آزمون MHLE چیست

آزمون MHLE چیست

آزمون MHLE چیست، یک سوال پر تکرار برای داوطلبانی که می خواهند تحصیل خود را به زبان انگلیسی بگذرانند.

بسیاری از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در سرتاسر جهان، برای پذیرش داوطلبان به تحصیل در رشته های مختلف، در صورتی که زبان تدریس، زبان انگلیسی باشد، معیاری را برای بررسی سطح زبان داوطلبان  (English language proficiency) در نظر می

گیرند تا مهارت داوطلبان را برای تحصیل در رشته هایی که به زبان انگلیسی برگزار می شود را ارزیابی کنند.

برای این کار، بهترین راه حل، استفاده از مدارک بین المللی و معتبر و معروف زبان مانند PTE، IELTS، TOEFL و آزمون کمبریج است.

در واقع اگر شما بتوانید در این آزمون های بین المللی شرکت کنید و نمرات لازم را بر اساس نمرات اعلامی دانشگاه (Minimum score requirement) کسب کنید، یکی از شرایط مهم ورود به دانشگاه ها را بدست آوردید.

مثلا برای ورود به مقطع کارشناسی در دانشگاه های انگلیسی زبان، آیلتس ۵.۵ و تافل اینترنتی ۷۵ و برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد و دکترا، معمولا آیلتس ۶.۵ از ۹ و تافل اینترنتی ۸۵ از ۱۲۰ درخواست می شود.

حال اگر بخواهید در دانشگاه های آمریکای شمالی تحصیل کنید، علاوه بر مدرک زبان، مدرک دیگری به نام GRE  یا GMAT هم مورد نیاز است که باید ضمیمه application خود کنید.

البته این دو مدرک فقط برای دانشگاه های ایالات متحده بوده و برای اپلای دانشگاه های اروپایی و آسیایی و حتی کانادایی برای مقطع ارشد، دکترا و پسا دکترا، چنین مدارک استعداد تحصیلی نیاز نیست.

در ایران، مدتی است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، آزمون های اختصاصی و ملی زبان را برای پذیرش داوطلبان جهت رشته های مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور برگزار می کنند.

مثلا وزارت علوم، آزمون زبان MSRT را برگزار می کند و وزارت بهداشت نیز آزمون زبان MHLE.

آزمون MHLE چیست؟

این کلمه مخفف Ministry of Health Language Examination است که برای سنجش سطح زبان و مهارت زبان انگلیسی متقاضیان تحصیل در رشته های تخصصی پزشکی و پیرا پزشکی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی پزشکی داخل کشور برگزار می شود.

یعنی اگر قصد شرکت در مقطع دکترای تخصصی پزشکی را دارید، بایستی خود را برای شرکت در این آزمون و کسب حداقل نمره اعلامی آماده کنید.

گفتنی است، شاخه های زیر گروه علوم پزشکی نیز می بایست نمره قبولی در این آزمون را جهت شرکت در دوره دکترای تخصصی در اختیار داشته باشند.

مدارک کسب شده در این آزمون، معمولا در هنگام مصاحبه دکترا و یا پیش از برگزاری آزمون جامع دکترا، توسط کلیه دانشگاه های علوم پزشکی قابل پذیرش بوده و اعتبار دارد.

اگر قصد دارید تا از بورسیه های رسمی دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور استفاده کنید، اخذ این مدرک زبان الزامی خواهد بود.

اعتبار مدرک اخذ شده ۲ سال است و شما بایستی از زمان اعتبار آن برای قبولی یا شرکت در آزمون تخصصی دکترا پزشکی استفاده کنید.

–   این آزمون معمولا هر دو ماه یکبار و مستقیم توسط وزارت بهداشت در تهران مدیریت می شود و مانند آیلتس و تافل، سنترهای مختلفی در سراسر ایران ندارد.

البته در سالهای اخیر شاهد برگزاری آزمون ام اچ ال ایی در استان های شیراز و تبریز و اصفهان بوده ایم.

آزمون آزمایشی MHLE در سه سطح در اساتید آنلاین انجام خواهد شد که می توانید در آن ها شرکت کنید و مهارت های خود را محک بزنید و با ساختار آزمون MHLE بیشتر آشنا شوید.

آزمون MHLE چه محتوایی دارد؟

اگر قصد شرکت در آزمون تخصصی زبان پزشکی وزارت بهداشت را دارید، باید مطلع باشید که این آزمون همواره ۱۰۰ سوال ۴ گزینه ای را در اختیار داوطلب قرار می دهد.

این آزمون نمره منفی ندارد.

آزمون زبان انگلیسی عمومی وزارت بهداشت دارای ١٠٠ پرسش در سطح آزمون استاندارد تافل میباشد.

(٣٠ پرسش درک مطلب شنیداری، ۴٠ پرسش واژگان، ساختار و دستور زبان و ٣٠ پرسش درک مطلب نوشتاری)

قسمت شنیداری: ۳۰ سوال

در این قسمت، مکالمه هایی با لهجه آمریکایی را بین یک یا چند نفر در موضوعات مختلف شاهد هستیم که داوطلب می بایست به محض شنیدن مکالمه، به سوالات ۴ گزینه ای مطرح شده پاسخ و گزینه صحیح را انتخاب کند.

برای کسب نمره خوب در این قسمت، باید ۲ کار انجام دهید.

یکی تقویت زبان انگلیسی خود و دیگری تقویت مهارت LISTENING و انتقال مطلب از ذهن به کاغذ و انتخاب گزینه درست که نیازمند مهارت تست زنی و مطالعه و تمرین بسیار است.

قسمت درک مطلب: ۳۰ مطلب

این قسمت نیازمند تمرکز و دایره واژگان خوب در عرصه های پزشکی و غیر پزشکی است.

۴ متن آکادمیک مطرح می شود که شما بایستی با توجه به متن ارایه شده، به سوالات پاسخ دهید.

قسمت واژگان: ۲۰ سوال

برای موفقیت در این قسمت، دایره واژگان خود را با مطالعه زیاد و مطالعه متون در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، محیط زیست، اقتصادی و هنری و پزشکی افزایش دهید.

البته مترادف شناسی در حوزه پزشکی برای کسب نمره حداکثری در این بخش، اهمیت دارد.

قسمت گرامر: ۲۰ سوال

این بخش نیازمند تسلط به گرامر زبان انگلیسی است.

فرق آزمون MHLE با آزمون MSRT چیست؟

آزمون MHLE با آزمون MSRT یک فرق اساسی دارد.

آزمون اول توسط وزارت بهداشت برگزار می شود و متولی آن نهاد پزشکی کشور است، اما آزمون MSRT توسط وزارت علوم و تحقیقات و فناوری (نهادی غیر پزشکی) برگزار می شود.

آزمون MHLE فقط مختص به داوطلبان شرکت کننده در رشته های تخصصی پزشکی است و ارتباطی به رشته های علوم انسانی یا مهندسی ندارد.

در آزمونMHLE، محتوا و سیستم نمره دهی تقریبا یکسان است و نسبت به آزمونMSRT، سوالات و تم موضوعات، پزشکی است.

در واقع مفاهیم و موضوعات در حوزه پزشکی بوده در حالی که MSRT همچون آیلتس، عمومی تر است.

آزمون MHLE 6 بار در سال برگزار می شود، اما آزمون MSRT بیش از ۱۰ بار در سال برگزار می شود.

 منابع مورد نیاز برای آمادگی در آزمون MHLE چیست؟

توصیه می شود این منابع را در نظر داشته باشید:

TOEFL PREPRATION KIT
BARRON’S (HOW TO PREPARE FOR TOFEL)
LONGMAN
504 ESSENTIAL GUIDE FOR TOEFL
PREPRATION FOR THE PAPER TESTS
مقالات رایگان قابل دانلود سایت معتبر پزشکی PUBMED
حداقل نمره قبولی در آزمون چند است؟

پاسخ صحیح به حداقل ۵۰ درصد سوالات آزمون مورد انتظار است.

اگر داوطلبی نتواند به نیمی از سوالات پاسخ صحیح بدهد، سطح زبان خوبی ندارد و باید با تمرین و ممارست بیشتر، خود را برای شرکت در آزمون بعدی آماده کند و مهارت تست زنی خود را در مدت زمان برگزاری آزمون ارتقا دهد.

شرایط شرکت در آزمون MHLE چیست؟

دانشنامه کارشناسی ارشد در رشته های مربوط به پزشکی و پیرا پزشکی یا دکترای حرفه ای پزشکی- دندان پزشکی و داروسازی-دامپزشکی و یا علوم آزمایشگاهی، برای شرکت در این آزمون الزامی است.

سوالات متداول

1- برای موفقیت در آزمون MHLE چه باید کرد؟

پاسخ:  این سؤال بسیاری از شرکت‌کنندگان در این آزمون تخصصی زبان رشته ‌های تخصصی پزشکی در داخل کشور است.

برای موفقیت در هر آزمون زبان مثل MHLE، بایستی دانش زبان انگلیسی شما در سطح قابل قبولی باشد؛ یعنی در حد آیلتس آکادمیک ۶.۵ از ۹؛ یعنی شما ازنظر گرامر، درک مطلب و مهارت شنیداری، ظرفیت خوبی در فهم موضوعات گوناگون و تحلیل آنها داشته باشید.

برای این موفقیت، بایستی دایره واژگان خوب داشته باشید.

نمی‌شود شما سطح گرامر خیلی خوب داشته باشید و خیلی خوب مقاله بنویسید، اما واژگانی که می‌دانید ضعیف و محدود باشد.

پس نخستین گام برای افزایش موفقیت در آزمون، ارتقای دایره واژگان است.

چون آزمون به‌ صورت تخصصی برای دانش‌آموختگان پزشکی برگزار می‌شود، مرور کلمات تخصصی دوره پزشکی و مترادف‌ها و کاربرد آن‌ها در جملات، ضروری است.

برای این کار باید وقت بگذارید و نمونه سؤالات دوره‌های گذشته را مرور کنید.

2- در بخش شنیداری چه راهکار هایی برای توسعه مهارت شنیداری دارید؟

پاسخ: ممتحنین آزمون ‌هایی مانند آیلتس و تافل که بخش LISTEINING در آنجا برگزار می‌شود، به داوطلبان برای تقویت مهارت شنیداری توصیه می‌کنند تا می‌ توانند، گوش خود را معرض مکالمه ‌های عمومی و تخصصی زبان انگلیسی قرار بدهند تا گوش و ذهن، با تلفظ کلمات با لهجه‌ های مختلف و معنی آن‌ ها آشنا شود.

راهی جز تکرار، تمرین و تکرار برای تقویت مهارت شنیداری نیست.

تقویت مهارت شنیداری به ‌صورت ضربتی امکان ندارد؛ یعنی شما نمی‌توانید مهارت شنیداری را ظرف ۲ هفته از ۱۰ درصد به ۵۰ درصد برسانید!

چرا که مهارت شنیداری، در کنار خوش گوش کردن، نیازمند دایره واژگان و مدام گوش کردن فایل ‌های موسیقی، فایل ‌های ویدیویی مستند های مختلف، گوش کردن اخبار انگلیسی، دیدن فیلم‌ ها و امثالهم است و زمان ‌بر است.

از فایل ‌هایی که در اینترنت برای تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی ارائه ‌شده است استفاده کنید.

3- آیا مدرک زبان آزمون MHLE جایگزین مدرک آیلتس و تافل برای تحصیل در خارج از کشور است؟

پاسخ: خیر. اعتبار این مدرک تنها برای ورود به مقطع تخصصی پزشکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی و سازمان‌های مرتبط با وزارت بهداشت ایران است و در خارج از کشور اعتباری ندارد.

4- حداقل نمره قبولی آزمون MHLE چند است؟

پاسخ:  پاسخ صحیح به حداقل ۵۰ درصد سؤالات آزمون مورد انتظار است.

اگر داوطلبی نتواند به نیمی از سؤالات پاسخ صحیح بدهد، سطح زبان خوبی ندارد و باید با تمرین و ممارست بیشتر، خود را برای شرکت در آزمون ۶ ماهه آینده آماده کند و مهارت تست ‌زنی خود را در مدت ‌زمان برگزاری آزمون ارتقا دهد.

5- آیا متقاضیان تحصیل در دوره دکترای تخصصی اعزام به خارج از کشور می ‌بایست در آزمون MHLE  شرکت کنند؟

پاسخ:  منحصراً داوطلبان شرکت در دوره ‌های دکترای تخصصی پزشکی اعزام به خارج از کشور بایستی نمره قبولی در آزمون را بر اساس معیار های اعلامی وزارت بهداشت کسب کنند.

6- شرایط شرکت در آزمون MHLE چیست؟

پاسخ:  دانشنامه کارشناسی ارشد در رشته ‌های مربوط به پزشکی و پیرا پزشکی یا دکترای حرفه ‌ای پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی، دامپزشکی و یا علوم آزمایشگاهی، برای شرکت در آزمون MHLE الزامی است.

7- من مدرک معادل کارشناسی ارشد دارم. مجاز به ثبت ‌نام هستم؟

پاسخ:  خیر.

8- من مشغول به تحصیل در دوره دکترای تخصصی (دستیاری) هستم. می‌توانم دوباره در آزمون MHLE  شرکت کنم؟

پاسخ:  خیر.

9- آیا برای دریافت امکانات مادی و معنوی دانشگاه‌ ها برای کسب فرصت ‌های مطالعاتی در خارج از کشور، شرکت در آزمون MHLE نیاز است؟

پاسخ:  بله.

10- بهترین منابع برای آمادگی در آزمون MHLE چیست؟

پاسخ:  بهترین منابع را کسانی که در آزمون دوره ‌های قبلی نمرات خوبی کسب کرده‌ اند می ‌توانند به شما معرفی کنند.

البته چون سطح زبان انگلیسی پزشکی افراد در حوزه بهداشتی و سلامت متفاوت است، نیاز است بر اساس سطح زبان خود و بازه زمانی برای آمادگی در آزمون، از منابع سطوح مختلف استفاده کنید.

طراحان سؤالات زبان انگلیسی تخصصی پزشکی در این آزمون، معمولاً از متون ژورنال ‌های تخصصی پزشکی با IMPACT FACTOR بالا استفاده می‌کنند و البته فهم سؤالات زبان کارشناسی ارشد وزارت بهداشت نیز می ‌تواند یک منبع ارزنده باشد.

توصیه می‌ کنیم این منابع را در نظر داشته باشید:

– TOEFL PREPRATION KIT
– BARRON’S (HOW TO PREPARE FOR TOFEL)
– LONGMAN
– 504 ESSENTIAL GUIDE FOR TOEFL
– PREPRATION FOR THE PAPER TESTS
– مقالات رایگان قابل دانلود سایت معتبر پزشکی PUBMED

11- چگونه می‌توان نمره تضمینی در آزمون MHLE به دست آورد؟

پاسخ:  در هیچ آزمون زبان انگلیسی، تضمین نمره غیرممکن است و اگر در سایت ‌ها و آگهی ‌ها، با چنین مواردی مواجه شدید، مراتب را به پلیس سایبر استان محل سکونت یا وزارت بهداشت اطلاع دهید.

سخن آخر

شمخا داوطلبین و متقاضیان گرامی می توانید با شرکت در دوره آنلاین MHLE مهارت های خود را برای این آزمون ارتقا دهید و با ساختار آن بیشتر آشنا شوید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
تعیین سطح زبان انگلیسی

معرفی بهترین سایت های تعیین سطح زبان انگلیسی

اگر به دنبال بهترین سایت ها برای تعیین سطح زبان انگلیسی خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم….

بیشتر بخوانید
10 پادکست برای بهبود لیسنینگ زبان انگلیسی

معرفی ۱۰ پادکست برای بهبود لیسنینگ زبان انگلیسی

لیسنینگ یک مؤلفه کلیدی در تسلط بر زبان انگلیسی است که بینش هایی را در مورد تفاوت های ظریف فرهنگی…

بیشتر بخوانید
مقایسه آزمون های تافل و آیلتس

مقایسه آزمون های تافل و آیلتس از نظر هزینه و اعتبار

مقایسه آزمون های تافل و آیلتس یکی از بحث های جذاب برای و البته مهم برای داوطلبان این آزمون هاست….

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

Comments closed.

آواتار کاربر کاربر مهمان faezeh ۱۲ مرداد ۱۴۰۱

سلام وقتتون به خیر
برای آزمون لیسانس به پزشکی هم این آزمون برگزار میشه؟ با داشتن مدرک لیسانس باید شرکت کنم درسته؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

آواتار کاربر کاربر مهمان مهدی رضایی ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

درود بر شما
آزمون MHLE برای کسانی است که در مقطع کارشناسی ارشد هستند و میخواهند وارد مقطع دکتری شوند. (و یا در مقطع دکتری هستند و میخواهند در آزمون جامع شرکت کنند و یا از پایان نامه خود دفاع کنند)
اما شما که مدرک کارشناسی دارید باید داخل آزمون های وزارت بهداشت که به صورت سراسری برگزار می شود شرکت کنید. (یکبار در سال برگزار می شود و بیشتر بر روی واژگان و مهارت خواندن متمرکز است)
موفق باشید

آواتار کاربر کاربر مهمان Sara ۳ شهریور ۱۴۰۱

سلام وقت به خیر
من پزشک عمومی هستم و حدودا ۳ماه دیگه طرح نیروی انسانی ام تمام میشود،آیا می توانم در ازمون MHLE شرکت کنم؟فایده ی گرفتن این مدرک چی هست؟و این هم بگم من فارغ التخصیل دانشگاه ازاد بودم.ممنون میشم جواب بدین.

آواتار کاربر کاربر مهمان مهدی رضایی ۵ شهریور ۱۴۰۱

سلام و وقت بخیر
بله شرکت در این آزمون محدودیتی ندارد.

آواتار کاربر کاربر مهمان شیوا غیور ۱۷ آبان ۱۴۰۱

سلام و وقت بخیر. من پزشک متخصص هستم و سوالم اینه که آیا مدرک این آزمون جهت شرکت در دوره فلوشیپ مورد قبل است؟؟؟

آواتار کاربر کاربر مهمان T ۲ دی ۱۴۰۱

سلام من از رشته های فنی هستم و برای آزمون لیسانس به پزشکی میخوام این آزمون رو بدم ، میتونم؟ بعد این دانشنامه که گفتید یعنی چی ؟

آواتار کاربر کاربر مهمان ZG ۲ بهمن ۱۴۰۱

سلام ببخشید برای شرکت در دکتری تخصصی دندانپزشکی هم باید این آزمون داده بشه؟

آواتار کاربر کاربر مهمان فاطمه ۳ اسفند ۱۴۰۱

سلام من دانشجوی پزشکی عمومی هستم و ۱.۵ سال دیگه فارغ التحصیل میشم ولی استریتم و میتونم بلافاصله بعد از دریافت مدرکم آزمون پذیرش دستیار شرکت کنم. با این شرایط میتونم آزمون MHLE شرکت کنم؟

آواتار کاربر کاربر مهمان محمدحسین ۴ خرداد ۱۴۰۲

باسلام
بنده کارشناسی پیراپزشکی
ارشد وزارت علوم دارم
آیا میتوان MHLE شرکت کنم
زیرا میخوام دکتری وزارت بهداشت شرکت کنم

آواتار کاربر کاربر مهمان Shyda ۲۷ تیر ۱۴۰۲

سلام با کارشناسی علوم آزمایشگاهی میشه در آزمون MHLE شرکت کرد؟
اگر نمیشه دقیقا کدوم آزمون رو باید شرکت کنم که مدرک زبان معتبر داشته باشم ( تو ایران البته)

question