راهنمای تحصیل در لهستان ۲۰۲۱

تحصیل در لهستان

شاید در نگاه اول مهاجرت تحصیلی و تحصیل در لهستان عجیب به نظر برسد اما تحصیل در این کشور اروپایی مزایای فراوانی دارد که در ایم مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

در سال های اخیر دولت لهستان سعی کرده از طریق گسترش آموزش عالی بستر مناسبی را برای پیشرفت این کشور فراهم کند. تحصیل در لهستان گزینه مناسبی برای ورود به این کشور و اخذ اقامت یک کشور اروپایی است. هزینه های پایین زندگی، دانشگاه های با کیفیت بالا و فرصت یادگیری زبان دوم فقط بخشی از مزیت های تحصیل در لهستان است.

لهستان  از غرب با آلمان، از جنوب غربی با جمهوری چک، از جنوب با اسلوواکی، از جنوب شرقی با اوکراین، از شرق با بلاروس، از شمال شرقی با لیتوانی و روسیه (منطقه برون‌بومی کالینینگراد) و از شمال با دریای بالتیک همسایه است.

96 درصد نژاد مردم لهستان را، لهستانی‌ها، ۱ درصد را آلمانی، ۱ درصد را بلاروس‌ها و ۱ درصد را نیز اوکراینی‌ها تشکیل می‌دهند. لهستان در سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا پیوست. گردشگری به‌طور کلی به اقتصاد این کشور کمک می‌کند و بخش نسبتاً زیادی از بازار اقتصادی خدماتی کشور را تشکیل می‌دهد. لهستان ششمین کشور پر بازدید جهان توسط گردشگران خارجی است که توسط سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) رتبه‌بندی شده‌است.

مهاجرت تحصیلی به لهستان در مقطع کارشناسی

تحصیل در این کشور بدون مدرک زبان پولیش امکان پذیر است زیرا لهستان یکی از معدود کشورهای غیر انگلیسی زبان است که در مقطع لیسانس دوره ها را به زبان انگلیسی ارائه می کند. طول دوره تحصیلات در مقطع لیسانس در دانشگاه های کشور لهستان همانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، بین ۳ تا ۴ سال است.

مهاجرت تحصیلی به لهستان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی ارشد در همه رشته ها بین ۱ تا ۲ سال است. مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع فوق لیسانس کشور لهستان شامل سوابق تحصیلی، مدارک دال بر تسلط به زبان انگلیسی (یا لهستانی)، توصیه نامه از اساتید سابق و مدارک شناسایی به همراه گواهی اثبات استطاعت مالی از یکی از بانک های ایرانی است.

در اکثر دانشگاه های لهستان دوره ها، به زبان انگلیسی تدریس می شوند از این رو دارا بودن مدرک آیلتس ۶ به بالا برای ورود به دانشگاه های این کشور الزامی است.

مهاجرت تحصیلی به لهستان در مقطع دکترا

تحصیل در این کشور در مقطع دکترا عموما 3 تا 5 سال طول می کشد و با اعطای یک پایان نامه که لازم است از آن در مقابل هیئت داوران و عموم دفاع شود، پایان می یابد. مدرک دکترای صادر شده از دانشگاه های کشور لهستان مورد تایید کشورهای اروپایی و اکثر کشورهای دنیا است و از این جهت بسیار معتبر است.

تحصیل در این کشور اروپایی در مقطع دکترا به زبان لهستانی و انگلیسی است که البته اکثر دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند. همچنین برای ورود به این مقطع حداقل مدرک زبان مورد نیاز آیلتس 6.5 است.

همچنین مقالات بین المللی و شرکت در کنفرانس ها و همایش های بین المللی باعث بالا رفتن شانس قبولی در این مقطع می شوند. هزینه های تحصیل دکترا در لهستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی نسبتاً ارزان و چیزی در حدود 3 هزار یورو در سال است. البته این مبلغ در مقابل کشورهای همسایه لهستان نظیر آلمان و اتریش که تحصیل دکترا در آنها رایگان است نسبتاً زیاد است. البته نباید فراموش کرد که دانشجویان دکترا معمولاً حقوقی در حدود 2 هزار یورو در ماه دریافت می کنند.

مهاجرت تحصیلی به لهستان

حق کار و هزینه های تحصیل در لهستان

بیان این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در این کشور را داشته باشد قبل از رفتن به لهستان و برای رفتن به سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی در لهستان است.

کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور لهستان مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان پولیش مسلط بوده و دوره تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند. این نکته را نیز باید ذکر کرد که گرفتن اقامت دائم در کشور لهستان بسیار ساده است.

دانشجویان در کشور لهستان حق کار دانشجویی دارند که در مقاطع مختلف بین ۱۰ تا ۳۰ ساعت در هفته است. میانگین حقوق این افراد بین ۶ تا ۹ یورو به ازای هر ساعت است.

بصورت کلی دانشگاه ها در کشور لهستان متناسب با رشته انتخابی و دانشگاه، هزینه های متفاوتی دارند. به طور میانگین این هزینه ها در این حدود است:

 • ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در سال برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال برای دوره های دکترا و تخصص

موسسات خصوصی با توجه به شرایط آموزشی هزینه های بیشتری را از دانشجویان طلب می کنند. بسته به دوره و موسسه می تواند از ۲۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو در سال متغیر باشد. دولت لهستان لیستی از بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در موضوعات خاص در NAWA در نظر گرفته است. برخی از دانشگاه های کشور لهستان متناسب با شرایط دانشجویان بورسیه هایی را ارائه می دهد.

نحوه درخواست ویزای تحصیلی لهستان

سیستم آموزش مرکزی برای تحصیلات عالی در کشور لهستان وجود ندارد، این نکته به این معناست که دانشجویان درخواست های خود را مستقیما به موسسات انتخابی ارسال می کنند. به همین دلیل محدودیتی برای تعداد دانشگاه وجود ندارد.

برای ثبت نام در هر برنامه تحصیلات تکمیلی، یک مدرک کارشناسی نیاز خواهد بود که به طور قانونی در لهستان شناخته شده باشد. به صورت معمول دریافت پذیرش برای برنامه های دانشگاهی چند ماه به طول می انجامد. دانشجویان معمولا از پایان ماه می، می توانند برای اخذ پذیرش اقدام نمایند. جزئیات دوره تحصیلات تکمیلی در وب سایت های دانشگاهی ذکر شده است.

درحال حاضر صدور ویزای تحصیلی لهستان تا حدودی راحت تر از سایر کشورهای اتحادیه اروپاست. ولی ویزای صادره برای ورود به لهستان الزاماً ویزای شینگن نبوده و ممکن است تنها شامل ویزای ورود به خاک لهستان باشد.

شرایط لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی لهستان

 • مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 • معدل بالا
 • اخذ مدرک دال بر تسلط کافی زبان انگلیسی (حداقل آیلتس  ۶٫۵)
 • جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor)
 • داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی لهستان

 • گذرنامه معتبر فرد متقاضی
 • ارائه یک رزومه CV کوتاه
 • 3 قطعه عکس رنگی
 • ارائه مدارک مهارت در زبان
 • تکمیل و امضای فرم درخواست ویزای تحصیلی این کشور به صورت آنلاین
 • نامه پذیرش از یک دانشگاه معتبر در کشور لهستان
 • ارائه مدرکی جهت توضیح علت تمایل به تحصیل در لهستان
 • رزومه تحصیلی شامل سوابق تحصیلی قبلی فرد متقاضی
 • بیمه سلامت حداقل به مبلغ 30.000 یورو
 • اثبات داشتن منابع کافی مالی برای پرداختن هزینه های زندگی و تحصیل در لهستان

فرآیند اخذ ویزای تحصیل در لهستان معمولا 2 تا 3 هفته طول می کشد و هزینه ویزای تحصیلی کشور لهستان 60 یورو است.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question