راهنمای تحصیل در کاستاریکا ۲۰۲۲

تحصیل در کاستاریکا

تحصیل در کاستاریکا به دلیل هزینه های پایین زندگی، امکانات نسبتاً مناسب و زندگی در آمریکای مرکزی برای دانشجویان بین المللی جذاب است.

جمهوری کاستاریکا کشوری واقع در آمریکای مرکزی است. پایتخت این کشور شهر سان خوزه و واحد پول آن کولون کاستاریکا است. جمعیت این کشور بیش از 5 میلیون نفر است. زبان رسمی این کشور مانند بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین و مرکزی زبان اسپانیایی است.

این کشور از نظر سیاسی یکی از باثبات‌ترین کشورهای آمریکای مرکزی به‌شمار می‌آید. به دنبال یک جنگ داخلی کوتاه در ۱۹۴۸، ارتش این کشور منحل شد. از آن زمان این کشور نقش میانجی را در آمریکای مرکزی بر عهده گرفته است.

نام این کشور در زبان فارسی کستاریکا و کوستاریکا هم نوشته می‌شود. پیش از ورود اروپائیان به قاره آمریکا مردمان مایان و آزتک در آمریکای مرکزی می‌زیستند. سرخپوستان کاستاریکا تا پیش از غلبه اروپایی‌ها با استفاده از جوهرهای قرمز و مشکی که از سبزیجات می‌گرفتند، به شیوه تصویرنگاری بر روی پوست جانوران می‌نوشتند.

کاستاریکا از سده ۱۶ مستعمره کشور اسپانیا بوده و در روز ۱۵ سپتامبر ۱۸۲۱ از این کشور اعلام استقلال کرد.

مساحت کاستاریکا ۵۱۱۰۰ کیلومتر مربع است. این کشور از شمال با نیکاراگوئه و از جنوب شرقی با پاناما همسایه است. در شرق این کشور دریای کارائیب و در غرب آن اقیانوس آرام قرار دارد.

قهوه بخش عمده‌ای از صادرات کستاریکا را تشکیل می‌دهد. موز، نیشکر، گاو گوشتی، کاکائو و الوار نیز دیگر صادرات مهم این کشور هستند.

اکوتوریسم یکی از موتورهای اصلی اقتصاد کستاریکا است و دولت کستاریکا تعهد کرده که این کشور را به اولین کشور خنثی از لحاظ انتشار دی‌اکسید کربن تبدیل کند.

فرهنگ محلی کوستاریکا ترکیبی از فرهنگ آمریکای لاتین و تأثیرات فرهنگ کابویی است.

تحصیل در کاستاریکا
راهنمای تحصیل در کاستاریکا 2022

تحصیل در کاستاریکا

بیش از 60 دانشگاه در کشور کاستاریکا وجود دارد. این کشور دانشگاه های خوبی دارد. 6 دانشگاه این کشور در سطح دانشگاه های ممتاز آمریکای مرکزی و آمریکای لاتین هستند.

دانشگاه De costa Rica ، دانشگاه ملی Costa Rica، دانشگاه Latinoamericana de Ciencia y Tecnologia – ULACIT،  دانشگاه Latina de Costa Rica ،  دانشگاه Para La Paz، دانشگاه Estatal a Distanica، موسسه فناوری de costa Rica ( ITCR ) و دانشگاه ملی فناوری از جمله دانشگاه های سرشناس این کشور هستند.

در مقایسه با دانشگاه های دولتی، دانشکده های خصوصی معمولاً بر پایه رشته ها و گرایش های خاص شکل گرفته اند. برای مثال دانشگاه بین المللی EARTH یک دانشگاه خصوصی است که بر علوم کشاورزی تاکید دارد.

مبلغ شهریه دانشگاه بنابر رشته و خصوصی یا دولتی بودن دانشگاه متفاوت است. هزینه زندگی در این کشور حدود 500 تا 700 دلار آمریکا در هر ماه است.

زبان تحصیل در این کشور اسپانیایی است. در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا بعضی رشته ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود.

ورود به اکثر دانشگاه های این کشور بدون قبولی در آزمون های ورودی ممکن نیست. دانشجویان بین المللی برای ثبت نام در دانشگاه های کاستاریکا باید مدرک زبان بین المللی معتبر تافل بین المللی با نمره بالا و یا حداقل مدک CAT با نمره ۱۵۳ را ارائه دهند.

در دانشگاه های این کشور بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی تعلق نمی گیرد. دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی این کشور مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران نیست.

دانشجویان بین المللی در کشور کوستاریکا می توانند بسته به مقطع تحصیلی خود در هفته در مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت، کارشناسی ارشد بین ۱۰ – ۲۰ ساعت و دکترا بیشتر از ۲۰ ساعت کار کنند.

شرایط ویزای دانشجویی

در چند سال اخیر انجمن علمی کوستاریکا با هدف تقویت آموزش عالی، دسترسی دانشجویان بین المللی به بالاترین سطح آموزشی این کشور را افزایش داده است.

شرایط پذیرش در دانشگاه های این کشور، از موسسه ای به موسسه دیگر متفاوت است. با این حال نمرات دوره دبیرستان، اثبات مهارت های زبانی (اسپانیایی و انگلیسی)، داشتن رزومه علمی مناسب (برای کارشناسی ارشد و دکترا) و البته نامه پذیرش از دانشگاه های این کشور برای اخذ ویزای دانشجویی الزامی است.

بهتر است برای به روز کردن اطلاعات خود در خصوص ویزای این کشور به وب سایت رسمی دولت کاستاریکا مراجعه نمایید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question