آزمون تعیین سطح آکسفورد

آزمون تعیین سطح آکسفورد

آزمون تعیین سطح آکسفورد   Oxford Level Testیک آزمون زبان معتبر در سراسر جهان است و تنها آزمون مهارتی است که توسط دانشگاه آکسفورد تایید شده است. آزمون زبان انگلیسی آکسفورد طی چندین سال طراحی و توسعه یافته است و در هر مرحله از این آزمون دقت زیادی به کار گرفته شده است.

اگر به دنبال روشی برای آگاهی از سطح زبان انگلیسی خود هستید، شرکت در آزمون تعیین سطح آکسفورد را به شما پیشنهاد می کنیم. برای اطلاع از شرایط و مراحل شرکت در این آزمون، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

سیستم استاندارد CEFR چیست؟

تعیین سطح زبان انگلیسی در سال های گذشته با استفاده از سه واژه مبتدی، متوسط و پیشرفته معرفی می شد. استفاده از این واژه ها برای تعیین سطح در بسیاری از موارد با خطا موجه می شد. به عنوان مثال شما با شرکت در یک آزمون تعیین سطح به به عنوان زبان آموز سطح متوسط معرفی می شدید اما با شرکت در آزمون دیگر سطح شما مبتدی بود. در حقیقت این لغات معیار درستی برای تعیین سطح نبودند.

امروزه استاندارد CEFR این مشکل را حل کرده است و باعث شده یک پایه و اساس علمی برای تعیین سطح زبان انگلیسی وجود داشته باشد. این استاندارد نخستین بار در سال 2001 معرفی شد و بر این اساس برای توصیف سطح زبان انگلیسی هر یک از افراد، از واژه های زیر استفاده می شود:

 • زبان‌آموز پایه (A) یا Basic
 • مستقل (B) یا Independent
 • ماهر (C) یا Proficient

هر یک از سطوح زبان فوق، در دو سطح یک و دو تعریف ارائه می شوند، که مجموعا شش سطح A1، A2 ، B1، B2،  C1و C2 را شامل می‌ شوند. لازم به ذکر است که، آزمون تعیین سطح آکسفورد نیز مطابق با استاندارد CEFR طراحی شده است و از این نظر بسیار تخصصی و دقیق می باشد.

آزمون تعیین سطح آکسفورد

معرفی آزمون تعیین سطح آکسفورد

آزمون تعیین سطح آکسفورد انگلیسی یک آزمون چند سطحی برای سنجش مهارت عمومی انگلیسی است که توانایی درک و برقراری ارتباط موثر به زبان انگلیسی را ارزیابی می کند. این آزمون هر چهار مهارت صحبت کردن، شنیدن، خواندن و نوشتن را شامل می شود و مطابق استاندارد CEFR در سه سطح A، B وC  تقسیم بندی می شود. تعریف تخصصی هر یک از سطوح زبان به شرح زیر است.

 • سطح A1: شخصی که دارای این سطح از زبان انگلیسی باشد، می تواند جملات ساده و روزمره را درک کند و از آنها برای معرفی خود، محل زندگی، شغل و غیره استفاده کند.
 • سطح A2: در این سطح از زبان، شخص توانایی استفاده از جملات انگلیسی برای بیان علایق، شرایط آب و هوایی و توصیف پدیده های اطرافش را دارد. این فرد می تواند در مورد نیازهای خود و مسائل مهم به راحتی صحبت کند.
 • سطح B1: شخصی که به این سطح از زبان مسلط است، می تواند از جملات انگلیسی به طور واضح استفاده کند و در هنگام مکالمه در مورد اهداف، آرزوها و آینده خود صحبت کند.
 • سطح B2: زبان آموزی که به این سطح از زبان تسلط داشته باشد، می تواند یک متن دارای پیوستگی و با استفاده از اصطلاحات و لغات تخصصی را به خوبی بنویسد. در واقع این افراد هر نوع متن تخصصی با وجود اصطلاحات تخصصی را به خوبی درک می کنند.
 • سطح C1: این سطح از زبان انگلیسی به عنوان سطح بالا محسوب می شود و زبان‌آموزانی که به این سطح رسیده باشند، می‌توانند از زبان انگلیسی برای بیان مقصود خود در محل کار و دانشگاه استفاده کنند. در این سطح پیشرفته از زبان، فرد می‌تواند معانی غیر مستقیم، اصطلاحات تخصصی زبان انگلیسی و گاها کنایه ها را درک کند. شخصی با سطح زبان C1 می تواند به اصلاح یک متن از نظر گرامری و ساختارهای ضعیف بپردازد.
 • سطح C2: این سطح از بان آخرین سطح تسلط بر زبان انگلیسی است. این افراد می توانند انواع کتاب های تخصصی زبان انگلیسی را مطالعه کنند و تمامی اصطلاحات، عبارت ها و کنایه های زبان انگلیسی را به خوبی درک می کنند.

موارد امتحانی آزمون تعیین سطح آکسفورد

آزمون تعیین سطح آکسفورد شامل سوالات تستی می باشد و دارای بخش های مختلفی است. این بخش ها شامل موارد زیر هستند:

 1. بخش Vocabulary یا لغات، که این بخش شامل 40 سوال تستی می باشد.
 2. بخش Listening یا شنیداری، که این بخش شامل 24 سوال تستی می باشد.
 3. بخش Reading یا خواندن، که این بخش شامل 20 سوال تستی می باشد.
 4. بخش Grammar یا دستور زبان، که این بخش نیز شامل 40 سوال تستی می باشد.

چرا شرکت در آزمون تعیین سطح آکسفورد ضروری است؟

شرکت در این آزمون تعیین سطح می ‌تواند نقاط قوت و نقاط ضعف زبان‌ آموزان را مشخص کند. در واقع  آزمون تعیین سطح آکسفورد دید درستی از سطح زبان و جایگاهشان در میان سطوح مختلف زبان به داوطلبان ارائه می دهد. با شرکت در این آزمون و آگاهی از سطح زبان خود، می توانید با میل و انگیزه نسبت به تقویت نقاط ضعف خود اقدام کنید.

آزمون تعیین سطح آکسفورد

نتیجه آزمون تعیین سطح آکسفورد چگونه ارائه می شود؟

در آزمون تعیین سطح آکسفورد پس از اتمام پاسخگویی به سوالات، نتیجه آزمون شما به دو صورت نمایش داده می شود. در بخش اول نتایج سطح شما را از beginner  تاadvance   مشخص می کند و همچنین طبق استاندارد CERF سطح شما را از A1 تا C2 (مطابق آنچه در قسمت بالا ذکر شد) نمایش می دهد. در بخش دوم از پاسخ این آزمون، پاسخ های شما تصحیح شده و جواب هر کدام از سوالات تستی همراه با توضیحات تکمیلی به شما نمایش داده می شود.

آزمون تعیین سطح آکسفورد برای چه کسانی مناسب نیست؟

آزمون تعیین سطح زبان آکسفورد معمولا به دو منظور تعیین سطح و خود آزمایی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع کسانی که می خواهند از سطح زبان خود آگاه شوند می توانند در این آزمون شرکت کنند. همچنین افرادی که قصد دارند در دوره های آموزش زبان انگلیسی در آموزشگاه ها ثبت نام کنند، ابتدا باید در آزمون تعیین سطح آکسفورد شرکت کنند.

کسانی که امکان شرکت در آزمون های حضری را ندارند، از طریق این آزمون می توانند سطح مهارت های خود را در هر کدام از قسمت های Reading، Listening، Speaking و Writing ارزیابی کنند.

جمع بندی

یکی از روش های معتبر برای تعیین سطح زبان انگلیسی، شرکت در آزمون تعیین سطح آکسفورد است. این آزمون مطابق با استاندارد CERF است و زبان آموزان با شرکت در این آزمون معتبر به خوبی نقاط قوت و ضعف خود را درک می کنند. شما نیز می توانید از طریق استاد آنلاین برای شرکت در این آزمون، اقدام نمایید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
ساختار آزمون تافل

ساختار آزمون تافل | بررسی جامع آزمون های PBT و iBT

در دنیای امروز، تسلط بر زبان انگلیسی به عنوان زبانی بین‌المللی، کلیدی برای گشودن درهای موفقیت در زمینه‌ های تحصیلی…

بیشتر بخوانید
بهترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی

بهترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی

بهترین راه برای یادگیری گرامر انگلیسی در مرحله اول آموزش صحیح و اصولی است و بعد تمرین زیاد. گرامر انگلیسی…

بیشتر بخوانید
تعیین سطح زبان انگلیسی

معرفی بهترین سایت های تعیین سطح زبان انگلیسی

اگر به دنبال بهترین سایت ها برای تعیین سطح زبان انگلیسی خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم….

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question