آزمون MSRT چیست؟

آزمون MSRT

آزمون MSRT چیست؟

آزمون MSRT  که به عنوان تافل دکتری نیز شناخته می‌شود، یکی از آزمون‌های پرطرفدار در داخل کشور بوده که توانایی و سطح دانش عمومی زبان انگلیسی افراد را می‌سنجد.

چه کسانی در آزمون MSRT شرکت می‌کنند؟

MSRT مخفف عبارت Ministry of Science, Research and Technology به معنای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. وجه تسمیه‌ی این نام برگزار شدن این آزمون از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.  این آزمون در گذشته با نام MCHE که مخفف عبارت Ministry of Culture, and Higher Education  به معنای وزارت فرهنگ و آموزش عالی است، شناخته می‌شده است. در واقع، در ابتدا دانشجویان متقاضی استفاده از بورس دکتری خارج از کشور که از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هر ساله به تعدادی از دانشجویان واجد شرایط تعلق می‌گیرد، در این آزمون شرکت و ملزم به گرفتن نمره‌ی قابل قبول بودند.  هم‌چنین، این آزمون مانند آزمون تولیمو برای داوطلبان دکتری داخل نیز در نظر گرفته شده است و این دو به تافل ® داخلی یا تافل ® دکتری نیز معروف هستند؛ هر چند مؤسسات آموزشی دیگری نیز هستند که دانشجویان خود را ملزم به داشتن مدرک با نمره‌ی قابل قبول از یکی از این دو آزمون می‌کنند. لازم به ذکر است آزمونMSRT  از آنجا که مانند آزمون تولیمو سطح دشواری آن در سطح آزمون‌های بین المللی می ‌باشد به آزمون تافل ® کوچک نیز معروف است.

این آزمون تقریبا با آزمون‌های بین‌المللی چون تافل ® کاغذی برابری می کند و بنابراین افراد قبل از شرکت در آزمون احتیاج به دوره های آمادگی دارند. بعضی بر این باورند که چون هزینه‌ی این آزمون نسبت به آزمون‌های بین‌المللی بسیار کمتر است پس آزمونی است با سطح دشواری پایین، در حالی که علت کم بودن هزینه‌ی آن داخلی بودن واعتبار مدرک آن است. داوطلبان نمی‌توانند از این مدرک جهت اپلای و پذیرش گرفتن از دانشگاه‌های خارج از کشور استفاده کنند. در واقع، سطح سختی این آزمون‌ها بالا بوده و نیاز به آمادگی قبل از آزمون را ضروری می‌نماید. به دلیل عدم آمادگی جهت شرکت در این آزمون گاها افراد مجبور می‌شوند به دفعات متعدد در این آزمون شرکت نمایند تا حداقل نمره‌ی قابل قبول را به دست بیاورند. بنابراین، داوطلبان بهتر است طی یک برنامه‌ریزی منظم در یک دوره‌ی چند ماهه خود را برای این آزمون آماده سازند.

چند نکته ضروری از زبان دکتر رحمانی مدرس تخصصی آزمون های زبان انگلیسی که باید درباره آزمون MSRT بدانید.

زمان و نحوه‌ی شرکت در این آزمون

این آزمون در سال ده بار و در فواصل منظم زمانی (معمولا هر یک ماه و یک یا دو هفته یکبار) برگزار می‌شود. افرادی که نتوانند حدنصاب مدنظر خود را به دست بیاورند می‌توانند بدون محدودیت در دوره‌های بعدی این آزمون نیز شرکت کنند. البته افرادی که در آزمون نمره‌ی بالاتر از ۷۵ به دست بیاورند، تا یک سال اجازه‌ی شرکت در آزمون را ندارند چرا که ظرفیت این آزمون برای مرکز دانشگاهی و آموزشی می‌باشد و معمولا آخرین حد نصاب لازم برای این مؤسسات نمره‌ی ۷۰ است.

داوطلبان می‌توانند برنامه‌ی برگزاری آزمون‌ها در طول سال و هم‌چنین زمان و چگونگی ثبت‌نام در آزمون MSRT را در سایت  msrt-exam.saorg.ir  مشاهده و طبق آن عمل کنند. معمولا در آغاز هر سال، تاریخ ثبت‌ نام و برگزاری آزمون‌ها در کل آن سال بر روی سایت قرار می‌گیرد. هر گونه اطلاعاتی که داوطلبان جهت ثبت‌نام، زمان دریافت کارنامه، ساختن پروفایل و غیره نیاز دارند، در این سایت در اختیارشان قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که هزینه‌ی ثبت‌نام در آزمون فوق در حال حاضر  ۱۲۰،۰۰۰ تومان می‌باشد. هم‌چنین، جهت شرکت در این آزمون نیاز به مدرک و یا مقطع تحصیلی خاصی نیست و برای مثال با مدرک دیپلم نیز می‌توان در این آزمون شرکت کرد. اما در کل دانشجویان و به خصوص داوطلبان مقطع دکتری به مدرک آن جهت ادامه‌ی تحصیل نیاز دارند.

سیستم نمره‌دهی آزمون MSRT

نمره‌ی کل این آزمون ۱۰۰ می‌باشد که در واقع به ازای هر سؤال یک امتیاز به پاسخ درست تعلق می‌گیرد. معمولا نمره‌ی ۵۰ به عنوان حداقل قابل قبول برای بسیاری از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی شناخته می‌شود.

منابع آزمون MSRT

منابع پیشنهادی جهت آمادگی در آزمون MSRT موارد زیر معرفی شده‌اند:

 • TOEFL ® Preparation KIT
 • Longman Preparation for the TOEFL ® (the paper-based)
 • Understanding and Using English Grammar – By: Betty Azar
 • Barron’s Essential Words for  ® TOEFL
 • Vocabulary for high school students
 • 504  ® Essential Words For TOEFL

لازم به ذکر است که منابع آزمون MSRT محدود به موارد معرفی شده نیست بلکه به خصوص در بخش لیسنینگ داوطلبان می‌بایست خود را  با استفاده از منابع دیگری چون مجله‌ها، رسانه‌ها، اخبار و غیره آماده کنند.

هر آنچه برای موفقیت در آزمون MSRT لازم است بدانید.

ساختار آزمون MSRT

طبق اطلاعات سایت آزمونMSRT ، دفترچه سؤالات در یک مرحله توزیع می‌شود. در ابتدا سؤالات لیسنینگ وجود دارد که داوطلبان باید بعد از شنیدن فایل صوتی هر بخش، به سؤال یا سؤالات مربوطه پاسخ دهند. این بخش در کل بین ۳۰ تا ۳۵ دقیقه طول می‌کشد. سپس سؤالات گرامر و در پایان سؤالات ریدینگ باید پاسخ داده شوند. داوطلبان ۷۰ دقیقه وقت دارند که به سؤالات این دو بخش پاسخ دهند که از این زمان ۲۰ دقیقه برای بخش گرامر و ۵۰ دقیقه برای بخش ریدینگ در نظر گرفته شده است.

کل آزمون MSRT شامل ۱۰۰ سؤال می‌باشد که از این تعداد ۳۰ سؤال به بخش شنیداری، ۳۰ سؤال به بخش گرامر و ۴۰ سؤال به بخش درک مطلب و واژگان اختصاص دارد. اطلاعات فوق در جدول زیر خلاصه شده است:

قسمت

تعداد سوال و زمان

Listening

۳۰ سوال

۳۰-۳۵ دقیقه

Grammar

۳۰ سوال

۲۰ دقیقه

Reading

۴۰ سوال

۵۵ دقیقه

 

چند نکته‌ی مهم:

 • مدرک حاصله از این امتحان یک مدرک ملی بوده و در کل کشور برای دو سال معتبر است.
 • تأکید می‌شود افراد دارای این مدرک نمی‌توانند برای ادامه تحصیل در خارج از کشور و یا شغل اپلای کنند و باید در یکی از آزمون‌های بین‌المللی شرکت نمایند.
 • موفقیت در این آزمون نیاز به آمادگی دارد و توصیه می‌شود افراد از چند ماه قبل برنامه‌ریزی در جهت آمادگی برای شرکت در این آزمون را شروع کنند.
 • افراد جهت آمادگی برای این آزمون‌ها می‌توانند منابع تافل ® کاغذی را مطالعه کنند.
 • این آزمون نمره‌ی منفی ندارد؛ به همین دلیل توصیه می‌شود که داوطلبان هیچ سؤالی را بی‌پاسخ نگذارند. لازم به توضیح است اگر داوطلبی به یک سؤال بیش از دو پاسخ داده باشد، نمره‌ای به آن تعلق نمی‌گیرد.
 • محدودیتی در این آزمون برای افرادی که نتوانند حداقل نمره را کسب نمایند، وجود ندارد و می‌توانند بلافاصله در دوره‌ی بعدی که معمولا یک ماه بعد است، شرکت نمایند.
 • حداقل نمره‌ی قابل قبول در این آزمون ۵۰ است و بسته به دانشگاه و مؤسسه‌ی آموزشی می‌تواند تا ۷۵ متغیر باشد.
 • این آزمون شامل ۱۰۰ سؤال بوده و کل آزمون بین ۱۰۰ تا ۱۰۵ دقیقه طول می‌کشد.
 • سعی کنید از قبل تاریخ و زمان باز شدن سایت جهت ثبت‌نام را چک کرده و از قبل نیز پروفایل خود را از طریق آپلود کردن مدارک مورد نیاز آماده کنید تا با مشکل اتمام ظرفیت مواجه نشوید. چرا که ظرفیت‌ها محدود و به هیچ عنوان اضافه نمی‌شوند.

پاسخ به سوالات متداول درباره آزمون MSRT

برای موفقیت در آزمون MSRT، دو کار باید توأم انجام شود: یکی افزایش سطح زبان انگلیسی و ارتقا دایره واژگان و مرور سؤالات دوره‌های گذشته و دیگری، افزایش مهارت تست‌زنی در زبان انگلیسی. این دو مقوله کاملاً باهم متفاوت است. سعی کنید از منابع اینترنتی موجود برای افزایش مهارت تست‌زنی زبان در آزمون‌های چهار گزینه‌ای استفاده کنید. برای تقویت دایره واژگان نیز از منابعی که توسط شرکت‌کنندگان در آزمون استفاده‌شده مطابق با سطح زبان خود بهره بگیرید.

این آزمون معمولاً ۱۰ بار در طول سال برگزار می‌شود و داوطلبان می‌توانند هر تعداد بار که می‌خواهند در آزمون شرکت کنند. اگر نمره شما بالاتر از ۷۵ شد تا ۱ سال اجازه شرکت در آزمون را نخواهید داشت.

حدنصابی برای قبولی یا عدم قبولی در آزمون MSRT وجود ندارد، اما مراکز دانشگاهی کشور که زیرمجموعه وزارت علوم هستند، حدنصاب ۷۰ از ۱۰۰ را معمولاً از داوطلبان درخواست می‌کنند.

شماره رهگیری کارنامه شماره 15 رقمی می‌باشد که در قسمت پایین کارنامه درج‌شده است.

جهت دریافت کارنامه آزمون MSRT نیاز به مراجعه حضوری نیست داوطلبان می‌توانند بعد از دریافت کارنامه از داخل پروفایلشان قسمت دریافت کارنامه آن‌ها به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ارائه نموده و دانشگاه‌ها می‌توانند طبق بخشنامه شماره 42/1/197899 مورخ 30/2/1393 اداره کل بورس و اعزام دانشجویان خارج با شماره بارکد (15 رقمی) و کد رهگیری که در انتهای کارنامه درج گردیده است از طریق سامانه آزمون زبان قسمت صحت کارنامه تائیدیه نتیجه شما را مشاهده نمایند.

ضمناً داوطلبانی که از قبل کارنامه را به‌صورت حضوری دریافت نموده‌ اند باید مجدداً کارنامه را از پروفایلشان دریافت نمایند.

 بله؛ اما هزینه ثبت‌نام عودت نمی‌شود.

 آزمون ‌MSRT  نمره منفی ندارد.

اصل کارت ملی – کارت ورود به آزمون – دو عدد مداد مشکی نرم – خودکار – پاک‌کن و تراش ضمناً آوردن هرگونه لوازم صوتی، تلفن همراه، کیف، جزوه و کتاب ممنوع می‌باشد.

در صفحه اصلی شناسه کاربری که کد ملی شما می ‌باشد را وارد نموده و بر روی آیکون بازیابی رمز عبور کلیک نمایید. بعد از واردکردن کد امنیتی رمز جدید از طریق ایمیل و تلفن همراه که در پروفایلتان ثبت نموده ‌اید برای شما ارسال می‌شود.

داوطلب محترم روال ثبت ‌نام در آزمون MSRT بدین ‌صورت است که شما در مرحله اول آزمون را رزرو و بعدازآن سامانه 12 ساعت به شما مهلت می‌دهد که هزینه آزمون را به‌صورت الکترونیکی پرداخت نمایید و شما بعد از کلیک بر روی آیکون پرداخت که بعد از رزرو نشان داده می‌ شود شماره 16 رقمی کارت، رمز دوم، کد cvv2و تاریخ اعتبار کارت را وارد نموده و بعدازآن جدولی برای شما نشان داده می‌شود که در آن شماره پیگیری، شماره سفارش، شماره پذیرنده، نام پذیرنده و تائید پرداخت درج‌شده است.

در این مرحله هزینه از حساب شما کسر می‌گردد ولی هنوز ثبت‌نام نشده ‌اید با کلیک بر روی تائید پرداخت درخواست شما به سامانه بانک ملی ارسال می‌شود که اگر با موفقیت بود سامانه به شما پیغام “ثبت ‌نام شما با موفقیت انجام شد” و همچنین کد پی گیری ثبت‌ نام شمارا نشان می‌دهد که کد فوق و تاریخ آزمون در پروفایلتان در آیکون ثبت ‌نام آزمون‌های انجام ‌شده درج می‌شود در صورت خطای بانکی هزینه به‌ حساب شما برمی‌گردد و دوباره باید مراحل پرداخت را انجام دهید. لطفاً دقت نمایید که تمامی مراحل انجام شود.

داوطلبانی که در آزمون MSRT ثبت ‌نام نموده‌اند می‌توانند فقط تا 14 روز قبل از برگزاری هر آزمون درخواست تغییر تاریخ را در پروفایلشان قسمت ارسال و دریافت پیام ارسال نمایند ضمناً انتقال آزمون فقط برای ماه بعد امکان ‌پذیر می‌باشد.

مرکزآموزشی اساتید آنلاین دوره های آمادگی آزمون MSRT از پایه تا پیشرفته را به صورت هیبریدی (آنلاین و آفلاین) برگزار می کند. این دوره ضمانت بازگشت وجه 100 درصدی در صورت عدم از رضایت دوره را دارد.

می‌خواهم در رابطه با آمادگی آزمون MSRT مشاوره رایگان دریافت کنم.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
ساختار آزمون تافل

ساختار آزمون تافل | بررسی جامع آزمون های PBT و iBT

در دنیای امروز، تسلط بر زبان انگلیسی به عنوان زبانی بین‌المللی، کلیدی برای گشودن درهای موفقیت در زمینه‌ های تحصیلی…

بیشتر بخوانید
بهترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی

بهترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی

بهترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی در مرحله اول آموزش صحیح و اصولی است و بعد تمرین زیاد. گرامر انگلیسی…

بیشتر بخوانید
تعیین سطح زبان انگلیسی

معرفی بهترین سایت های تعیین سطح زبان انگلیسی

اگر به دنبال بهترین سایت ها برای تعیین سطح زبان انگلیسی خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم….

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید
question