راهنمای تحصیل در ایرلند ۲۰۲۱

مدت زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه

تحصیل در ایرلند به دلیل زبان انگلیسی و دانشگاه های سطح بالا مورد توجه دانشجویان از سرتاسر جهان است. جزیره ایرلند سومین جزیره بزرگ اروپا است. این جزیره در شمال غربی اروپا قرار دارد و شامل جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی است. در شرق جزیره ایرلند، انگلستان قرار دارد و دریای ایرلند در میان این دو قرار گرفته‌است.

جمعیت این جزیره کمی بیش از ۶ میلیون نفر است که از این تعداد ۴ میلیون نفر در جمهوری ایرلند ساکن‌اند.

از دیدگاه سیاسی جمهوری ایرلند پنج ششم از جزیره را در اختیار دارد. یک ششم بقیه جزیره را ایرلند شمالی تشکیل می‌دهد که جزئی از کشور پادشاهی بریتانیا است.

جمهوری ایرلند یکی از اعضای اتحادیه اروپا است که در ۱ ژانویه ۱۹۷۳ به این اتحادیه ملحق شد. دو زبان ایرلندی و انگلیسی زبان‌های رسمی جمهوری ایرلند هستند، اما انگلیسی از ایرلندی رایج‌تر است. ایرلند از ۴ استان اولستر، کناخت، لینستر و مانستر و ۳۴ شهرستان تشکیل شده‌است. در قرن بیستم، ایرلند چهار برنده نوبل ادبیات داشته‌است: جرج برنارد شاو، ویلیام باتلر ییتس، ساموئل بکت و سیموس هینی. همچنین جیمز جویس اگرچه برنده جایزه نوبل ادبیات نبود، اما به‌طور گسترده‌ای به عنوان یکی از شاخص‌ترین چهره‌های ادبیات قرن بیستم شناخته می‌شود.

تحصیل در ایرلند

ایرلند دارای یکی از بهترین نظام های آموزشی اروپاست. دانشگاه های با کیفیت زیادی در این کشور قرار دارند. این کشور مقر برخی از بزرگترین و برترین شرکت های دنیا جهان است.

بعد از فارغ التحصیلی در مقطع لیسانس شما فقط می توانید یکسال در ایرلند بمانید و به دنبال کار بگردید. بعد از فارغ التحصیلی در مقطع فوق لیسانس شما می توانید 2 سال در ایرلند بمانید و به دنبال کار بگردید.

برای ورود به مقطع لیسانس در ایرلند شما به آیلتس 6 و برای ورود به مقطع فوق لیسانس شما به آیلتس 6.5 نیاز دارید.

Foundation

دوره فاندیشن، دوره ای شش تا نه ماهه است که متقاضیان قبل از ورود به دانشگاه موظف به گذراندن آن هستند. برای تحصیل Foundation در ایرلند ، متقاضی می بایست حداقل 17 ساله باشد و بتواند دیپلم 12 ساله را ارائه نماید. برای اپلای ایرلند در مقطع فاندیشن، متقاضی می بایست آیلتس نمره 5 را ارائه نماید و می تواند آزمون آنلاین جایگزین آیلتس را بگذراند. افرادی که سطح زبان پایین تری دارند هم می توانند دوره زبان اخذ کنند و سطح زبانشان را به حد مطلوب برسانند.

هزینه دوره زبان انگلیسی در ایرلند در مقطع Foundation حدود 2500 یورو است. متقاضیان می توانند برای ورود به دوره های پزشکی در این کشور بر خلاف کشور هایی مانند انگلستان که در آن موظف به گذراندن دوره دو ساله A-level هستند، به مدت یک سال دوره Foundation را بگذرانند و پس از آن وارد دوره پزشکی شوند.

مهاجرت تحصیلی به ایرلند در مقطع کارشناسی

تحصیل در ایرلند در مقطع کارشناسی در حدود 4 سال است و دانشجو باید در این مقطع تحصیلی دروس و آموزش های رشته تحصیلی خود را بگذراند و نمره قبولی را در آن ها کسب کند.

شرایط اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی در ایرلند هر سال متفاوت است و قوانین پذیرش و رشته ها و دوره های ارائه شده هر ساله با تغییراتی روبرو می شوند. برای ورود به مقطع کارشناسی متقاضیان باید در آزمون ورودی شرکت نمایند و بر اساس نمره کسب کرده از آزمون می توانند وارد دوره لیسانس شوند.

در ضمن برای اخذ پذیرش در این مقطع افراد متقاضی باید مدرک دیپلم  (IB) را داشته باشند و در صورتی که معدل دیپلم خوبی داشته باشند نیازی به شرکت در آزمون ورودی برای دوره های لیسانس نخواهند داشت. برای ورود به دوره افراد متقاضی علاوه بر ارائه مدارک ذکر شده مدرک زبان حداقل آیلتس 6 یا 6.5 را ارائه دهند. افراد متقاضی ورود به رشته های پزشکی و پیراپزشکی باید در آزمون ورودی HPAT شرکت نمایند. زمانی که آزمون به اتمام رسید، سطح امتیاز دریافت شده از آزمون به همراه ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی افراد جمع بسته می شود تا در صورتی که به حد نصاب نمره 480 برسند فرد می تواند در رشته های پزشکی شرکت کند.

مهاجرت تحصیلی به ایرلند در مقطع کارشناسی ارشد

مهاجرت تحصیلی به ایرلند در مقطع کارشناسی ارشد شرایط سخت تری بابت پذیرش و انتخاب رشته دارد.

دوره پذیرش دانشگاه ها بستگی به قوانین دانشگاه ها دارد و کاملا متفاوت است. دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد  1 الی 2 سال است. دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید از طریق وبسایت رسمی تحصیلات تکمیلی (PAC) درخواست خود پذیرش خود را ثبت نمایند.

تمامی دوره های تحصیلی تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد  به زبان انگلیسی است و افراد متقاضی باید مدرک زبان آیلتس حداقل 6.5 را داشته باشند. معمولا در مقطع کارشناسی ارشد  بورسیه تحصیلی نیز ارائه می شود که این امر منوط بر ارائه رزومه علمی قوی است.

دوره  pre-master

دوره های pre-master ایرلند دوره هایی هستند که افراد می توانند قبل از ورود به مقطع فوق لیسانس، آن را اخذ نموده تا برای تحصیل در این مقطع آماده شوند. هدف از شرکت در این دوره ها که عموما توسط متقاضیان به عنوان دوره زبان نیز شناخته می شود، ارتقا سطح زبان افراد و همچنین آموزش دادن نحوه درس خواندن و تحقیق در مقطع فوق لیسانس به دانشجویان است.

متقاضی برای ورود به دوره pre-master ایرلند می بایست حداقل 21 سال داشته و مدرک لیسانس معتبر نیز ارائه نماید. همچنین برای ورود به دوره pre-master ایرلند ، متقاضی می بایست مدرک زبان در حد آیلتس نمره 5 تا 5.5 ارائه کند. هزینه دوره زبان انگلیسی در ایرلند (pre-master)، حدود 15600 یورو به ازای کل دوره است.

نکته ای که هنگام تحصیل در کشور ایرلند در مقطع pre-master می بایست به آن توجه ویژه ای داشته باشید، این موضوع است که دوره ای که شما اخذ می نمایید همانند دوره Foundation می بایست مرتبط با رشته ای که در مقطع لیسانس تحصیل نموده اید و همچنین رشته ای که قصد تحصیل آن را در مقطع فوق لیسانس دارید باشد.

مهاجرت تحصیلی به ایرلند در مقطع دکترا

برای تحصیل دکترا در ایرلند می بایست در قدم اول استاد راهنمایی در یکی از دانشگاه های این کشور بیابید و پس از مکاتبه با او، پذیرش دانشگاه مد نظرتان را دریافت نمایید. طول دوره های دکترا در کشور ایرلند 3 تا 4 سال است. هزینه تحصیل در مقطع دکترا بسته به رشته مد نظر متفاوت است و در برخی رشته ها حدود 4 تا 6 هزار یورو و در برخی از رشته ها نیز ممکن است به 20 تا 30 هزار یورو برسد.

تحصیل در مقطع دکتری در ایرلند بیشتر بر مبنای تحقیقات علمی و پژوهشی است و دانشجویان زمان خود را صرف تحقیق می کنند. پس از گذراندن دوره دکتری دانشجویان باید پایان نامه ای مبنی بر اتمام دوره ارائه دهند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری

 • ارائه مدرک زبان آیلتس 6.5 به بالا یا تافل
 • اسکن پاسپورت معتبر که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه سوابق تحصیلی و به همراه کلیه مدارک ترجمه شده تحصیلی
 • نمونه کار برای رشته های هنری و طراحی و معماری
 • ارائه نامه تمکن مالی

بورس تحصیلی

کشور ایرلند در حدود صد عنوان بورسیه دولتی و دانشگاهی را برای افراد متقاضی تحصیل در این کشور در نظر گرفته است. این بورسیه ها معمولاً به طور مستقیم از سوی دولت یا موسسات خصوصی و دانشگاه ها برای افراد صادر می شود. در صورتی که دانشجوی متقاضی، واجد شرایط اخذ بورسیه باشد می تواند بورسیه های فوق را اخذ نماید. بورسیه های ارائه شده معمولاً در مقاطع ارشد و دکتری صادر می شود.

نحوه درخواست ویزای تحصیلی ایرلند

دانشجویان برای تحصیل در ایرلند جنوبی به صورت معمول درخواست خود را برای پذیرش تا ۱ فوریه به دانشگاه ارسال می کنند. دانشجویان برای ثبت درخواست خود باید بین ۳۰ تا ۸۰ یورو به دانشگاه پرداخت نمایند. برخی از مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی عبارتند از:

 • نامه پذیرش از موسسه معتبر در کشور ایرلند
 • مدارک بیمه دانشجویی از دانشگاه
 • مدارک هویتی مثل پاسپورت و شناسنامه
 • تمکن مالی
 • ارائه حساب بانکی
 • انگیزه نامه
 • مدارک مورد نیاز برای اثبات به بازگشت

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question