مهاجرت تحصیلی به قبرس ۲۰۲۱

مهاجرت تحصیلی به قبرس

در سال هایی اخیر مهاجرت تحصیلی به قبرس به شدت میان دانشجویان ایرانی محبوب شده است. اما چرا مهاجرت تحصیلی به قبرس برای ایرانی ها جذاب است؟ قبل از پاسخ به این سوال بهتر است کمی با جزیره قبرس آشنا شویم.

جزیره قبرس

جزیره قبرس بعد از جزیره ساردنی و سیسیل سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه‌است. جمهوری قبرس از اعضای اتحادیه اروپا است. قبرس از نقاط گردشگرپذیر مدیترانه‌ است و در ۱ ژانویه ۲۰۰۸ به حوزه یورو پیوست.

آزمون آزمایشی تافل

قسمتی از شمال این جزیره قبرس شمالی (بخش ترک‌نشین) دارای ساکنان مسلمان و ترک‌زبان قبرسی است و بخش جنوبی (اروپایی) این جزیره عموماً قبرسی (یونانی‌نشین) هستند. در قبرس هردو زبان یونانی و زبان ترکی زبان‌های رسمی هستند. یونانی‌ها مسیحی ارتودوکس و ترک‌های قبرس مسلمان هستند.

از سال ۱۹۷۴ که ارتش ترکیه در واکنش به کودتای یونانی ‌ها به شمال قبرس هجوم برد، این جزیره به دو بخش تقسیم شد. پس از آن بخش جنوبی قبرس که در اختیار یونانی‌هاست به اتحادیه اروپا پیوست اما بخش ترک‌نشین شمالی جدا ماند. بخش شمالی قبرس تنها توسط ترکیه به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخته شده‌ است.

به دلیل روابط قبرس شمالی با ترکیه ورود به این بخش برای ایرانی ها نیازمند ویزا تحصیلی نیست. این در حالی است که ورود به قبرس اروپایی نیازمند ویزا است. از این رو مهاجرت تحصیلی به قبرس شمالی برای دانشجویان ایرانی همواره جذاب بوده است.

مهاجرت تحصیلی به قبرس بدون مدرک زبان

بر خلاف بسیاری از داشگاه های جهان، مهاجرت تحصیلی به قبرس نیازمند داشتن مدرک زبان نیست. دروس و کتاب های ارائه شده در دانشگاه های قبرس شمالی به زبان انگلیسی است. تسلط به زبان انگلیسی برای ادامه تحصیل در قبرس شمالی یک امر لازم و ضروری است اما نداشتن مهارت زبان انگلیسی مانع پذیرش دانشجو در دانشگاه های قبرس شمالی نیست و دانشجو می تواند پس از اعزام به قبرس شمالی به آموزش تخصصی زبان انگلیسی بپردازد.

آزمون آزمایشی آیلتس

دانشگاه های قبرس قبل از ورود از دانشجویان امتحان زبان انگلیسی می گیرند. قبولی در این امتحان به معنای تسلط دانشجو به زبان انگلیسی است. همچنین دانشجویانی که مدرک آیلتس 5 به بالا دارند نیازی به شرکت در این امتحان ندارند.

تحصیل در قبرس

مهاجرت تحصیلی به قبرس در مقطع کارشناسی

همانند سیستم آموزشی ایران، مقطع کارشناسی یا همان دوره لیسانس در کشور قبرس چهار سال است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات الزامی است. البته متقاضیانی که با سیستم آموزشی جدید شش سه سه تحصیل کرده اند می توانند با داشتن مدرک دیپلم برای تحصیل در قبرس اقدام کنند. برای تحصیل در رشته های مقطع کارشناسی داشتن معدل بالا شرط نیست.

هزینه تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی بین 3 هزار یورو تا 9 هزار یورو در سال است.

مهاجرت تحصیلی به قبرس در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد قبرس، طبق استاندارد بین المللی از سیستم آموزشی دو ساله پیروی می کند که مشتمل بر چهار ترم است. افرادی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند بایستی که دارای مدرک کارشناسی در رشته ای مرتبط با رشته مورد نظرشان باشند.  برای ورود به دانشگاه های قبرس به عنوان دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد نیازی به گذراندن آزمون خاصی نیست و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو انجام می شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد قبرس به زبان انگلیسی است ولی داشتن مدرک زبان انگلیسی الزامی نیست. در صورت داشتن مدرک آیلتس 6.5 یا معادل آن، از شما آزمون زبان گرفته نخواهد شد و بصورت مستقیم وارد دپارتمان مورد نظر خواهید شد.

یکی از سوالات دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد قبرس تفاوت بین رشته های کارشناسی ارشد با پایان نامه و بدون پایان نامه است. جواب این سوال این است که سیستم ارشد بدون پایان نامه برای افرادی طراحی شده است که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را نداشته باشند و اگر فردی قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارد بایستی رشته ارشد خود را همراه با پایان نامه انتخاب کند.

هزینه های تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی ارشد را باید 3 هزار تا ۱۳ هزار یورو در سال نظر گرفت.

مهاجرت تحصیلی به قبرس در مقطع دکترا

تحصیل در قبرس در مقطع دکترا به دو طریق انجام می شود. شخص می تواند جهت تحصیل دکترا در قبرس هزینه پرداخت نماید و یا در صورتی که بتواند یک درخواست از یک استاد راهنما از دانشگاه های قبرس دریافت نماید، می تواند به عنوان یک دانشجوی بین المللی، از تحصیل رایگان در این کشور بهره مند شود. تحصیل در قبرس در مقطع دکترا اغلب به صورت تحقیق و پژوهش انجام می شود. این دوره ها سه ساله است و شخص می تواند تا ۵ سال نیز به تحصیل در مقطع دکترا بپردازد. هزینه های تحصیل در مقطع دکترا را باید حدود  ۱۳ هزار یورو تا ۱۵ هزار یورو در سال در نظر گرفت.

تحصیل در قبرس در رشته های پزشکی

قبل از هر چیز باید در نظر داشته باشید که وزارت بهداشت مدارک پزشکی قبرس شمالی را به رسمیت نمی شناسد. البته این قانون ممکن است تغییر کند اما در حال حاضر این محدودیت وجود دارد. بنابراین برای مدرک پزشکی بهتر است از دانشگاه های قبرس اروپایی اقدام کنید.

در اغلب کشورها شخص برای ورود به رشته پزشکی بایستی حتما آزمون ورودی رشته های پزشکی را که اغلب به زبان رسمی همان کشور برگزار می شود را گذرانده و در صورت قبولی امکان حضور در کلاس ها را خواهد داشت. یکی از مزیت های تحصیل در قبرس امکان حضور و تحصیل در رشته های پزشکی بدون نیاز به گذراندن آزمون ورودی است. شخص می تواند به طور مستقیم برای این رشته اقدام نماید.

هزینه های تحصیل در قبرس در رشته های پزشکی متفاوت است. به طور مثال هزینه تحصیل در رشته داروسازی حدود سالی 7 هزار تا 9 هزار یورو است و هزینه های تحصیل در بسیاری دیگر از رشته پزشکی حدود 18 هزار یورو تا 22 هزار یورو در سال خواهد بود.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش

مدرک لازم جهت اخذ پذیرش­­مقطع تحصیلی
 • ترجمه مدرک دیپلم شو پیش دانشگاهی
 • ترجمه ریزنمرات دیپلم و پیش دانشگاهی
 • اسکن صفحه اول پاسپورت
مقطع پزشکی و پیراپزشکی

مقطع کارشناسی

 • ترجمه مدرک موقت و یا دانشنامه مقطع کارشناسی
 • ترجمه ریزنمرات مقطع کارشناسی
 • اسکن صفحه اول پاسپورت
 • یک رزومه از سوابق فردی، تحصیلی و کاری
مقطع کارشناسی ارشد
 • ترجمه مدرک موقت و یا دانشنامه مقطع کارشناسی ارشد
 • ترجمه ریزنمرات مقطع کارشناسی ارشد
 • ترجمه مدرک موقت و یا دانشنامه مقطع کارشناسی
 • ترجمه ریزنمرات مقطع کارشناسی
 • اسکن صفحه اول پاسپورت
 • یک رزومه از سوابق فردی، تحصیلی و کاری
مقطع دکترا

 

بورس تحصیلی

اکثر دانشگاه‌های قبرس شمالی به دانشجویان واجد شرایط بورسیه می‌دهند. وزارت آموزش ملی و ورزشی جمهوری ترک قبرس شمالی بر اساس عملکرد تحصیلی دانشجویان بین‌المللی بورسیه می‌دهد. در قبرس شمالی دو نوع بورسیه وجود دارد:

 • بورس تحصیلی کامل

شهریه کامل دانشگاه + هزینه خوابگاه + کمک‌هزینه (۲۰۰ دلار * ۱۲ ماه) + کمک‌هزینه ثابت (۱۲۰ لیره ترکی / ترم)

 • بورس تحصیلی جزئی

کمک‌هزینه (۲۰۰ دلار * ۱۲ ماه) + کمک‌هزینه ثابت (۱۲۰ لیر ترکیه / ترم)

دانشجویانی که در یک دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند، می‌توانند برای بورس تحصیلی اقدام کنند. برای دریافت بورسیه باید در سپتامبر و فوریه. مدارک لازم را به دانشگاه مربوطه تحویل دهید.

بورسیه تحصیلی معمولاً در مقطع دکترا اعطا می شود و شما باید رزومه ای قوی شامل مدرک زبان با نمره بالا، مقالات چاپ شده در مجلات علمی بین المللی، معدل بالا و … ارائه دهید.

آیا پس از پایان تحصیل می توان در قبرس کار کرد؟

پس از فارغ التحصیلی به شما فرصت داده می شود تا در کشور قبرس به جستجوی کار بپردازید. در صورتی که در شغلی مناسب استخدام شوید می توانید اقامت خود را به نوع کاری تغییر دهید.

تحصیل در قبرس یک فرصت بسیار خوب برای افرادی است که قصد دارند در خارج از کشور ادامه تحصیل داشته باشند اما هزینه های زیادی را برای تحصیل پرداخت نکنند. با توجه به رنکینگ خوب دانشگاه های قبرس و امکان تحصیل در قبرس در رشته های مختلف این کشور می تواند انتخاب مناسبی باشد.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question