راهنمای تحصیل در لتونی ۲۰۲۱

مدت زمان تخمینی مطالعه: 8 دقیقه

هزینه پایین تحصیل در لتونی از جمله مهمترین دلایل مهاجرت تحصیلی دانشجویان به این کشور کوچک است. لتونی عضو اتحادیه اروپا ، ناتو و سازمان ملل متحد است و تلاش می کند خود را به یک کشور بسیار توسعه یافته با فرهنگ جهانی تبدیل کند. تحصیل در لتونی دروازه ای برای ورود علاقه مندان به قاره اروپا است و به همین دلیل ، اخیرا متقاضیان زیادی درباره شرایط مهاجرت تحصیلی به لتونی تحقیق می کنند.

لتونی کشوری کوچک با حدود دو میلیون نفر جمعیت است. جنگل های زیبا، رودخانه ها و دریاچه ها، شهرهای پویا و فرهنگی جذاب و چند قومی از بارزترین مشخصه های این کشور است.

در سیستم آموزشی لتونی هر شهروند جمهوری لتونی ، شهروندان اتحادیه اروپا ، کشورهای منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس ، اتباع کشورهای ثالث یا افراد دارای اجازه اقامت معتبر جمهوری لتونی ، اشخاص دارای پناهندگی یا وضعیت جایگزین و افرادی که از حمایت موقت در جمهوری لتونی برخوردار شده اند ، از حقوق برابر برخوردارند.

تحصیل در لتونی

لتونی نیز مانند بسیاری از دیگر کشورهای قاره اروپا از سیستم اعتبار سنجی اروپا ( ECTS ) پیروی می کنند ، تحصیل در لتونی با هدف اخذ مدرک لیسانس نیاز به تکمیل 120-160 امتیاز ECTS دارد ، مدت زمان تحصیل لیسانس 6 تا 8 ترم تمام وقت ( 3-4 سال ) است.

برنامه های تحصیلی که منجر به تحصیلات تکمیلی می شوند شامل 120 ECTS است که 30 امتیاز آن مربوط به پایان نامه است ؛ مدت زمان تحصیل در لتونی در مقطع فوق لیسانس 4 ترم تمام وقت ( 2 سال ) است و این مدت زمان در مقطع دکترا به 4-5 سال میرسد.

مهاجرت تحصیلی به لتونی در مقطع کارشناسی

تحصیل در لتونی در مقطع کارشناسی در رشته های پزشکی و غیر پزشکی در دانشگاه های مختلف این کشور به زبان انگلیسی امکان پذیر است.

دانشجویانی که از ایران اقدام می کنند برای تحصیل در این مقطع نیاز به حداقل مدرک دیپلم دوازده ساله خواهند داشت. حداقل نمره معدل مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های این کشور 12 و در برخی دانشگاه ها حداقل 15 است. نکته قابل توجه آن است که در حال حاضر دانشجویان نیازی به گذراندن آزمون ورودی برای تحصیل پزشکی ندارند و افراد می توانند مستقیما و با ارائه مدارک لازم پذیرش رشته های پزشکی، دندان پزشکی، بینایی سنجی و … را دریافت نمایید.

حداقل نمره زبان مورد نیاز برای این مقطع آیلتس 5.5 است که معادل تافل 72 است. البته لازم به ذکر است که تحت شرایطی امکان اقدام بدون نیاز به مدرک زبان و تنها با گذراندن آزمون زبان آنلاین دانشگاه مورد نیز وجود دارد.

شهریه تحصیل در لتونی در این مقطع از 2500 یورو تا 14000 یورو باتوجه به رشته متفاوت است. اگر دانشجو بتواند در سال اول جزو 10 درصد نفرات اول دانشگاه های لتونی باشد می تواند از اسکولارشیپ تخفیف 100 درصدی شهریه بهرمند شود.

مهاجرت تحصیلی به لتونی در مقطع کارشناسی ارشد

لازمه تحصیل در این مقطع داشتن مدرک لیسانس و ارائه یک انگیزه نامه قوی است. تحصیل در لتونی به زبان انگلیسی و لیتوانیایی امکان پذیر است. دانشگاه های با کیفیت زیادی در این کشور وجود دارد که متقاضیان تحصیل ارزان در اروپا می توانند در آنها به تحصیل بپردازند.

شروع ترم های دانشگاه عمدتاً در ماه های سپتامبر و ژوئن است. رشته های فلسفه، ادبیات و زبان شناسی و بینایی سنجی از جمله رشته های محبوب در این کشور است.

دانشجویان به منظور تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک زبان آیلتس 6.5 و یا مدارک مشابه مانند تافل و PTE معادل ارائه نمایند. در برخی دانشگاه ها بعد از ارسال درخواست اولیه مدارک و انجام تست های آنلاین زبان و معلومات (در برخی موارد و رشته ها) و مثبت بودن نتیجه مصاحبه، مدارک دانشجو کاملا بررسی می گردد که این پروسه حدود یک ماه زمان خواهد برد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در لتونی 2400 تا 4400 یورو در سال است.

محدودیت سنی این دوره در لتونی تا 35 است، اما برخی از دانشگاه ها فاقد محدودیت سنی هستند.

مهاجرت تحصیلی به لتونی در مقطع دکترا

به منظور تحصیل در لتونی در مقطع دکتری به زبان انگلیسی، دانشجویان بدون محدودیت سنی در رشته های متنوعی امکان اقدام خواهند داشت. به طور کلی برای تحصیل در این مقطع بهتر است که دانشجو مقالات علمی ارائه نموده و مدرک زبان آیلتس 6.5 به بالا داشته باشد.

دانشگاه توریبای لتونی رشته های متنوعی از جمله Business Administration، Law Science، Management Science و Communication Management را با هزینه حدودی سالیانه کمتر از 3000 یورو ارائه می کند که دانشجویان متقاضی پس از ارائه مدارک مورد نیاز و همین طور شرکت در جلسه مصاحبه ای که با استاد راهنما برگزار می شود، می توانند پذیرش دریافت نمایند.

در واقع می توان گفت که این شرایط در کمتر کشوری وجود دارد که شما قادر به دریافت مدرکی معتبر از دانشگاه های اتحادیه اروپا با صرف هزینه های کم باشید. شما برای اخذ پذیرش در این مقطع نیاز به ارائه مقالات علمی، توصیه نامه، تحقیقات و پژوهش های علمی و همین طور ریز نمرات و مدارک دوره فوق لیسانس معتبر خود خواهید داشت.

هزینه تحصیل برخی از رشته های دکترا

 • مکانیک کاربردی ، دانشگاه فنی ریگا : 3400 یورو در سال
 • زیست شناسی ، دانشگاه دوگوپیلس : 2180 یورو در سال
 • زیست شناسی ، دانشگاه لتونی : 2134-4620 یورو در سال
 • مدیریت کسب و کار ، موسسه BA کسب و کار و دارایی : 3850-4620 یورو در سال
 • شیمی ، دانشگاه لتونی : 2134-6502 یورو در سال
 • مهندسی عمران ، دانشگاه فنی ریگا : 6670 یورو در سال
 • اقتصاد ، دانشگاه دوگوپیلس : 2180 یورو در سال
 • مدیریت ، دانشگاه لتونی : 2150 یورو در سال
 • علم حقوق ، دانشگاه توریبا : 2570 یورو در سال
مهاجرت تحصیلی به لتونی

دریافت بورسیه

مهاجرت تحصیلی به لتونی به دلیل هزینه های پایین تحصیل و هم چنین امکان برخورداری از شرایط اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان زیادی جذاب است.

به طور نمونه دانشجویانی که در سال اول تحصیل در برخی دانشگاههای لتونی جزو 10 درصد نفرات اول باشند می توانند طی های سالهای دوم تا چهارم تحصیل خود از تحفیف اسکالرشیپ 100 درصدی و همین طور تخفیف روی شهریه بهره مند شود. علاوه بر اینکه شهریه تحصیل در لتونی بسیار مناسب است دانشجویان می توانند از برنامه بورسیه تحصیلی دولتی نظیر بورسیه اراسموس نیز بهره مند شده و هزینه های خود را باز هم کاهش دهند.

 • LCC International University

این دانشگاه برنامه های متنوعی برای دانشجویان تمامی کشورها ارائه می نماید. دانشجویان این دانشگاه می توانند از 10 تا 100 درصد تخفیف شهریه برخوردار شوند. میزان این بورسیه با توجه به وضعیت مالی خانواده دانشجو تعیین شده و دانشجویان می بایست مدارک مربوط به وضعیت درآمد خانواده و هم چنین هزینه های آنها را به دانشگاه ارائه نماید.

برنامه دیگر این دانشگاه با نام Basketball Grant به دانشجویانی که در تیم بسکتبال این دانشگاه حضور دارند و از مربی توصیه نامه دریافت نموده اند ارائه می گردد. متقاضیان حداکثر 90 درصد تخفیف روی شهریه و 90 درصد تخفیف هزینه های مسکن را دریافت خواهند نمود و این بورسیه برای حداکثر 5 سال در دسترس خواهد بود.

 • Mykolas Romeris University

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، صرف نظر از کشور و میزان بودجه خود قادر هستند تا برای Senate Scholarship این دانشگاه اقدام نمایید. مبلغ این بورسیه 152 یورو در ماه بوده و به مدت یک ترم به دانشجو اعطا می شود. از جمله معیارهای این بورسیه مشارکت فعال دانشجو در زمینه های هنری، علمی, ورزشی و اجتماعی است.

کار پاره وقت دانشجویی

لتونی به دانشجویان خارجی اجازه می دهد بدون نیاز به درج اجازه کار در ویزای دانشجویی ، به صورت نیمه وقت کار کند. طبق قوانین کشورهای اتحادیه اروپا ، دانشجویان بین المللی در مجموع ، تنها 20 ساعت در هفته می توانند در طول ترم ها کار پاره وقت دانشجویی داشته باشند، این مدت زمان در تعطیلات ترم به 40 ساعت در هفته می رسد.

شما با انجام کاره پاره وقت دانشجویی در لتونی، دارای حقوق کار و حداقل دستمزد همان بومیان لتونی هستند، همچنین در طول کار، شما می توانید استراحت کنید و از مرخصی های بیمارستانی و حق اعتراض به اخراج غیرقانونی و غیرآگاهانه از کار خود استفاده کنید؛ قابل ذکر است که حداقل حقوق ماهانه در لتونی 430 یورو است.

ویزای تحصیلی لتونی

دانشجویان EEA/EU برای ورود به لتونی نیازی به ویزا ندارند ، علاوه بر این ، کشورهایی خارج از اتحادیه اروپا نیز وجود دارند که شهروندان آن ها می توانند از همین امتیاز استفاده کنند ، با این حال باید توجه داشته باشندکه فقط می توانند در مدت زمان 90 روز تا 6 ماه در لتونی بمانند ؛ اگر شما از دانشجویان کشورهای بدون نیاز به ویزا برای تحصیل در لتونی هستید ، 3 گزینه برای اخذ اجازه اقامت وجود دارد.

 • شخصاً ظرف 90 روز از ورود به لتونی در دفتر شهروندی و امور مهاجرت ( OCMA ) درخواست خود را ارائه دهید.
 • دانشگاه هایی مانند دانشگاه لتونی می توانند قبل از ورود دانشجو به لتونی ، این روند را انجام دهند.
 • از طریق سفارت لتونی در کشور خود ( در صورت وجود ) اقدام کنید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی

قبل از درخواست برای اخذ ویزای تحصیلی لتونی ، دانشجویان باید یک دانشگاه را برای برنامه تحصیلی مورد نظر انتخاب نمایند و شرایط ورود به سیستم را بررسی کنند ؛ برای درخواست تحصیل در لتونی ، باید 4 مرحله ساده را دنبال کنید.

مرحله 1 : شرایط ورود به دانشگاه را مطالعه کرده و درخواست خود را ارسال کنید.

مرحله 2 : برای مراحل ورودی-انتخابی آماده شوید ( شامل امتحانات و مدارک زبان انگلیسی کافی ).

مرحله 3 : توافق نامه را مطالعه و امضا کنید.

مرحله 4 : مراحل اخذ ویزای دانشجویی لتونی و اجازه اقامت را بررسی و مدیریت کنید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی لتونی

 • نسخه ای از گذرنامه متقاضی (گذرنامه باید حداقل 3 ماه پس از مدت اقامت برنامه ریزی شده معتبر باشد)
 • یک قطعه عکس
 • سندی که محل اقامت را تأیید می کند
 • تأییدیه / دعوت دانشگاه برای تحصیل برنامه مورد نظر
 • کپی توافق نامه تحصیلی با دانشگاه
 • پرداخت هزینه پردازش دولت
 • اسناد مسافرتی معتبر
 • فرم درخواستی که می توان از دفتر شهروندی و امور مهاجرت ( OCMA ) تهیه کرد
 • بیمه درمانی برای کل مدت اقامت در لتونی ( EHIC )
 • اثبات بودجه کافی ، حداقل 430 یورو برای هر ماه (نسخه های بانکی مهر و امضا شده)
 • دانشجو (کارشناسی / کارشناسی ارشد / دکترا) باید 500 یا 720 دلار به عنوان مبلغ امنیتی به حساب دانشگاه واریز کند که پس از اتمام برنامه 100٪ قابل استرداد خواهد بود.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question