مهاجرت تحصیلی به آلمان ۲۰۲۱

مهاجرت تحصیلی به آلمان همواره یکی از راه های مطمئن و به صرفه برای ادامه تحصیل بوده است. مهاجران زیادی در سال های اخیر به کشور آلمان وارد شده اند که بخش زیادی از آن ها از طریق ویزای تحصیلی و ویزای کار آلمان به این کشور مهاجرت کرده اند. رایگان بودن تحصیل در آلمان، یکی از دلایل اصلی تعداد بالای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان است.

مساحت این کشور اروپایی ۳۵۷٬۳۸۶ کیلومتر مربع است و جمعیت آن  بیش از 83 میلیون نفر است.

آلمان دارای یک بازار اقتصادی اجتماعی با نیروی کار مجرّب، سرمایه فراوان، سطح پایین فساد، و سطح بالا از نوآوری است. آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد ملی در اروپاست و هم چنین جزو چهار تولیدکننده بزرگ جهان است.

سطح دانش زبان آلمانی مورد نیاز برای مهاجرت به آلمان

کشورهای آمریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه و سوئد پنج کشوری هستند که به ترتیب بیشترین برندگان جایزه نوبل را داشته اند. آمریکایی ها تاکنون ۳۷۵ جایزه نوبل دریافت کرده اند. به این ترتیب این کشور در صدر کشورهایی قرار دارد که بیشترین جایزه نوبل را در رشته های صلح، ادبیات، شیمی، فیزیک، پزشکی و اقتصاد دریافت کرده است. آمریکا بیشترین موفقیت را در رشته پزشکی با ۹۴ جایزه به دست آورده است.

بریتانیا پس از آمریکا در رتبه دوم فهرست کشورهایی قرار دارد که بیشترین جایزه نوبل را دریافت کرده اند. بریتانیایی ها تاکنون ۱۳۰ بار برنده جایزه نوبل شده اند. آلمان پس از آمریکا و بریتانیا در جایگاه سوم فهرست قرار دارد. اتباع آلمانی تاکنون ۱۰۸ بار برنده جایزه نوبل شده اند.

چرا مهاجرت تحصیلی به آلمان مورد توجه دانشجویان است؟

مهاجرت تحصیلی به آلمان مزایای بینظیری دارد که اگر بخواهیم تیتر وار به آن اشاره کنیم می توان به این موارد اشاره کرد:

  • کیفیت آموزش: دانشگاه‌های آلمان طیف متنوعی از رشته‌ها و دوره‌های آموزشی را ارائه می‌دهند و در دنیا جزو بهترین‌ها هستند.
  • تحصیلات رایگان: 35 درصد دانشجویان، آلمان را به خاطر رایگان بودن شهریه دانشگاه‌هایش انتخاب می‌کنند.
  • تعداد زیاد مراکز آموش عالی: در آلمان بیش از ۳۷۰ مرکز آموزش عالی وجود دارد که در ۱۶۵ نقطه این کشور قرار دارند.
  • امکان تحصیل به زبان آلمانی و انگلیسی: در مقطع ارشد و دکترا، امکان تحصیل به هر دو زبان وجود دارد.
  • اجازه کار برای دانشجو: دانشجو امکان کار پاره‌وقت در ایام تحصیل و امکان کار تمام‌وقت در ایام غیرتحصیلی را دارد.
  • اعتبار مدارک دانشگاهی آلمان: مدرکی که دریافت می‌کنید، در سراسر جهان از اعتبار فوق‌العاده‌ای نزد کارفرمایان برخوردار است.
  • فرصت‌های شغلی بی‌شمار پس از فارغ‌التحصیلی: 69 درصد دانشجویان بین‌المللی نیز ترجیح می‌دهند در آلمان بمانند و شغل خوبی پیدا کنند.
  • زندگی در کشوری امن و باثبات: آلمان کشوری است که امنیت، ثبات اقتصادی و سیاسی آن بی‌نظیر است.
  • امکان پیدا کردن کار و اقامت پس از فارغ‌التحصیلی: اگر دوست دارید برای همیشه به اروپا مهاجرت کنید، مهاجرت تحصیلی به آلمان راه خوبی است.

آمارهای WES نشان می‌دهد تنها در سال ۲۰۱۸، ۷۵۲۷ نفر دانشجوی ایرانی برای ادامه تحصیلات خود وارد کشور آلمان شدند.

بر اساس اطلاعیه اخیر کشور آلمان، دارندگان بورسیه تحصیلی و پذیرفته شدگان در فرصت مطالعاتی، دوره دکترا و دوره فوق لیسانس با مدرک زبان در زمانی بسیار کوتاه تر نسبت به سایر متقاضیان می توانند مصاحبه سفارت را انجام دهند. زمان اعلام شده برای انجام مصاحبه در حال حاضر بین 3 تا 4 هفته است.

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع ابتدایی

برای مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع ابتدایی در ابتدا باید با سیستم آموزشی این کشور آشنا شد. کودکان در آلمان از سن 3 تا 6 سالگی می توانند به مهدکودک ها بروند و پس از آن، 4 سال تحصیل پایه در مقطع ابتدایی برای همه کودکان در Grundschule ها اجباری و یکسان است. پس از اتمام سال چهارم ابتدایی دانش آموزان با توجه به توانایی ها و استعداد هایشان به یکی از سه نوع مختلف مدرسه زیر با سطوح علمی متفاوت می روند و ادامه تحصیل می دهند.

دریافت ویزای کاری آلمان

Hauptschule

دانش آموزانی که نمرات 5 تا 9 را کسب می کنند، تا سن 18 سالگی در این مدارس به ادامه تحصیل می پردازند. این مدارس مانند مدارس فنی و حرفه ای هستند و مخصوص دانش آموزانی است که از نظر سطوح علمی توانایی کمتری دارند. تحصیل در این مدارس همزمان با دوره های کارآموزی است.

Realschule

این مدارس مناسب دانش آموزانی است که نمرات 5 تا 10 را کسب می کنند و می توانند پس از اتمام تحصیل دوره های کارآموزی را سپری کنند و یا با ادامه تحصیل در مدارس دیگر به دانشگاه ورود پیدا کنند.

Gymnasium

این مدارس مخصوص افرادی است که نمرات 10 تا 13 را کسب می کنند و قصد ادامه تحصیلات در بهترین رشته های دانشگاهی را دارند. دانش آموزان پس از اتمام تحصیل در این مدارس باید در یک آزمون سراسری شرکت کنند و در صورت قبول شدن در آزمون به دانشگاه های عالی آلمان وارد می شوند.

کودکان زیر 18 سال در صورتی که بخواهند در مدارس آلمان تحصیل کنند، نیاز به مدرک زبان آلمانی ندارند و در مدارس زبان آلمانی را نیز آموزش می بینند.

چالش های پیش روی آموزش مجازی در مدارس

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل رایگان در مدارس ابتدایی برای دانش آموزان بین المللی ممکن نیست و علاقمندان به تحصیل در مدارس این کشور می بایستی جهت تحصیل در مدارس خصوصی اقدام کنند. البته شانس اخذ ویزای تحصیلی آلمان برای دانش آموزان بالای 12 سال وجود دارد.

مدارس خصوصی

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مدرسه های خصوصی نیز امکان پذیر است. این مدرسه ها می توانند شبانه روزی باشند و تمامی امکانات تحصیلی و زندگی را به دانش آموزان ارائه دهند. هزینه های این مدارس بسیار متغیر است و می توان هزینه سالیانه تحصیل در مدارس خصوصی و شبانه روزی آلمان را 30 هزار یورو تخمین زد.

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع کارشناسی

نخستین گام برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور را دارند، اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های آلمان است. برای مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع کارشناسی باید این نکته را در نظر داشت که از سال اخذ مدرک دیپلم نباید بیشتر از 4 یا 5 سال گذشته باشد.

برای ورود به دانشگاه های رایگان آلمان داشتن مدرک حداقل b1 آلمانی مورد نیاز است و فرد متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان در صورت اخذ پذیرش می بایست پس از ورود به آلمان ابتدا سطح زبان خود را تقویت کند و مدرک b2 زبان آلمانی را اخذ نماید و پس از آن می تواند وارد دانشگاه شود.

طول دوره کارشناسی در آلمان 4 سال است و فرد در حین تحصیل اجازه کار پاره وقت (40 ساعت در هفته) خواهد داشت.

البته تحصیل رایگان در آلمان به این معنی نیست که تحصیلصد درصد رایگان است و دانشگاه های رایگان آلمان سالیانه مبلغ بسیار کمی حدود 700 تا 800 یورو از دانشجو اخذ می کنند.

برای ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی در آلمان، فرد متقاضی باید مدرک آیلتس حداقل 6 را اخذ نماید. شهریه دانشگاه های خصوصی در آلمان از سالیانه 12 تا 13 هزار یورو تا 20 هزار یورو بسته به رشته و شهر و دانشگاه متفاوت است.

یکی از اصلی ترین مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای دانشجویی آلمان، نامه تمکن بانکی است. این نامه تمکن نشان دهنده این موضوع است که دانشجو هزینه های تحصیل و زندگی یک سال اول را تامین می کند. این هزینه ها توسط دولت آلمان برای یک فرد حدوداً ماهیانه 800 یورو تخمین زده شده است.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار کاربر کاربر مهمان مجله مهاجرت ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام.وقت بخیر .
در مورد مهاجرت تحصیلی به آلمان میشه راهنمایی بفرمایید؟

آواتار کاربر کاربر مهمان asatide online ۹ خرداد ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر

فرم زیر مربوط به پذیرش تحصیل در المان است می توانید فرم را کامل کنید تا مشاورین با شما در تماس باشند
https://asatideonline.com/evaluation-form/

موفق باشید

question