راهنمای تحصیل در گرجستان ۲۰۲۱

تحصیل در گرجستان

دانشگاه های خوب، هزینه های کمتر از اروپا، نزدیکی به ایران، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و عدم نیاز به ارائه مدارک زبان تحصیل در گرجستان را به یک گزینه عالی برای دانشجویان ایرانی تبدیل کرده است.

گرجستان در منطقه قفقاز قرار دارد. این کشور از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان، و از جنوب شرق با جمهوری آذربایجان هم‌مرز است. پایتخت و بزرگترین شهر آن تفلیس است.

جمعیت این کشور کمتر از 4 میلیون نفر است. زبان رسمی این کشور گرجی است. این زبان با الفبای گرجی نوشته می‌شود که یکی از چهارده الفبای موجود در جهان است. گرجستان یکی از کشورهایی است که در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد. گرجستان در حال حاضر عضو ناظر در اتحادیه اروپا و ناتو است.

در گرجستان مدارسی به زبان‌های روسی، ارمنی، آذربایجانی، آسی و آبخازی وجود دارد.

کشور گرجستان به دلیل برخورداری از امتیازاتی مانند دسترسی به آب‌های آزاد، آب و هوای مناسب، کشاورزی پیشرفته، معادن، بهره‌برداری از صنایع و صنعت گردشگری از ثروتمندترین جمهوری‌های شوروی سابق به‌شمار می‌آمد؛ و مردم آن از استاندارد زندگی بالایی برخوردار بودند.

اما پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی، وقوع جنگ‌های داخلی از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ میلادی، اقتصاد گرجستان را به عنوان یک کشور تازه استقلال یافته با بحرانی شدید مواجه ساخت. اما در سال‌های اخیر کشور گرجستان نسبت به کشورهای اطراف خود و همچنین کشورهای همتراز خود وضعیت اقتصادی بهتری دارد.

تحصیل در گرجستان

هزینه تحصیل در گرجستان به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است. استانداردهای آموزشی گرجستان با دانشگاه های معتبر اروپایی و آمریکایی برابری می کند. دانشجویان این کشور پس از فارغ التحصیلی این فرصت را دارند تا در تمامی کشورهای دنیا مشغول به کار شوند.

یکی از شاخص های تحصیل در این کشور روند پذیرش آسان در مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها است.

دریافت مدرک دیپلم لازمه ورود به دانشگاه ها و یا کلیه موسسات آموزش عالی در گرجستان است.

در گرجستان سه نوع موسسه آموزش عالی در حال فعالیت هستند:

 • دانشگاه: موسسه آموزش عالی است که در این موسسات تمامی مقاطع تحصیلی ارائه و پژو هش های علمی انجام می شوند.
 • دانشگاه آموزشی : این موسسه آموزش عالی برنامه های آموزشی به جز دکتری تخصصی تا برنامه های مقطع کارشناسی ارشد را ارائه می دهند.
 • کالج: موسسات آموزش عالی هستند که تنها اولین مرحله برنامه تحصیلات عالی یعنی کارشناسی و یا دوره های پیش نیاز قبل از ان را ارائه می دهند.

دانشگاه های دولتی از نظر مالی به وزارت آموزش و علوم گرجستان وابسته هستند. در حالی که موسسات غیرانتفاعی و خصوصی به طور مستقیم به وزارت آموزش و علوم این کشور وابسته نیستند و بودجه آن ها به صورت خصوصی از سوی دانشجویان و سایر نهادها تامین می شود. در سال جاری حدود ۷۱ موسسه آمورزش عالی در این کشور به صورت قانونی مشغول به فعالیت هستند که از این تعداد ۲۰ دانشگاه به صورت دولتی و ۵۱ موسسه آموزش عالی دیگر به صورت خصوصی تامین بودجه می شوند ، از این ۷۱ موسسه ، ۸ موسسه آموزش عالی الهیات ارتدوکس است.

مهاجرت تحصیلی به گرجستان

مهاجرت تحصیلی به گرجستان در مقطع کارشناسی

مهاجرت تحصیلی به گرجستان در مقطع کارشناسی حدود 4 سال به طول می انجامد. زبان تحصیل در اکثر رشته ها به زبان گرجی و گاها به زبان روسی است. رشته های بسیار محدودی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود. هزینه تحصیل کارشناسی در گرجستان در حدود 3000 تا 4500 یورو در سال است.

هر دانشجو در حین تحصیل می تواند حدود ۵ ساعت در روز کار کند و مبلغی معادل ۸ تا ۱۲ دلار در ساعت حقوق دریافت کند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران عبارتند از:

 • Apolon Kutateladze State Academy of Arts
 • Ivane Javakhishvili Tbilisi State University
 • SarajishviliTbilis State Conservatoire
 • Technical Uniuversity
 • Tbilisi Teaching University

مهاجرت تحصیلی به گرجستان در مقطع کارشناسی ارشد

مدت زمان تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی ارشد یک سال و نیم تا 2 سال است. گرچه زبان رسمی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور زبان گرجی است ولی رشته های بسیار متنوعی نیز به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی و خصوصی گرجستان ارائه می شوند.

اصولا ارائه مدرک زبان در کشور گرجستان جزء ملزومات محسوب نمی شود ولی دانش زبان دانشجو در ابتدای ورود به دانشگاه با آزمون های زبان سنجیده می شود. دانشجویانی که بتوانند مدرکی معادل آیلس 5.5 و یا تافل 80 ارائه کنند از آزمون زبان معاف خواهند بود. هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در گرجستان و در دانشگاه های مختلف آن 3000 تا 4000 یورو است.

مهاجرت تحصیلی به گرجستان در مقطع دکترا

مقطع دکترا را می توان مهم ترین دوره تحصیلی مورد درخواست دانشجویان بین المللی در گرجستان دانست.

این دوره تحصیلی که به طور میانگین 5 سال به طول می انجامد کاملا بر پایه تحقیق و پژوهش است و دانشجو به عنوان فردی صاحب نظر و استاد باید نظریه جدید ارائه داده و از آن دفاع کند.

مقطع دکترا از جهتی دیگر با دو مقطع قبل دانشگاهی نیز متفاوت است که آن هم وجود زبان انگلیسی به عنوان زبان تحصیل در تمامی رشته های دانشگاهی ست.

در این مقطع استاد مورد نظر در رابطه با پذیرش دانشجو تصمیم گرفته و با توجه به بودجه ای که دانشگاه در اختیار او قرار می دهد می تواند بورسیه تحصیلی را نیز به داوطلب اعطا نماید.

داشتن مدرک آیلتس 7 به بالا، مقالات علمی، چاپ کتاب، معدل بالا در دو مقطع قبلی و شرکت در کنفرانس ها و سمینارها از جمله عوامل مهمی است که می تواند نظر استاد راهنما را جلب کند.

هزینه تحصیل در گرجستان در مقطع دکترا عموما 4000 تا 5000 یورو است.

بورسیه تحصیلی

میزان کمک هزینه تحصیلی توسط دانشگاه ها متفاوت است و برای دریافت اطلاعات دقیق در مورد میزان هزینه اعطایی و بورس تحصیلی دانشگاه های گرجستان باید به وب سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه نمود .

بورسیه تحصیلی در گرجستان به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می شود که بورس های دولتی از سوی دانشگاه ها و نهاد های دولتی فراهم و بورس های خصوصی از سوی شرکت ها ، موسسه ها و نهاد های خصوصی برای تربیت نیروی کاری مورد نیاز خود تامین می شوند.

اغلب بورسیه های تحصیلی ارائه شده در این کشور برای دانشجویان محصل در مقاطع تحصیلات تکمیلی تمام وقت در موسسات آموزش عالی گرجستان است که دوره تحصیل خود را در ترم پاییز آغاز می کنند.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

 • رزومه تحصیلی و ترجمه ی مدارک تحصیلی و ریز نمرات (به همراه مهر وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری)
 • اصل و ترجمه مدارک هویتی
 • داشتن توصیه نامه معتبر از اساتید آخرین مقطع تحصیلی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • دو قطعه عکس
 • ارائه  گواهی سلامت
 • پرداخت هزینه ی ویزا
 • تکمیل کردن فرم های درخواست
 • ارائه نامه پذیرش و دعوتنامه ی معتبر از طرف دانشگاه
 • پاسپورت متقاضی با حداقل دو برگ سفید و 6 ماه اعتبار از تاریخ صدور روادید
 • انگیزه نامه

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question