راهنمای تحصیل در بلغارستان ۲۰۲۱

تحصیل در بلغارستان به دلیل هزینه های پایین زندگی و همچنین کیفیت آموزش سالهاست که محبوبیت زیادی دارد. همچنین شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه های بلغارستان بسیار راحت تر از سایر دانشگاه های اتحادیه اروپا است. دانشگاه های بلغارستان در تمامی حوزه های علمی به خصوص رشته هایی مانند پزشکی ، ریاضیات ، شیمی و زیست شناسی بسیار شناخته شده هستند.

کشور بلغارستان عضوی از اتحادیه اروپاست و تحصیل در این کشور زیبا یکی از بهترین راه ها برای اخذ اقامت یک کشور اروپایی است.

تحصیل در بلغارستان در مقاطع مختلف تحصیلی امکان پذیر است. زبان رسمی این کشور بلغاری است.

اکثر مردم این کشور بلغاری تبار و تعدادی نیز ترک و کولی هستند. به طور کلی از نظر اقتصادی،  بلغارستان کشوری کشاورزی محور است و صنعت در آن جایی ندارد. این مسئله باعث بروز فقر در این کشور شده است. با توجه به این موضوع امکان یافتن شغل پس از تحصیل در زمینه های صنعتی به سختی امکان پذیر است.

اما در زمینه کشاورزی مدرن این کشور از متخصصان و مخترعان این حوزه استقبال می کند. پاسپورت بلغارستان از نظر رتبه بندی جهانی در رتبه 10 و در کنار کشورهای کروواسی و موناکو قرار دارد. اتباع بلغارستان و دارندگان پاسپورت این کشور می توانند بدون اخذ ویزا به 116 کشور سفر کنند و برای سفر به 43 کشور دیگر نیاز به اخذ ویزای فرودگاهی یا visa on arrival‌ خواهند داشت.

بر اساس آنچه گفته شد تحصیل در بلغارستان برای دانشجویان بسیاری از کشورهای جهان جذاب است.

مهاجرت تحصیلی به بلغارستان در مقطع کارشناسی

تحصیل در بلغارستان در مقطع کارشناسی برای دانشجویان خارجی امکان پذیر است. دوره های دانشگاهی طبق زبان آموزش (بلغاری، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی)، رشته تحصیلی (اقتصاد، فنی، پزشکی، تربیت بدنی، هنر، انسان شناسی) و دسته آموزشی تقسیم بندی می شوند. مدت زمان دوره کارشناسی برای تحصیل در  بلغارستان 3 تا 4 سال است. البته طول مدت دوره پزشکی 6 ساله و داروسازی 5 ساله است.

دانشجویان برای تحصیل در مقطع لیسانس باید نمره زبان معادل B2 یا آیلتس 6 به بالا را داشته باشند. هزینه های تحصیل در بلغارستان در مقطع لیسانس از ۲۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو متغیر است.

آزمون آزمایشی آیلتس

مهاجرت تحصیلی به بلغارستان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در بلغارستان در مقطع کارشناسی ارشد بین 2 تا 5 ترم به طول می انجامد. دانشجویان در رشته های متنوعی قادر به ادامه تحصیل خواهند بود و بسیاری از رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می گردند. دانشجویان پس از اتمام تحصیل در مقطع فوق لیسانس قادر به جستجوی کار خواهند بود و پس از ۳ سال کار کردن در این کشور قادر به دریافت اقامت دائم خواهند بود.

مهاجرت تحصیلی به بلغارستان در مقطع دکترا

تحصیل در بلغارستان در مقطع دکتری مستلزم یافتن استاد راهنما است. با توجه به پایان نامه ای که در مقطع فوق لیسانس ارائه داده اید، معدل و نمره زبانی که اخذ نموده اید می توانید برای اخذ بورسیه در مقطع دکتری اقدام کنید. مدرک آیلتس 7 برای این دوره الزامی است.

دوره دکتری معمولا به صورت تحقیقاتی است و بنا به نظر استاد مورد نظر باید دانش زبانی دانشجو اثبات گردد. دوره های دکترا معمولا بین ۳ تا ۴ سال به طول می انجامند و در صورت دریافت بورسیه قادر خواهید بود از پس هزینه های زندگی در بلغارستان برآیید.

دوره دکتری در موسسات آموزشی در دوره های تمام وقت، نیمه وقت و یا دوره های از راه دور تدریس می شوند که فرد بنابر شرایط خود می تواند در آن تحصیل نماید. دوره های تمام وقت سه ساله و دوره های نیمه وقت چهار ساله است.

مهاجرت تحصیلی به بلغارستان با بورسیه تحصیلی

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در بلغارستان و استفاده از بورسه باید از بورسیه های خود دانشگاه ها استفاده کنند. به عنوان مثال دانشگاه امریکایی بلغارستان بورس های تحصیلی مختلفی برای دانشجویان داخلی و خارجی فراهم کرده است. این بورسیه ها بین سالی 2000 تا 50 هزار دلار متغیر است.

در کشور بلغارستان سازمان هایی وجود دارند که بورسیه هایی را برای افراد آسیب پذیر در کشورهای توسعه نیافته ارائه می نمایند. این بورسیه ها برای تحصیل دانشجویان کشورهای کم درآمد و محروم ارائه می گردد. بورسیه تحصیلی بلغارستان به افراد کم درآمد به عنوان کمک هزینه اعطا می گردد. برای دریافت این بورسیه ها می توان به این سازمان ها درخواست داد و از آنها تقاضای بورسیه نمود.

هزینه های زندگی و تحصیل در بلغارستان

هزینه تحصیل در بلغارستان بسیار پایین است. هزینه تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی 8 هزار یورو در سال ( 4 هزار یورو در هر ترم) و دیگر رشته ها معمولاً کمتر از 4 هزار یورو در سال است.

هزینه اجاره یک اپارتمان یک خوابه در مرکز شهر نهایت 250 یورو است و هزینه خورد و خوراک نیز معمولا بسیار کم است.

بر اساس برآورد ما هزینه های زندگی در بلغارستان حداقل ۲٫۹ درصد پایین تر از هزینه های زندگی در ایران است.

تحصیل در بلغارستان به زبان های دیگر

دانشگاه های بلغارستان علاوه بر ارائه برنامه های آموزشی به زبان بلغاری و انگلیسی، یکسری از رشته ها را به زبان های فرانسوی و آلمانی ارائه می دهند. چنانچه به این ۲ زبان نیز تا اندازه ای تسلط داشته باشید می توانید برای پذیرش از دانشگاه ها با دانش زبان آلمانی و یا فرانسوی اقدام نمایید.

حق کار

دانشجویان بین المللی در بلغارستان اجازه کار دانشجویی را به صورت نیمه وقت دارند تا بتوانند هزینه های زندگی در بلغارستان را تامین نمایند. دانشجویان در مقطع لیسانس ۱۰ ساعت در هفته، دانشجویان در مقطع فوق لیسانس ۲۰ ساعت در هفته و در مقطع دکتری ۳۰ ساعت در هفته اجازه کار دانشجویی دارند.

به ازای هر ۱ ساعت کار دانشجویان دستمزدی معادل ۸ تا ۱۲ یورو دریافت می کنند. البته برای یافتن شغل حتما باید به زبان بلغاری مسلط باشید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی

دانشجویان برای تحصیل در بلغارستان احتیاج به پذیرش از دانشگاه و انجام اقدامات لازم برای دریافت ویزا دارند. مراحل دریافت ویزای تحصیلی بلغارستان در این بخش بیشتر توضیح داده خواهد شد.

مرحله اول: انتخاب دانشگاه

اولین قدم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های بلغارستان بررسی دانشگاه ها در رشته مورد نظر است. همانطور که پیش از این توضیح داده شد تحصیل در  بلغارستان به چند زبان بلغاری، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی امکان پذیر می باشد، بنابراین با توجه به رشته مورد نظر، زبان تحصیل و میزان شهری ای که برای هر شخص مناسب تر می باشد دانشگاه مورد نظر را انتخاب می گردد.

مرحله دوم: پذیرش

پس از انتخاب دانشگاه می بایست برای دریافت پذیرش از دانشگاه اقدام نمود. همه دانشگاه ها پیش نیازهایی را برای دریافت پذیرش در نظر دارند که دانشجو باید آنها را تامین نماید. به عنوان مثال میزان نمره زبان مورد نظر، معدل و ریز نمرات دوره های قبلی که در کشور مبدا گذرانده شده است.

دانشجویان در صورتی که نمره زبان مورد نظر را نداشته باشند می توانند درخواست گذراندن دوره های زبان در دانشگاه مورد نظر نمایند و در صورت پذیرش برای گذراندن دوره زبان قادر به دریافت مدرک زبان در دانشگاه مورد نظر و پس از ان ورود به دانشگاه هستند.

دریافت پذیرش از هر دانشگاهی بستگی به تیم پذیرش دانشگاه مورد نظر دارد. فراهم نمودن مدارکی مانند انگیزه نامه، رزومه و توصیه نامه برای اخذ پذیرش الزامی است.

مرحله سوم: آمادگی ویزا

پس از در دست داشتن پذیرش از دانشگاه مورد نظر می توانید برای دریافت ویزای این کشور درخواست دهید. درخواست ویزا مستلزم داشتن مدرکی به نام استادی پلن است. در این نامه هدف سفر شما مشخص خواهد شد که به صدور ویزا کمک می کند.

برای مصاحبه در سفارت بلغارستان در ایران احتیاج به درخواست وقت از سفارت دارید. دریافت وت سفارت معمولا بین ۱ تا ۳ ماه به طول می انجامد. پس از مصاحبه ویزایی ۹۰ روزه صادر خواهد شد که با ارائه مدارک پذیرش از دانشگاه به ویزای ۱ ساله تبدیل خواهد شد. این ویزا سالانه قابل تمدید است.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question