انگلیسی زبان پیدا کنید و با آن‌ها صحبت کنید، فقط باید اعتماد به نفس داشته باشد و از اشکالات خود خجالت نکشید. حرف زدن بهترین روش برای تقویت Speaking است که شما را به سرعت به مهارت دلخواه‌تان خواهد رساند.

 

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
ساختار آزمون تافل

ساختار آزمون تافل | بررسی جامع آزمون های PBT و iBT

در دنیای امروز، تسلط بر زبان انگلیسی به عنوان زبانی بین‌المللی، کلیدی برای گشودن درهای موفقیت در زمینه‌ های تحصیلی…

بیشتر بخوانید
بهترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی

بهترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی

بهترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی در مرحله اول آموزش صحیح و اصولی است و بعد تمرین زیاد. گرامر انگلیسی…

بیشتر بخوانید
تعیین سطح زبان انگلیسی

معرفی بهترین سایت های تعیین سطح زبان انگلیسی

اگر به دنبال بهترین سایت ها برای تعیین سطح زبان انگلیسی خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم….

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید
question