راهنمای کامل تحصیل در لیتوانی ۲۰۲۱

تحصیل در لیتوانی

هزینه کم تحصیل و زندگی، برنامه های سخاوتمندانه بورسیه تحصیلی در کنار آموزش با کیفیت بالا باعث شده تحصیل در لیتوانی برای بسیاری از دانشجویان جذاب باشد.

تحصیل در لیتوانی به دلیل شهریه های دانشگاهی منصفانه و اغلب مقرون به صرفه برای دانشجویان ایرانی محبوبیتی دوچندان دارد.

کشور کوچک لیتوانی به دلیل دریاچه ها و جنگل های بکر ، خط ساحلی زیبا و شهرهای پر رونق شهرت دارد. این کشور از شمال به لتونی، از مشرق و جنوب شرقی به بلاروس، از جنوب به لهستان، از جنوب غربی به روسیه (منطقه برون‌بومی کالینینگراد) و از مغرب به دریای بالتیک محدود می‌شود. جمهوری لیتوانی بزرگترین و جنوبی‌ترین کشور در میان سه جمهوری حوزه بالتیک در اروپاست.

جمعیت لیتوانی ۳٫۲ میلیون نفر و پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن ویلنیوس است. واحد پول این کشور لیتاس بود که از ابتدای سال ۲۰۱۵ میلادی به یورو تغییر کرد. زبان رسمی آن لیتوانیایی است، اما زبان‌های لهستانی و روسی نیز در این کشور رواج دارد. در ۱۱ مارس سال ۱۹۹۰، یک سال پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، لیتوانی نخستین جمهوری شوروی بود که اعلام استقلال کرد.

پیش از بحران مالی جهانی که از ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ به درازا کشید، لیتوانی یکی از سریع‌ترین رشدهای اقتصادی در اتحادیه اروپا را دارا بود. امروزه در فهرست شاخص توسعه انسانی سازمان ملل متحد، کشور لیتوانی در رده «توسعه بسیار بالای انسانی» قرار دارد. لیتوانی از اعضای سازمان ناتو، شورای اروپا و اتحادیه اروپا است. کشور لیتوانی در ۲۱ دسامبر ۲۰۰۷ به عضویت کامل پیمان شنگن درآمد.

تحصیل در لیتوانی

دانشگاه های لیتوانی امکانات بسیار مطلوبی با هزینه هایی بسیار کم در اختیار دانشجویان قرار می دهد.کشور لیتوانی دارای موسسات آموزش عالی و دانشگاه های بسیاری (خصوصی و دولتی) است که در اغلب آن ها تحصیل به زبان انگلیسی امکان پذیر است.

آن دسته از دانشجویانی که موفق به تحصیل در لیتوانی و اخذ مدارک دانشگاهی این کشور می شوند می توانند در سراسر جهان شغل مناسبی بدست آورند و آینده شغلی خود را تضمین کنند.

15 دانشگاه دولتی، 9 دانشگاه غیر دولتی، 16 کالج دولتی و 11 کالج غیر دولتی در لیتوانی وجود دارد.

یکی از شرایط پذیرش از دانشگاه های لیتوانی تسلط کافی بر زبان انگلیسی و قبولی در آزمون ورودی سراسری است.

آزمون ورودی هم برای دانشگاه های دولتی و هم غیر دولتی برگزار می شود و گرفتن نمره حد نصاب آیلتس یا تافل برای مدرک زبان نیز جهت گرفتن پذیرش از دانشگاه ها ضروری است زیرا بیشتر رشته های تحصیلی در هر سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

در حدود 350 برنامه درسی در لیتوانی وجود دارد که به زبان انگلیسی تدریس می شوند. البته برخی از دانشگاه ها به زبان روسی و لهستانی نیز تدریس می کنند.

توجه داشته باشید که بیشتر برنامه های زبان انگلیسی برای مقاطع تحصیلات تکمیلی است و مقطع در کارشناسی بیشتر دروس به زبان لیتوانیایی است.

البته تحصیل رشته های پزشکی نیز به زبان انگلیسی در دانشگاه ها ارائه می شود.

مهاجرت تحصیلی به لیتوانی

مهاجرت تحصیلی به لیتوانی در مقطع کارشناسی

تحصیل در لیتوانی در مقطع لیسانس حدود 3 تا 6 سال (بسته به رشته انتخابی) به طول می انجامد. تحصیل کارشناسی معمولاً به زبان رسمی این کشور انجام می پذیرد و دانشجویان باید به این زبان تسلط داشته باشند. البته در این کشور دانشگاه های نیز وجود دارد که به صورت خصوصی هستند و آموزش هایی را به زبان انگلیسی نیز ارائه می کنند ولی معمولا شهریه های بالاتری به نسبت دانشگاه های دولتی این کشور دارند.

مهاجرت تحصیلی به لیتوانی در مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی ارشد در لیتوانی با توجه به رشته تحصیلی دانشجویان حدود یکسال و نیم تا 2 سال به طول می انجامد.

سال تحصیلی در دانشگاه های لیتوانی از ماه سپتامبر تا ماه ژوئن ادامه دارد. این سال تحصیلی شامل دو ترم پاییز و بهار است. دانشجویان می توانند هم به صورت پاره وقت و هم به صورت تمام وقت به تحصیلات خود ادامه دهند. همانطور که اشاره شد در این مقطع بعضی رشته ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند. حداقل مدرک زبان مورد نیاز آیلتس 6.5 به بالا یا معادل آن در تافل است.

مهاجرت تحصیلی به لیتوانی در مقطع دکترا

مطالعات سطح سوم (PhD) در لیتوانی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و محققان است. هدف از تحصیل در مقطع دکترا در لیتوانی تربیت دانشمندانی است که توانایی انجام تحقیقات علمی مستقل و توسعه تجربی و همچنین حل مشکلات علمی را داشته باشند.

دو نوع تحصیلات دکتری در لیتوانی در دسترس است : تمام وقت (4 سال) و نیمه وقت (6 سال).

افراد بر اساس یک سنجش آزاد در مقطع دکترا پذیرفته می شوند. رقابت برای پذیرش در مقطع دکترا هر ساله یک بار – در ژوئن یا سپتامبر (بستگی به رشته علوم دارد) انجام می شود که مهمترین معیارها عبارتند از:

انتشار یا پذیرش انتشار مقاله علمی، پروژه تحقیق علمی که جزئیات آنچه متقاضی قصد دارد در طول تحصیل خود تحقیق کند را بیان می کند ؛ که باید حدود 5 تا 12 صفحه باشد ، معدل کارشناسی ارشد، مصاحبه که همه متقاضیان باید در آن شرکت کنند (رو در رو یا از طریق اینترنت).

هزینه های تحصیل در تمام زمینه های علمی عبارتند از ، 10646 یورو در سال برای تحصیلات تمام وقت و 7097 یورو در سال برای مطالعات نیمه وقت.

تحصیل دکترا در لیتوانی نیز همانند فوق لیسانس در لیتوانی شامل آموزش به زبان انگلیسی نیز می شود و معمولا مدرک آیلتس 7 مورد قبول دانشگاه های لیتوانی است.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در لیتوانی

وزارت علوم ایران دانشگاه های خارجی را به دسته های عالی ( گروه الف) ، خوب (گروه ب) ، متوسط (گروه ج) و ضعیف (گروه د) تقسیم می کند و سالانه لیست جدیدی مبنی بر بازبینی و ارزیابی سطح علمی دانشگاه ها ارائه می دهد.

دانشگاه های مورد تایید لیتوانی در وزارت علوم ایران بعد از سپتامبر 2020 به قرار زیر است؛

گروه ب (خوب)

 • دانشگاه صنعتی کائوناس
 • دانشگاه فنی ویلنیوس گدیمیناس
 • دانشگاه ویلنیوس
 • دانشگاه ویتاوتاس مگنوس

گروه ج (متوسط)

 • دانشگاه کلایپدا
 • دانشگاه Mykolas Romeris
 • دانشگاه سیائولیایی

ویزای تحصیلی

اگر شما یک شهروند غیر اتحادیه اروپا هستید و امیدوارید بیش از 90 روز در خارج از کشور در لیتوانی تحصیل کنید، باید برای ویزای دانشجویی (Visa D) و اجازه اقامت موقت درخواست کنید.

ویزای لیتوانیایی D معمولاً 80 یورو (94 دلار) هزینه دارد و مجوز اقامت 28 یورو (33 دلار) هزینه اضافی دارد ، میانگین زمان پردازش ویزا دو هفته است ، اما شما می توانید روند درخواست را تا شش ماه قبل از سفر شروع کنید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای D لیتوانی

 • فرم تکمیل شده ویزا
 • یک عکس اخیر از خود به اندازه گذرنامه
 • گذرنامه معتبر با تاریخ انقضا حداقل 6 ماه بیش از مدت زمان برنامه تحصیلی شما
 • نامه پذیرش رسمی از دانشگاه شما
 • اثبات منابع مالی کافی (حداقل 150 یورو برای هر ماه اقامت)
 • جزئیات ترتیب و آدرس محل اقامت شما
 • برنامه سفر شما (شامل بلیط های برگشتی)
 • یک بیمه نامه بیمه درمانی با حداقل پوشش 6000 یورویی

مدت زمان تخمینی مطالعه: 6 دقیقه

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question