۶ قدم تا یک مدرس زبان حرفه ای

6 قدم تا یک مدرس زبان حرفه ای

با 6 قدم ساده به یک مدرس زبان انگلیسی حرفه ای تبدیل بشید!

 

1- مدرک ® TOEFL یا ® TESOL بگیرین

اگر مدرس زبان انگلیسی نیستین، می تونین از این مرحله چشم پوشی کنید. یا بهتره که مدرک PGCE (Postgraduate Certificate in Education) و یا گواهی تدریس به جای اون بگیرین.

اگر مایلین که گواهی ® TESOL یا ® TEFL بگیرین، شما اساس آموزش انگلیسی مثل: مدیریت کلاس و برنامه ریزی دروس رو به صورت اختصاصی تر و به عنوان مهارتی برای تدریس زبان دوم فرا می گیرین.

هرچند میشه بدون مدرک TEFL ®هم تدریس کرد، ولی اصلا پیشنهاد نمیشه. چون TEFL ® فقط یه برگه کاغذ نیس بلکه بهتون فرصت های جدیدی در زمینه ی تدریس میده و مهارت های شما رو به عنوان یک مدرس وسعت می بخشه.

در دوره ® TESOL یا ® TEFL چی یاد می گیریم؟

اول از همه، شما دستورزبان و صداشناسی رو یاد می گیرین تا مطمئن بشین که پیچیدگی های زبان انگلیسی رو می فهمین. بعد از اون بهتون ابزاری که برای تدریسش نیاز دارین رو میدن. یعنی مهارت هایی رو یاد می گیرین که نه تنها شما رو برای شغل تدریس آماده می کنه بلکه به شما کمک می کنه که توی حرفه تدریستون زبده و سرآمد باشین.

2- نرم افزارهای تدریس انگلیسی رو دانلود کنین

اهمیتی نداره چقدر تو زمینه تدریس خوب عمل می کنین، همیشه باید به روز باشین و جا واسه بهتر شدن هست. اینجاس که می تونین از نرم افزار ها استفاده کنین.

تعداد زیادی نرم افزار در زمینه ی تدریس برای مدرسین انگلیسی هست که به اون ها کمک می کنه محتوای کلاسشونو برنامه ریزی کنن، کلاس هاشونو مدیریت کنن، با زبان آموزانشون در ارتباط باشن، بازی اجرا کنن و از کلی قابلیت های تدریس دیگه استفاده کنن.

با این نرم افزارها، شما می تونین فضای کلاستونو به فضایی سرگرم کننده و تعاملی تبدیل کنین که باعث میشه تدریس شما موثرتر بشه. هرچقدر زبان آموزای شما بیشتر علاقه مند باشن و بیشتر درگیر بشن، بیشتر و بهتر می تونن یاد بگیرن.

3- در زمینه تدریس تجربه کسب کنین

حتی بهترین مدرسین هم از یه جایی شروع کردن و همیشه از ابتدا خوب نبودن. زمان و تجربه باعث میشه شما به یک مدرس حرفه ای تبدیل بشین.

زمانی که شروع کردین، ممکنه هیجان و استرس داشته باشین یا به خودتون اطمینان نداشته باشین. هرچند هرچی زمان بگذره، شما تجربه و اعتماد به نفس لازم برای غلبه بر هر چالشی که باهاش روبرو میشین رو کسب می کنین.

سوالات پیچیده دستور زبان و زبان آموزای کنجکاو که یه زمانی شما رو نگران می کردن، وقتی شما به شرایط کلاس عادت می کنین دیگه برای شما چالش خاصی نخواهند بود. برای کسب تجربه ی خوب ، سعی کنین به افراد با سن، مهارت و سطح زبان متفاوت آموزش بدین.

شما می تونین بین ترم ها، به تدریس تابستونی بپردازین یا به دانش آموزان مدرسه ای در طول تابستان مهارت های زبان انگلیسی رو بیاموزید. اگر مدرس مهدکودک هستین، سعی کنین انگلیسی کسب و کار را به جوون ها در روزهای تعطیل آموزش بدین. اگر در دبیرستان تدریس می کنین، سعی کنین دوره آماده سازی IELTS ® رو داشته باشین. اگر عادت کردین که موضوعات آکادمیک رو تدریس کنین، خودتون رو با تدریس کلاس های خصوصی در زمینه هایی مثل سخنرانی عمومی، سرمایه گذاری و تجارت و یا حتی نوشتار خلاقانه به چالش بکشین.

با خارج شدن از محدوده امنتون، خودتون رو با انواع گوناگون زبان آموزان و متدهای متنوع تدریس آشنا می کنین. بعد از اون شما واسه هر چیزی آماده هستین.

 

4- شروع کنین به جمع کردن منابع تدریس

هر مدرس خوبی یک دیتابیس از منابع زبان انگلیسی داره. شما چطور؟

اینترنت مملو از منابع تدریسه. وب سایت های زیادی هستن که منابع رایگان و متنوع برای تدریس ارائه می کنن. این معنی رو داره که نیاز نیس شما ساعت های زیادی رو صرف تولید محتوا برای کلاس هاتون بکنین. قسمت سخت کار برای شما انجام شده !

منابع تدریس انگلیسی فقط به محتوا و فعالیت های کلاسی محدود نمیشه. اون ها به شما کمک می کنن که با گسترش مهارت هاتون و داشتن دسترسی به آخرین پیشرفت های تدریس، به مدرس بهتری تبدیل بشین و همیشه به روز باشین.

یکی از بهترین منابع در این زمینه English Teaching Professional است. تو این وب سایت مقاله های مهمی در مورد تدریس، ارزیابی و نکات دیگه ارائه شده. این مقاله ها توسط مدرسین برای مدرسین نوشته شده که باعث میشه مردم در هرجایی از دنیا تجربیاتشون از کلاس درس رو به اشتراک بذارن، تبادل نظر کنن و خودشون رو ارتقا بدن. علاوه بر این، خلاصه کتاب های درسی رو هم داره که می تونید انتخاب کنید کدوم کتاب برای کلاس شما بهترین گزینس. چه مدرس جدید باشین و چه یک مدرس با سابقه، این وب سایت رو فراموش نکنین.

همچنین می تونید از پادکست های ESL ® برای تقویت خودتون استفاده کنین. گوشه ای از زمان خودتون رو به بررسی این منابع اختصاص بدین و به یک مدرس حرفه ای تبدیل بشین.

 

5- یک شخصیت عالی داشته باشین

شخصیت همه چیزه!  این مساله تفاوت اصلیه بین کلاسی که همه از اون بیزارن و کلاسی که همه اونو دوس دارن.

یک مدرس با شخصیت عالی می تونه یک مساله ی  معمولی رو به یک موضوع جذاب تبدیل کند. جو کلاس اون ها هیجان انگیزه و در این کلاس ها همه مشغول هستن و هیچوقت حوصلشون سر نمیره. وقتی از زبان آموزها سوالی پرسیده میشه، به خوبی گوش می کنن و با دقت جواب میدن. اونا می دونن که یادگیری و عملکرد زبان آموزها متفاوته و شرایط همه رو در کلاس درس تحت نظر دارن. محوریت کلاس اونا زبان آموزا هستن. یعنی این که زمان کمتری رو صحبت کنن و زمان بیشتری رو به زبان آموزا اختصاص بدن تا تمرین کنن و مشغول باشن.

6- ابتکار به خرج بدین!

زمانی که مشغول تدریس هستین، همه چی اون طوری ک می خواین پیش نمیره. بعضی وقتا تمرین ها و فعالیت ها بیشتر از چیزی که انتظار داشتین، طول می کشه و باعث میشه به بقیه برنامه هایی که واسه کلاس داشتین نرسین. بعضی وقتا یه سوال از طرف یکی از زبان آموزها می تونه جهت کلی کلاس رو عوض کنه و برنامه ریزی شما رو به هم بریزه. وقتی اینجور مسائل رخ میده، شما باید که مستقل عمل کنین. وقتی بحث تدریسه، شما نمی تونین قانونمند باشین. برنامه ریزی کلیدیه ولی شما باید آماده باشین که اونو هر لحظه عوض کنین.

اگر مدرس تازه ای هستین، نگران نباشین. این مساله با تجربه بدست میاد.

اگر زمان کافی برای تدریس دروس گوناگون بذارین، به یه بانک حافظه ی بزرگ از فعالیت ها دست پیدا می کنین. برای این کار خودتون رو به انجام برنامه های جدید در کلاس ترغیب کنین. اگر به قالب یکسان تکیه کنین، به عنوان یک مدرس پیشرفت نمی کنین و تغییر دادن برنامه های درسی براتون سخت میشه.

یه مدرس خوب بودن

اگه می خواین به عنوان یه مدرس، پیشرفت های بزرگی داشته باشین، یه لیست از صفت ها درست کنین. راجب این که چه نوع مدرسی می خواین باشین و این که کدوم مهارت هاتون رو می خواین ارتقا بدین، فکر کنین. بعد از اون می تونین واسه رسیدن به اون ها قدم بردارین. ارزیابی همکاران هم گزینه ی خوبیه. از همکاراتون بخواین که کلاس شما رو مشاهده کنن و نظرشونو بگن. بعد از اون، شما می تونین کلاس های اونا رو مشاهده کنین و تفاوت روش هاتون رو بفهمین. این بهتون کمک می کنه نقاط ضعفتون رو بفمین و نکات جدیدی یاد بگیرین.

موفق باشین

سیدمسیح موسوی زاده

اساتید آنلاین


جهت راه اندازی آموزش انلاین خود وارد شوید

 

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
mistake in english learning

۱۰ اشتباه رایج در آزمون های مهارت زبان انگلیسی که باید از آنها اجتناب کرد

آزمون های مهارت زبان انگلیسی مانند آیلتس، تافل و PTE برای بسیاری از افراد که قصد مهاجرت، تحصیل یا کار…

بیشتر بخوانید
learn english from AI

چگونه از هوش مصنوعی و فناوری برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنیم؟

در چند سال اخیر پیشرفت های چشمگیر در هوش مصنوعی (AI) و فناوری، روش های نوآورانه و جذاب تری را…

بیشتر بخوانید
موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی

استراتژی های نوآورانه برای موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی

امروزه، با پیشرفت های چشمگیر در زمینه آموزش و فناوری، روش های نوینی برای موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید
question