راهنمای تحصیل در کرواسی ۲۰۲۱

مهاجرت تحصیلی به کرواسی

مدت زمان تخمینی مطالعه: 5 دقیقه

تحصیل در کرواسی به عنوان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مزیت های زیادی دارد. به همین دلیل هم سالانه دانشجویان فراوانی از کشورهای مختلف راهی کرواسی می شوند تا در این کشور تحصیل کنند.

این کشور دارای مردمی با فرهنگ است. تقریباً ۹۸٪ مردم کرواسی باسواد هستند. تحصیل در دوره ابتدایی برای همه کودکان (۶ تا ۱۵ ساله) اجباری و رایگان است. در کشور کرواسی ۶۷ دانشگاه وجود دارد. دانشگاه زاگرب که قدیمی‌ترین دانشگاه ملی کرواسی به‌شمار می‌رود در سال ۱۶۶۹ تأسیس شده‌است؛ یعنی قدمتی ۳۴۰ ساله دارد.

رابطه ایرانی ها با کروات ها به واسطه سال ها حضور مربیان کروات در ایران بسیار خوب است و می توان گفت فوتبال زبان مشترک ایران و کرواسی است.

کرُواسی در منطقه بالکان (جنوب مرکزی اروپا) واقع شده است. این کشور از شمال با اسلوونی و مجارستان، از شمال شرقی با صربستان، از شرق با بوسنی و هرزگوین و از جنوب با مونته‌نگرو و دریای آدریاتیک هم‌مرز است. زاگرب پایتخت و بزرگترین شهر کرواسی است. جمعیت کرواسی ۴ میلیون و ۷۶ هزار نفر است؛که اغلب آن‌ها کروات هستند.

زبان رسمی آن زبان کرواتی و واحد پول این کشور کونا است. با وجود مشکلات اقتصادی کرواسی با شاخص توسعه انسانی ۰٫۸۰۵ جزء کشورهای توسعه‌یافته دنیا قرار دارد. گردشگری از منابع درآمد اصلی این کشور و ۲۰ درصد کل تولید اقتصادی این کشور را شامل می‌شود.

تحصیل در کرواسی

کرواسی 10 دانشگاه ( 8 دولتی و 2 خصوصی ) ، 15 پلی تکنیک ( 11 دولتی و 4 خصوصی ) و 24 دانشکده آموزش عالی حرفه ای ( 3 دولتی ، 21 خصوصی ) دارد.

کرواسی یکی از اعضای روند بولونیا است و تمام برنامه های تحصیل در کرواسی با این ساختار همسو هستند ، تحصیل در کرواسی در سطح آموزش عالی فقط به دانشجویانی محدود نمی شود که به کرواتی صحبت می کنند یا اهل کرواسی هستند و برنامه های آموزشی متنوعی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است که به زبان کرواتی تسلط ندارند و قصد یادگیری آن را ندارند.

اتباع غیر اتحادیه اروپا می توانند در دانشگاهی در کرواسی ثبت نام کنند. البته باید شهریه را طبق دستورالعمل مربوطه پرداخت کنند.

دوره‌های دانشگاهی در این کشور شامل مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری است همچنین این کشور دانشگاه‌های بسیار معتبری برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی و فنی حرفه‌ای نیز دارد.

مهاجرت تحصیلی به کرواسی

مهاجرت تحصیلی به کرواسی در مقطع کارشناسی

در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی به کرواسی در مقطع کارشناسی را دارید، برای دریافت پذیرش از دانشگاه ابتدا باید در یک آزمون ورودی شرکت کنید. در صورتی که در آزمون دانشگاه مورد نظر خود قبول شدید، مدارک شما باید توسط رئیس دانشگاه تایید شود. مدت زمان تحصیل این دوره 4 سال است.

مدارکی که باید برای پذیرش به دانشگاه ارائه دهید شامل پاسپورت، مدرک زبان انگلیسی، رسید تمکن مالی، توصیه‌نامه استاد، مدارک و مقاله‌های علمی و ریزنمرات دوره دبیرستان است. هزینه دانشگاه در این مقطع سالانه 3000 تا 3500 دلار است.

مهاجرت تحصیلی به کرواسی در مقطع کارشناسی ارشد

برای مهاجرت تحصیلی به کرواسی در مقطع کارشناسی ارشد ابتدا باید در آزمون ورودی شرکت کنید. مدت زمان مقطع کارشناسی ارشد در این کشور 2 سال است. دانشجویان کارشناسی ارشد می توانند از بورسه تحصیلی استفاده کنند.

اما مهم‌ترین شرط آن داشتن یکی از مدارک آیلتس یا تافل است. در این دوره در صورتی که کار تحقیقاتی و پژوهشی انجام دادید باید در پایان ترم از آن دفاع کنید. برای پذیرش در مقطع فوق لیسانس به مدارکی از جمله هدف‌نامه تحصیلی، مدرک زبان، مدرک و ریزنمرات دوره کارشناسی، رسید تمکن مالی و سوابق تحقیقاتی و پژوهشی نیاز دارید.

مهاجرت تحصیلی به کرواسی در مقطع دکترا

مهاجرت تحصیلی به کرواسی در مقطع دکترا نیازمند داشتن مدرک آیلتس 7 به بالا و یا معادل آن در تافل است. مدت زمان این دوره 5 سال است و پس از پایان دوره به دانشجو مدرک دکترا داده می‌شود. لازم به ذکر است امکان دریافت بورسیه برای پرداخت شهریه‌های دانشگاه در این دوره وجود دارد.

هزینه های زندگی در کرواسی

هزینه های ماهیانه زندگی در کرواسی در سال 2021 برای یک خانواده چهار نفره 2.576 دلار و هزینه های ماهیانه زندگی یک نفر مجرد در کرواسی 748 دلار (بدون احتساب اجاره) تخمین زده می شود.

برای تحصیل در کرواسی معمولا شما سالانه در حدود ۵۰۰۰ دلار نیاز دارید. این مبلغ خرج هزینه های تحصیل و زندگی خواهد شد.

اسناد مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی

  • یک قطعه عکس پاسپورتی
  • گذرنامه معتبر و فتوکپی گذرنامه
  • اثبات بیمه درمانی :
  • کارت بیمه سلامت اروپا
  • گواهی بیمه درمانی صادر شده توسط صندوق بیمه سلامت کرواسی
  • گواهی ارائه دهنده بیمه درمانی خارجی مبنی بر حق مراقبت های بهداشتی مطابق با مقررات اتحادیه اروپا در مورد سیستم تأمین اجتماعی یا قرارداد بین المللی تأمین اجتماعی
  • اثبات بیمه درمانی خصوصی یا بیمه مسافرتی برای شهروندان کشورهایی که جمهوری کرواسی با آنها قرارداد تأمین اجتماعی منعقد نکرده است ، پس از تأیید اقامت موقت خود ، آنها موظفند با دفتر صالح صندوق بیمه درمانی کرواسی تماس بگیرند تا حق بیمه درمانی مطابق مقررات مربوط به بیمه درمانی اتباع کشورهای ثالث در جمهوری کرواسی را تعیین کنند.
  • اثبات بودجه کافی برای تأمین هزینه زندگی دانشجو : بورسیه تحصیلی یا اثبات دسترسی به امور مالی به میزان حداقل 1200 کرون در ماه در طول 12 ماه ، مدارک دریافت بورس تحصیلی توسط شخص حقوقی اعطا کننده بورسیه و مدارک مالی توسط بانک به صورت صورتحساب بانکی صادر می شود.
  • اثبات پذیرش در یک موسسه آموزش عالی در کرواسی که به زبان کرواتی نوشته شده است، یا گواهی که نشان دهد دانشجو در برنامه تبادل دانشجو یا جوانان است.
  • هزینه درخواست اجازه اقامت موقت برای تحصیل 350 کونا (حدود 45 یورو) است ، هزینه کنسولگری برای اعطای اقامت موقت 420،00 کونا (حدود 55 یورو) است.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question